Episodes
-
Hooaja viimases saates on külas haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Juttu tuleb nii põhikooli lõpueksamitest, Ukraina sõjapõgenike harimisest kui ka umbkeelsetest õpetajatest. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Suvi ja koolivaheaeg on varsti käes, seega läheb hulk õpilasi malevasse või laagrisse. "Haridusmõtte" saates on neil teemadel kõnelemas Ott Väli Sihtasutusest Õpilasmalev ja Aiki Rattur Eesti Õpilasesinduste Liidust. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Missing episodes?
-
Maailmas on andmeid niivõrd palju, et räägitud on ka andmestunud ühiskonnast, sestap tasub tähelepanu pöörata ka meie andmekirjaoskusele. Uurime, mis üldse on andmekirjaoskus, palju seda koolis õpetatakse ning millised on eetilised väljakutsed andmetega toimetamisel. Saates on külas Statistikaameti juhtivanalüütik Terje Trasberg ja Tartu Ülikooli matemaatikahariduse lektor Kerli Orav-Puurand. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Kuidas käib õppimine õpilasel, kellel on nägemispuue, kas koolidel on piisavalt kogemust ja õppematerjale? Külas on Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimees Jakob Rosin. Veel räägib pimedate õpilaste õpetamisest Tallinna Heleni kooli direktor Erki Korp. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Eestikeelsete keeletehnoloogiavahendite arendamine on olnud siinmail au sees. Milleks meile keeletehnoloogia, kuidas seda arendatakse ja kas keeletehnoloogia saab aidata õpilastel paremini õppida? Neil teemadel kõneleb Eesti Keele Instituudi direktor Arvi Tavast. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Sel korral suundume jutuajamistega väljamaale ja uurime, kuidas kulgeb hariduse omandamine, kui õppida Singapuris või Austrias. Singapuri kohalike õpilaste elu iseloomustab pikk koolipäev, pinge ja tuupimine. Austria on küll Eestile palju lähemal, kuid erinevusi haridussüsteemis leiab üksjagu. Näiteks juba 10-aastase lapse õpitulemustest oleneb, kas tema edasine õpitee kulgeb kutseõppe või akadeemilise hariduse suunas. Singapuri haridussüsteemi aitab selgitada seal elav eestlane Kristel Alver. Austria ja Eesti haridust võrdleb neis mõlemas riigis elanud lapsevanem Tobias Ley. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Eelmisel aastal oli B-kategooria sõidueksami läbimise protsent 48. Miks pea pooltel kordadel eksam kehvasti läheb? Kas sõidueksam on liiga raske, õpe vananenud või on põhjused kuskil mujal? Ühtlasi uurime, kuhu suunas on kavas autokooli õppeprogrammi edasi arendada. Külas on Risto Kasemäe Transpordiametist ja Neeme Külmallik Eesti Autokoolide Liidust. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Mis on teaduse populariseerimine – kas ainult välk ja pauk või midagi sügavamat ning kuidas teadust tavalises koolitunnis populariseerida? Neil teemadel kõnelevad Katrin Saart Eesti Teadusagentuurist ja Tanel Liira, kes on nii füüsika õpetaja kui ka Tartu Observatooriumi arendusjuht. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Keelekümbluse metoodikat on mitmetes Eestimaa koolides kasutatud rohkem kui 20 aastat. Kui tõhus on keelekümblus ja kuidas võiks see olla korraldatud ka Ukrainast Eestisse saabunud kooliõpilastele. Neil teemadel kõneleb Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaar. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Tallinnasse Pärnu maantee äärde on kerkinud uus õppehoone, kuhu tuleb MUBA ehk Tallinna Muusika- ja Balletikool. Mis kool see niisugune on, mida seal õppida saab ja kes on MUBA-sse õppima oodatud? Neile küsimustele teavad vastata MUBA koolijuht Timo Steiner ja rütmimuusika õppejuht Maarja Soomre. Saates kõlab ka noorte kirjutatud muusikat. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Eksamiperiood on varsti käes, mistõttu uurime, kuidas valmib üks eksam. Lisaks saame teada, kas ka gümnaasiumiõpilased hakkavad varsti tegema e-tasemetöid. Külas on Haridus- ja Noorteameti keele- ja sotsiaalainete hindamisvaldkonna ekspert Pille Reins ning Miia Rannikmäe, kes on Tartu Ülikooli loodusteadusliku hariduse professor. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Külas on ajuteadlane Jaan Aru, kes räägib, kuidas käib õppimine ning millised võiksid olla head õppimise strateegiad. Ühtlasi tuleb juttu hiljuti ilmunud raamatust „Loovusest ja logelemisest“. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Pärast põhikooli lõpetamist suundub hulk õpilasi kodust kaugemale asuvasse gümnaasiumisse. Millised on gümnaasiumiõpilaste õpirände trendid ja kas seejuures surevad pisikesed maagümnaasiumid välja? Külas on haridus- ja teadusministeeriumi haridusjuhtimise ja õpetajapoliitika valdkonna juht Heidi Uustalu ning mõttekoja Praxis hariduse analüütik Meeli Murasov. Elust väikeses maagümnaasiumis räägib Värska gümnaasiumi direktor Liina Palu. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Millal peaks alustama meediapädevuse õpetamisega, kas juba lasteaias ja kuidas võiks õpetama tulevasi ajakirjanikke? Neil teemadel kõnelevad Tartu Ülikooli ajakirjandussotsioloogia kaasprofessor Ragne Kõuts-Klemm ja Tallinna Ülikooli ajakirjandusõppejõud Priit Hõbemägi. Saatejuht on Indrek Ojamets.
-
Riigikaitseõpetus on gümnaasiumides ja kutsekoolides valikaine. Uurime, palju üldhariduses pööratakse tähelepanu riigikaitsele ja kas viimasel ajal on hakanud olulisemaks muutuma ka küberkaitsega seonduv. Teemat avab Kaitseministeeriumi kaitseväeteenistuse osakonna juhataja Anu Rannaveski. Veel räägib Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Birgy Lorenz küberkaitse õpetamisest. Kehtna Kutsehariduskeskuse IKT hariduse õpetaja Triin Muulmann selgitab, kuidas nende kooli IT eriala õpilased saavad parktika siduda ajateenistusega. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Sel korral uurime, millised on vangide õppimisvõimalused. Kuidas vanglas õppimine toimub – kas näiteks internetti lubatakse ja mis saab siis, kui mõnes õppeaines on vaja kasutada terariistu jms? Kui vangis oldud ajal on inimene tublisti haridust omandanud, kas sellisel juhul on ka tõenäolisem, et ta vangimajja rohkem ei satu. Külas on Haridus- ja Teadusministeeriumi kaasava hariduse valdkonna juht Jürgen Rakaselg ja Tartu Täiskasvanute Gümnaasiumi direktor Marika Kaasik. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Kuidas ettevõtlust õpetada ja kas ettevõtlusõppega teeme noortest ärikad või hoopis targad ja väärtust loovad inimesed? Kas eile ja täna koolis tehtu väljendub meie *start-up*’ide rohkuses ning kui agarad on õpilased õpilasfirmade loomisel? Külas on Harno ettevõtlus- ja karjääriõppe programmi juht Katrin Kivisild ja Junior Achievement Eesti arendusjuht Epp Vodja. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
-
Raamatukogude aasta 2022 valguses uurime, millise panuse saavad raamatukogud anda õpilaste harimisse ja kuidas saab raamatukogu rikastada õppetööd erinevates kooliastmetes. Külas on Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo ja Viimsi raamatukogu direktor Tiiu Valm. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Eesti 55+ elanikkonnast pole mitte kunagi arvutit kasutanud 45 protsenti, nii selgub SHARE uuringu andmetest. Kuidas õpetada vanemaealisi inimesi ja arendada nende digioskusi? Külas on Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum ja Tartu Linnaraamatukogu digimentor Annika Hramov. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
-
Mida kujutab endast hariduseksport, mida Eestil on pakkuda ja kuidas me saame oma teadmistega välismaal abiks olla? Saates on külas Eesti hariduse erisaadik Birgit Lao ja MTÜ Mondo arengukoostöö suuna juht Riina Kuusik-Rajasaar. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
- Show more