Episodes

  • Aleksandra Lisowska, Mistrzyni Europy w maratonie po udziale w swoich drugich Igrzyskach Olimpijskich poinformowała kibiców, że dobiegła końca współpraca z jej wieloletnim trenerem Jackiem Wośkiem. Wśród kibiców rozgorzała dyskusja, kto będzie dalej prowadził karierę rekordzistki Polski.
    W naszym podcaście rozmawiamy m.in.:

    Jak wyglądały badania wydolnościowe Aleksandry Lisowskiej? Skąd pomysł na wdrożenie takich badań? O tym jakiego trenera potrzebuje? Czym różnią się zagraniczni i polscy trenerzy? Jak zawodniczka ocenia swój wynik z Walencji, który jest rekordem Polski? W jakie wyniki celuje w przyszłości? Co sądzi o kwalifikacji do imprezy mistrzowskiej z rankingu? Gdzie zobaczymy ją w najbliższym czasie?

    Rozmowę prowadzi Bartek Fałkowski. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

  • Justyna Święty-Ersetic to wybitna polska lekkoatletka, czterokrotna olimpijka, która reprezentowała Polskę na igrzyskach w Londynie, Rio de Janeiro, Tokio i Paryżu. Najcieplej wspomina jednak igrzyska w Tokio, gdzie zdobyła dwa olimpijskie medale: złoty w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz srebrny w sztafecie kobiecej 4x400 m.Ta niezwykła zawodniczka w zaledwie 90 minut zdobyła dwa medale podczas Mistrzostw Europy w Berlinie, dwukrotnie stając na najwyższym stopniu podium – w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4x400 m.Choć jej kariera jest pełna sukcesów, nie obyło się bez trudnych momentów. Zmagała się z kontuzjami i otwarcie mówiła o walce z depresją. Mimo zdobycia najcenniejszego trofeum – złotego medalu olimpijskiego – oraz niemal 20-letniej kariery, nie planuje jeszcze zakończyć sportowej drogi. Jak sama mówi, jest niezwykle uparta i dąży do celu za wszelką cenę, a każdy nowy sezon stawia przed nią kolejne ambitne wyzwania.W rozmowie z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską opowiada m.in.:- Jakie zmiany wprowadziłaby w systemie szkolenia, by w przyszłości osiągać jeszcze więcej sukcesów w lekkoatletyce?- Jak przez lata zmieniło się podejście młodych zawodników do sportu zawodowego?- Jak radzi sobie ze stresem przed startem?- Jak biegać luźno i szybko?- Jak spędza czas wolny od treningów i zawodów?- Jak motywuje się do kolejnych wyzwań po zdobyciu złota olimpijskiego?- Czy lubi rywalizację?- Czy planuje kiedyś przebiec maraton?Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Wanda Panfil i Jan Huruk to legendy polskiego i światowego maratonu. W swoich czasach byli ścisłą, światową czołówką maratonu. Pani Wanda Panfil to Mistrzyni Świata z 1991 roku, zwyciężczyni maratonów m.in. w Nowym Jorku, Bostonie czy Londynie. Pan Jan Huruk to siódmy zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Rok wcześniej był czwarty na MŚ. Stawał też na podium maratonów w Tokio czy Londynie. Podczas odsłonięcia Alei Sław Polskiego Maratonu w Warszawie, spotkaliśmy się na rozmowie, która jest wstępem do dłuższych materiałem z udziałem tych wybitnych osób.Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław Polskiego Maratonu to inicjatywy Fundacji Maraton Warszawski związane z obchodami setnej rocznicy pierwszego maratonu w Polsce. Dwa z dębów posadzonych w Rembertowie przypadły Wandzie Panfil i Janowi Hurukowi. Z jednymi z najlepszych maratończyków przełomu lat 80 i 90. na świecie porozmawialiśmy o przeszłości, ale i teraźniejszości polskiego biegania. Nie zabrakło też wskazówek dla amatorów.

    Z tej rozmowy dowiesz się m.in.:

    - Czy Panfil i Huruk mają jakiś niedosyt po swoich karierach?

    - Co musiała zrobić Wanda Panfil, by pojechać na igrzyska do Seulu?

    - Dlaczego wg Jana Huruka wyczynowi biegacze są skazani na bieganie do końca życia?

    - Jak legendy polskiego maratonu oceniają współczesnych biegaczy?

    - Co zrobić, by być lepszym maratończykiem?

    - Czy trzeba biegać bardzo długie treningi do maratonu?

    - Jak się regenerować?

    Podcast prowadzi Bartłomiej Falkowski

  • „Wszystko dzieje się po coś” – to maksyma, która towarzyszy Kasi od kilku lat. A jak było wcześniej?

    Katarzyna Krupicka to biegaczka ultra, która swoją przygodę z biegami górskimi rozpoczęła 11 listopada 2021 roku, kiedy ukończyła swój pierwszy bieg i... przepadła bez reszty. Choć wciąż nie jest pewna, czy bardziej kocha biegi uliczne czy górskie, jej pasja do biegania nieustannie rośnie.

    Kasia od dziecka była pełna energii, jednak żaden sport nie zainteresował jej na tyle, by poświęcić mu się na poważnie. Siłownię i sporadyczne biegi traktowała raczej jako sposób na utrzymanie sylwetki. Z czasem odkryła, że bieganie nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także wspiera proces terapii psychologicznej.

    Po przeprowadzce z Krakowa do Wrocławia Kasia musiała podjąć się dodatkowej pracy – sprzątania, by móc finansować swoją biegową pasję. Dodatkowe środki pozwoliły jej na zakup odpowiedniego sprzętu biegowego, a jej zaangażowanie i determinacja doprowadziły do licznych sukcesów. Kasia triumfowała m.in. w Garmin Ultra Race w Myślenicach (78 km), ustanawiając rekord trasy, wygrała Vertical Bieg na Ślężę, Bieg Jaskiniowego Niedźwiedzia (40 km) oraz Maraton Sudeckiej 100. Zdobyła także miejsca na podium podczas takich wydarzeń jak Sowiogórski Festiwal Biegowy, Grand Prix Krakowa w biegach górskich (35 km), Bieg 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc czy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, gdzie zajęła III miejsce w swoim debiutanckim biegu na dystansie ponad 100 km.

    Po wysłuchaniu tego podcastu, z pewnością zgodzicie się z nami – przed tą biegaczką jeszcze wiele sukcesów!

    Z rozmowy dowiesz się m.in.:

    Jak przygotować się do swojego pierwszego biegu górskiego? Jakie cechy pomogą w rozwoju przyszłego biegacza górskiego? Jak wygląda jej dzień treningowy? Jak radzi sobie z kontuzjami?

    To rozmowa szczera, pełna emocji i pozytywnej energii. Gwarantujemy, że po jej wysłuchaniu będziesz chciał założyć buty i wyjść pobiegać!

    Piosenka, o której mowa w podcaście: Phoria - Loss

  • Twoją pasją jest bieganie? Chcesz pobiec maraton w ciekawym miejscu? Marzysz o tym, aby wystartować w największym maratonie świata? Mamy dla Ciebie podpowiedź, jak to zrobić!

    Gośćmi dzisiejszego podcastu są Marta Zadroga i Robert Szych, touroperatorzy z firmy Raz Event Marathon, zajmującej się organizacją od A do Z wyjazdów na największe maratony świata i nie tylko.

    Pomysł o założeniu biznesu urodził się jakieś 20 lat temu w trakcie wyjazdu na maraton do Nowego Jorku w czasie, kiedy amatorskie starty w maratonach za granicą popularne nie były. Pasja do biegania i stawania na linii startu biegów na całym świecie posłała ich do rozwinięcia swojej działalności na wszystkie kontynenty. W tym momencie razem z Raz Event Marathon można pojechać na maraton do: Nowego Jorku, Berlina, Bostonu, Paryża, Sidney, Kapsztadu, Walencji, Chicago, Rio de Janeiro, ale również polecieć do Honolulu!

    Posłuchajcie jak wyglądały początki organizacji sportowych wyjazdów w czasach, gdy trudno było zdobyć visę, czy zieloną kartę do Stanów Zjednoczonych, jak wygląda to teraz, ile kosztuje wyjazd na maraton oraz dlaczego warto.

    Link do strony Raz Event Marathon: https://razeventmarathon.pl/maratony/

    #marathon #bieganie #touroperator

  • Jak to jest iść przez świat nieutartymi ścieżkami? Dlaczego warto zaufać sobie i zająć się w życiu tym, co ma się w sercu?

    Zoja Skubis to podróżniczka, miłośniczka gór, biegaczka i ...rolkarka. Swoją popularność w sieci zdobyła poprzez kreatywność w tworzeniu materiałów ze swojego bardzo ciekawego i niestandardowego życia. Uczyła się w szkole w chmurze, zrealizowała wiele projektów i odwiedziła mnóstwo krajów, do których pomimo młodego wieku nie obawiała się pojechać sama.

    W wieku 19 lat ma już na swoim koncie zdobycie wielu wysokich szczytów i planuje zdobywać te najwyższe. W tym momencie jest już na ostatniej prostej przed wyprawą na Manaslu, jej pierwszy ośmiotysięcznik.

    Przebywa właśnie w Airzone- centrum wysokościowym, gdzie śpiąc i trenując przygotowuje swój organizm w kontrolowanych warunkach wysokogórskich do tych himalajskich.

    Zoja kocha góry od zawsze. W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik z sentymentem wspomina, jak mając kilka lat, wędrowała z rodziną po Bieszczadach i uciekała od nich, byleby szybciej być na górze. Teraz, wybierając dużo wyższe góry i mając już spore doświadczenie w turystyce wysokogórskiej, poświęca długie miesiące, aby odpowiednio się przygotować.

    Jednak nie tylko góry w głowie Zoi. Pod koniec tego roku planuje przebiec maraton na Antarktydzie. Zanim jednak podjęła decyzję o starcie, postanowiła najpierw sprawdzić swój organizm, robiąc półmaraton na kole podbiegunowym przy -40 stopniach Celsjusza.

    Skąd Zoja bierze inspirację do stawiania sobie coraz to ciekawszych i bardziej odważnych celów? Jakie jeszcze marzenia chce spełnić?

    Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

    Podcast Bieganie.pl Women to rozmowy z wybitnymi kobietami (i nie tylko) o tym, jak osiągają swoje sportowe cele, spełniają marzenia i pokonują granice, które dla wielu ludzi są nie do pokonania.

    Zaobserwuj nasz profil po więcej i zainspiruj się do działania!

  • Dzieci to ogromny potencjał jaki powinniśmy wspierać w rozwoju. Z wielką ulgą odkryłem Tomasz Wilczewskiego i IMPEKSIS. Szukałem odpowiedzi na pytania w rozwoju moich dzieci odnalazłem znacznie więcej (Adam Kszczot). Ten podcast to przegląd najważniejszych treści i pytań jakie warto sobie zadać jako rodzic, trener i pedagog szkolny. Tomasz Wilczewski sam przeszedł przez system szkolenia jaki dziś określa jako niesprawny i generujący fatalne skutki. Naturalnie po zakończeniu kariery koszykarskiej rozpoczął pracę trenerską z sukcesami. Zmienił wszystko w swoim podejściu, dzięki śp. Prof. dr hab. Tadeuszowi Hucińskiemu. Z "Tresera" stał się Trenerem, Pedagogiem i Badaczem, a droga jaką pokonał to wielka nauka pokory.

  • Karolina Wierzchowiak to ultramaratonka, prawniczka i podróżniczka, która przebiegła już przez 66 krajów! Jest żoną Jara i opiekunką Tobisia – psa adoptowanego ze schroniska, który, podobnie jak ona, stał się zapalonym biegaczem. Karolina ma słabość do rogali pistacjowych, jak wielu z nas, ALE nie każdy wygląda jak słodka, drobna dziewczynka z nogami ze stali, która zdobywa biegowe szczyty szybciej niż niejeden mężczyzna 🙂W najbliższych miesiącach Karolina wraz z mężem i psem zamieszka w kamperze, by podbić każdy zakątek Europy – zarówno podróżniczo, jak i biegowo!Bieganie przyniosło Karolinie męża, przyjaciół, sposób na życie i, jak sama twierdzi, „świat, do którego pasuje”. Posłuchajcie historii biegaczki, która nie tylko inspiruje, ale także pokazuje, że sport może stać się drogą do CUDOWNEGO życia.

  • Nasz biegowy podcast tym razem gości Nikodema Dworczaka, biegacza, który żyjąc w USA w tym sezonie osiągnął najlepszy wynik na 10000 metrów w Polsce nie notowany od kilku sezonów (28:48,81). Biegacz w tym roku poprawił też własny, halowy rekord naszego kraju na 5000 metrów śrubując go do wyniku 13:51,92. W tym odcinku Podcastu Bieganie.pl porozmawialiśmy o tym jak dostać się na sportowe studia w USA, czym różni się polskie i amerykańskie podejście do biegania i jak wygląda trening Dworczaka w USA. Padła też ważna deklaracja dotycząca przyszłości zawodnika.

  • Aleksandra Sidorenko to wybitna polska i ukraińska bokserka. Siedmiokrotna mistrzyni Ukrainy w boksie. W 2017 roku zdobyła pas mistrzyni Europy. Przez cały okres swojej kariery borykała się nie tylko ze stereotypem “męskości” tej dyscypliny, ale również z problemami wynikającymi ze zmianą kraju, ze zmianą swojego otoczenia oraz wielokrotnymi walkami o środki, które pozwolą jej na utrzymanie się i pozostanie dalej w treningu. Sasza w naszym podcaście porównała polskie i ukraińskie podejście do walk na ringu, opowiedziała jak ważna w życiu jest wolność i ile daje pewność siebie, którą niejednokrotnie jej podopieczni [jak i Ona sama] pozyskiwali właśnie na jej treningach. Z rozmowy dowiemy się również jak wyglądały początki Saszy w Polsce, jak poznała swojego obecnego męża, w jakim języku myśli i po jakiemu mówi do swojego 3-letniego synka. Asia z Kasią zapytały również o bieganie w treningu bokserskim - jak myślicie, ile biega Sasza i czy ten rodzaj treningu jest w jej życiu ważny?Serdecznie zapraszamy Was do wysłuchania tej bardzo ciekawej rozmowy z mistrzynią, która zostawiła w naszym studio OGROM motywacji oraz… zdradziła jaka nowa dyscyplina stanie na jej drodze już wkrótce. Posłuchajcie co to będzie!Rozmowę prowadzi Kasia Zawistowska i Asia Jóźwik

  • Pierwszy Polski lekkoatletyczny medal Natalii Kaczmarek, analiza trasy maratonu. Goście specjalni: Anastazja Kuś, Kajetan Duszyński. Zapraszamy na live spod wioski olimpijskiej!

  • Dzisiejszy live podsumowuje wydarzenia z kolejnego dnia Igrzysk Olimpijskich. Gośćmi specjalnymi są Jarosław Skrzyszowski, Aleksandra Płocińska oraz Jakub Jelonek.


    Polaków

  • W dzisiejszym live'ie opowiadamy o wielu ekscytujących wydarzeniach! Zaglądamy za ogrodzenie wioski olimpijskiej, omawiamy występy lekkoatletów z wczorajszych i dzisiejszych finałów, analizujemy starty Polaków i mówimy o POLSKIM, biegowym rekordzie świata. Bądźcie z nami, Wasze pytania i komentarze są mile widziane!

  • Marcin Lewandowski przez lata dawał masę pozytywnych emocji polskim kibicom za sprawą swoich występów na bieżni. W dorobku ma m.in. brązowy medal mistrzostw świata na 1500 metrów, czyli w jednym z najbardziej konkurencyjnych dystansów w lekkiej atletyce. Po zakończonej karierze dalej jest blisko sportu. Daje się namówić na pobieganie z najlepszymi biegaczami na stadionie w Szwajcarii czy we Włoszech, ale także pracuje w branży sportowej. Jest pomysłodawcą marki Omni Running, która tworzy wysokiej jakości suplementy dla sportowców, występuje publicznie, prowadzi firmę zajmującą się ułatwianiem dostępu do hipoksji dla najlepszych sportowców.

    W naszym podcaście opowiedział m.in. o tym, czy tęskni za bieganiem, jak to jest obserwować sport z perspektywy kibica i jak wygląda jego działalność biznesowa oraz co go motywuje do rozwoju.

  • Dziś mamy dla Was wyjątkowy podcast!
    Igrzyska Olimpijskie trwają w pełni, a my wykorzystujemy ten czas, aby porozmawiać z czołowymi ekspertami w dziedzinie promocji sportu w nowych mediach. Naszym pierwszym gościem jest Tomasz Tomanek, najważniejszy twórca internetowy o koszykówce w Europie. Tomek może się pochwalić ogromnymi zasięgami na TikToku (888 tys. obserwujących) oraz jako jedyny polski influencer współpracuje z NBA i Superligą.
    Drugim naszym gościem jest Łukasz Dulniak, Head of Operations CEE w TikToku, specjalista współpracujący z największymi twórcami. W tym roku TikTok jest partnerem Domu Polskiego podczas igrzysk, zapraszając na to wydarzenie wiele gwiazd nowych mediów. Celem tej inicjatywy jest promocja sportu olimpijskiego oraz wzbudzenie zainteresowania zarówno samym wydarzeniem, jak i Domem Polskim, który po raz pierwszy w historii PKOL ma swoje miejsce.
    Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.:

    • Skąd wziął się pomysł i jaki jest cel zaproszenia na to wydarzenie osób niezwiązanych ze sportem.
    • Jak TikTok wspiera swoich twórców.
    • Jak tworzyć treści, aby były angażujące.
    • Jak Tomasz zdobył tak ogromną rzeszę fanów w tak krótkim czasie.

    Serdecznie zapraszamy do słuchania!
    Rozmowę przeprowadzili Joanna Jóźwik i Tomasz Koprowski.

  • To nie ta Elżbieta - tak nazywa siebie na Instagramie, bo zmieniła swoje życie i stała się… Elą. Rzuciła stare życie, które kierowane było uzależnieniem od alkoholu i wszelkich innych destrukcyjnych używek. Problem pojawił się już, gdy była nastolatką. Czuła, że nie pasuje do tego świata i wtedy alkohol stał się lekiem i ucieczką. Przez wiele lat walczyła z nałogiem, niestety z różnym skutkiem. Odwiedziła w tym czasie kilka ośrodków uzależnień, od tych prywatnych po tych, na NFZ. Tam oprócz terapii i wielu prac, jedną z metod wychodzenia z nałogu było bieganie. Po latach prób ostatecznie przyszedł ten moment, w którym zdała sobie sprawę jak dużo straciła. Zapisała się na maraton, nie biegnąc wcześniej w żadnych innych zawodach. Przebiegnięcie tego trudnego dystansu było dla niej znakiem, że jest w stanie odwrócić bieg zdarzeń i powalczyć o lepszą siebie. Znalazła siłę, aby się zmienić i teraz jest inspirującą, pełną energii biegaczką ultra, która przebiegła maraton w Bostonie, Bieg Rzeźnika w duecie oraz wiele innych, bardzo wymagających biegów. Jest członkiem społeczności biegowej Asics FrontRunner. Na swoich kanałach otwarcie mówi o rosnącym problemie alkoholizmu u kobiet i zwraca uwagę na to, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu.

  • Szybki maraton, trening i życiowe mądrości. To główne tematy tego odcinka podcastu bieganie.pl. Porozmawialiśmy z Florianem Pyszelem, który w grudniu 2023 roku zadebiutował w maratonie z fenomenalnym czasem 2:19. Z biegaczem, korepetytorem matematyki, trenerem i byłym podcasterem porozmawialiśmy o jego treningu, czy o wspomnieniach z nagrywania podcastów. Również o tym, jak wyglądał start w Wings for Life i jak wielką szansą wizerunkową był ten start. Chcesz wiedzieć jak trenować, by biegać szybko w górach i na ulicy? Ten podcast jest dla Ciebie!

  • Przed Wami rozmowa z fenomenalną lekkoatletką, Mariką Popowicz, którą udało nam się złapać na zgrupowaniu kadry narodowej w spalskim COSie.Tej zawodniczki w świecie biegaczy przedstawiać nie trzeba. Od wielu lat staje na podium mistrzostw kraju. Zaczynała od 100m, ostatecznie przedłużyła się do jednego okrążenia i w tym momencie jest bardzo mocnym ogniwem damskiej sztafety 4x400m na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik opowiada kiedy zaczęła się jej przygoda z lekką atletyką. Wraca pamięcią do 13 - letniej Mariki, która była bardzo zawzięta i nastawiona na ciężką pracę. Nie potrafiła odpuszczać. Szybko wskoczyła do czołówki krajowej i jest w niej... do dziś! W tym roku poprawiła rekord życiowy na 400m wynikiem 51:42. W czasie swojej długiej i owocnej kariery podjęła decyzję o urodzeniu dziecka. Okres, w którym zderzyła się jej sportowa ambicja z macierzyństwem wspomina jako ekstremalnie trudny. Nie poddała się, jednak ten czas wiele zmienił w jej podejściu do życia. Z rozmowy dowiecie się ponad to:- Jakim człowiekiem jest Marika? - Jak wygląda łączenie roli matki z rolą zawodniczki? - Jak wygląda jej współpraca z trenerem? - Czym są dla niej już czwarte igrzyska olimpijskie?- Czego żałuje w życiu?- Czego nauczył ją sport?Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

  • W najnowszym odcinku podcastu Bieganie.pl rozmawiamy z Michałem Piersińskim o maratonie rozgrywanym NOCĄ.

    Zastanawialiście się jak to jest biec w nocy? Zdecydowanie warto to sprawdzić!

    27 lipca rusza 10. Nocny Maraton Szczeciński oraz 5. Nocny Półmaraton. Start biegu przewidziany jest na godzinę 23:00, a więc o palące słońce nie musicie się martwić. W tej rozmowie dowiecie się wszystkich najmniejszych szczegółów dotyczących tego biegu. Jedno możemy Wam zdradzić - trasa jest nietypowa i wymagająca oraz wiedzie przez kluczowe miejsce w Szczecinie i takie, do których trudno na co dzień wejść.

    Ponadto, czy zastanawialiście się, kto stoi po drugiej stronie biegu, na który właśnie się zapisujecie?

    Najczęściej są tam ludzie z ogromnym zamiłowaniem do sportu i misją w postaci spełniania Waszych sportowych marzeń.

    Michał jest dyrektorem 10. Nocnego Maratonu Szczecińskiego. Wywodzi się z lekkoatletyki, gdzie biegał sprinty. Później stracił jednak głowę dla biegów długich. Przebiegł kilka maratonów, a w trakcie jednego z nich postanowił oświadczyć się swojej przyszłej żonie. Teraz, w trakcie swojego wydarzenia, stoi na mecie i gratuluje uczestnikom ukończenia biegu przybijając im piątki.

    Stoi za imprezą, która nie poddała się nawet w najgorszym momencie pandemii. Jak to wyglądało?

    Posłuchajcie i koniecznie zapiszcie się na kolejną edycję!

    Rozmowę prowadzi Katarzyna Zawistowska i Joanna Józwik. Partnerem podcastu jest 10. Nocny Maraton Szczeciński.