Episodes
-
Tóth-Fazekas Andrea Istenélmények sallang nélkül-sorozatában egy rendhagyó podcastet hallgathatnak: ezúttal ő válaszol a kérdésekre! Aki kérdezi őt: Szám Kati, a Képmás magazin főszerkesztője. A beszélgetésben – ahogy azt már megszokhatták – szó lesz istenélményről, túlélésről, csodáról, és arra is választ kaphatunk, miért nem hallhatjuk most egy ideig Andrea podcastjait.
-
Missing episodes?
-
Otthonszülés, kórházi szülés, apás szülés? Honnan tudjuk, mi segít eldönteni, kihez fordulhatunk? Egyáltalán, hol indul ideális esetben a felkészülés a babavárásra? Miért ilyen sok a tévhit, és hogyan lehet eldönteni, mi az, ami igazán jó a babának, a mamának és a papának? Két kedvenc perinatális szaktanácsadónk, Entz Sarolta és Bakonyi Márta a podcast eheti vendégei.
-
Tóth-Fazekas Andrea vendége Dér Katalin klasszika-filológus, aki hosszú ideig latin nyelv, irodalom és kultúra tanár volt az ELTE-n. Számos könyve jelent meg az antik világról, és a Szentírás értelmezésével kapcsolatban, bár fiatalon még semmit nem tudott Istenről. Felnőttkori depressziója alatt váratlanul lépett be Isten az életébe egy húsvétvasárnap, amely gyógyulását és megtérését eredményezte.
-
A Túlélők új epizódjában Tapolyai Emőke klinikai- és pasztorálpszichológus Tóth-Fazekas Andrea vendége, aki több mint 20 éve foglalkozik vezetői mentorálással, egyéni és párterápiával. Téma a túlélés lélektana, továbbá az újévi fogadalmak haszna, az elmúlt év tanulságai és személyes túlélős élmények.
-
Hogyan fejlődhet egy tanár? Mi lenne a tanárképzés feladata? Milyen készségek, képességek jönnek jól ebben a szakmában, mit tehet magáért egy pedagógus, és hogyan tudjuk segíteni őt az útján? Személyes történet, neveléstudomány és egy csipetnyi oktatásmarketing: a mai adás vendége Misley Helga, egyetemi adjunktus.
-
Az Istenélmények sallang nélkül podcast vendége Schäffer Erzsébet, a mai magyar újságírás ikonikus alakja. Az adásban szó van az istenélmény mellett a figyelem fontosságáról, az írónő által megfigyelt történetekről, az alkotásról, motivációról, anyaságról.
-
Nem pontosan emlékszem, mikor találkoztunk először, de arra igen, hogy a Szent Imre Gimnázium épületének melyik részében álltunk, amikor eldöntöttük, hogy közösen fogunk énekelni. Jópár évig együtt szólt az én altom az ő szopránjával, aztán az egyetem és az első munkák során eltávolodtunk. Mígnem újra összehozott minket az élet, sőt együtt is dolgoztunk — acapella együttesének, a Jazzation-nek egy napra még a menedzseri feladatait is rám bízta. Drámapedagógus, magyartanár, énekes, zenekarvezető, Várallyay Katus a vendégem.
-
A mostani adásban egy kollektív témát hozok, amely sokunk mindennapi életére hatással van az elhallgatott, feldolgozatlan traumák miatt. Egy idei, 2020-as döntés értelmében a háborúkban megerőszakolt nők emlékezetére állítanak emlékművet Budapesten, 2023-ban. Csak a II. világháború alatt több százezer nő és család lett áldozata a tömeges nemi erőszak háborús bűnének, amely mára történelmi tény, nyíltan beszélhetünk erről. A nemi erőszak mindig is kapcsolódott a háborúkhoz, ennek tömeges formája azonban nem általános. Most Pető Andrea történész professzor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora a vendégem, aki e témát 20 éve kutatja. 2018-ban megírta az „Elmondani az elmondhatatlant” című könyvet, amelyben interjúkkal, kutatásokkal tárja elénk a témát, és arra jut, hogy a „II. világháború alatt elkövetett nemi erőszak története nélkül nem teljes az a kép, amit megtudhatunk Magyarországról.”
-
Mai vendégemet évek óta ismerem, de csak nagyjából 3 éve vagyunk beszélőviszonyban. Ez úgy lehetséges, hogy nagyon sokat jártunk össze meditálni – aminek a jellegéből fakadóan teljesen csendben ültünk egymás mellett, akár két hétig tartó lelkigyakorlatokon is a jezsuitáknál. Aztán az elmúlt években barátság lett kettőnk között. Horváth Dániel, tököli lelkészt köszöntöm a műsorban.
-
Az Istenélmények sallang nélkül podcast friss adásának vendége Bárdos Júlia művészettörténész, bútorfestő. Legtöbben Lackfi János költő feleségeként ismerik, akivel 30 éve él házasságban, hat gyermekük van. Most mégsem a nagycsaládos életről vagy a házasságáról lesz szó, hanem arról, hogy milyen a kapcsolata Istennel.
-
Amikor néhány évvel ezelőtt felfedezték a diákjaim a Facebook-oldalamat, az élménybiológiát – ahol tudománykommunikációval foglalkozom, ráadásul több tízezer követővel – eléggé csodálkoztak, hogy tanár létemre ilyen otthonosan mozgok a közösségi média felületein. Még jópár évig tartottam a tempót a felfutó közösségi felületekkel, pl. az Instagramon ennek a podcastnak is van saját oldala, viszont be kell valljam, a Tik-Tok nevű alkalmazás esetében épphogy a regisztrációig jutottam. Nem úgy, mint két vendégem, akik nem csupán regisztráltak, de mondhatjuk mára már Tik-Tok sztároknak számítanak – Csillag Hajnalka és Ispán Dávid, üdvözöllek benneteket a műsorban.
-
Vendégem az erdélyi származású Bartha Gabó, aki Tokaj-Hegyalján permakultúrás módszerrel műveli kertjét, annak terméseiből saját konyhát vezet. Művészettel fűszerezett tevékenységét „Terrapolis Tarcal – kert és asztal" néven találjuk meg a helyszínen és az interneten. Tizenkét fős asztalánál olyan vendégek étkezhetnek, akik nyitottak a növények–étkek–emberek újragondolt, természetes és ősi együttesére. A teríték része a százéves abrosz és olyan ételkülönlegességek, mint például a marokkói édes galambhúsos sütemény vagy a fermentálással készült indiai savanyúság. Helyet kapnak asztalán olyan hagyományos ételek, mint a szilvás gombóc vagy a hurut, amely egy erdélyi örmény ételízesítő. Mindezeket persze csak akkor lehet fogyasztani, amikor épp szezonjuk van.
-
Amikor először lépkedtem a Deák Téri Evangélikus Gimnázium lépcsőin, még nem gondoltam, hogy a tanári kar tagjaként fogom elhagyni az épületet. Arra meg még kevésbé voltam felkészülve, hogy olyan igazgatóval lesz lehetőségem együttműködni, aki egész tanári pályámra meghatározó hatással lesz. Egyik legfontosabb mentorommal, Kézdy Edittel készült ez a beszélgetés.
-
Mi történik, ha fogyatékkal élő gyermek születik a családba? Vendégem Tulkán Katalin, aki férjével 8 és 4 éves gyermekük mellett a 15 hónapos Down-szindrómás Panni lányukat is neveli. Amikor kiderült, hogy babájuk Down-szindrómával születik, Kati tartott ettől a helyzettől. Most már szívesen beszél életükről, mert fontosnak tartja elmondani, hogy általában a félelem nagyobb, mint a valóság nehézségei, és a gyermek létezése, az iránta érzett szeretet minden nehézséget felülír.
-
Talán van, aki már kívülről fújja a műsor bevezető és záró szövegét is (ezeknek felkonf és lekonf a neve). Hála Istennek mindig van hallgató, aki komolyan veszi, és küld visszajelzést, vagy akár javaslatot is, hogy kit hívjak a műsorba. Így találtam mai beszélgetőpartneremre, akinek elképesztő lendülete és csodálatos személyisége folyamatosan lenyűgözi a környezetét, a diákokat és a szülőket egyaránt. Tanító, gyógypedagógus, játékszakértő, élmény- és kalandpedagógus, aki mindenből játékot gyárt – jelenleg intézményfejlesztő mesterképzésre jár. Az azonnali pozitív megerősítésben hisz, és imádja a munkáját. Nagy Éva a vendégem.
-
Vendégem dr. Veres Sándor Péter pszichológus, teológus, egyetemi tanár, aki munkájával a teológia és a pszichológia közötti egységet építi. Lelkigondozó-pszichológusi praxist vezet, továbbá házassággondozást és szervezetfejlesztést is vállal. Korábban a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Kutatóintézetében az emberi kapcsolatok spontán szerveződését vizsgálta, nemzetközi színtéren is, és a pszichológia kandidátusa lett. E munkája közben szembesült azzal, hogy a pszichológia szemlélete milyen egyoldalú, és a lélektani jelenségek mennyire más értelmezést kapnak, ha azokat a teremtő Isten szavait is figyelembe véve vizsgáljuk. A Károli Gáspár Református Egyetem Kommunikáció Tanszékén is dolgozott adjunktusként, jelenleg pedig a Baptista Teológián tanít praxisa mellett.
-
Vizsgaelőadása után telefonon hívták, hogy játsszon a Nemzeti Színházban, Törőcsik Marival egy darabban. Azóta ott már tizenegy előadásban láthattuk, filmszerepeiről és egyéb társulati munkáiról nem is beszélve, pedig csak két éve diplomás színművész. Született tehetség, vagy a szerencse fia? Nem kérdés. Már tíz éves kora előtt rájött arra, hogy miben jó. Zentán született, a családjától minden támogatást megkapott, hogy elérje céljait. A vajdasági Csókáról azért ment a szentesi gimnázium irodalmi-drámai tagozatára, hogy megkezdhesse a színészi pálya felé vezető utat. A Szent István Egyetem kaposvári Rippl-Rónai Művészeti Karán szerezte meg színészdiplomáját. Mészáros Martinnal beszélgettünk.
-
Kiugrott biológiatanár, akivel egy díjátadón találkoztunk össze, és rögtön kiderítettük, hogy nem csak rengeteg közös ismerősünk, de még több hasonló gondolatunk van. Megjárta a forprofit szférát is, jelenleg civilként dolgozik, a Hősök Tere kezdeményezés tréningcsapatának vezetője. Fejes-Martinez Krisztina a vendégem.
-
Kamaszkorában kezdte borítékos sorsjeggyel, később a rulett lett a kedvence, majd krupiénak állt, hogy rájöjjön, hogy tudna többet nyerni, végül pedig jött minden: nyerőgép, Blackjack, póker. Az „all in”-t akkor dobta be, amikor összes anyagi forrását és családját is elvesztette – ekkor volt 30 éves. A mélypont elérése után kezdett csak el gyógyulni, tudatosan. Később szenvedélybeteg-segítő vált belőle, mára pedig visszatért eredeti szakmájához, műszaki területre. Ő Majer Balázs, aki túlélte a szerencsejáték-függőséget.
- Show more