Episodes
-
Чи можна зцілитися від травми, якщо біль здається нескінченним? Що важче: пробачити кривднику чи себе? І як навчитися жити далі, коли тягар минулого тисне щодня? В одинадцятому епізоді четвертого сезону подкасту «Менталочка» ведучі Яна Пекун – експертка з гендерної рівності, соціальної інклюзії та майбутня психологиня, і Олексій Удовенко – психолог-практик, який спеціалізується на кризовій психології, обговорюють зцілення від насильства.
Поговорили про таке:
– Як усвідомлення травми стає першим кроком до зцілення;
– Чому психоедукація допомагає постраждалим зрозуміти себе;
– Яку роль відіграє сором і як навчитися з ним жити;
– Домашнє насильство: як розпізнати та що робити, коли ви опинились у небезпеці?
– Та чи можна зрозуміти кривдника, не виправдовуючи його дій?
Залишайте коментарі та поділіться своїм досвідом та враженнями. Слухайте або дивіться новий епізод на YouTube-каналі «Менталочка» і на подкаст-платформах Radio SKOVORODA. Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
«Ми всі різні. Але саме це – наша суперсила, а не проблема». Чому сварки – це нормально? Чи завжди стереотипи отруюють стосунки? І як зрозуміти, що ваш партнер або партнерка просто не може читати думки?
У десятому епізоді четвертого сезону подкасту «Менталочка» разом із психологом Олексієм Удовенко та експерткою з гендерної рівності Яною Пекун ми досліджуємо:
– Як упередження можуть перетворитися на мову ненависті?
– Чому важливо приймати себе, щоб приймати інших?
– Як говорити про свої потреби, не боячись осуду?
– Чи можлива справжня емоційна близькість у роботі чи дружбі?
– Що робити, якщо ваші стосунки здаються занадто «складними»?
Це той епізод не дасть простих рецептів, але точно змусить задуматися. Пишіть нам у коментарях про свої роздуми, діліться враженнями та слухайте або дивіться новий епізод на YouTube-каналі «Менталочка» і на подкаст-платформах Radio SKOVORODA. Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Missing episodes?
-
Як розуміти себе, чути інших і не загубити щирість? У дев'ятому епізоді 4 сезону подкасту «Менталочка» говоримо про навички ефективного спілкування. Чому ефективне спілкування – це не просто вміння, а важлива навичка, яку варто розвивати? Як уникнути пасток маніпуляцій у стосунках? Чому щирість і емпатія стають основою здорових комунікацій? Як дитячі травми впливають на наші взаємини? Чому емоційна близькість залишається цінною навіть у світі індивідуалізму? І як навчитися чути себе, не проєктуючи свої емоції на інших?
Відповіді дадуть ведучі подкасту:
Яна Пекун – експертка з гендерної рівності, соціальної інклюзії та майбутня психологиня.
Олексій Удовенко – практикуючий психолог із тонким почуттям гумору та великим досвідом у роботі з людьми.
Прокачайте свої навички ефективного спілкування разом із нами! Дивіться новий епізод на YouTube-каналі «Менталочка» та слухайте на улюблених подкаст-платформах. Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Пам'ять, творчість, єдність – це ресурси, завдяки яким ми проходимо через травми війни. Як пам'ять про втрати допомагає знайти точку внутрішньої опори, а творчість стає способом висловити все, що болить? Про це у дев’ятому епізоді «Менталочки» наші Олексій Удовенко та Яна Пекун говорять з Іриною Панчук, фронтвумен і авторкою пісень гурту Renie Cares. Чому важливо вчитися говорити про втрати? Як творчість допомагає нам залишатися стійкими? Як пам'ять про загиблих та їхні цінності стає тим, що дозволяє нам не втратити себе у важкі часи? Як через творчість можна рефлексувати біль та краще зрозуміти себе? Як війна об’єднала всіх нас, ніби частини єдиного організму?
Дивіться новий епізод на YouTube-каналі «Менталочка» та слухайте на улюбленій подкаст-платформі! Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Як духовність може допомогти на шляху до цілісності нашого «я»? І які методи підтримують внутрішню стійкість навіть у найважчі моменти життя? Поміркуємо у восьмому епізоді «Менталочки»! Цього разу Яна Пекун та Олексій Удовенко знову не самі. Наша гостя – акторка Катерина Тишкевич. Говоримо про цілісність особистості з погляду психології, соціальних впливів та навіть кармічних підходів. Чи потрібні складні життєві події для формування нашого «я»? Як приймати свої ролі та зберігати внутрішню цілісність? Соціальні установки, травми, внутрішні кризи допомагають чи заважають будувати життя?
Цей епізод ми створили у співпраці з проєктом НЕЗЛАМНА МЕНТАЛОЧКА від Національного реабілітаційного центру UNBROKEN та бренду одягу Buddu. Разом вони створили футболки, кошти від продажу яких спрямують на психологічну реабілітацію ветеранів. Дивіться новий епізод на YouTube-каналі та слухайте на улюбленій подкаст-платформі! Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Подкаст «Менталочка» рідко виходить із гостями. Якщо й запрошуємо, то когось виняткового. Женя та Олена – саме такі. Їхня історія кохання майже голлівудська. Він – ветеран, який переніс високу ампутацію ноги, та чекає на протез. А вона – бариста в кав’ярні, куди він приходить брати каву. Поза романтичністю історії є ще й ментальна сторона – почуття, які допомагають відновлюватись ветеранам, приймати своє нове тіло після поранень і травм, будувати нове життя.
Сьомий епізод «Менталочки» особливий. Ми записали його у колаборації з проєктом НЕЗЛАМНА МЕНТАЛОЧКА Unbroken та Buddu – брендом одягу, що випустив дроп, кошти з продажу якого підуть на психологічну реабілітацію ветеранів. Яна Пекун та Олекій Удовенко ще ніколи не були так високо. Наша локація – дах реабілітаційного центру Unbroken. Покажемо все на YouTube-каналі «Менталочки». Також слухайте епізод на улюбленій подкаст-платформі! Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Третій рік поспіль «Менталочка» на Молодвіжі! Хіба це не успіх? Хтось скаже, що успіх, а хтось подумає, що можна було б і закордоном на щось націлитись. У шостому епізоді якраз розбираємось, як працює розуміння і трактування успіху. Яна Пекун та Олексій Удовенко кажуть, що ми сприймаємо успіх ззовні, а треба будувати мірило всередині. Яна розповідає про нагороду від Кабміну та власні переживання її доречності, а Олексій – як зважати в першу чергу на себе та нарешті відчепитися від всіх інших. Що таке успіх? Як він пов’язаний із цінностями та метою? Чому ми сприймаємо його, як щось конкретне, і чи завжди так має бути?
Розмова, заряджена на успіх, чекає на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Apple podcasts, а також на YouTube-каналі «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Ми часто себе оцінюємо і набагато рідше цінуємо. Яна Пекун та Олексій Удовенко у п’ятому епізоді подкасту «Менталочка» говорять про самооцінку та про те, яку роль вона відіграє в цілісності особистості. Що у нас із самооцінкою? Від чого це залежить? Чому самоцінність має стояти вище за самооцінку? Зовнішні фактори важливі? Які є критерії для оцінювання себе і чи варто загалом до них прислухатися? Як завжди, щиро говоримо про особисті досвіди та лобіюємо любов до себе через шлях пізнання своєї особистості та своїх потреб.
Ходіть розвантажуватись від стереотипів на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Apple podcasts, а також на YouTube-канал «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Четвертий епізод подкасту «Менталочка» – про дитячі травми й те, як вони на нас впливають. Чи завжди їх треба пропрацьовувати? І що взагалі означає пропрацювання? Ідеальні батьки існують? Чи кожна подія з дитинства може мати масштабний вплив на нас сьогоднішніх? Час лікує? І як ще можна зарадити собі? Яна Пекун асертивно запитує Олексія Удовенка, чи були в нього в дитинстві ситуації, які його травмували, та ділиться своїм досвідом: на що ображалась у своєму дитинстві та який вплив від цього відчуває зараз.
Епізод, що має шанси побити рекорди щирості чекає на ваші перегляди та прослуховування на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Apple podcasts, а також на YouTube-канал «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Сила прийняття – тема третього епізоду четвертого сезону подкасту «Менталочка». Приймати себе такими, як є, чи докладати зусиль і змінюватись? А може, існує якась золота середина? За пошук відповідей та компромісів відповідають Олексій Удовенко та Яна Пекун. А ще Яна та Олексій демонструють, що можна ділитися думками та приймати погляди іншої людини, не розділяючи їх. Чесність та пошук істини – те, за що ми любимо «Менталочку». Також поговорили про вік. Скажіть чесно, переймаєтесь, що там після 30?
Вмикайте на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Apple podcasts, а також заходьте на YouTube-канал «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
«Я» – остання буква в алфавіті, але перший пріоритет у вашому житті! Другий епізод «Менталочки» – про те, з чого складається наше «Я», як воно формується та чи піддається дослідженню. Олексій Удовенко та Яна Пекун, як завжди, на особистих прикладах розбирають всі питання: Олексій поставив себе на перше місце у своєму житті (і видихнув), а Яна почувається комфортніше, коли робить вибір на користь самореалізації. Вчимося самоспостереження, саморефлексії та самовиховання задля цілісності особистості та вмінню правильно розставляти пріоритети.
Вмикайте на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Apple podcasts, а також YouTube-канал «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Спешл відкриття сезону! Скільки людей – стільки й менталочок. І стільки ж різних «я», про цілісність яких ми будемо говорити в четвертому сезоні подкасту «Менталочка». У першому епізоді, вже традиційно, ділимося трансформаціями, які відбулися з нами, поки не чулись і не бачились. Олексій Удовенко та Яна Пекун не одночасно, але синхронно перебрались до Києва. Олексій більше не вірить в асертивність (хіба як в метаіронію), а Яна перевідкрила поняття самості (і відкрила чудовий український бренд Must Have).
З чого сьогодні збирається наше «я»? Як обставини впливають на нашу можливість рефлексувати і висловлювати почуття? Чому злість і гнів – це не одне й те ж? Асертивність існує? Як навчитись бути тут і зараз? Вмикайте новий сезон та перезаряджайте свою менталочку разом із нами! Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Олексій Удовенко і Яна Пекун вітають тебе з прийдешніми святами, принесли під ялинку завершальний епізод третього сезону «Менталочки» і золотий квиток в ексклюзивну спільноту (розповідаємо, як його отримати, наприкінці допису). Яна та Олексій фантазують про те, як сформувати ментально здорове суспільство різних людей з різним досвідом, але з однією великою травмою війни. 10-й епізод – про те, як порозумітись у суспільстві, як спілкуватися з тими, хто пережив травму, чому важливо давати можливість горювати й не нав’язувати допомогу, як «легалізувати» інакшість та чим небезпечна позиція жалості.
«Менталочка» також має бонус для тих, хто гарно себе поводив і дослухав епізод до кінця, – Яна та Олексій назвали кодове слово, яке потрібно написати нам в коментарі, щоб отримати лінк на телеграм-канал, де ведучі відповідають особисто, і де 25 грудня ми презентуємо бонусний епізод сезону!
Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, а також YouTube-канал «Менталочки» – чудове дозвілля та можливість дізнатись кодове слово й продовжити улюблений подкаст на ще один епізод! Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
«Менталочка», холодильник, покоління Z, аборигени Танзанії та соціальні емоції – що тут спільного? 9-й епізод, де ми говоримо про вину, сором та емпатію: як відрізнити ці почуття, як зрозуміти, від чого вони виникають, та як на них впливає суспільство. Яна Пекун та Олексій Удовенко розбираються, як суспільні норми стосуються того, що ми відчуваємо, чому ми слідуємо за «бо так треба» і як нам відділити власне від нав’язаного, особисті історії, звісно, теж присутні. «Кожна людина стикається з некомфортним досвідом, який потрібно пережити. Це можливість наростити шкіру до того, що відбувається в зовнішньому світі».
Peremoga – наша локація київської зустрічі з вами. Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, а також YouTube-канал «Менталочки» – платформи, де ми можемо зустрічатись, у якій би точці світу ви не перебували. Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Яна Пекун та Олексій Удовенко говорять про віру як про спосіб ментально триматись під час страшних обставин і складних подій. 8-й епізод третього сезону – про феномен віри, про стереотипи й переконання, які навколо неї панують: як не зневіритись під час великої війни, чому важливо не зупинятись у пошуках нових сенсів, як відрізнити віру від ідеї та переконання та що ми шукаємо насправді, коли звертаємось до вищих сил. Яні важливо розвивати духовну складову свого життя, а Олексій у цьому епізоді, як і завжди, відповідає за більш прагматичне ставлення до феномену віри, пояснюючи все нашими психологічними особливостями.
Platforma, дякуємо за затишну локацію та можливість запросити всіх охочих на відкритий запис у Києві. Щоб потрапити у закриту спільноту «Менталочки», потрібно написати в коментарях кодове слово. Яна та Олексій озвучують його у випуску. Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, а також YouTube-канал «Менталочки» – чекаємо на перегляди, прослуховування та рефлексії у коментарях. Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
«Менталочка» забороняє ділити емоції на негативні та позитивні, натомість вчить їх розуміти та екологічно проживати. Яна Пекун та Олексій Удовенко поговорили про чи найбільш поширену зараз емоцію – злість та гнів: як їх ідентифікувати, яку функцію вони виконують, яким чином ними маніпулюють і до чого тут ІПСО, а також про мовчазну соціальну стигматизацію злості й чому це не ок. Олексій також розповів, які відео дивиться у ТікТоці з тільки дослідницькою метою, а Яна згадала, як перша вчителька сприймала її дитячу серйозність за зовсім іншу емоцію. 7-й епізод третього сезону ми записували у Києві у коворкінгу Peremoga. Дякуємо кожному й кожній, хто приєднався до нас наживо, і не менш вдячні всім, хто дивитиметься чи слухатиме наш подкаст у записі на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, а також на YouTube-каналі «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
«Менталочка» в Києві! У третьому сезоні ми розширили кордони, щоб бути ще ближчими до наших слухачів і слухачок, і записали шостий епізод у столиці. Яна Пекун, Олексій Удовенко та команда, яка працює над подкастом – незмінні. У шостому епізоді говоримо про життєстійкість й опору, яку можна знайти й зростити в собі. Самозарадність, самість, самотність – що спільне, а що відмінне у цих поняттях? Як сепарація сприяє самозарадності? Чому пошук опори варто почати із дослідження своєї особистості та своїх щирих бажань? Як уникнути крайнощів? Яна також поділилась своєю думкою про фемінізм та стосунки, де все ділиться 50/50: тільки відкидаючи стигми, можна позбавитись від радикальних упереджень, почути себе, зрозуміти, як комфортно зараз, та знайти золоту середину.
Епізод вже доступний на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, також на YouTube-каналі «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Олексій Удовенко та його пральна машина – так міг би називатись п’ятий епізод третього сезону «Менталочки». Жарти жартами, а на простому побутовому прикладі небажання розв'язувати проблему Олексій показав, як ми можемо реагувати на стрес – уникати, чому ми реагуємо саме так – несвідоме наслідування завчених патернів, та в який момент ми можемо їх змінювати – зупинитись, проаналізувати, скоригувати. Яна Пекун обирає вирішення проблеми і віднедавна пошук підтримки серед своїх близьких. Виняток – запис до стоматолога, про який просто забуває. Як ми реагуємо на стрес? Чи можемо ми змінити свою реакцію? Чи поділяються стратегії переживання стресу на хороші й погані? Чому важливо зберігати контакт із собою та зі своїм тілом? Епізод вже доступний на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, також на YouTube-каналі «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Як зрозуміти, чи те, що я роблю, важливе? На це непросте і багатогранне питання відповідає у четвертому випуску третього сезону «Менталочки». Говоримо про відчуття залученості, вплив на зміни та активну позицію щодо ситуації навколо і як це все впливає на ментальне здоров’я. Яна Пекун та Олексій Удовенко діляться тим, як прийшли до своєї діяльності. Яна не одразу була експерткою з інклюзії та питань гендерної рівності, а долучилась до студентського самоврядування і навіть співала в караоке! Кризова психологія теж не найперша діяльність Олексія. Переїхавши до Львова, він працював у соціальній службі. Обоє стали тим, ким вони є, бо рухались за покликом змінювати те, що їм не подобається, позитивно впливати на тих, хто довкола. Звісно ж, наприкінці відповідаємо на питання присутніх глядачів у залі. Цього разу у студії було дуже людно! Побачити випуск можна на YouTube-каналі «Менталочки». А послухати запрошуємо на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts. Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
-
Цей день настав! Третій випуск третього сезону «Менталочки» можна послухати та подивитись! Ми записали його з неймовірною аудиторією під час Молодвіжу у красивій локації на !FESTrepublic, щоб вкотре поговорити про те, що наше ментальне здоров’я на часі у будь-який час. Яна Пекун та Олексій Удовенко посприяли легалізації відпочинку задля відновлення і накопичення ресурсу для подальшої боротьби. А також поділились власним досвідом: Олексій розповів, чому не може 100-відсотково відволіктися, а Яна – як переконала себе в необхідності відпустки.
Чи є межа емоційного виснаження? Як відрізнити його від фізичного? Як у цьому допомагає щоденник емоцій? Чому ми не можемо і залишатися в контексті, і повністю відпочити? Чи реально жити життя під час війни? «Людина залишається людиною незалежно від умов. Для нашої культури непритаманно запитувати себе: що я зараз відчуваю. Але не познайомившись із собою, ми не зможемо знайти спосіб, який допоможе нам розвантажитись».
Традиційно, послухати подкаст можна на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts, а подивитись на YouTube-каналі «Менталочки». Проєкт реалізовується МолоДвіжЦентром із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! в рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні.
- Show more