Episodes
-
Його життя було сповненедраматичних поворотів долі та загадок. У переписці з Центром він проходив як «Художник»,за назвою оперативної справи на нього, і як «Ярема» – таким був його агентурнийпсевдонім. Офіційна, видима частина роботи з ним полягала у підтриманнізвичайних зв’язків з радянським дипломатичним представництвом у Франції наоснові виконання художніх замовлень. Невидима, прихована частина йогодіяльності полягала в наданні інформації про представників еміграції, якістановили інтерес для радянської розвідки і з якими він періодично зустрічавсяу Франції та інших країнах. Розсекречені архівні документи Служби зовнішньої розвідкиУкраїни розгортають лише деякі утаємничені сторінки життя художника МиколиГлущенка.
-
Архівні фонди Служби зовнішньої розвідки Українимістять чимало матеріалів про те, як у 1950–1960-х роках 20 століття органимдб/кдб срср схиляли до співпраці та відмови від антирадянської діяльностіукраїнських діячів культури, науки, літератури в еміграції. Та не завжди їм цевдавалося. І тоді вони розробляли заходи з компрометації і навіть ліквідаціїцих людей.
Український поет, прозаїк, драматург, публіцист,журналіст, Голова Української національної ради Іван Багряний – був однією зтаких постатей. Жодні «витончені» заходи кдб, як от примусовий «заклик» сина «покаятися»перед срср, припинити «ганебні наклепи на свою батьківщину», не змусили Багряноговідмовитися від критики радянського ладу.
-
Missing episodes?
-
Його прізвище постійно фігурує в документахнквс/мдб/кдб срср, які стосуються основоположних моментів створення ідіяльності Організації Українських Націоналістів. Він згадується як один ізголовних теоретиків та ідеологів українського націоналізму і боротьби завідновлення української незалежності. У листопаді 1927 року Дмитро Андрієвськийбув обраний до складу Проводу українських націоналістів та провів великуроботу задля скликання його Першого Конгресу. Розсекречені документи зГалузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України нині знаходятьвідповідь на запитання: чому Дмитро Андрієвський був таким небезпечним длякремлівської влади.
-
Служба зовнішньої розвідки України продовжує серію подкастів «Розсекречена історія», присвячену активним діячам української еміграції ХХ століття.
Друга оповідь – про Якова Макогона, засновника «Українського пресового бюро» в Лондоні, якого вважали американським, англійським чи якимось іншим шпигуном. У документах радянських спецслужб він значився як «український націоналістичний діяч, який перебуває на службі англійської розвідки «Інтеллідженс сервіс»».
Я. Макогін жертвував власні кошти на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення міжнародної уваги до України, мав симпатиків у обох палатах Британського парламенту, співпрацював із політичними діячами світу та української еміграції: Євгеном Коновальцем, Євгеном Онацьким та керівником уряду УНР у екзилі Андрієм Лівицьким.
-
Служба зовнішньоїрозвідки України запускає серію подкастів, підготовлених на основі розсекреченихматеріалів Галузевого державного архіву СЗРУ. Кожна розповідь – колисьцілком таємна справа гпу, нквс, мдб та кдб. У кожній із них – історичні йпересічні події, факти, провалені чи успішні операції, долі людей і засоби, дояких вдавалися совєтські спецслужби заради головної мети – запобігти процесамукраїнського державотворення. Перша історія – про засновникаУкраїнського наукового інституту в Гарварді, сходознавця, дослідника давньоїісторії України та знавця півсотні мов Омеляна Пріцака, зламати якого кдб так іне змогла.