Episodes
-
Czy właśnie zaczął się upadek dolara jako światowej waluty rezerwowej? I czy widzimy na własne oczy, jak rolę dolara zaczyna przejmować euro? O scenariuszach zmian w konstrukcji światowego ładu walutowego w podkaście "Finansowe Sensacje Tygodnia" Maciej Danielewicz rozmawia z Wojciechem Stępniem, ekonomistą BNP Paribas Bank Polska. To bardzo ciekawa rozmowa, pokazująca jak złożona jest sytuacja, przed jak wielką szansą stoi Europa i jak bardzo będzie musiała się zmienić, by sprostać zadaniu, którym jest przynajmniej częściowe przejęcie roli dolara. Zapraszam do wysłuchania!
-
Zaczęły się obniżki stóp procentowych. To oznacza, że za chwilę będziemy dostawać mniejsze odsetki za depozyty. Jak dużo mniejsze? I co to może oznaczać dla naszej skłonności do oszczędzania? W Polsce wciąż mamy problem z oszczędzaniem, choć sukces PPK dowodzi, że jeśli schowamy przed sobą pieniądze i widzimy, że to się opłaca - jesteśmy gotowi oszczędzać i inwestować. Czy usługi oszczędnościowe w aplikacjach mobilnych banków, które dodatkowo uatrakcyjniają oszczędzanie, to może być gamechanger? O tym jak oszczędzanie uczynić atrakcyjną formą rozrywki - rozmawiamy z Tomaszem Sobocińskim z BNP Paribas Bank Polska
-
Missing episodes?
-
Inwestorzy, po kilku tygodniach panicznej ucieczki od dolara i dolarowych aktywów, powoli wracają z kapitałem na amerykański rynek. Wartość dolara się odbudowuje, ceny akcji na Wall Street też. Ale czy możemy powiedzieć, że nic się nie stało, a dolar może wrócić do swojej poprzedniej wiarygodności? Szukamy najlepszego miejsca na świecie dla naszych (i Waszych) pieniędzy. A pomagają w tym Karol Paczuski i Rafał Grzeszyk z UNIQA TFI. Zapraszamy do posłuchania!
-
Jak przygotować domowy budżet na niestabilne czasy? Z całą pewnością warto się przygotować na to, że będzie bujało. Ale jak to zrobić? Jak sprawdzić, czy nasz domowy budżet jest wystarczająco bezpieczny? I jak zareagować, jeśli się okaże, że trzeba domowe finanse zrestrukturyzować? Jakie działania podjąć, gdy domowy budżet przeciążają raty kredytów? Zapraszamy do posłuchania. Gośćmi podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" są Krzysztof Kowalczyk i Barbara Koziar z Raiffeisen Digital Banku
-
A jeśli mieszkań w Polsce wcale nie brakuje, a brakuje jedynie polityki mieszkaniowej? Nad taką odważną tezą zastanawiają się w łączonym podkaście "Finansowe Sensacje Tygodnia" oraz "Tłoczone z danych" Maciej Danielewicz z "Subiektywnie o Finansach", prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej oraz instytutu badawczego GRAPE, Patrycja Maciejewicz z "Gazety Wyborczej" oraz dr Adam Czerniak, profesor w Szkole Głównej Handlowej, znawca rynku nieruchomości, a od listopada 2024 r. zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. Znany ekonomista i badacz rynku nieruchomości. Dużo ciekawych wniosków, zapraszamy do posłuchania!
-
Karta kredytowa: co warto o niej wiedzieć przed wiosennymi city-breakami i wakacyjnymi wyjazdami? Jakie funkcje karty kredytowej najlepiej się sprawdzają podczas podróży i płatności za granicą? Jak rozwija się rynek kart kredytowych w Polsce? Jak zmieniają się klienci i ich preferencje? Co czeka karty kredytowe w obliczu pojawienia się na rynku usług odroczonej płatności (czyli BNPL)? O tym w podkaście "Finansowe Sensacje Tygodnia" rozmawiam z Martą Ołdak, doradczynią klienta oraz z Arturem Kaimem, dyrektorem centrum doradczego bankowości detalicznej i biznesowej. Oboje moi goście pracują w BNP Paribas Bank Polska. Rozmawiam z nimi także o edukacyjnej akcji "Szkoła Jazdy z kartą kredytową", która ma przybliżyć młodzieży zasady odpowiedzialnego korzystania z kart kredytowych.
-
Jak zdobyć w Polsce pieniądze na inwestycje? Czy polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne powinny mieć obowiązek inwestowania części pieniędzy na rynku private equity albo venture capital? Dlaczego w Polsce działa tak niewiele globalnych funduszy inwestujących w firmy pozagiełdowe? Co zrobić z podatkiem Belki? Piotr Mietkowski, jeden z najbardziej doświadczonych bankierów inwestycyjnych w Polsce opowiada o tym jak zmobilizować w Polsce kapitał potrzebny na inwestycje
-
Piekło zamarzło: Niemcy zaczynają wydawać pieniądze na inwestycje i na... zbrojenia. Co to może oznaczać dla gospodarki niemieckiej, tkwiącej od dwóch lat w recesji? Czy może mieć znaczenie dla innych europejskich krajów, także dla Polski? Maciej Danielewicz rozmawia o tym z ekspertem, którym w tym odcinku podcastu jest ekonomista mBanku Arkadiusz Balcerowski. Zapraszamy do posłuchania!
-
Cła nakładane na import towarów do Stanów Zjednoczonych mają nie tylko charakter gospodarczy. Nowej administracji prezydenta Donalda Trumpa chodzi często o skłonienie partnerów do lepszej dla USA współpracy politycznej czy o wymuszenie lepszych warunków handlowych. Jednak raz nałożone cła, np. na import samochodów, zostaną na dłużej i mogą trwale zmienić charakter współpracy amerykańsko-europejskiej. To będzie dotyczyło również Polski. Maciej Danielewicz rozmawia z Mateuszem Piotrowskim, koordynatorem Programu Amerykańskiego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Zapraszam do posłuchania!
-
Odszkodowania za szkody majątkowe w mniej niż 24 godziny? Oj tak. Generatywna sztuczna inteligencja w ubezpieczeniach ma wielką przyszłość. O pierwszym takim rozwiązaniu w Polsce - Samoobsługa NEXT PZU – rozmawiamy z ekspertami PZU. Piotr Kozieł (projektant i programista hurtowni danych i business intelligence w biurze zarządzania informacją), Krzysztof Wolniak (koordynator ds. szkód w mieniu w biurze obsługi szkód i świadczeń) oraz Bartłomiej Gołębiowski (menedżer innowacji w zespole innowacji i AI) opowiadają o tym jak powstawało nowe rozwiązanie, przyspieszające wypłatę odszkodowań niczym pendolino, jakie korzyści zobaczą w związku z tym posiadacze polis PZU Dom, którzy obsługiwani są z użyciem GenAI oraz o kolejnych tego typu innowacjach w innych obszarach ubezpieczeń.
-
Europa może wydać nawet 850 mld euro na zbrojenia. To niezbędne wydatki, byśmy mogli - niezależnie od USA - poczuć się bezpiecznie. Inwestorzy na potęgę kupują akcje europejskich spółek licząc na to, że zbrojenia nakręcą koniunkturę. Ale czy rzeczywiście tak się stanie? O tym w pierwszym z kilku wspólnych podcastów z think-tankiem GRAPE. Najpierw Maciej Danielewicz rozmawia o tym z Joanną Tyrowicz z GRAPE, a potem eksperci GRAPE z Piotrem Żochem, doktorem ekonomii z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszam do posłuchania!
-
Co ewentualne zawieszenie wojny w Ukrainie może oznaczać dla klimatu wokół Polski i polskich firm? Czy oznacza wzrost chęci inwestowania w nie? Czy nowa sytuacja geopolityczna może zwiastować nową erę fuzjomanii w Europie? Co z polskim rynkiem fuzji i przejęć? Jakie jest zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami w Polsce? Dlaczego w Polsce nie mamy globalnych brandów? Najcenniejsza polska marka - i to państwowa - jest w okolicach 250 miejsca w Europie. A to dzięki globalnym brandom "robi" się wartość dodaną w PKB. Czego najbardziej dzisiaj brakuje polskim firmom, by mogły dokonać wielkiego skoku? Naszym gościem jest Piotr Mietkowski, dyrektor zarządzający pionu bankowości inwestycyjnej na Europę Środkową, Wschodnią, Grecję, Turcję i Izrael w grupie BNP Paribas i członek rady nadzorczej BNP Paribas Bank Polska. Ciekawa rozmowa o finansowaniu, pozyskiwaniu kapitału, fuzjach i przejęciach - czyli o chlebie powszednim naszego gościa.
-
Ruszyły cła Donalda Trumpa. Czy prezydent USA będzie potrafił zaprowadzić Stany Zjednoczone w kierunku finansowego raju? "Nie da się jednocześnie wyrównać bilansu handlowego i mieć słabego dolara. Tak samo, jak nie da się podnieść taryf celnych i jednocześnie obniżyć stóp procentowych". Od jakich ścian odbije się Donald Trump, próbując uczynić Amerykę wielką? I dlaczego jest to szansa na to, żeby to Europa była wielka? Inwestować dziś w USA czy w Europie? Co się może bardziej opłacić? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Pawłem Mizerskim, wiceprezesm UNIQA TFI.
-
Jak to możliwe, że przez ostatnich kilkanaście lat Polska mogła się rozwijać pomimo niskich wydatków na inwestycje? I dlaczego dłużej już na tym nie "pojedziemy"? Czy jesteśmy gotowi do przestawienia gospodarki i państwowego budżetu na nowe tory? Jak wytłumaczyć to ludziom i... politykom? Z Maciejem Danielewiczem o przyszłości polskiej gospodarki rozmawia prof. Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
-
Europa znalazła się na ścieżce konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi rządzonymi przez Donalda Trumpa. Czy wprowadzaniem ceł Trump może wzmocnić Amerykę? Czy musi osłabić nimi Europę? "To gra o sumie zerowej. Wygrana jednego jest stratą drugiego" - mówi nasz gość, dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A. Jego zdaniem Europa musi przyjąć podobną strategię, jak USA. Ale czy Polska też jest na kursie kolizyjnym z Ameryką? Jak deglobalizacja wpłynie na wielki program inwestycyjny Polski? Czy stopy procentowe w tym roku w Polsce spadną? Czy euro może być poniżej 4 zł? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jednym z najbardziej cenionych bankowych ekonomistów na polskim rynku!
-
Specjalne wydanie podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" ukazuje się już we wtorek, bo komentujemy w nim nową gospodarczą strategię dla Polski, ogłoszoną w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska oraz ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Co jest z nią nie tak? Czy leci z nami pilot? I jak powinna wyglądać strategia, dzięki której za 30 lat znów moglibyśmy powiedzieć: "Polska rozwijała się najszybciej w Europie!". Zapraszam do posłuchania!
-
Trwa w najlepsze wyścig o dominację na rynku sztucznej inteligencji. Czy na końcu tego wyścigu będzie superinteligencja, która będzie w stanie przejąć nad nami władzę? Na jakim etapie rozwoju są dziś modele językowe sztucznej inteligencji? Czy dziesiątki miliardów dolarów, które zainwestowały wielkie korporacje cyfrowe w rozwój sztucznej inteligencji kiedykolwiek się zwrócą? Maciej Danielewicz rozmawia z prof. Jakubem Growcem ze Szkoły Głównej Handlowej. Zapraszam do posłuchania!
-
Ten odcinek "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest wyjątkowy. Sam Samcik opowiada o najciekawszych interwencjach w sprawach czytelników "Subiektywnie o Finansach", które trafiły na biurka Ekipy Samcika.
Pechowy przelew BLIK, który trafił nie na to konto, na które powinien. Umowa leasingu z pułapką, która kosztowała klienta 4000 zł. Zawyżone prognozy w rachunkach za energię. Zaniżone kwoty w ogólnych warunkach ubezpieczenia auto-casco. I ryzykowne inwestycje w ziemię. Zapraszamy do posłuchania!
To odcinek w pewnym sensie jubileuszowy, bo ćwierćtysięczny. A Sam Samcik świętuje nim również swoje 50-te urodziny. I ćwierćwiecze zajmowania się finansami osobistymi, najpierw w "Gazecie Poznańskiej", potem w "Gazecie Wyborczej", a przez ostatnich 16 lat - w blogu "Subiektywnie o Finansach".
-
W najnowszym odcinku naszego podcastu Ekipa Samcika - w składzie Maciek Danielewicz, Piotr Rosik oraz sam Samcik - omawia sprawy ważne dla świata, ale też dla naszych portfeli. W co inwestować pieniądze w erze Donalda Trumpa? Czy akcje w USA mogą być jeszcze droższe? Czy Trump zniszczy wartość dolara czy też wyniesie ją na nowe szczyty? Ale nie samym Trumpem ciułacz żyje, a w związku z tym przyglądamy się też katastrofie na rynku diamentów oraz zaskakującym badaniom naukowców, z których wynika, że nie mamy dzieci, bo nam się to już... nie opłaca. Zapraszam!
-
W tym odcinku podcastu zastanawiamy się jak inwestować pieniądze, gdy nie jest się wybitnym profesjonalistą od rynków kapitałowych, ani posiadaczem milionów złotych? Prof. Krzysztof Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej i Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Maciejem Danielewiczem mówi jak jak stworzyć efektywny portfel inwestycji dla inwestora indywidualnego. Gdzie mogą czekać na nas okazje inwestycyjne i szansa na zyski w 2025 roku? Zapraszam do wysłuchania!
- Show more