Episodes
-
Začiatkom septembra sa Banskobystričanky a Banskobystričania, ale aj návštevníci môžu opäť tešiť na tradičný Radvanský jarmok. Mesto pod Urpínom je však známe nielen týmto podujatím, ponúka toho oveľa viac. Okolie Perly Pohronia je štedré i k priaznivcom turistiky a cykloturistiky. Stručne povedané, navštívte Banskú Bystricu a presvedčte sa o pravdivosti tvrdenia „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi“.
-
Neodmysliteľnou súčasťou letnej sezóny je kultúra a s ňou aj pestrý program, v ktorom si nájde každý to svoje. Od júna až do septembra žije Banská Bystrica hudbou, koncertmi, tanečnými či divadelnými vystúpeniami, rozprávkami, tvorivými workshopmi a mnohým iným. O trojmesačnom multižánrovom festivale porozprávala viac Zuzana Kohútova z Kultúrneho centra Robotnícky dom.
-
Missing episodes?
-
Banskobystrický Školský úrad reaguje na zmeny doby. Okrem svojich bežných povinností sa dlhodobo zameriava na riešenie prevencie sociálno-patologických javov na základných školách. Tie však v súčasnosti aj na Slovensku čelia čoraz častejšiemu anonymnému vyhrážaniu, extremizácii správania, zhoršeniu medziľudských vzťahov. Preto sa Banská Bystrica začala iniciatívne zaoberať aj bezpečnosťou na školách. O tom, čo všetko sa v tom smere podarilo rozpráva referent školskej krízovej intervencie banskobystrického Školského úradu, Michael Mikuláš.
-
Nepôvodné druhy sa k nám dostali činnosťou človeka, najčastejšie boli dovezené. Väčšina z nich pochádza z Ameriky a Ázie, ale aj z iných končín sveta. Viaceré z inváznych druhov v súčasnosti tvoria rozsiahle porasty. Najčastejšie popri vodných tokoch, cestách, železniciach i na opustených priestranstvách a nezriedka zasahujú tiež do cenných pôvodných rastlinných spoločenstiev. Nevyhýbajú sa ani mestu pod Urpínom. V ktorých lokalitách ich nájdete, prezradíme v najnovšej epizóde Bystrického podcastu.
-
Na jednej strane smutné príbehy zvierat, ktoré mali vrastenú reťaz do krku alebo boli postrelené do hlavy. Na strane druhej, adoptovaný psík – mediálna hviezda v českom filme či „útulkáč“, ktorý sa stal členom vojenskej polície na vyhľadávanie zbraní. Toto sú konkrétne príklady z našej karanténnej stanice. Zaujímavosťou však je napríklad aj odchyt hada či dokonca rysa a vlka. Nielen o tomto sme sa rozprávali v najnovšej časti mestského podcastu.
-
Banskú Bystricu čakajú zmeny v parkovaní v podobe regulácie parkovania. Samospráva chce v jednotlivých mestských častiach pristúpiť, podobne ako ostatné samosprávy, k vytváraniu rezidentských zón, ktoré pri parkovaní zvýhodnia obyvateľov s trvalým pobytom v meste pod Urpínom. Od 1. septembra 2024 budú zavedené na Uhlisku, v Podlaviciach, na Severnej a Bakossovej ulici. Cieľom je nastaviť pravidlá, kde a za akých podmienok bude možné parkovať. Aké sú v tomto smere návrhy mesta sa dozviete v novej časti Bystrického podcastu.
-
Existuje hrozba, že sa lykožrút dostane z Horehronia, kde je aktuálne vyhlásená kalamita podkôrneho hmyzu aj do banskobystrických mestských lesov? Zasadia naši lesníci v tomto roku viac stromčekov ako vlani? Bude zriaďovanie Komisií pre ochranu a manažment medveďa hnedého, a tiež prijatý Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého postačovať na to, aby sa po mestách a obciach voľne nepohybovala najväčšia európska šelma? Ako môžu mestskí lesníci pomôcť pri záchrane tetrova hlucháňa V akom stave je dnes národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa v Rakytove? Nielen na tieto otázky zodpovieme v najnovšej podcastovej epizóde.
-
Banská Bystrica – to nie je len atraktívna príroda a bohatá história. Sme mestom športu, mestom olympijských víťazov, o čom svedčí mnoho výnimočných a úspešných ľudí. Zároveň to sú podujatia európskych rozmerov, ktoré sa v srdci Slovenska organizujú. Jedným z nich sú aj blížiace sa Európske majstrovstvá v atletike do 18 rokov, ktoré sa uskutočnia od 18. do 21. júla 2024.
-
Najstarší festival klasickej hudby aj tento rok prinesie do mesta pod Urpínom pestrú ponuku kvalitných koncertov slovenských i zahraničných umelcov. Na 63. ročníku Banskobystrickej hudobnej jari, v dňoch od 13. marca do 17. apríla 2024, po prvý raz zaznie aj nová festivalová znelka.
-
Majú v meste pod Urpínom budúcnosť polopodzemné kontajnery? Patria nepotrebné stoličky, kreslá, pneumatiky alebo akváriá ku klasickým nádobám na komunálny odpad? Aký je postup ak odhalíte nelegálnu skládku odpadu? Pripravuje samospráva počas tohtoročnej jari akciu Za krajšie mesto? Odpovede na tieto otázky sme zisťovali od Petra Suchého z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev.
-
Nástroj pre podporu demokracie, budovania komunít a spravodlivejšie rozdeľovanie verejných zdrojov. Aj tak možno charakterizovať participatívny rozpočet, ktorý vytvára priestor pre dobré nápady Banskobystričanov. Po prvýkrát v histórii bolo spustené online hlasovanie. To, či sa mestu tento krok osvedčil, čo všetko tomuto rozhodnutiu predchádzalo, ako rozpočet dopadol, ale aj to, aké sú ambície do budúcna, priblíži Soňa Kariková, koordinátorka pre participáciu a otvorené vládnutie.
-
V čom spočíva fenomén Banskej Bystrice, a čo znamená 15-minútové mesto? Ktoré lokality sú pre neBystričana zaujímavé? S čím sa musia popasovať projektanti pri projektovaní v našom meste a quo vadis Banská Bystrica nám prezradil architekt Martin Pavelek.
-
Odbor sociálnych vecí pripravuje v tomto roku viaceré novinky. Pre prijímateľov sociálnych služieb budú od 1. februára platiť nové pravidlá. Úhrady za časť odborných činností a ubytovanie v zariadeniach sociálnych služieb mesta sa v niektorých prípadoch zvýšia. Na minuloročnom decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom rozhodli mestskí poslanci. Samospráva zároveň počíta s posilňovaním terénnych a ambulantných sociálnych služieb. Nemalá pozornosť bude venovaná i aktívnym seniorom.
-
Banskobystrický Školský úrad prechádza transformáciou. Ako prvé mesto na Slovensku sme vytvorili pozíciu referenta školskej krízovej intervencie, vďaka čomu sa prevencia sociálno-patologických javov na našich základných školách začala riešiť komplexne. Už dnes máme za sebou konkrétne výsledky.