Episodes
-
V zákone o zdravotnej starostlivosti bol upravený pojem neodkladná zdravotná starostlivosť a pribudli nové pojmy - podporný tím, dlhodobá zdravotné starostlivosť, následná zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť. V zákone sú podrobne definované. V dnešnom podcaste sa budeme o nich rozprávať JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa v čom vidí prínos ich zavedenia pre prax.
-
Od 1. júna 2022 je možné vystavovať PN-ky aj elektronicky, prostredníctvom eZdravia. Stále však platí možnosť vystaviť aj pôvodné, štvordielne tlačivo. Na čo by si mali dať lekár pozor pri vystavovaní elektronických PN-iek a ako to funguje vám v dnešnom podcaste povie JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Missing episodes?
-
Ambulancie a lekárne, ktoré podnikajú formou spoločnosti s ručením obmedzeným (s. r. o.), ak si do 31. mája 2022 v elektronickej schránke nenašli informáciu od Obchodného registra Slovenskej republiky, tak by si mali skontrolovať svoje údaje v OR SR. Ak sú neúplné, tak do 30. septembra 2022 musia odstrániť nedostatky, ktoré tam sú. O tejto téme budeme v dnešnom podcaste hovoriť advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Ministerstvo zdravotníctva SR navrhuje upraviť v katalógu výkonov také výkony, ktoré sa týkajú telemedicíny. Ide o novinku, ku ktorej prispela i pandémia ochorenia COVID-19. Konkrétne sa to týka konzultácie prostredníctvom elektronickej pošty, telefonicky alebo SMS a konzultácie prostredníctvom rozšírenej elektronickej komunikácie v online prostredí ako je webová aplikácia alebo videohovor. Viac sa o tejto zmene dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Očkovanie je témou, ktorá rezonuje v spoločnosti. Ak ide o očkovanie detí, rodičia o ňom diskutujú s lekárom, známymi, ale i na internete.
Pri povinnom očkovaní sa rodičia dieťaťa majú právo rozhodnúť, či ho dajú zaočkovať proti rôznym ochoreniam. Ak ho odmietnu, príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva im môže uložiť pokutu. Rodičia môžu mať pocit, že argumenty sú na ich strane. Nie je to však jednoduché. V dnešnom podcaste si s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS priblížime prípad, ktorý sa stal na Slovensku a súd dal za pravdu Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
-
Čo v prípade, ak pacient alebo niekto blízky z rodiny pomoc pri zlom zdravotnom stave odmieta? Zbavuje to človeka zodpovednosti?
Neposkytnutie pomoci je totiž trestným činom. V Českej republike istý syn, ktorý je lekár nezabezpečil svojej matke, s ktorou býval v spoločnej domácnosti, zdravotnú starostlivosť, aj keď privolaný lekár nariadil hospitalizáciu v nemocnici. Matka však pomoc odmietala. Jeden súd muža podmienečne odsúdil z dôvodu, že došlo k porušeniu zákona.
Ústatný súd však rozhodol ináč. Človek má podľa neho právo zdravotnú starostlivosť odmietnuť. V dnešnom podcaste sa o tomto prípade budeme rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Ambulancie a lekárne, ktoré sú obchodnými spoločnosťami, by si mali skontrolovať svoje údaje v Obchodnom registri SR. V októbri minulého roka novel zákona o obchodnom reigistri zaviedla povinnosť štatutárnych orgánov doplniť identifikačné údaje o vybraných osobách do obchodného registra. V decembri bola prijatá ďalšia novela, ktorá spomenutú povinnosť čiastočne zmenila. Ministerstvo spravodlivosti SR v spolupráci s príslušným registrovým súdom údaje dopĺňa automaticky. Nie v každom prípade sa tak stane. O zápise údajov do obchodného registra, vrátane termínu dokedy zmeny musíte urobiť sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Investigátor - skúšajúci v klinickom skúšaní má výhodu, že je súčasťou vývoja lieku. Keď príde do klinickej praxe nový liek, je s ním už oboznámený a má s ním skúsenosti. V dnešnom podcaste vám JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS povie, aká je úloha skúšajúceho pri klinickom skúšaní a prečo je dôležitá zmluva so zadávateľom.
-
Vláda Slovenskej republiky od 1. apríla 2022 vykonala zmeny v preukazovaní odbornej spôsobilosti niektorých zdravotníckych povolaní, a to v povolaní logopéd, psychológ, liečebný pedagóg, fyzik a laboratórny diagnostik. Zmeny sa dotkli aj odbornej spôsobilosti na výkon povolania sanitár. TO je jedna z tém dnešného podcastu. Od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa v dnešnom podcaste dozviete aj to, že novelou Zákonníka práce, ktorá platí od 1. apríla 2022 sa zmenili podmienky skončenia pracovného pomeru s občanom so zdravotným postihnutím.
-
Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v marci schválili parlament priniesla zmeny aj v oblasti povinností poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Jedna zmena sa dotýka priamo aj poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Pediatri majú povinnosť oznamovať informácie o uzatvorených dohodách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti týkajúcich sa novorodencov.Súvisí to s posudzovaním nároku na príspevok pri narodení dieťaťa. Viac sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Keď Ministerstvo vnútra SR prijíma pacienta do svojich radov ako zamestnanca, komunikuje posudkový lekár rezortu s jeho obvodným lekárom. Potrebuje totiž posúdiť zdravotnú spôsobilosť uchádzača. Lekári by sa nemali nechať zmiasť tým, že ide o políciu a Ministerstvo vnútra SR, a tak je ich povinnosťou zdravotnú dokumentáciu vydať. Advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS vám v dnešnom podcaste na prípade, s ktorým sa stretol v praxi priblíži, ako je to so sprístupnením zdravotnej dokumentácie pacienta posudkovému lekárovi. Vitajte pri počúvaní.
-
Po zmene zákona o zdravotnej starostlivosti od 1. januára 2022 môže do zdravotnej dokumentácie pacienta, ktorý je účastníkom klinického skúšania nahliadať i monitor. Konkrétne sa to týka inšpektora správnej klinickej praxe Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, osoby poverenej zadávateľom klinického skúšania a pracovníka povereného pracoviskom, na ktorom sa klinické skúšanie vykonáva. Podmienkou však je, že musia mať splnomocnenie. Dozviete sa aj to, či môže monitor nahliadať do zdravotnej dokumentácie vedenej v papierovej podobe alebo len do elektronickej zdravotnej knižky. Viac o tejto téme v dnešnom podcaste povie JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má po novom právo požadovať prítomnosť inej osoby pri ústavnej zdravotnej starostlivosti. Kedy je možné, aby bola prítomná takáto osoba a čo všetko musí byť splnené si povieme v dnešnom podcaste. Rovnako sa budeme venovať i verejnej minimálnej sieti poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti a vyhodnocovaní jej stavu. Legislatívne zmeny priblíži advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
Nie, nie je to žart. Od 1. apríla je možná substitúcia inko pomôcok a bezlepkovej strany
Zmenu podmienok pri výdaji inkotinenčných zdravotníckych pomôcok a bezlepkových potravín priniesla zmena zákona o liekoch
Podmienky pri výdaji inkontinenčných zdravotníckych pomôcok a bezlepkových potravín sa od 1. apríla 2022 v rámci zákona o liekoch zmenili. Lekárnikom okrem iného vznikla špeciálna poučovacia povinnosť vo vzťahu k pacientovi. Na prvý pohľadd malá zmena prináša pre prax lekárni a výdajní, ako aj pre pacienta veľké praktické efekty. Viac sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
-
O použití lieku off label alebo v rozpore s SPC – súhrnom jeho charakteristických vlastností môže rozhodnúť Ministerstvo zdravotníctva SR. Rovnako tak môže urobiť v prípade použitia lieku, ktorý nie je na Slovensku registrovaný. Aj keď by sa mohlo zdať, že ide len o formálny úkon zo strany rezortu zdravotníctva, opak je pravdou. O tom, aké podmienky by si malo ministerstvo overiť pred rozhodnutím vydania povolenia sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
-
Od 1. januára 2022 majú lekári zakázané pacientovi určovať, odporúčať alebo akýmkoľvek spôsobom aj prostredníctvom iných osôb, kde si môže vybrať lieky, dietetické potraviny alebo zdravotnícke pomôcky. Vyvstávajú však otázky, či môže odporučiť lekáreň zdravotná sestra a čo ak pacient zavolá lekárovi po návšteve ambulancie? O tejto téme sa budeme rozprávať v dnešnom podcaste s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
-
Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo v uplynulých dňoch rozhodnutie, ktorým upravilo podmienky predpisovania a výdaja liekov pre pacientov – utečencov, aby im bola zabezpečená zdravotná starostlivosť, aj keď nie sú na našom území verejne zdravotne poistení. Poskytnutie zdravotnej starostlivosti však závisí od ich statusu, ktorý majú na Slovensku. Ako má postupovať lekár sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Tomáša Husovského z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
-
V súvislosti s predpisovaním liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo rozhodnutie. Stalo sa tak po tom, čo do účinnosti vstúpil od 1. 1. 2022 zákon, ktorý práve rieši delegované predpisovanie. Prečo tak rezort zdravotníctva urobil si povieme v dnešnom podcaste. Od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete aj to, aký je postup lekára pri predpise, ak odporúčanie na predpisovanie vydal odborný lekár pred účinnosťou zmien v delegovanom predpise. Vitajte pri počúvaní.
-
Prijatím novely Obchodného zákonníka došlo k zmene rozsahu údajov zapisovaných do Obchodného registra (OR) SR. Vo vzťahu k spoločníkom a štatutárnym orgánom spoločnosti - konateľom sa vymedzilo, že sa majú okrem iného zapisovať aj ich dátumy narodenia a rodné čísla. Túto povinnosť je potrebné splniť si najneskôr do 30. septembra 2022. Parlament schválil novelu zákona o obchodnom registri, v zmysle ktorej sa má vykonávať takéto zosúladenie údajov v OR SR automatizovane. Ak však do 30. mája 2022 spoločnosti nedostanú informáciu z OR SR, že sa mu podarilo získať rodné čísla konateľov a spoločníkov, tak to musia urobiť sami. Viac sa o tejto téme budeme v dnešnom podcaste rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&hPARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
-
Na delegovanom predpisovaní sa od 1. januára 2022 musí poverujúci lekár vopred dohodnúť s iným lekárom, a to len v prípade svojej neprítomnosti na pracovisku, alebo technických prekážkach brániacich predpisu. Až na pár výnimiek môže delegované predpisovanie neprerušene trvať maximálne dva mesiace. O tom, čo je cieľom nových pravidiel a aké sú ich slabé stránky sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
- Show more