Episodes

  • Az IT Angyalai podcast legújabb részében azt a témát járjuk körül, hogy milyen kihívásokkal néz szembe az az anyuka, aki vissza szeretne menni dolgozni. Az adás vendége Ladics Viktória, a HR Partner Consulting alapítója, ügyvezető igazgatója, háromgyerekes anyuka.


    Fontos, hogy mind az édesanyák, mind a munkáltatók számára hosszú távú együttműködések alakuljanak ki, de a kérdés felvetődik, hogy miért éri meg a „bonyodalom” a munkaadónak? Az IT Angyalai mostani részében arra is keressük a választ, hogy mi a jó anyuka-stratégia pályaújrakezdési szempontból. Otthon a frissen édesanyává vált nők a családjuknak szentelnek minden időt, ugyanakkor az is fontos, hogy ez idő alatt szakmailag is fejlődjönenk és ne essenek ki teljesen a munka világából. Az is szóba került, mik az online munkavégzés előnyei és hátrányai és vajon miért is fontos a LinkedIn profil?. A beszélgetés vége felé, pedig az Értéket teremteni a piacon: családbarát munkahelyekről beszélgettünk. Tartsanak velünk!

  • Lány sikerek a nemzetközi informatikai diákolimpián

    Nemzetközi Informatikai Diákolimpia világa, magyar eredményei, kihívásai és jövője: erről szól az IT Angyalai podcast legfrissebb adása. A vendég Erdősné dr. Németh Ágnes, az ELTE adjunktusa, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke.

    Bár még a közgondolkodás tipikusan lányos vagy fiús szakmákról beszél, egyre több lány indul el a tudományok irányába. Az IT Angyalai mostani vendégének munkája része, hogy az ezen a területen tehetséges lányokat ösztönözze, támogassa. Akárcsak matematikából, már programozásból is rendeznek külön lányok számára nemzetközi diákolimpiát, ahol biztonságos környezetben van lehetőségük megmérettetni magukat, kiteljesíteni tudásukat, találkozni más, hasonló érdeklődésű diákokkal.

    A magyar informatikai tehetséggondozás elismert szakértője mesél a mentorálás fontosságáról, illetve az algoritmikus gondolkodás öröméről is. Tartsanak velünk a SERCO Informatika Zrt. IT Angyalai podcastsorozatának legfrissebb epizódjában.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Digitális szülőség, gyerekrészvétel, gyermekbarát média – csupán néhány azon gyermekvédelemmel kapcsolatos fogalmak közül, amelyeket az elmúlt években jól a fejünkbe véstünk. Mindezt dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogi aktivistának és az általa alapított Hintalovon Alapítványnak köszönhetjük, akik fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy jobb legyen Magyarországon gyereknek lenni.

    A gyerekek online biztonsága a szülők felelőssége. A digitális szülőségről kevés információnk van, de mint ahogy a szülőség, az online szülőség is tanulható: a SERCO Informatika Zrt. IT Angyalai podcastsorozatának legfrissebb epizódjában ebben igyekszünk segíteni.

    A digitális világban a gyerekek önállósodását ugyanúgy végig kell követnie a szülőnek, mint a való életben. Tartsanak velünk az IT Angyalaiban most is!

  • A digitális kultúra és az oktatás egyre hangsúlyosabb részét képezi a robotika. Ráadásul az oktatási célokat szolgáló robotok építése, programozása szakkörökön és versenyeken, illetve hobbiként is egyre népszerűbb időtöltés. Az első robotot az 1939-es világkiállításon mutatták be, majd 1961-ben alkalmazták az első ipari robotot. Azóta a robotika fejlődése megállíthatatlanul felgyorsult. Így egy nagy kérdés vár megválaszolásra: van-e értelme gyerekeknek robotikával foglalkozni? A rövid válasz, hogy igen. A hosszabb választ pedig, Simon Béláné dr. Balogh Ágnes az IT Angyalai podcast vendége adja meg, aki a Neumann Társaság Életműdíjasa, a RoboCupJunior magyarországi képviselője, a Magyar Ifjúsági Robot Kupa alapítója, a Nyíregyházi Egyetem nyugalmazott oktatója, Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetettje. Tartsanak velünk a SERCO Informatika Zrt. IT Angyalai podcastsorozatának legfrissebb epizódjában!

  • Tornaóra online: mennyire hatékony, ha otthoni magányunkban tornázunk? És egyáltalán, egyedül vagyunk-e a plusz kilóinkkal, az izommá alakítandó területekkel, vagy az online közösség támogató ereje segít minket a célunk elérésében? A SERCO Informatika Zrt. IT Angyalai podcastsorozatának legfrissebb epizódjában Kádár-Papp Nórival beszélgettünk ezekről a kérdésekről. Az általa megálmodott és létrehozott Gyerünk, anyukám! az ország első számú, kisgyerekes anyukákat és most már gyerekvállalás előtt álló nőket, nagymamákat, sőt apukákat is megmozgató online edzőterme.

    Azért, hogy otthon, a tévé, laptop, mobil stb. előtt biztonságos legyen sportolni, az oktatók folyamatosan részletes magyarázatokkal, instruálással figyelnek arra, hogy az órájukon részt vevők helyes technikával dolgozzanak.


    Az IT Angyalaiban a digitális vállalkozás működéséről, a Gyerünk, anyukám! vállalkozás ötletéről is beszélgettünk, és arról, hogy hogyan lehet a legjobban felmérni, milyen típusú mozgásformákra van szükségünk, mi való nekünk. Ezek mellett természetesen a motivációról és a közösség fontosságáról is szó esik amellett, hogy érintjük azt is, milyen digitális megoldások segítségével irányítják a ma már több fős vállalkozást és kezelik a többezer megújuló előfizetéseket.

  • A nagymamáról anyára, anyáról gyerekekre örökített gyógynövényismeret új fejezetet nyit a gasztronómia, a környezetvédelem, a gyógyászat és a közösségi média tereiben is. AZ IT Angyalai podcastsorozat legfrissebb epizódjának vendége @greens_of_daisy, azaz Bukovicsné Békefi Daisy, akit modern kori füvesasszonnyként is emlegetnek. Daisy napról napra virágba borítja követői hírfolyamát, mert amit más gyomnak hisz, ő hasznos növényként tálalja.

    A háromgyermekes édesanya és kertészmérnök az egészséges életmód elkötelezett híve, egyben a gyógynövények szerelmese. A fenntartható divattól a komposztáláson át a főzős tartalmakig minden témát érint, ami a környezettudatossággal és a vadvirágokkal kapcsolatos a TikTok oldalán. Tartsanak velünk a SERCO Informatika IT Angyalai mostani epizódjában is!

  • A Magyar Tinik a Neten elnevezésű, 2023-as kutatás adatait ismerhetik meg az IT Angyalai legfrissebb epizódjából. Harmadik alkalommal készített körképet a 14-25 évesek online szokásairól a Be Social digitális ügynökség. A kutatás szerint a fiatalok szívesen titkolóznak a világhálón és csaknem minden második titkos profilt használ közülük. A közösségi platformok közül a 14-25 éves korosztálynál az Instagram a menő, de feljövőben van a TikTok is. És akit ez a platform beszippant, az nagyobb eséllyel tölt naponta több mint 4 órát a neten, vagy tájékozódik a világ dolgairól tiktokozás közben, mint hírportálokról, és jobban vágyik arra, hogy influenszer lehessen.

    A vendégek ezúttal Forgács Mariann közösségi média szakértő, a Be Social ügyvezetője lesz, illetve egy tinit, Csorba Jázmint is bevontuk a beszélgetésbe, amelyből kiderül, hogy mit csinálnak a magyar tinik a neten, hogy az online töltött idő mennyisége hogyan változott az elmúlt években, hogy mely platformok a legnépszerűbbek, hogyan fogadják a reklámokat, influencer tartalmakat. És még egy fontos kérdés is felmerül: vajon a tinédzserek szétválasztják az online és az offline teret, vagy mindkettőben egyszerre élnek, szabadon átjárva egyikből másikba? Minderről bővebben a SERCO Informatika Zrt. IT Angyalai adásában!

  • A technológia fejlődése elősegítette az online bankolást és a digitális pénztárcák elterjedését, amely a fogyasztói magatartásra és a pénzügyek hagyományos intézésére is hatással volt.

    Mindez forradalmasította az emberek pénzügyeinek kezelését és a tranzakciók lebonyolítását. A SERCO Informatika Zrt. IT Angyali podcastsorozatának legfrissebb epizódjában szóba kerül a biztonságos bankolás is. Hiszen elszaporodtak az internetes csalások, visszaélések és hackertámadások, ezért fontos, hogy figyelmesek legyünk a pénzügyeink online intézése során.

    Az adás vendége Tóth Tímea - Pénzügyi elemző, a Bankmonitor újságírója, aki munkája során testközelből figyeli a trendeket. Magánemberként szintén fontosnak tartja a pénzügyi tudatosságot, ugyanis anyaként gyermeke kicsi korától kezdve igyekszik számára is érthetően és szerethető formában átadni az élethez nélkülözhetetlen pénzügyi ismereteket. Így nem meglepő, hogy a „mobillal fizetek” kifejezés is elhangzik, de szóba kerül az is, hogy jellemzően milyen módon vásárolnak az emberek, illetve hogy el tudnánk-e képzelni a hétköznapjainkat készpénz nélkül.

  • A karanténhelyzet új megvilágításba helyezte az otthoni munkavégzést. Akinek ebben volt már tapasztalata, az zökkenőmentesen vette az akadályt, a többieknek viszont gyorsan bele kellett tanulnia.

    A cél az volt és meg is maradt, hogy a dolgozó minél hamarabb hatékonyan folytathassa a munkáját. Az IT Angyalai podcast legújabb részében a digitális cégkultúra a téma.

    Előremegyünk a jövőbe a munkát illetően, majd a digitalizáció és az ember kapcsolata is szóba kerül. A munkahelyi mediáció előnyeit is számba vesszük, és arról is beszélgetünk, hogy a megfelelő HR-kultúra esetén a munkahely kiemelt szervezetfejlesztési célként kezeli a felmerülő konfliktusok hatékony rendezését, akár házon belül, akár mediátor segítségével.

    Az adás vendége Gönczi Dorka mediátor, kommunikációs szakember, a Válótársas és Munkatársas improvizációs színház kitalálója, aki most azt is elárulja, hogy vannak-e az online térben “kutyák” és “ macskák”. Hogy ez mit jelent pontosan, a beszélgetésből kiderül. Tartsanak velünk az IT Angyalai legfrissebb epizódjában!

  • Felgyorsult világunkban már egyáltalán nem meglepő, hogy az emberek nemcsak élőben, hanem online is próbálnak ismerkedni. Az internetes társkeresést sokáig az alkalmi kapcsolatokhoz kötötték, ám az elmúlt évek sikertörténetei azt igazolják, hogy akár az igaz szerelem is megtalálható ott. Emiatt egyre többen merik bátrabban használni az ilyen alkalmazásokat.
    Az IT Angyalai legújabb epizódjában Bilics Tímea – Önismereti mentor, a tudatos társkeresés szakértővel beszéljük át azok a témaköröket, hogy a Te mennyire szereted önmagad? kérdés miért kulcsfontosságú. Vagy ahogy Seneca mondja: „Semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart.”
    Vajon hol vagy most és hová tartasz? Hol van most a Te hajód? Egy meghatározott cél irányába tart vagy csak hánykolódik a tengeren? De az is szóba kerül, hogy vajon helyet kell hagyni a társnak, hogy megérkezhessen? Érdemes rá készülni időben és térben? illetve a tudatos társkeresés fogalmat is kibontjuk és az online ismerkedési platformokat, illetve azok veszélyeit is sorra vesszük. Tartsanak velünk az IT Angyalai legfrissebb epizódjában!

  • Egy teljesen magyar fejlesztésű robotasszisztenssel újult meg a MÁV Direkt menetrendi szolgáltatása. 2022. október óta üzemel Elvira, az ügyfélszolgálati hangasszisztens, ami menetrendi tájékoztatást ad, vészhelyzeti hívásokat fogad, és azt is tudja, mit nem tud. A fejlesztést a Clementine végezte, a projekten több nő is dolgozott, de az IT Angyalai legfrissebb adásában Pancza Judit, a Clementine vezető elemzője, szövegbányászati csoportvezető, illetve Tamási-Mészáros Evelin elemző mesélt a fejlesztés idejéről, tanulási időszakról és az első hónapok tapasztalatairól.

    A beszélgetés közben az is kiderül, hogy mit csinál egy szövegbányász illetve egy elemző, hogyan reagálnak arra az emberek, ha megtudják, hogy egy robottal beszélgetnek, illetve hogy a jövő generációja, hogyan inspirálódhat az ő történetükből. Tartsanak velünk a SERCO Informatika Zrt. IT Angyalai podcastsorozatának legfrissebb epizódjában.

  • Az IT Angyalai podcastsorozat legújabb részében a Női játékfejlesztők kerülnek górcső alá. Ma már nem tűzoltó vagy katona akar lenni sok gyerek, hanem programozó, főleg játékfejlesztő vagy játéktesztelő. De hogy hogyan lesz valakiből játékfejlesztő? A választ ezúttal Szegedi Anita, játékfejlesztő, szociológus, játékfejlesztő producer mondja el. Anita Szenvedélye a játékfejlesztés és annak minden részterülete. Csapatban és egyedül is szeret dolgozni, értékeli a fejlesztés művészi oldalát és a racionális feladatokat is. Tartsanak velünk a SERCO Informatika IT Angyalai sorozatának mostani epizódjában is.

  • Bittera Réka és Tassonyi Csenge vállalkozása egy olyan szabadúszó platformként indult, amely összeköti a freelancereket a kis- és középvállalkozásokkal, de azt látták, hogy ez még nem elég egy sikeres projekthez. A beszélgetés alatt szóba kerül, hogy hogyan lehet együtt dolgozni a startupokkal és startupoknak? Milyen a hazai freelancer közösség? De természetesen a kérdések kérdése is elhangzik, hogy vajon mi a siker kulcsa. Vajon az innováció és törődés? Az IT Angyalai legújabb epizódjában közel 3/4 órás inspirációt nyújtunk mindenkinek

  • Ki fog gondolkodni, ha az MI (mesterséges intelligencia) írja meg az iskolai esszéket a diákok helyett? Izgalmas kérdés, már csak azért is, mert elgondolkodtató, hogy merre tart az oktatás, és milyen tudásra van szüksége ma a gyereknek. Az IT Angyalai legújabb részében olyan kérdésekre is keressük a választ, hogy hogyan lehet az algoritmikus gondolkodást fejleszteni? Miért válik befolyásoló tényezővé a tanulási tér a 21. század gyermekeinek oktatásában? Vajon a mesterséges intelligencia viharos elterjedésével új korszak érkezett el a közoktatásban?

  • Pozitív női példaképekkel népszerűsíti az IKT szektort az IVSZ és a WiTH. Ennep apropóján átadták az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) együttműködésében meghirdetett „40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén” pályázat díjait. A felhívásra olyan 40 év feletti nőket lehetett ajánlani, akik példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generációk és a karrierváltó nők számára, emellett munkájukon keresztül megismerhetjük a digitális gazdaság és a technológia (IKT) szektor lehetőségeit. A kezdeményezés hátteréről, és az eredményekről Flakstad Emőke, a Women In Technology Hungary Egyesület elnöke és Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára mesélt nekünk az IT Angyalai podcast sorozatában. És hogy kikből lehetnek vagy épp lettek női példaképek? Az adásból ez is kiderül. Tartsanak velünk most is!

  • Nem az a lényeg az okosotthonnál, hogy milyen okos eszközök kerülnek be a házba, hanem az, hogy azok a család szokásainak megfelelően működjenek a háttérben észrevétlenül, segítve a mindennapokat. Nyilván az okosotthon sem old meg mindent helyettünk, de rengeteg dolgot megkönnyít, ha az igényeinkre szabjuk. A SERCO Informatika Zrt. által támogatott IT Angyalai podcastsorozat legfrissebb epizódjának vendége Zs. Szabó Kitti, a Smartopert egyik tulajdonosa, aki a beszélgetés közben azt is elmondja, hogy mi is az a „feleség-elfogadási faktor”, illetve „partner jóváhagyási faktor”.

  • Itthon még mindig férfias szakmának tartják az informatikát, ugyanakkor a vállalatok jóval több női digitális szakembert szeretnének látni a szektorban. Járfás Lillával, az Acer Magyarország Country Sales Managerével és Lippai Andreával, a SERCO Informatika Zrt. értékesítés támogatási igazgatója beszélget a témáról Szerémi Nórával. És hogy az árnál vajon többet számít-e a bizalom, az ügyfélhűség, a gondoskodó, törődő értékesítői magatartás, stílus, az a beszélgetés végére kiderül.

  • Mi lesz a jövőben a kreatív tevékenységekkel, művészetekkel, ha rászabadítjuk a technológiát? Ettől a kérdéstől indultunk el az IT Angyalai a Művészet és MI epizódjában és latolgattuk a mesterséges intelligencia művészetekre tett hatását. Vajon tényleg forradalmasítja vagy csak segíti az alkotókat? Hiszen az MI megkomponálta Beethoven X. szimfóniájának befejezését, de volt, hogy MI-vel készített festmény első díjat nyert egy szépművészeti fesztiválon.

  • A digitalizáció másképp hat a férfiak és másképp a nők munkájára: más és más arányban veszik ki a részüket az otthoni, fizetetlen munkából. Sok jel utal arra, hogy ennek oka az eleve meglévő egyenlőtlenségekben keresendő. Az IT Angyalai legújabb epizódjában körbejárjuk, hogy a technológia, a digitalizáció - csakúgy, mint az élet minden területén - a családi életben is egyre nagyobb teret kap. Valamint azt, hogy milyen irányba és milyen területeken érinti a technológiai fejlődés a családmodell változásait.

  • A Virtuális Valóság egyedülálló módon von be minket különböző szereplők és történetek világába. A történet középpontjába kerülve annak aktív résztvevőjévé válunk a megszokott passzív megfigyelés helyett. A VR a látásunkra gyakorol hatást: valósághű módon szippant be a történetbe, teljesértékű szereplőként élhetjük át az élményt.