Episodes
-
Ali je v luči podnebnih sprememb tehnologija pravi odgovor? Umetna inteligenca, sateliti, vremenska manipulacija, pomoč iz vesolja…na kaj lahko upamo v prihodnosti? V zadnjem podcastu serije #greendeal podcastov smo spregovorili o tem, kako nove tehnologije v boju proti podnebnim spremembam uporabljajo tako v Sloveniji, kot tudi drugod v Evropi.
-
Smo Evropejci kot posamezniki in kot družba, pripravljeni žrtvovati udobje, da ublažimo globalno segrevanje? Odgovore na temo »Pravičnost zelenega evropskega dogovora« iščemo v tokratnem Euranet Plus Podcastu /Green Deal.
-
Missing episodes?
-
V kakšnem položaju so mladi 'NEET', ki ne delajo, in tudi ne študirajo? To smo preverjali na Direktoratu za trg dela in Zavodu RS za zaposlovanje. Na voljo imajo različne programe in tudi strokovno pomoč. Kateri so razlogi za njihov položaj? So preveč izbirčni glede služb? Ali imajo osebne težave?
-
Podnebna kriza je tu. Ne govorimo več le o podnebnih spremembah, pač pa o posledicah naših dejanj, ki smo jih že začeli plačevati, prihodnost pa je precej nepredvidljiva. Svetovno prebivalstvo je že doseglo 8 milijard in bo vsaj še naslednjih 40 let raslo, medtem ko se evropsko prebivalstvo hitro stara in naj bi se leta 2026 začelo zmanjševati. Zato se lahko soočimo s tem, da bo podnebna kriza nepopravljivo prizadela predvsem mlajšo generacijo, ki se tega tudi, vsaj tako se zdi, bolj zaveda. A mlajše in starejše generacije lahko bolje sodelujejo na poti k zmanjšanju uničevanja planeta. Več o tem lahko slišite v tokratnem podkastu!
-
V tem podcastu obravnavamo številne vidike urbanističnega načrtovanja, vključno z zelenimi površinami in prostorom na splošno. Srečujemo se s strokovnjaki iz vse EU, ki nas spodbujajo, da stopimo korak nazaj in ustvarimo celostno vizijo. Prisluhnite 9. epizodi podcasta Grean Deal!
-
Iskali bomo odgovor na vprašanje, kako se prilagoditi na ekstremne vremenske dogodke in, ali smo vsi ogroženi. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj pravi, da bo vremenskih ekstremov v prihodnosti vedno več, ob tem pa poudarja, da je vsak posameznik pred enako dilemo kot država - torej čimbolj razogljičiti življenjski slog in reagirati na vremenske spremembe, ne pa čakati, kaj se bo zgodilo.
-
Človeštvo ima v boju proti podnebnim spremembam v rokah eno izmed najbolj učinkovitih orožij, drevo. Strokovnjaki menijo, da je prostora za nova drevesa na našem planetu še veliko, zato je potrebno nove naravne črpalke ogljikovega dioksida saditi premišljeno.
-
V tokratni epizodi v nizu Euranet Plus 'green deal' podcastov smo med drugim pogledali, katera delovna mesta veljajo za zelena in kakšne nove priložnosti se ponujajo na tem področju, tako v Sloveniji, kot drugod v EU.
-
V Euranet Green Deal Podcastu-u smo se osredotočili na posledice radikalnega aktivizma. Preverjali smo ali ga v Sloveniji sploh zasledimo in kaj vse so aktivisti pripravljeni narediti, da bi zagotovo bili slišani. Napovedi niso dobre, pravi zgodovinarka dr. Aleksandra Berberih Slana, nekdanja predsednica skupnosti slovenskih muzejev.
-
Načelo 'onesnaževalec plača' je ključno načelo evropske okoljske politike. Onesnaževanje je namreč velik strošek za družbo in eden od ključnih razlogov za zaskrbljenost državljanov EU. Tako se onesnaževalci spodbujajo, da preprečujejo okoljsko škodo, poleg tega pa se od njih zahteva odgovornost za onesnaženje, ki ga povzročijo. A to ni vedno enostavno, mnogim pa se tudi zdi, da že zdaj plačujejo preveč.
V tokratnem podkastu smo skušali odgovoriti, kako je z okoljskimi davki v Sloveniji in ali zares plačujejo najvišje davke največji onesnaževalci ter kaj bi bilo dobro spremeniti na tem področju. Več o tem boste lahko slišali v tokratni oddaji, vabljeni k poslušanju!
-
Sončne elektrarne so ena izmed oblik pridobivanja energije in nedvomno eden tehnično in ekonomsko boljših ukrepov za doseganje podnebnih ciljev. V tokratni oddaji o tem, kakšen je potencial sončnih elektrarn v Sloveniji, zakaj je bila lani zavrnjena okoli petina vlog za samooskrbne sončne elektrarne in kaj prinaša novi omrežninski akt, ki bo stopil v veljavo prihodnje leto.
-
Koliko drevesnih vrst in ptic poznamo v naši bližini? Bi znali prepoznati užitne rastline na bližnjem travniku? Zdi se, da smo se v zadnjih desetletjih od narave zelo oddaljili, a spet k sreči odkrivamo njeno pomembnost. Zato pa moramo naravo tudi poznati in pravočasno mlade usmerjati k programom, ki omogočajo približevanje k tej pomembni temi za naše dolgoročno preživetje. Zato bomo tokrat podrobneje preverili, kako dobro poznamo naravo in na katerih področjih bi lahko naredili več.
-
Podjetja se zavedajo, da morajo pri svojem poslovanju bolje razumeti tveganja povezana s podnebjem. Kako se prilagajajo bolj zelenim ciljem in ciljem brez emisij – zlasti v sektorjih, ki onesnažujejo? Vabljeni k poslušanju Euranet Special Green Deal PODCAST!
-
Med pandemijo koronavirusa so nastajale motnje v dobavnih verigah, enako se dogaja zaradi vojne v Ukrajini. Energetska kriza, s katero se soočamo zaradi naše odvisnosti od ruske oskrbe s plinom, je dokaz, da ne moremo preprosto verjeti v nemoteno uveljavljanje trga in proste trgovine. Za industrijo EU so bistveni kritični materiali, še posebej litij, ki ga uporabljamo v električnih avtomobilih. Do leta 2024 bi potrebovali 40-krat več litija, kot ga dobimo zdaj. Kakšni so vplivi na okolje s pridobivanjem kritičnih kovin? Prisluhnite podcastu Green Deal/ Rudarjenje kritičnih materialov in vplivi na okolje!
-
Tema tokratnega Euranet Plus green deal podcasta je okoljski odtis hišnih ljubljenčkov. Med temi, ki se zavedajo, kako pomembno je puščati čim manjši vpliv živali na okolje pri nas, je tudi mlada veterinarka Anja Završnik iz Mozirja, ki je skupaj z možem odprla prvo okolju prijazno trgovino za male živali v Sloveniji Eko Brlog. Prav tako smo stanje na tem področju preverili še pri drugih radijskih partnerjih projekta.
-
V Euranet Plus Podcastu smo tokrat govorili o trendu, ki se je prvič pojavil v severni Evropi pred nekaj desetletji, zdaj pa postaja vse bolj razširjen po vsej Uniji. Bivalne skupnosti, ki predstavljajo rešitev pri vse bolj perečem stanovanjskem in bivalnem vprašanju.
V pogovoru z Mašo Hawlina iz Zadrugatorja, bomo predstavili pilotni projekt takšne skupnosti v Ljubljani, imenovane Stanovalnica.
-
Kot kaže raziskava Eurobarometra, se Evropejci strinjajo, da je najučinkovitejši način za reševanje okoljskih težav sprememba načina porabe. Toda kako daleč smo pripravljeni iti? Obstaja več dejavnikov, ki bodo nasprotovali našim zavezam, da smo zeleni: ne samo denar, ampak tudi udobje - počitnice, najljubša hrana - nekaj lenobe ali samo dolgoročne navade. Podrobneje o tem v pogovoru z Gajo Brecelj in dr. Jonasom Sonnenscheinom iz Fundacije za trajnostni razvoj Umanotera.
-
Trajnostna, sonaravna in ekološka so besede, ki jih vedno pogosteje slišimo.
Na kakšne materiale in načine oblikovanja naj bi se osredotočati oblikovalci za bolj zeleno prihodnost?
-
V času, ko si prizadevamo zmanjšati svoj odtis na zemlji je ravnanje z odpadki bistvenega pomena. Gre za zagotavljanje pravega življenjskega cikla izdelka na način, da vse poteka gladko in da je njegov vpliv na okolje čim manjši. Več na to temo v tokratnem Euranet PODCAST Green Deal.
-
V tokratnem podcastu o slovenskem ribištvu, ki bi - zaradi svoje majhnosti in posledično trajnosti – lahko bilo označeno kot butično, a na drugi strani se ob vse manj ribičih poraja tudi vprašanje, ali bo slovensko ribištvo sploh preživelo. Preverili smo tudi, kako je s prihodnostjo ribištva v drugih državah EU.
- Show more