Episodes
-
Książka Romeo „Ludzie nie zasoby” jest rezultatem jego ogromnego doświadczenia na rynku pracy. Zna go jako menedżer i osoba zarządzająca firmą Extended DISC Polska, ekspert i znawca tej metodyki, szkoleniowiec, coach, kiedyś dyrektor HR. I co prawda o to go nie zapytałam, ale ze sposobu w jaki mówi o ludziach wnioskuję – ktoś, kto bardzo lubi ludzi. Ma empatyczne, szerokie i wnikliwe spojrzenie na zagadnienia, które są od lat wyzwaniami tj zaangażowanie, pełnienie roli menedżera i lidera. Bardzo cieszę się, że w Emocjonalnym (nie)ładzie w pracy mogliśmy porozmawiać o nich.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Fenomen LinkedIn w świecie kontaktów biznesowo-zawodowych bardzo się rozwija. Grzegorz Miecznikowski, mój październikowy gość w "Emocjonalnym (nie)ładzie w pracy", jest ekspertem m in w zakresie znajomości i używania tego serwisu. Niedawno, w Dzień Chłopaka znalazł się wśród 27 osób wyróżnionych przez agencję Widoczni jako zamieszczający na LinkedIn znaczące, inspirujące treści. W naszej rozmowie Grzegorz przedstawia jasne i ciemniejsze strony używania tego medium a także ustosunkowuje się do niektórych popularnych "prawd" w tej materii. Mnie, tym co mówi, zachęcił, aby o korzystaniu z LinkedIn więcej się nauczyć.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Missing episodes?
-
Kwestia powrotów do pracy w biurach stała się ważną sprawą w zawodowym życiu sporej części społeczeństwa. Wbrew pozorom nie wszyscy okazują się być fanami pracy hybrydowej, a pułapek każdego z rozwiązań jest znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. O tym właśnie rozmawiam z Pawłem Wujcem we wrześniowym (nie)ładzie, gdy rusza nowy rok szkolny, co dla wielu oznacza mniej lub bardziej symboliczny początek roku pracy. A Wy, gdzie lubicie pracować – w biurze czy zdalnie? Posłuchajcie naszej rozmowy.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Fascynacja koncepcją Tony Buzana była debiutem Piotra Gryko w dziedzinie rozwijania ludzi dorosłych. Od zawsze był zwolennikiem uczenia przez doświadczenie. Czas pokazał, że na to, czego i jak warto uczyć środowiska zawodowe wpływ mają różnice kulturowe, nie tylko językowe. Dlatego adaptacja programów i materiałów szkoleniowych do polskich realiów okazywała się sukcesem, w przeciwieństwie do uproszczonych kalk zwykłych tłumaczeń. Dziś, możliwość rozmowy z chatem GPT 4.0 na pustyni otwiera nowe wrota dla ludzkiej pracy. Do czego? Trudno ogarnąć, ale ćwiczenia z wyobraźni zapewne będziemy przechodzić co chwilę.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Spotkałam się z Mikołajem Demko, który w ciągu zawodowego życia wykonał kilka dużych wolt zmieniając zawód, zaczynając od zera, powracając, łącząc doświadczenia. Najnowsza perspektywa – studenta psychoterapii Gestalt – skłoniła go do spojrzenia na firmy jako postacie, które mogłyby skorzystać na poddaniu się procesowi psychoterapeutycznemu. A ponieważ zna organizacje jako prawnik, menedżer, trener, coach i mentor jego perspektywa jest różnorodna i bogata. Intuicyjnie nieraz czujemy, że firmom potrzeba odnowy, uleczenia. Rozmowa z Mikołajem wskazuje na co zwrócić uwagę, co w takim procesie bywa trudne i dlaczego porównanie do doświadczenia jednostki jest uzasadnione.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Tym razem w roli prowadzącego rozmowę wystąpił Grzegorz Radłowski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w House of Skills, autor jednego z blurbów do mojej najnowszej książki. Odpowiadam na pytania Grzegorza o nasze emocjonalne ubóstwo, język inkluzywny, którym napisałam książkę, kulejące poczucie własnej wartości w polskim społeczeństwie, nadzieję na zmianę polskich relacji w pracy i inne kwestie, o których napisałam „Emocjonalnym (nie)ładzie w pracy”. Jestem zdania, że nazywanie wprost zjawisk i przeżyć, które są udziałem ludzi w pracy, a także zachowań, które są źródłami cierpienia są nieodzowne, aby następowały realne zmiany. Aby wszyscy, którzy na tym rynku funkcjonują mogli dobrze się czuć i wykonywać swoją pracę z przyjemnością. Z taką intencją napisałam tę książkę.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Wdrażanie nowych osób do pracy w organizacji coraz częściej jest przemyślanym, zaplanowanym procesem. Wcale niełatwym. Najczęściej kojarzy się z formalnymi wymaganiami, które muszą zostać spełnione. Istnieje taki konstrukt - trójkąt potrzeb – przedstawiający czego spodziewają się ludzie np. w nowym miejscu pracy. Potrzeby materialne (narzędzia, wyposażenie stanowiska pracy) i proceduralne (np. dokumenty, zakresy odpowiedzialności) są łatwe do uwzględnienia. Jest jeszcze trzecia grupa – potrzeby psychologiczne. Ich zakres częściowo zaspokajają dwie pierwsze grupy lecz są one znacznie rozleglejsze. Onboarding, czyli przyjęcie nowych pracowników do miejsca pracy to znakomita okazja, aby pokazać je od strony wartości, które dana firma/instytucja sobą reprezentuje. Takie myślenie o onboardingu przedstawia moja majowa gościni w podcaście Mania Kostrzewska DE&I Director CEE & Client Partner z Dentsu.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Kupowanie w sieci stało się powszechną aktywnością i wzbudza emocje. Rozmawiamy o tym z Wojciechem Szymańskim. Choć nie unikniemy rozwoju e commerce mamy do zrobienia wiele, aby nie cierpiał na tym klimat. Ilekroć widzę pracowników firm kurierskich rozładowujących samochody dostawcze przed paczkomatami myślę o plastikowych opakowaniach, wypełniaczach paczek i o tym, że część z nich tą samą drogą będzie odsyłana - bywa, że bardzo daleko - bo okaże się nieprzydatna. Znów ślad węglowy itd. Chciałabym, żeby firmy takie jak ta, pana Wojciecha bardziej uwzględniały te kwestie we współpracy z ich klientami.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Ludzie nie znoszą gdy im się coś sprzedaje, ale uwielbiają kupować. To znane zdanie jest domyślnym mottem rozmowy z Markiem Waśkiewiczem, doświadczonym sprzedawcą, który sprzedawać lubi. Umówiliśmy się, że nie będę ukrywała swojego odmiennego nastawienia do tej dziedziny życia. Sprzedaż sprzedaży nie równa w zależności od rodzaju produktu, czy usługi, kontekstu firmowego i rynkowego. Bycie w roli osoby sprzedającej to też spora konfrontacja z sobą samym, własnym stylem myślenia, przekonaniami, sposobem podejmowania decyzji. Poza wymiernymi sukcesami finansowymi sprzedaż często prowadzi do ciekawych i długoletnich relacji z klientami. To one są ważnym motorem wykonywania takiego zawodu.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Kaja Kozłowska w dzisiejszym Emocjonalnym (nie)Ładzie w pracy mówi o porozumiewaniu się w oparciu o rozpoznawanie własnych potrzeb i ze świadomością przeżywanych uczuć. Tak, słusznie zgadujecie, że chodzi o NVC, czyli porozumienie bez przemocy, którego autorstwo jest kojarzone głównie z Marshalem Rosenbergiem. Nasza rzeczywistość jest pełna różnych kryzysów a najdotkliwiej przeżywamy te relacyjne, zwłaszcza z ludźmi, którzy są dla nas ważni. Na przykład współpracownicy z różnych szczebli firmowe hierarchii. Są ważni, bo relacje z nimi są długotrwałe, wnoszą dużo emocji a nierzadko zależy od nich nasz status, czy komfort życia. To są powody, dla których bywamy skłonni przyglądać się co takiego dzieje się w tych relacjach, że zgrzyta albo przeżywamy różne inne stany, które jasno pokazują, że nie jest najlepiej. Po pierwsze: zacznij od siebie. To zalecenie brzmi jak mantra ilekroć mowa o komunikowaniu się. Ci, którzy pozwalają sobie w życiu zagłębić się w NVC mówią o uldze, którą przynosi im poznanie i zrozumienie jak świadomość własnych potrzeb i uczuć uwalnia ich od używania języka ocen, porównań, aluzji, czyli przemocy.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Liczne kryzysy, które trapią współczesny świat z katastrofą klimatyczną na czele stały się powodami wielu regulacji wprowadzonych przez ustawodawców na wszystkich kontynentach. Standardy ESG to zestaw wielu wymogów, które muszą spełniać firmy aby z tymi regulacjami być w zgodzie. Jaki to zakres działań, czego dotyczy i jak się rozwija mówi moja dzisiejsza gościni Magda Andrejczuk. Rosnącej świadomości konsumenckiej towarzyszy rosnąca świadomość pracownicza. Współcześni pracownicy chcą wiedzieć jak ich pracodawcy odnoszą się do ESG.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Zmieniające się przywództwo jest odpowiedzią na zmieniający się świat, potrzeby pracowniczek i pracowników. W dzisiejszej rozmowie Darek Chełmiński Senior Partner w House of Skills mówi o niedawno powstałym programie edukacyjnym Pt „Sedno przywództwa” Liderzy muszą zejść na ziemię, umieć rozmawiać dokąd chcą poprowadzić swych zwolenników i być odpornymi, bo dzięki tej metakompetencji budują swą wiarygodność i zaufanie. To duże słowa, ale ranga tego o co chodzi w przywództwie jest bardzo duża. W świcie, w którym „każdy z nas jest w jakimś kryzysie” to naprawdę trudne. Posłuchajcie, dlaczego ten nowy program edukacyjny podoba się odbiorcom.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Piotr Medyński, mówi, że kiedy w firmie dociekliwie poszukując dlaczego rzeczy nie dzieją się jak należy dotrzemy do odpowiedzi to dalej coś trzeba będzie z tym zrobić. W wielu wypadkach liderzy tych wyjaśnień nie poszukują. Wolą nie widzieć i nie wiedzieć. W dużej mierze chyba na tym opiera się sukces kultury organizacyjnej w firmach pana Piotra i jego wspólników. Analizują, znajdują i dokonują zmian w funkcjonowaniu swych firm. Rozbraja mnie to, że mój gość opowiadając o swych firmach mówi takim samym językiem jak nie jeden inny prezes, czy GM, ale okazuje się, że z zapałem, od lat nie poprzestaje na słowach. Posłuchajcie rozmowy o firmach, w których Index of happiness wynosi 4,3.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana