Episodes
-
Šéfka eurokomisie Ursula Von Der Leyenová má problém. Súd Európskej únie rozhodol, že Európska komisia mala zverejniť jej esemesky so šéfom americkej farmaceutickej firmy Pfizer. Slovenský premiér vyrazil do Ruska na Putinove oslavy napriek varovaniam z Európskej únie a ľudia blízki Smeru si za si za milióny z európskych peňazí stavajú luxusné vidiecke haciendy.
O čom je vlastne kauze Pfizer Gate a prečo šéfka Eurokomisie nezverejnila svoje správy a kedy sa k tomu vyjadrí? Ako vyzerá vyšetrovanie výstavby haciend za eurofondy a môžu prísť aj sankcie? Aká je vlastne pozícia Slovenska v Európskej únii, ak sme vypadli z koalície ochotných a premiér nazýva našich partnerov vojnovými štváčmi, sme tam izolovaní ako hovorí Progresívne Slovensko? Čo by pre Slovensko znamenala stopka na ruský plyn, ropu či jadrové palivo? A prečo k nám predsedníčka komisie nepríde na návštevu, hoci sa v hlavnom meste otvára nový Európsky dom?
Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom Európskeho parlamentu a jeho poslancom za hnutie Progresívne Slovensko Martinom Hojsíkom.
-
Dnes je to rok od atentátu na premiér Roberta Fica. Prípad je po roku vyšetrený, strelec obvinený z terorizmu a čaká sa na hlavné pojednávanie. Vláda na výročie atentátu rokuje v Handlovej a osobu atentátnika spája s opozíciou. Ľudia v prieskumoch hovoria, že sa atmosféra za posledný rok zhoršila, mnohí pochybujú, že sa atentát vôbec stal. Ešte nedávno premiéra 855 psychológov a psychiatrov vyzvalo, aby sa správal slušne alebo radšej odišiel z politiky.
Smer občanom medzitým dávkuje informácie z vyšetrovania, na ktoré uvalil generálny prokurátor embargo, najskôr fotky krvavého oblečenia, potom aj po operačné jazvy na tele premiéra Fica. Prečo to premiér a Smer robia? Ako sa teda máme rok od atentátu na Slovensku? Zmenilo sa niečo? Stačil Lex atentát s obmedzením verejných zhromaždení a doživotnou rentou pre Roberta Fica? A čo pre Slovensko znamenajú cesty Roberta Fica do Moskvy a fotky s agresorom? Je Slovensko stále platným členom EÚ a NATO? Braňo Závodský sa rozprával s politológom a rektorom BISLY Samuelom Abrahámom.
-
Missing episodes?
-
Slovenská televízia a rozhlas má novú riaditeľku. Rada STVR za ňu zvolila Martinu Flašíkovú. Ako celá voľba prebiehala a prečo ju opozícia spochybňuje, prebehla v súlade so zákonom a je tento zákon v súlade s princípmi verejnoprávnosti a európskym právom? Aké sú zámery novej riaditeľky a aká bude jej spolupráca s Radou STVR, ktorá ma nad ňou silné právomoci?
SNS by chcela po STVR meniť aj zákon o Matici Slovenskej. Prečo jej prekáža opakovaná voľba predsedu Matice a prečo proti je proti zámeru SNS Hlas aj Smer? A sú v koalícii okrem transakčnej dane aj spory okolo návštevy Roberta Fica v Moskve, ktorú kritizuje aj Európska únia? Môže správanie sa premiéra poškodiť Slovensko? Čo z toho celého bude, zatiaľ čo premiér brojí proti nedeľným politickým debatám a silno zdôrazňuje výročie pokusu o atentát, ukazuje fotky zakrvavenej košele aj fotografie brucha s operačnými jazvami? A čo za predražený nákup chystal na ministerstve vnútra Matúš Šutaj Eštok?
Braňo Závodský sa rozprával s poslancom parlamentu za SNS a predsedom výboru pre kultúru a médiá Romanom Michelkom a podpredsedom klubu SaS aj ústavnoprávneho výboru parlamentu poslancom Ondrejom Dostálom.
-
Naša verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas má novú generálnu riaditeľku. 9-členná Rada STVR za ňu zvolila Martinu Flašíkovú. Počas verejného vypočutia kandidátov nesmela byť prítomná verejnosť a členovia rady o kandidátoch a ich projektoch ani nediskutovali.
Ako to mohlo ovplyvniť výsledok voľby? Kto je vlastne nová generálna riaditeľka RTVS Martina Flašíková? Čo prinesie do STVR televízna producentka a bývalá majiteľka provládneho webu Ereport? Čo na voľbu a jej podmienky hovorí opozícia? A čo bývalý šéf RTVS?
A čo sa medzitým deje v kultúre, kde nominanti ministerky odvolali šéfa Fondu na podporu umenia? A čo nové v Slovenskej národnej galérii, či Slovenskom národnom múzeu, ktorého novú šéfku za zatvorenými dverami vybrala ministerka Šimkovičová?
Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedníčkou výboru parlamentu pre kultúru a médiá a poslankyňou za hnutie Progresívne Slovensko Zorou Jaurovou, posledným zvoleným riaditeľom RTVS Ľubošom Machajom a podpredsedom Rady STVR Lukášom Machalom.
-
Robert Fico oslávil koniec druhej svetovej vojny v Moskve. Pochválil sa stretnutiami s Putinom, ktorý sám rozpútal v Európe vojnu a agresívne ničí Ukrajinu a zabíja nevinných ľudí vrátane detí. Európski lídri v rovnakom čase cestovali do Kyjeva a s ich podporou a podporou USA Rusku predložili návrh na bezpodmienečné 30-dňové prímerie.
Čo znamená cesta Roberta Fica do Moskvy pre Slovensko? Cestoval tam ako predseda vlády či opäť ako súkromná osoba a predseda Smeru, ak jeho cestu neriešila vláda ani zahraničný výbor parlamentu? Aké sú vlastne reakcie Putina a Kremľa na prímerie a pomôže ochota prezidenta Zelenského stretnúť sa s ním v Turecku, čo podporuje aj prezident Trump? Môže pomôcť aj nový pápež Lev XIV, ktorý vojnu označil za ruský imperializmus a je zmluva o nerastnom bohatstve medzi USA a Ukrajinou, ktorú už jednomyseľne ratifikoval ukrajinský parlament, skutočným prelomom?
Braňo Závodský sa rozprával s analytikom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a profesorom Prešovskej univerzity Alexandrom Dulebom.
-
Analýza vakcín na pokyn splnomocnenca Kotlára, ktorému napísalo 400 lekárov, že ich uráža, nás bude stáť 350 tisíc eur. A to v čase, keď ľudia robia pre nemocnice zbierky na záchody či nové okná a šéf NKÚ hovorí, že nám zdravotníctvo uniesli lobisti.
Naozaj je to nutný výdavok na údržbu nestabilnej koalície, ktorá rieši ďalšie miliardové šetrenie? Bude mať popri tom štát na dohodnuté zvyšovanie platov v školstve, bude dosť učiteľov? Čo má zmeniť povinná škôlka od troch rokov a nebude to prehnané zasahovanie do výchovy detí v rodinách? Budeme mať vôbec dosť škôlok? A odzvonilo bakalárskym a diplomovým prácam na vysokých školách, najmä ak ďalší politik, poslanec Smeru Marián Kéry údajne odpísal celú diplomovku od spolužiačky?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom školstva, výskumu, vývoja a mládeže a podpredsedom strany Hlas – Sociálna Demokracia Tomášom Druckerom.
-
Za vlád Smeru a Hlasu už mala stáť špičková koncová nemocnica v Bratislave na štyroch rôznych miestach. Robili sa analýzy, pripravovali pozemky, búralo sa. Stálo nás ťažké milióny eur. Nakoniec sa má stavať inde. Nemocnicu za miliardu a tristo miliónov eur, odkopírovanú z Prešova, bude stavať ministerstvo obrany v Bratislavských Vajnoroch.
Čo bude medzitým robiť minister zdravotníctva a čo hovorí na to, že sa opozícia Hlasu posmieva, že jej Smer zobral ďalšie ministerstvo? A bude už toto určite posledný plán a nemocnicu naozaj postavíme?
Zatiaľ čo na mamičku s deťmi padne omietka a zraní ich, alebo v nemocnici na infekčnom lozia šváby a ľudia sa sami v zbierkach skladajú na rekonštrukcie v nemocniciach, premiér rieši zastavenie nákupov mRNA vakcín a hlasno podporuje splnomocnenca, ktorí má očkovaných ľudí za modifikované kukurice a vedcov za tragédov. Čo na to hovorí minister zdravotníctva, ak jeho kolega minister školstva odkazuje, že to je hanba?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom.
-
Slovensko a hlavné mesto sa má dočkať novej modernej koncovej nemocnice za takmer miliardu a 300 mil. €. Nebude stáť na Rázsochách, nebude ani v bratislavskom Ružinove. Vláda rozhodla o Vajnoroch, hneď na vstupe do hlavného mesta. Bude to strategická investícia a stavať a financovať ju bude nie ministerstvo zdravotníctva ale ministerstvo obrany. Nemocnica síce ešte nestojí, no vláda jej už dala meno. Bude sa volať Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika.
Ak sa nemocnica mala stavať na Rázsochách a potom aj v Ružinove a nikdy sa nedostavala, môžeme veriť, že to bude tentokrát iné? Prečo sa vláda rozhodla stavať cez ministerstvo obrany a prečo aj na pozemkoch ministerky Sakovej?
A je skutočne covidová amnestia spravodlivá a neplytváme energiou okolo očkovania vakcínami mRNA zbytočne, len preto, že je proti nim splnomocnenec vlády, podľa ktorého pandémia ani nebola a očkovaných ľudí prirovnal k modifikovanej kukurici?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom výboru Národnej rady pre zdravotníctvo a poslancom za stranu Smer – SD Vladimírom Balážom a členom zdravotníckeho výboru a poslancom za stranu Sloboda a Solidarita Tomášom Szalayom.
-
V koalícii je nervozita. Hovorí to premiér Fico, ktorý sa v nedeľu ráno, v deň pracovného pokoja, na hodinovej tlačovke posťažoval na nedeľné politické diskusie.
Premiér nám prezradil, že transakčná daň, proti ktorej brojí Andrej Danko, je nezrušiteľná alebo že splnomocnenec vlády pre covid, ktorý prirovnal očkovaných ľudí k modifikovaným kukuriciam, je neodvolateľný. Premiér sa v Británii nestretne s britským premiérom, zato sa teší do Moskvy za Putinom na deviateho mája.
Prečo je Robert Fico nervózny a dokedy to takto môže v jeho koalícii vydržať? Čo chystá premiér na výročie atentátu a prečo hovorí, že to nikoho netrápi a nezaujíma čo bolo za pokusom o jeho vraždu, zatiaľ čo Robert Kaliňák nosí jeho krvavé oblečenie po atentáte v súkromnou ? A čo hrozí Slovensku, ak sa Robert Fico dostaví do Moskvy? Čo medzitým robí slovenská opozícia?
Braňo Závodský sa rozprával s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom.
-
Pozor, padá kultúra! Takýto 24-hodinový protest priamo pred ministerstvo kultúry pripravili nespokojní umelci. SNS Andreja Danka sa to nepáčilo a žiadali policajtov aby proti umelcom zasiahli.
Platforma Otvorená kultúra! ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú za kroky v rezorte kritizuje už viac ako rok a pod dvoch petíciách, ktoré podpísali stovky tisíc ľudí, stále žiada jej odstúpenie. Ministerka ale odoláva.
Ako dopadne už aj tak vyhrotená situácia v našej kultúre? Prečo ministerstvo kultúry bráni aj stíhaný extrémista Bombic? Prečo meškajú žiadosti na Fonde na podporu umenia a prečo za to ministerka viní vedenie Fondu? Kto bude zodpovedný za to, ak sa neuskutočnia známe letné folklórne festivaly? Čo ďalšie chystajú nespokojní umelci?
Braňo Závodský sa rozprával s členkou realizačného tímu platformy Otvorená kultúra Michaelou Hučko Paštekovou.
-
Predseda vlády Robert Fico s posťažoval na nedeľné politické debaty v deň pracovného pokoja. Sám pritom v nedeľu dopoludnia urobil hodinovú tlačovku. Premiér po kritike Andreja Danka hovorí, že transakčná daň je nezrušiteľná a spolu s ministrom financií z jej zavedenia a všetkých konsolidačných opatrení viní expremiérov Matoviča, Hegera a Ódora.
V štátnej kase nám medzitým chýbajú miliardy eur a Slovensko má štvrtý najvyšší deficit z krajín Únie, ekonomický rast nám klesá a zamestnávatelia bijú na poplach, niektorí už svoje fabriky zatvárajú.
Čo znamená, že nám ratingová agentúra zhoršila výhľad na negatívny? Čo s transakčnou daňou, pomohla by jej oprava či rovno zrušenie? Aké možnosti má vláda, ktorá sa opäť chystá konsolidovať verejné financie? Čaká nás ďalšie uťahovanie opaskov, menej pomoci od štátu a menej peňazí v peňaženkách? Braňo Závodský sa rozprával s ekonómom a bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom.
-
Veľmi citlivý záber z atentátu na Roberta Fica sa ešte počas vyšetrovania objavil v premiérovom propagačnom videu na konferencii v Spojených štátoch. Ako sa tam z vyšetrovacieho spisu dostal, zatiaľ nevieme.
Nevieme a asi sa oficiálne ani nedozvieme kto zverejnil video so strelcom tesne po atentáte. Policajná inšpekcia uznáva, že skutok sa stal, no páchateľa vypátrať nevie. Vieme však, že video od ochrankára dostali jeho traja šéfovia a že ho ešte v deň atentátu na internete zverejnil extrémista blízky Smeru, Daniel Bombic.
Ako je teda možné, že policajná inšpekcia nevie páchateľa vypátrať? Ako je možné, že zábery z atentátu na premiéra sa ešte počas vyšetrovania objavili v jeho propagačnom videu v USA? Prečo úradný záznam hovorí, že premiérove oblečenie po streľbe zaistili v nemocnici policajti, no v skutočnosti ich viezol a fotil si ich vo svojom súkromnom aute minister obrany? Aké dôsledky to môže mať na celé vyšetrovanie atentátu a na samotný súdny proces s obžalovaným Cintulom, nemôže to skompromitovať časť obžaloby a skomplikovať celý proces?
Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom strany Demokrati Jurajom Šeligom, poslancom za Hlas – SD Michalom Bartekom a za hnutie Progresívne Slovensko Jaroslavom Spišiakom.
-
Krívačka a slintačka na Slovensku spomalila. Za posledný týždeň sa neobjavilo nové ohnisko nákazy. Doteraz nákaza napadla šesť veľkých fariem na južnom a západnom Slovensku. Veterinári teraz avizujú uvoľňovanie opatrení pre farmárov. Minister Huliak považuje reakciu štátu za prehnanú a žiada hlavu hlavného veterinára.
Je už teda riziko šírenia nebezpečnej nákazy zažehnané? Prečo minister pôdohospodárstva spochybňuje inkubačnú dobu šírenia vírusu? A bola celá situácia so slintačkou a krívačkou zvládnutá od začiatku, nezaspali sme? Boli opatrenia správne a dodržiavané a neboli nad rámec požiadaviek Európskej únie, ako to hovoria niektorí politici? Prečo sa objavila len na veľkých farmách? A ako môže situácia ovplyvniť a poznačiť chov hospodárskych zvierat a teda aj náš vidiek?
Braňo Závodský sa rozprával s hlavným veterinárnym lekárom Slovenska a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martinom Chudým.
-
Hneď po veľkonočných sviatkoch zabil ruský dron deväť ľudí, ktorí išli do práce. Pár dní dozadu ruské rakety zabili v Meste Sumy cez 30 civilistov, vrátane detí, a predtým balistickými raketami Rusi zaútočili na sídlisko v meste Krivyj Rih a zavraždili 9 detí hrajúcich sa na detskom ihrisku a ďalšiu desiatku ľudí, ktorý tam s deťmi boli. Desiatky ďalších ľudí sú po týchto útokoch v nemocniciach.
Kde teda sú tie Americko-Ruské mierové plány, kde je tá Ruska snaha o mier? A kde je Donald Trump, ktorý sa chvastal, že vojnu ukončí za 24 hodín a teraz striedavo predkladá rôzne mierové plány, alebo hrozí, že vojnu na Ukrajine nechá tak a jeho vyslanec preberá ruskú propagandu? Je ešte šanca na mier a ako má konať Európa? A čo Slovensko, ktoré pre postoje Roberta Fica ani nesedí za spoločným stolom o budúcej bezpečnosti v Európe a náš minister obrany hovorí, že sa ani netreba brániť a že ten Rus raz aj tak odíde? Európske štáty hovoria o vyslaní svojich vojakov na udržiavanie mieru po prímerí, ale je prímerie vôbec možné?
Braňo Závodský sa rozprával s veľvyslankyňou Európskej únie na Ukrajine Katarínou Mathernovou a bývalým ministrom obrany expertom na bezpečnostnú politiku Globsecu Martinom Sklenárom.
-
Na veľkonočný pondelok zomrel 88-ročný Pápež František. Bol prvým pápežom z južnej Ameriky, narodil sa ako Jorge Mario Bergoglio v Argentínskom Buenos Aires. Jeho pontifikát bol iný ako predchádzajúce. Odmietal luxus Vatikánu, žil skromne, pomáhal chorým a chudobným a zastával sa aj ľudí z LGBTI komunity. Za 266. pápeža katolíckej cirkvi bol zvolený konkláve biskupov v marci 2013.
Aký bol teda Františkov pontifikát? Ako jeho vedenie ovplyvnilo katolícku cirkev aj svetovú politiku? Aký bol jeho politický, kultúrny a ľudský vplyv na veriacich aj neveriacich? Aký bol vzťah pápeža Františka ku Slovensku, ktoré aj nedávno navštívil a bol sa pozrieť aj na Košickom Luníku?
Čo nasleduje teraz? Ako bude vyzerať voľba nového pápeža a kto sú favoriti? Alebo sa znovu dočkáme prekvapenia ako pri Františkovi? Môže mať jeho smrť a zvolenie nového pápeža vplyv aj na vyriešenie kríz vo svete, alebo sa naopak všetko vrátane vojny na Ukrajine či situácie na Strednom východe ešte viac zauzlí?
Braňo Závodský sa rozprával s emeritným trnavským arcibiskupom Robertom Bezákom a bývalým ministrom zahraničných vzťahov Pavlom Demešom.
-
Ak by boli parlamentné voľby v apríli, opozícia by skladala novú vládu, Smer s Hlasom by skončili v opozícii a Dankova SNS by do parlamentu ani neprešla. Koaličné strany v prieskumoch pomaly klesajú už posledný rok.
Čo za tým je a čo s preferenciami vládnych strán robia opatrenia ako transakčná daň, vyššie platy pre ministrov či koalíciou odklepnutá doživotná renta pre premiéra Fica, alebo generálneho prokurátora? A čo opozícia, vie využiť zlyhania koalície a nie je jej volanie po predčasných voľbách predčasné? Dosiahlo už Progresívne Slovensko svoj strop a akú šancu majú liberáli z SaS či Demokrati? Ako sa budú percentá pre politické strany a trendy v preferenciách voličov vyvíjať ďalej?
Braňo Závodský sa rozprával so sociológom a riaditeľom agentúry FOCUS Martinom Slosiarikom.
-
Inflácia, teda zvýšenie cien tovarov a služieb, na Slovensku silnie. V marci stúpla najviac za posledných 15 mesiacov, podnikateľom uberá z tržieb transakčná daň a vládna konsolidácia plná vyšších daní. Rastie nám aj verejný dlh a udržateľnosť našich verejných financií je v pásme vysokého rizika. Do toho strašia Európu aj Slovensko Trumpove clá.
Môžu na Slovensku prísť o prácu desiatky tisíc ľudí? Môžu po Martine a Handlovej zatvárať a prepúšťať aj ďalšie fabriky? Aké vôbec máme možnosti, ak sme lídrom v počte vyrobených áut na počet obyvateľov? Ako dopadá na ekonomiku vládna konsolidácia a ako môže vláda ušetriť ďalšie miliardy? Je cestou aj predaj štátnych dlhopisov pre ľudí? Čo na to ratingové agentúry a čo všetko bude znamenať pre naše rodinné rozpočty a naše peňaženky?
Braňo Závodský sa rozprával s bývalým guvernérom Národnej banky Slovenska aj expredsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom.
-
Slovenská ekonomika je na spodných priečkach medzi krajinami Európskej únie. Americké clá Donalda Trumpa ohrozujú tisíce pracovných miest a transakčná daň vyťahuje peniaze z peňaženiek firiem a živnostníkov. Zamestnanci žiadajú vyššie platy, naša kúpna sila je vysoko podpriemerná a naše domácnosti majú najnižší čistý príjem spomedzi všetkých krajín Európskej únie. A do toho vládnu koalíciu zmieta jedna kríza za druhou.
Sú odborári pripravení zastať sa ľudí, ktorých postihujú vládne konsolidácie a aké riešenia navrhujú? Ako vidia diskusie o zrušení transakčnej dane a obávajú sa zákona proti mimovládkam?
Prečo odbory vyzývajú vládu aj na reformu sociálneho poistenia, ako by podľa nich mal vyzerať tretí dôchodkový pilier a prečo by sa malo z druhého financovať nájomné bývanie, najmä ak štátnu agentúru nájomného bývania vedie niekdajšia realitná podvodníčka? A pomohli by našej ekonomike dane na roboty vo fabrikách?
Braňo Závodský sa rozprával s prezidentkou Konfederácie odborových zväzov Monikou Uhlerovou.
-
Prezident republiky sa obul do vládnej koalície. Premiérovi vyčíta koaličnú krízu aj zahraničnú politiku, koalíciu zas kritizuje za covidovú amnestiu či rentu pre generálneho prokurátora. Premiér sa medzitým sťažuje, že na úrade vlády vyzerajú ako idioti a spolu s Tiborom Gašparom kritizujú ministra vnútra, že sa za rok a pol nezbavil vyšetrovateľa Čurillu. Andrej Danko by zas napriek koalícii zrušil transakčnú daň. Prezident hovorí, že došlo len k domnelému vyriešeniu vládnej krízy. No a Rusko ďalej vraždí na Ukrajine. Rakety zhadzuje na deti a civilistov. A Slovensko nesedí za stolom pri diskusiách o bezpečnosti v Európe, o pomoci Ukrajine.
Prečo to premiér robí, je v tom strach s kauzy Očistec, ktorá smeruje na súd a medzi obžalovanými je aj Tibor Gašpar či Norbert Bödör? Čo medzi tým robí opozícia? Podporí s SNS zmeny v transakčnej dani? A čo hovorí na covidovú amnestiu ako odpoveď vlády za jej bývalé manažovanie Covidu? Ako vyzerá opozičná spolupráca, je pre nich ťažké postaviť napríklad tieňový kabinet?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom opozičnej strany Sloboda a Solidarita Branislavom Gröhlingom.
-
Rusi pokračujú vo vraždení na Ukrajine. Naposledy ich raketa zabila na detskom ihrisku deväť detí a ich rodičov. A Rusi, napriek snahám Ukrajiny a západu o prímerie, útočia a zabíjajú ďalej.
V Bruseli sa stretla koalícia ochotných, ktorú vedú Francúzi a Briti. Rokuje sa o možnom vyslaní mierových jednotiek po tom čo bude vyrokovaná mierová dohoda. Slovensko za spoločným stolom stále chýba.
Ako prebiehajú rokovania európskych lídrov bez Slovenska? Kto všetko je v koalícii ochotných a čo sú ochotný podniknúť? Ako to vyzerá s mierovou dohodou, alebo aspoň s prímerím, ktoré chcel s Putinom vyrokovať Trump? Má o tom vôbec Putin záujem ale chce ďalej vraždiť? A čo na to Slovensko, ako modernizujeme armádu a prečo Andrej Danko tlačí na výmenu náčelníka generálneho štábu, generála Daniela Zmeka? Braňo Závodský sa rozprával s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.
- Show more