Episodes
-
Irigység, féltékenység, féltés és szeretet, és talán még a bizalomteljes együttlét is része a testvérkapcsolatoknak. Mit tehetnek felnőttként azok a testvérek, akik elveszítették, vagy soha meg sem találták a közös hangot, a jóféle kötődést? A testvérkapcsolat életünk leghosszabb, meghatározó, sok örömet – vagy éppen keserűséget – okozó kapcsolata. Mindig van mód jobbá tenni, s így egyénileg is fejlődni.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Hogyan lehet a gyerekeket elcsábítani a képernyő elől, hogy legalább nyáron ne ott töltsék az idejük nagy részét? Erre vállalkozik a visegrádi öko-tábor, ahol megismerkedhetnek a növény- és állatvilággal, kirándulhatnak, hegyet mászhatnak, sportolhatnak. Hogyan lehet vonzóvá, izgalmassá tenni a természetet? Erre ad tippeket Moór Györgyi, a Madas László Erdészeti Erdei Iskola munkatársa, a gyerekek pedig elmesélik, miért térnek évről évre vissza ebbe a táborba.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Missing episodes?
-
Mindegy, hogy merre, csak induljunk el. Hegynek fel, virágos réteken, patakokon át. Ha nem tudjuk, merre induljunk, rengeteg túraútvonal közül válogathatunk, az Országos Kéktúra gyerek-kihívása például kiváló lehetőség. Mire figyeljünk, ha az apró bakancsosokkal indulunk útnak, és mivel lehet őket motiválni a csokin kívül?
Szerkesztő: Geri Klára -
Mutasd a cipődet, megmondom, ki vagy! Egyre nagyobb a kultusza a méregdrága cipő- és ruhamárkáknak a tizenévesek között. Akinek tehetősebbek a szülei, meg is kapja, a többiek pedig álmodoznak róla. A divat mindig fontos szerepet játszott a fiatalok identitásának formálásában, de az online világ influenszerei szinte megkerülhetetlenné teszik. Aki tudja, követi, aki nem, kimarad a közösségből? De jó-e olyan közösséghez tartozni, ahol a cipő ára a mérvadó? Mennyit számítanak a külsőségek és mit érnek a belső tulajdonságok? Szembe lehet-e fordulni a menő trendekkel és mi jön utána? Szakértőnk Borbáth Katalin pedagógiai szakpszichológus.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Felszolgálás, gyümölcsszedés, táboroztatás- a nyár a diákmunka ideje is, hiszen sokan maguk keresik meg a nyaralásuk költségeit. Mire figyeljünk, ha munkát vállal a gyermekünk? A váci Piarista Kilátó Központ diákmunka börzéjén jártunk, beszélgetőtársaink: Katona Miklós igazgató, Pénzes Lili, az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet operatív vezetője, Gajdos Nándor, a Pest Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatásfelügyeleti Főosztályának vezetője és Nógrádi József, az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet értékesítési igazgatója.
Szerkesztő: Diós Judit -
Irány az Űr! – címmel rendezte meg idén a MOME az Ugrás a jövőbe! pályázatát. Új életterek megtalálása és kialakítása a már elveszett Föld miatt, vagy épp lebegő kertek, esetleg növénynevelő kapszulák az űrben, melyek segítségével a földi életteret tehermentesítenék addig, amíg az képes regenerálódni. Számtalan ötlettel és kidolgozott pályaművel jelentkeztek és versenyeztek a 7-10. osztályos diákok. A nyertesek szlogenje szerint Vessük be az űrt!
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Baleset, betegség, gyász, alkohol, ezek azok a traumák, amelyekből nehéz felállni, különösen, ha gyerekkorban érnek bennünket, ráadásul egyszerre. Galeta Gergelynek és feleségének, Lídiának jutott belőlük bőven. De hogyan segít ezen egy mindent elsöprő szerelem, a család, és a gyerekek? A házaspár kiköltözött egy tanyára, ott próbálnak megélni és szeretetben nevelni négy gyermeküket. Mi kell ahhoz, hogy a csapások ellenére megtalálják a boldogságot, a lelki békét? A Galeta család tanyáján jártunk, Szabadszálláson.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Varsányban, Nógrád vármegye csinos kis településén található egy iskola. Mondhatnánk, hogy ugyanolyan, mint az országban bárhol, de az udvara egészen biztosan különleges. Lelkes tanárok és szülők fogtak össze, hogy a magaságyások segítségével a természet szeretete, a közös munka és a felelősség útjaira igazgassák a tanulókat. Hogy ad feladatot az iskolakert a szünidő alatt is? Hogy lehet munkára és gondoskodásra tanítani a gyerekeket?
Szerkesztő: Geri Klára -
Aki valaha csíráztatott babot, gondozott paradicsompalántát, tudja, hogy micsoda öröm, ha a növényt látjuk erősödni, és termést is hoz. Egyúttal veszteség, ha a befektetett energia ellenére a növényünk kiszárad, megtámadja egy betegség, vagy egyszerűen nem hajt ki. Kutatások bizonyítják, hogy bárhogy is alakul az ültetés, az biztos, hogy gyógyító hatással bír, ha gondoskodunk valamiről. Hazánkban tavasszal indult először kertterápiás képzés, a Pető Intézet udvarán pedig 10 alkalmas kertterápiás mintaprogramon vehettek részt az ott tanuló szakkollégium diákjai.
Megszólalók: Kiss Anna főigazgató-helyettes, Nagyné Kijátz Edina kollégiumi konduktor, Sepsik István kertész és Gál Izóra, egyetemi docens, MATE Agroökológiai és Ökológiai Gazdálkodási Tanszék, Mohai Katalin gyógypedagógus, pszichológus, egyetemi adjunktus ELTE, Csapó Beatrix szakmai vezető, Diversitas Alapítvány és diákok.
Szerkesztő: Belényi Barbara -
Kiengedni a gőzt, felszabadultan játszani, kapcsolódni egymáshoz, és közben jobban megismerni egymást és önmagukat – erről is szól a nyár a diákoknak. Ebben segít a színjátszás, az improvizáció, a drámajáték. Több színtársulat gyerekeknek szóló programjába is bepillantottunk, ahol a pedagógusokkal és a résztvevő gyerekekkel beszélgettünk. Megszólalók: Bori Viktor és Kovács Gergő drámapedagógusok, a Káva Színház tagjai és Kellerné Egressy Zsuzsanna, a veszprémi Petőfi Színház igazgatóhelyettese, kreatív menedzser.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Nem mindegy, hogy csak vele vagyok, vagy tényleg figyelek is rá. Bár nagyon sokszor hangzik el manapság a szülők részéről az, hogy minőségi időt töltenek a gyermekükkel, de pontosan mit jelent ez? Valóban megkapja közben a gyermek a vágyott osztatlan figyelmet, s közben a szülő is tud felszabadultan jelen lenni? Létfontosságúak ezek a közös idők, melyekben a legszabadabban fejlődhet a gyermek és a családi kapcsolatok is.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Mennyit segít egy nyári tábor, mennyit segít egy koncert? A gyermekvédelmi gondoskodásban élők számára létezik egy ALAP!Tábor, ahol a gondtalanság, a feltétel nélküli szeretet és az egyéni figyelem alapélményét élik át a gyerekek. Gyöngyösi Kriszta, a tábor megálmodója, és Gergely Zsófia mentálhigiénés szakemberek élménypedagógiai módszerekkel segítik a gyerekeket, hogy felfedezzék az értékeket saját magukban. Ide hívták el a Várkonyi Csibészeket, az ózdi fiatalokból álló zenekart, akik Ferenczi György szájharmonikással megírták a tábor himnuszát, amit június végén az A38-as hajón adtak elő. A tábor lakóival, a zenészekkel és a két szakemberrel beszélgetünk a koncert előtt.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Tételek, beadandók, vizsgák és utóvizsgák, tanulás hajnalig. Az egyetemistáknak ilyentájt erről szól az élete. Huszonévesen természetesnek tűnik, de hogy bírja ezt valaki, ha középkorú? Hogyan tudnak egymásnak segíteni a különböző korosztályok az egyetemista létben? És hogy működik ez, ha anya és lánya koptatja együtt a padot? Hogyan változik a szülő-gyerek viszony és segíti-e a generációk közti megértést a közös kihívás? Szakértőnk Borbáth Katalin pedagógiai szakpszichológus.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella
Mely gyerek- és ifjúsági könyvek tetszettek a legjobban a célközönségnek, azaz a gyerekeknek? A Magyar Gyerekkönyv Fórum szakmai zsűrije által válogatott tavaly megjelent művekből választotta ki kedvenceit a diákzsűri, és az Ünnepi Könyvhéten annak rendje és módja szerint át is adta díjait az alkotóknak. A kitüntetett szerzőkkel, a zsűritagokkal és Berg Judittal, a Magyar Gyerekkönyv Fórum elnökével beszélgetünk. -
Szerkesztő: Szendrei Edit
Végre nyár van, vagyis vakáció, napsütés és vízpart! De a nap nemcsak melenget, hanem égethet is, és a pancsolásnak is megvannak a maga szabályai. Hogyan érdemes gondoskodnunk a kicsikről és felkészítenünk őket, hogy valóban örömteli maradjon a nyaralás? S mi köze ehhez az elefántnak? A napvédelemről és a vízi biztonságról beszélgettünk gyerekekkel, szülőkkel és szakemberekkel. -
Szerkesztő: Mohácsi Edit
"Mint egy láthatatlan, nehéz kabát"- így települ ránk a szégyen, ami megbénít és elborít. Miért érezzük, és van-e jó szégyen és rossz szégyen? Mikor válik mérgezővé, és hogyan lehet megszabadulni tőle? Mi a különbség a bűntudat és a szégyen között, és hogy kerül ide a büszkeség? Vizin Gabriella klinikai szakpszichológussal beszélgetünk, és megszólalnak a gyerekek is. -
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella
A környezetszennyezés okozta károk testközelből érintenek minket. Világszerte meredeken csökken a férfiak és a nők termékenysége, és ehhez nagyban hozzájárul az úgynevezett endokrin dizruptorok jelenléte a levegőben, a talajban, a vízben, az élelmiszerekben, végső soron a testünkben. A modern technológia által is támogatott komplex orvosi szemlélettel többnyire helyreállítható a hormonrendszer egészsége, és megszülethetnek a vágyott babák. Lelki oldalról segíti ezt a folyamatot az idén ötéves Anna Joachim program, egy érintett, Muzslai-Bízik Hanna pedig nemrég Várva várlak címmel könyvbe foglalta a gyermektelen élethelyzet mélységeit, valamint az újjáépülés lehetőségeit. -
Szerkesztő: Diós Judit
Nyáron többet bicikliznek, rollereznek a gyerekek, a nagyobbak akár önállóan is. Az autóvezetéshez kötelező levizsgázni a közlekedési szabályokból, bicajozásnál azonban a szülőre van bízva, hogy ellenőrizze, ismeri-e gyerek a jobbkézszabályt, vagy a kötelező haladási irányt jelző táblát. 12 év felett már akár főútvonalra is kiengedhetnénk a gyermekünket - de felkészítettük-e erre? Műsorunkban a KRESZ-ről beszélgetünk Berzai Zsolttal, az ORFK Balesetmegelőzési Osztályának vezetőjével és Berta Tamással, a Magyar Közlekedéstudományi Intézet igazgatóhelyettesével, valamint ellátogattunk a Diákújságírók Egyesülete által szervezett Nagy Diák KRESZ Teszt vetélkedőre is. -
Szerkesztő: Szendrei Edit
Babaként kezdett el úszni a ma már húszéves fiatalember. Bár nehezen járt és nehezen tájékozódott, mára már százhét magyar várost járt be teljesen egyedül. Soha nem csüggedt, hanem aktuális állapota szerint szervezte magának a kihívásokat, és közben barátkozott, kapcsolódott másokhoz, ami őt és másokat is örömmel töltött el. Legutóbb úszóversenyt szerveztek a kérésére. Aux Mátyást mutatjuk be mai adásunkban. -
Mentális problémák az iskolában
Szerkesztő: Mohácsi Edit
Hangulatváltozás, szorongás, evészavar, magatartászavar. A világon minden hetedik serdülő küzd valamilyen mentális problémával. Mit tegyünk ilyenkor, ha már a pszichológus is csak hónapok múlva tud fogadni? Hogy tud segíteni a mentálhigiénés szakember, és mi a feladata az iskolában? - Show more