Episodes
-
Otlačený zadek (a nejen on), ztuhlý krk a bolest v bedrech. K tomu stres ze silničního provozu. Jsou to i vaše zkušenosti z cyklistiky? To jsou důvody, proč i na silničkách vídáme více mužů než žen. S bolestí může pomoci bike fitting a větším sebevědomím ženská cyklistická skupina. V tomto dílu podcastu Kondice s Honzou Falge ze studia KOA a vášnivou cyklistkou Míšou Bučkovou se dozvíte, co je to bike fitting, jaká jsou specifika ženské anatomie i rady, jak překonat strach ze silničního provozu a na silničku vyrazit. Silnička totiž může být láska na celý život – když si správně sednete.
-
Děsíte se pohledu do zrcadla? Stresuje vás představa, že už za pár týdnů odhodíme svršky a budeme naše těla ukazovat v "plné parádě" na koupalištích a plážích? Pokud je vaše odpověď ano, pak si dost možná právě teď nastavujete přísný režim, dietní odříkání v jídle a každodenní tréninky. V tomto podcastu vám odborník přes cvičení a výživu poradí, proč je lepší dělat to jinak, a vysvětlí, že z dlouhodobého hlediska je motivace vedená touhou rychle zformovat postavu neudržitelná.
-
Missing episodes?
-
Plastová lžička v mozku? Dlouhověkost není sci-fi, ale každodenní volba. Jak s námi komunikují toxiny, proč je mikrobiom tak důležitý – a co vlastně znamená být opravdu zdravý? Petr Šrámek zakladatel Healthy Longevity Cafe a Clinic pokračuje v otevřeném rozhovoru o tom, jak stárneme už od početí, proč kvalita života převyšuje délku života a jaké změny může každý z nás udělat doma – hned teď. Zahoďte plast z kuchyně a pojďte zjistit, proč je zdravá dlouhověkost pro každého, kdo nechce dožít svůj život na autopilota.
-
Naše tělo toho ví o sobě víc, než si myslíme, jen ho musíme umět správně číst. Jak poznat, co nám doopravdy chybí? Jsou multivitaminy zbytečné? A proč nestačí mít „vše v normě“? Petr Šrámek, zakladatel Healthy Longevity Cafe a Clinic, vysvětluje, jaké tři základní typy testování vám otevřou oči a proč je biologický věk často důležitější než ten kalendářní. První díl podcastu Kondice o dlouhověkosti, která není jen pro vyvolené – ale pro každého, kdo se nechce spoléhat na štěstí a náhodu.
-
Chcete zaběhnout pražský půlmaraton bez kolapsu a s radostí? Poslechněte si rady olympioničky Evy Vrabcové Nývltové a výživové poradkyně Kláry Bogushové, jak správně jíst a pít před i během závodu, aby tělo zvládlo všechno, co si naplánujete.
-
Mgr. Tereza Hartošová působí jako psychoterapeutka v privátní praxi, ale také na akutním příjmovém oddělení pro ženy v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Zaměřuje se především na dlouhodobou individuální psychoterapii dospělých. S nimi otvírá i téma, o němž se v Česku veřejně stále moc nemluví. Tím je domácí násilí páchané ze strany dětí na svých rodičích. Proč k psychickému i fyzickému týrání dospělých v rodinách dochází? Kdo je tu oběť a kdo agresor? Jak poznat první varovné signály a kde se rodičům dostane případná odborná pomoc? O tom jsme si povídali v tomto speciálním podcastu Kondice.
-
Těhotné ženy bývají často zahlcené informacemi o tom, jak se připravit na porod, přitom se málo hovoří o tom, co nastane po něm. Podle statistik úzkostné myšlenky zažívá v perinatálním období až 25 % žen, dalších deset upadá přímo do depresí. Hormony jsou naprosto nevyzpytatelné, a ne jednu maminku překvapí, kolik se toho změní. Porodní asistentka Radka Imbrová proto radí, aby si ženy v těhotenství kromě porodního plánu připravily i ten poporodní. A do něj zahrnuly partnera.
-
Má smysl dávat obézním lidem léky na hubnutí namísto toho, aby se naučili jíst zdravě? Endokrinoložka Barbora Doležalová upozorňuje, že situace není tak černobílá. Důvodů, proč jsou lidé obézní, je více. Nejde jen o špatné stravování, ale i o nedostatek pohybu, genetické predispozice nebo třeba tlak reklamy. Antiobezitika všechno neřeší, ale dokážou nabourat zaběhnuté stereotypy a motivovat k další práci na sobě samém. S méně kilogramy zvládnete i více pohybu a spálíte další zásoby tuku.
-
Proč saháme po čokoládě, když jsme smutní, nebo bezmyšlenkovitě jíme u televize? Emoční jezení není o přirozeném hladu, ale o emocích. Jak se z něj vymanit a přestat jídlem tlumit stres, nudu nebo úzkost?
V tomto díle podcastu časopisu Kondice se ponoříme do psychologie emočního jedení s odbornicí Terezou J. Beníčkovou. Probereme, jak rozpoznat spouštěče, čím nahradit zajídání emocí a jak si k jídlu vytvořit zdravější vztah. Dozvíte se praktické tipy a konkrétní rady, které vám pomohou jíst vědoměji a cítit se lépe – nejen ve svém těle, ale i ve své hlavě.
Poslechněte si podcast a začněte měnit své návyky ještě dnes!
-
I když prohlídky u gynekologa nejsou u žen extra oblíbené, vyplatí se je nezanedbávat. I díky preventivnímu screeningu rakoviny děložního čípku, který je součástí prevence u ženských lékařů, klesl výskyt agresivních názorů o čtvrtinu. „Musíme se pochválit, protože počet invazivních nádorů neustále klesá,“ říká spokojeně lékařka Bioptické laboratoře v Plzni Iva Kinkorová Luňáčková.
-
Rozvod nebo rozchod dvou lidí je proces, který je náročný jak emočně, tak finančně a nejvíc se bohužel dotýká dětí. Všechno je najednou jinak a spousta věcí je potřeba vyřešit. Co když se bývalí partneři nejsou schopni domluvit na vypořádání majetku, bydlení nebo výchově dětí? Mediace je způsob řešení sporu smírnou mimosoudní cestou, které je vedeno třetí nestrannou osobou –mediátorem. Mediace úzce souvisí se snahou stran vyřešit spor cestou dohody, atmosféra během mediace je navíc zcela odlišná od atmosféry během soudních řízení, kdy se lidépřipravují spíše na boj, než na smír. Její úspěšnost se pohybuje mezi 60 a 80 %. Jak mediátor konkrétně během rodinných mediací pomáhá, co od něj čekat a kdy se na něj obrátit? O tom jsme si povídali s Ing. Lucií Lamačovou, Ph.D., zapsanou mediátorkou a zakladatelkou společnosti pro mediaci ET PACTUM, v rámci které také lektoruje akreditované kurzy mediace, komunikace a vyjednávání.
-
Všichni víme, že bychom měli zdravě jíst, pravidelně se hýbat, dobře spát a nestresovat se. Jenže změnit zaryté návyky a začít se chovat zodpovědně ke svému tělu není jednoduché. Kouč Ivan Černohorský, významná osobnost na poli duševního zdraví, sportovec tělem a duší je zářným příkladem toho, co znamená být fit v každém věku. Recept na dlouhověkost je podle něj jednoduchý, v první řadě se musíte zastavit a uvědomit si, že chcete něco změnit. Vaším cílem by nemělo být žít co nejdéle, ale chtít být co možná nejdéle fit.
-
Chcete začít se skialpy, ale nevíte jak? A hlavně – je to sport i pro ženy, které se trochu bojí sjezdů? Poslechněte si podcast Kondice s meteoroložkou a „zážitkovou“ sportovkyní Alenou Zárybnickou, která vám odpoví na všechny otázky, které vás ve spojení se skialpy napadají. Dozvíte se v něm, jak se připravit na první skialpovou vycházku – klidně v obýváku, jak si naplánovat bezpečnou túru i na co si dát na horách pozor. Skialpy nejsou jen o výkonu, ale i o svobodě, radosti z pohybu a vypnutí hlavy. Tak proč je nezkusit?
-
Období menopauzy je náročné pro každou ženu, o tom není pochyb. Přichází nejen mnoho fyzických změn a hormonálních výkyvů, ale také se mění identita. Ať už si to chceme připustit nebo ne, ztrácíme najednou společenský i biologický status ženy, která může otěhotnět a odnosit dítě, být matkou. Žena při menopauze prochází hormonálními změnami, hladiny estrogenů v jejím těle začínají postupně klesat. Právě estrogeny (ženské pohlavní hormony) udržují ženu svěží a mladou. Jak klimakteriem proplout v pohodě? Které doplňky stravy zařadit, aby nám nic nechybělo? A můžeme si menopauzu vůbec užít, nebo ji jen tiše protrpět? Na to vše se zaměříme v tomto podcastu s antropoložkou, poradkyní, autorkou online programu PREPROGRAMUJ SVOJ CYKLUS® a podcastu Bagniari radio Katarínou Miroš Baniari.
-
Když se řekne ozón, většině lidí se vybaví smog. Paradoxně však může být klíčem k lepšímu zdraví a vitalitě. „Podle řady laboratorních studií a klinických zkoušek má ozón na lidský organismus léčebný vliv. Je však nezbytné jej používat kontrolovaným způsobem, aby se zabránilo jeho škodlivým účinkům na lidské zdraví,“ říká funkční lékařka Tereza Černá. Tzv. ozonová terapie se využívá k posílení imunitního systému, podpoře hojení ran a zlepšení prokrvení tkání. Má také silné detoxikační účinky a podporuje správné fungování imunitního systému. „Pozitivní vliv ozonové terapie je takřka nekonečný,“ směje se Černá.
-
V Česku je přes milion lidí za hranou rizikového pití. Už ve 13 letech děti často poprvé chutnají alkohol. „Měsíc bez alkoholu vám ukáže, kdo koho ovládá – vy alkohol, nebo on vás,“ říká Petr Freimann, tvář kampaně Suchej únor. Poslechněte si, jak měsíc abstinence může změnit vaše zdraví, vztahy i pohled na život. Tenhle únor je víc než jen výzva – může být novým začátkem.
-
Hormonální bouře, změny těla a hledání nové rovnováhy – menopauza nemusí být strašákem! Poslechněte si rozhovor s obezitoložkou Ditou Pichlerovou a výživovou poradkyní Karolinou Ponocnou Kamberskou o tom, jak si udržet zdraví, pohodu a radost z jídla v tomto období plném proměn. Zjistíte, jak typ postavy ovlivňuje hubnutí, proč chuť na sladké vítězí večer, a jak se z menopauzy může stát nový začátek.
-
Není v moci žádného lékaře znát všechna možná onemocnění lidského organismu. Navíc těch vzácných, se kterými se nemusí za celou svou kariéru setkat, je přes šest tisíc. Bohužel to také často znamená, že pokud dané onemocnění nezná, pacient ho nemůže mít. To je také případ Adély Odrihocké, kterou pátrání po vlastní diagnóze přivedlo až k funkci místopředsedkyně pacientské organizace, která se zabývá Ehlers-Danlosovými syndromy a syndromy hypermobility. Vážné zdravotní problémy měla od gymnázia, diagnózy se dočkala teprve před třemi lety. Patnáct let slýchala jen rady, aby více odpočívala a méně se stresovala. „Být ženou ve zdravotnické péči je složité. Být dospívající ženou je těžké. Za všechno můžou vždycky hlavně nervy,“ sdílí zkušenost většiny pacientek s vzácnými onemocněními.
-
„Snila jsem o tom dlouho,“ říká Lu Gregorová o měsíci dobrovolné služby v organizaci, která pomáhá uprchlíkům na Kypru zorientovat se ve své situaci. Podle bývalé vzpěračky, trenérky a nyní produkční a naší kolegyně má většina běženců právo získat azyl na starém kontinentě z bezpečnostních důvodů. Přesto sem utíkají nelegálními cestami, platí obrovské sumy převaděčům a těžko se orientují třeba právě na ostrově, kde je úředním jazykem řečtina. Každý den byla v práci a sbírala příběhy konkrétních lidí, kteří utíkají před válkou, nepřátelským režimem nebo náboženským fanatismem. „Museli odejít třeba i proto, že se živili jako novinář, kadeřnice, vizážistka nebo kameraman. Krása a zábava se už necení. Nebo utíkají, protože mají dcery a chtějí pro ně bezpečí a vzdělání,“ říká.
-
Jak se vymanit z toxického vztahu, uzdravit svá zranění a najít cestu k lepšímu životu? V tomto podcastu časopisu Kondice si povídáme se zpěvačkou, herečkou a spisovatelkou Janou Fabiánovou o její nové knize Velký vztahový restart, kterou napsala s terapeutkou Renatou Ježkovou. Mimo jiné se dozvíte, jak rozpoznat red flags v partnerských vztazích, proč je sebeláska základem zdravého vztahu a jak začít znovu bezpečně randit.
Poslechněte si podcast a objevte praktické rady, osobní zkušenosti a inspiraci, jak najít cestu k harmonickým vztahům – nejen k těm partnerským.
- Show more