Episodes

  • Gyerek, munka, önzetlen szeretet, örökös logisztika és örökös lelkiismeretfurdalás. Az anyaság a legszebb dolog, de valljuk be, nehéz is. Főleg akkor, ha karrierünk legeredményesebb és legaktívabb időszakát éljük.
    Csipes Tamara kajakos anyaként készült fel az Olimpiára, és lett újra olimpiai bajnok. Hogyan tud a feladatra koncentrálni, ha hetekig nem látja a lányát? És hogy tud sportolni, ha az edzőtáborban ott a gyereke? Erről beszélget Epres Pannival. Majd L. Stipkovits Erika pszichoterapeuta arról beszél, hogy ne legyen lelkiismeret-furdalásunk anyaként.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Cím: A pénz erejével a közösségekért: Ise Bosch útja

    Hogyan fordíthatjuk a pénz hatalmát a tömegek hatalmává? Hogyan teremthetünk kölcsönös bizalmat és hogyan tudunk együtt humánusabb társadalmakat formálni? Ilyen kérdésekre is keres választ Ise Bosch Transformative Philantropy című könyve.
    A legendás német mérnök Robert Bosch unokája, Ise Bosch a Dreilinden nonprofit szervezet alapítója. Célja, hogy a nagyapjától örökölt vagyonnal támogasson olyan szervezeteket, amelyek világszerte az emberi jogokért, a nemi és szexuális sokszínűség társadalmi elfogadtatásáért küzdenek.
    Ise 1996 óta támogat különböző emberi jogi szervezeteket. 8 társával egy olyan közösségi alapítványt is létrehozott, amelyben kifejezetten feminista fókuszú projekteket támogatnak a “Change not Charity” azaz a Változást, ne Adományt! mottó égisze alatt.
    A szexuális kisebbségek támogatása mellett kiemelkedő munkát tesz az adományozás és az öröklött vagyonnal való tudatos gazdálokás népszerűsítésébe. Véleménye szerint a nők teljesen másként élik meg egy nagyobb vagyon öröklését, mint a férfiak. Ezért külön platformot hozott létre, ahol az ilyen helyzetben lévő női örökösök kapcsolódni tudnak, és társadalmilag értelmes célokat találhatnak örökségük felhasználásához. Erről 2016-ban könyvet is írt a Női Örökösök Felelősségvállalása címmel.
    Egy másik fókusza a már említett transzformatív philantropia. Ennek lényege, hogy az adományozók bevonódnak az adakozás minden részébe, tehát közvetlen kapcsolatban állnak a támogatottakkal. Emellett kifejezetten a fiatal projektekre koncentrálnak, szervezeti struktúrákba fektetnek és hosszú távon kötelezik el magukat. A pénz ereje a helyi csoportok társadalmi innovációjára összpontosul. Az ő tetteik állnak a középpontban, és nem a biztosított tőke. Így maga az adomány nem csak a támogatott felet, de magát a támogatót is formálja. Izgalmas elmerülni Ise Bosch gondolataiban, nyilván főként azoknak, akik nagy vagyon felett rendelkeznek és szeretnék felelősebben felhasználni azt.
    https://europeanlesbianconference.org/speakers/ise-bosch/
    https://de.wikipedia.org/wiki/Ise_Bosch
    https://en.dreilinden.org/people-at-dreilinden/
    Re-Business

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Damian Merlak neve itthon nem biztos, hogy sokaknak mond valamit, pedig egy országgal arrébb az egyik legfiatalabb és legnépszerűbb kripto-milliomos. Ez az ország Szlovénia, ahol a fiatal Merlak még 2011-ben vásárolta első bitcoinjait mindössze két dollárért. Persze, ehhez hasonló történeteket már rengeteget ismerünk, és őt sem kizárólag ez teszi különlegessé.
    A ma már visszavonult kriptós alapította a Bitstamp Exchange applikációt van egy saját farmja meg egy állatorvosi klinikája. Ezen kívül a vagyona egy részét régi épületeket újítására költi - megőrizve azok alapstruktúráját - ezzel minimalizálva az építkezések környezeti terheit.
    Egyik ilyen projektje volt a szlovén Bohinj-tó melletti Hotel Bohinj épületének átalakítása. Az 1980-as években épült - akkor még Hotel Kompas-ként ismert - épület alpesi stílusa ellenére hordozta a jugoszláv szocialista jegyeket is.
    Merlak Szlovénia legjobb építészeit kérte fel a munkára, akik úgy döntöttek nem bontják el az épületet, mondván a legzöldebb épület az, ami már megépült. Ezért megtartották és nagyrészt a már ott lévő építőanyagokat hasznosították újra, amivel nagyjából 30 százalékkal csökkentették a projekt szén-dioxid kibocsátását. Emellett természetesen korszerűsítették a fűtési és elektronikai rendszereket is. 
    Merlak döntései mögött természetesen nem csak a környezeti tudatosság rejlik. Az azóta megnyílt Hotel Bohinj új, fiatalos külsejével és példamutató történetével tömegével vonzza a turistákat, amiből jól látszik, hogy jobban, fentarthatóbban, tudatosabban üzletileg is megéri. Érdemes követni, milyen épületeket ment és újít meg a jövőben, na és persze az üzleti gondolatait is.
    https://www.linkedin.com/in/damian-merlak-4a966716/?originalSubdomain=mt
    https://sl.wikipedia.org/wiki/Damian_Merlak
    https://www.instagram.com/damianmerlak/
    Htel Bohinj
    Re-Business

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram

    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Fanni és Károly évekig éltek együtt boldogan párként, aztán összeházasodtak és azóta állandósultak a viták, sértődések, az utóbbi időben pedig már a szexualitás sem működik közöttük. A Veled vagy nélküled podcast első részében Fanni és Károly párkapcsolati problémáit ismerhetitek meg. 
    A főszereplők nevét kérésükre megváltoztattuk, de a hangjuk és a történetük minden szempontból valóságos.
    A podcast első évadában összesen hat pár történetét ismerhetitek meg. Egy-egy pár két konzultációs ülésen vesz részt, amik között személyes audió naplót is vezetnek, így nemcsak egy egyszeri konzultációba hallgathattok bele, hanem követhetitek azt is, hogy a pár hogyan próbálta meg beépíteni a gyakorlati életbe a terapeut, Sarkadi Bálint javaslatait. Fanni is Károly történetének folytatását a műsor negyedik epizódjában hallgathatjátok meg. Akkor kiderül, mire jutottak egymással és a problémáikkal. 
    Ha úgy érzed, a te párkapcsolatodban is vannak problémák, amiket szívesen megbeszélnél velem itt a műsorban - akár anoním módon -, írj egy emailt a [email protected] helló kukac betone pont hu emailcímre.

    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ebben a részben a pénzről lesz szó. Hogy elegendő-e az, hogy vezetőként valakit csak a pénz mozgat. Vagy a pénz tényleg nem boldogít? És egyáltalán, mi lesz a pénz sorsa? Pistyur Vera erről egy számára különleges emberrel, üzlettársával és barátjával, Fehér Gyulával beszélget. Majd Zeitler Ádám, a Milestone Intézet egyik alapítója meséli el, miért fontos számára a kritikus értelmiség képzése.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Zoe Boikou, a népszerű ZOEVA sminkmárka alapítóját korán elkezdte érdekelni a szépségipar, de elkeserítőnek találta a boltokban kapható termékeket, amik vagy olcsók, de silányak, vagy jó minőségűek, de megfizethetetlenek voltak egy irodai dolgozónak. 
    2008-ban ezért úgy döntött, létrehozza az eBay-en a saját boltját. Helyi gyártóktól vásárolt márkajelzés nélküli termékeket, tesztelte azokat, és ha jónak találta, akkor viszonteladóként értékesítette. Számára is meglepő módon gyors profitra tett szert, igaz, három éven át egyedül, a nappalijából intézte a rendeléseket, a postázást, az adminisztrációt. Az első igazi áttörést egy olasz youtubernek köszönhette, aki vloggerként próbálta ki a smink ecseteit, így a követői egyből felkeresték Zoe online üzletét. 
    A online sminkecsetes bolt aztán 10 évvel később olyan nagyra nőtt, hogy kozmetikai termékeit például a Sephora üzleteiben is árulják, világszerte.
    Zoe nyíltan beszél meglehetősen terhelt gyerekkoráról: családjával együtt a jobb élet reményében Görögországból Németországba emigrált, édesanyja petefészekrákkal küzdött és saját bőrén tapasztalta meg a családon belüli erőszakot. A profitszerzésen túl főleg az motiválta a saját vállalkozás elindításában, hogy visszaadhasson valamit a hozzá hasonló nőknek. Vallja, hogy a szabadság és függetlenség minden nőnek jár.
    A szépségipar egyébként meglehetősen telített iparágnak számít, korántsem egyszerű kitörni. A ZOEVA két dolognak köszönheti a sikert: luxus minőségű termékeket kínál elérhető áron, és támogat minden olyan kezdeményezést, amely segíti a nőknek visszaadni az önmagukba vetett hitet. Édesanyja mai napig az egyik legnagyobb inspirációs forrása, és bár már nem él, minden nap az ő emlékéből merít erőt. 
    Zoe azt tanácsolja a hozzá hasonló nőknek, de ezeket az alapvetéseket bárkinek érdemes lehet befogadni: “Dolgozz keményen, szorgalmasan, és soha, de soha ne add fel az álmaidat. Olvass rengeteget és mindig ismerd meg mélységében a szektort, amelyben dolgozol.”
    https://zoevacosmetics.com/ 
    https://zoevacosmetics.eu/pages/about-zoeva
    https://www.instagram.com/zoeboikou/
    https://www.facebook.com/ZoevaCosmetics
    Re-Business  

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A Blackrock a világ legnagyobb alapkezelője, jelenleg körülbelül 10 ezermilliárd dollár vagyon fölött intézkedik. Azaz szinte annyi pénzt kezel, mint a világ összes magántőke-, kockázati tőke- és befektetési alapja együttvéve. Ez az, ami a Blackrock alapítóját, Larry Finket elismert pénzügyi főnökből azon kevés vállalatvezető közé emelte, akit szerte a világon csak a keresztnevén szólítanak. 
    Pedig Larrynek egyáltalán nem volt a génjeiben, hogy pénzügyi titán váljon belőle. Cipőkereskedő apától és angol professzor anyától született San Franciscóban. Gyerekkorában neki kellett segítenie a családi boltban, mert ő volt a legkevésbé értelmes a gyerekek közül. Egyetemistaként politikaelméletet tanult, majd végzősként ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos órákat vett. Az életről annyi elképzelése volt, hogy sok pénzt akar keresni – így a Wall Street felé vette az irányt. Egy kisebb banknál helyezkedett el, ahol néhány éven belül már a kötvénykereskedő részleget vezette. 31 évesen a vezérigazgatói poszt várományosa volt, de egy rosszul sikerült üzlet miatt távoznia kellett. 
    Néhány volt kollégájával ekkor kezdett el azon dolgozni, hogy egy, a 80-as évek mércéjével teljesen újszerű alapokon működő kötvénykereskedő céget alapítsanak. Ekkor alkották meg a sikerük kulcsát jelentő kockázatelemző szoftvert is.
    Fink az elmúlt években a fenntarthatóságot helyezte a vállalat fő alapértékévé, és egyre távolodik például az olajipari befektetésektől, lépésével más befektetési alapokat is elindított ezen az úton. Kritikák persze balról és jobbról is érik: az egyik csoport szerint árt a klímaváltozás elleni harcnak, mert a valódi munkát befektetésekkel pótolja. A konzervatívok pedig azért támadják, mert fölöslegesnek és politikailag motiváltnak tartják ezt az irányt. 
    Az biztos, hogy Larry Fink él-hal a Blackrockért, és fenomenális üzletember – mondta róla egy volt kollégája. Ha elhagyja a céget, az olyan lesz, mint amikor Alex Ferguson távozott a Manchester United kispadjáról. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a Blackrock története hogyan fonódott össze Larryével. Hogy a sikerek megmaradnak-e, kiderül, ha a most 70 éves fenegyerek végleg nyugdíjba vonul. Minden évben levelet ír a világ befolyásos vezérigazgatóinak, vagyis az ügyfeleinek. Larry levelei aztán bejárják a nemzetközi gazdasági sajtót. Idén azzal a címmel szólította meg a CEO-kat, hogy a Kapitalizmus hatalma. Ez az idei levele utolsó bekezdése:
    “Soha nem volt még fontosabb, hogy a vezérigazgatók következetes hangon, világos céllal, koherens stratégiával és hosszú távú szemlélettel rendelkezzenek. A cég küldetése, az északi csillag ebben a viharos környezetben. Azoknak a résztvevőknek, akiken keresztül a cége profitot termel a részvényesei számára, közvetlenül Önről kell hallaniuk – hogy Ön kötelezi el és inspirálja őket. Nem mint vezérigazgatókat akarnak hallani bennünket, nap mint nap véleményt formálni, de tudniuk kell, hogy hol állunk a cégeink hosszú távú sikeréhez szükséges társadalmi kérdésekben.”
    Hát, remélem, itthon is egyre többen olvassák majd Larry leveleit.

    https://www.blackrock.com/hu 
    https://www.blackrock.com/corporate/about-us/leadership/larry-fink 
    https://www.linkedin.com/in/laurencefink/
    https://www.blackrock.com/hu/egyeni-befektetok
    https://www.youtube.com/watch?v=ZO8XGmUA0bM
    Re-Business  

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram




    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ezúttal majdnem ezer évet megyünk vissza, hogy átbeszéljük a legendákkal övezett Szent László király tetteit, fontos lépéseit, és persze azt is, hogy mi igaz a legendákból és mi nem? Tényleg lovagias volt termetben és szellemben egyaránt? Valóban rendkívüli hadvezér volt, aki elöl lovagolt a csatákban? Ezekről és még sok minden másról kaphatunk teljesebb képet a BTK Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa, Bácsatyai Dániel segítségével!
    Együttműködés: www.betonenetwork.hu
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Litkai Gergely a jelenkori magyar humor egyik legmeghatározóbb embere. A Felforgatók első adásában elárulta, miért vállalta el a Szuperbojz című film forgatókönyvírását, miközben minden porcikája tiltakozott ellene és mit tett azok után, hogy meglátta a nem éppen kielégítő végeredményt.
    Beszélgettünk arról is, szerinte mit ront el rengeteg vállalkozó, és hogyan kerülték el ezt a hibát a Dumaszínház felépítésekor. Kiderül az is, milyen esélyekkel indul Magyarországon egy stand-up-karrierben reménykedő ember.
    Hogy lett sztárhumorista Kőhalmi Zoltánból, akit az őt jól ismerő és sokra tartó Fábry Sándor sem mert volna a színpadra engedni és arról is beszélgettünk, hogyan élte meg, amikor Bödőcs Tibor 2008-ban kilépett a Dumaszínházból.
    Az adásban elhangzó hivatkozások:
    Prohibition című dokumentumfilm
    A műsorban hallható Aranyos Marica-bejátszás forrása a YouTube-on látható: „10 éves a Dumaszínház” című dokumentumfilmben.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Tapasztó Orsi és Jocó bácsi az étteremben dolgozók mindennapjait veszik végig. Hogy milyen legendáik vannak a vendéglátósoknak, és azok tényleg igazak lehetnek-e.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A Kellemetlen igazság című filmről biztos sokan hallottatok már. A klímaváltozásról szóló dokumentumfilm volt az első, igazán nagy hatást elérő filmes produkció ebben a témakörben. Az egykori elnökjelölt, klímaaktivista Al Gore vezeti végig a nézőt, és hívja fel a figyelmet arra, hogy azonnal cselekednünk kellene. Mindezt már 2005-ben. De, hogy ki kezdeményezte a film elkészítését, arról biztosan kevesebben hallottatok.
    Jeffrey Skoll az eBay első munkavállalója és elnöke, aki 2001-ben kilépett a cégből, hogy megalapítsa saját produkciós cégét, a Participant médiát. A fő célja az volt, hogy olyan filmeket készítsen, amik fontos társadalmi problémákra hívják fel a figyelmet. Ők készítették például 2015-ben legjobb filmnek járó Oscar-ral kitüntetett Spotlightot is.
    De vissza 2005-be, amikor Skoll egy nemzetközi klímakonferencián járt, ahol az előadók megnyugtattak mindenkit, még jó 50 évig semmilyen komoly problémával nem kell foglalkozni. Megdöbbent hát, mikor Amerikába visszaérve meghallgatta Al Gore prezentációját, ami a helyzet tökéletes ellentétéről szólt. Skollnak egyértelművé vált, hogy cselekedni kell, és a károk azonnali minimalizálására kell fókuszálni, hogy megmenthessük a bolygót.
    A film Al Gore-ral mindössze 5 és fél hónap alatt készült el. A szembesítés éles volt. A klímaváltozás zajik, az utolsó pillanatokban vagyunk. A Kellemetlen igazság még abban az évben a gyakorlatban is megmutatta magát a Katrina hurrikán formájában. Így nem csoda, hogy a filmnek elképesztő hatása volt. 
    Skoll egyébként kanadai, de alapítványa a Skoll Foundation Amerikában, Palo Altóban működik, és a világ egyik legjelentősebb társadalmi innovátorokat támogató és elismerő szervezete, Skoll pedig elképesztő filantróp. 1 milliárd eBay részvénnyel alapozta meg az alapítvány működését, és évente 80 millió dollár támogatást ad társadalmi vállalkozóknak, akik a világ megoldatlanságain dolgoznak a vízbiztonságtól az oktatási egyenlőtlenségeken át az egészségügyi kihívásokig. A mai epizódunk rö2vid lenne arra, hogy felsoroljam, mi mindent hozott létre a pozitív társadalmi és környezeti változásokért. Álljon itt csak egy példa az aktivitásai jelentőségére. Az éves világfórumát, a Skoll World Fórumot, az amerikai Forbes a nonprofit szektor Davosának nevezi. Hát így is lehet költeni, és értéket teremteni, de valamiért a világ ezen a táján Elon Muskról mégis többen hallottunk.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Skoll 
    https://participant.com/ 
    Film: Kellemetlen igazság
    Könyv: Kellemetlen igazság
    Film: Spotlight 
    El Gor
    https://skoll.org/ 
    https://skoll.org/skoll-world-forum/ 
    Re-Business 

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Azon a márciusi napon, amikor a jobb szeme előtt megjelent a membráncsík, Geriben még fel sem merült, hogy ne tudnák rendbe hozni. Akkor még nem sejtette, hogy milyen lavina indul el az életében: hogy hosszú éveken keresztül műtétről műtétre fog járni, váltani fogják egymást a reményteljes és a teljesen reményvesztett időszakok, hogy végül az utolsó műtét után kiderüljön: teljesen elvesztette a látását. Ráadásul az egészet ő okozta saját magának azzal, hogy nem vette komolyan a cukorbetegségét. Ez az epizód Paróczai Gergely története. 

    Az epizód alkotói:
    Műsorvezető: Kerekes Vica
    Szerkesztő, szövegíró: Gerencsér Anna
    Hangmérnök: Kozma Ádám
    Zenei- és utómunka szerkesztő: Szűts Dániel
    Showrunner: Orsós Lajos
    Kreatív producer: Román Balázs
    Producer: Hampuch Richárd

    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Képzeljetek el egy hirdetést, amin az áll: Ne vedd meg ezt a kabátot! Hogy lehet ez? Hogy reklámozhatja egy márka magát azzal a felhívással, hogy ne vegyék meg a termékét. A Patagonia ruhamárka pont ezt tette, ráadásul, éppen a vásárlás szent ünnepén, a Black Friday napján. A New York Times oldalain futtatták a hirdetést, méghozzá azért, hogy felhívják az emberek figyelmét a felelősségteljes fogyasztásra. 
    A Patagonia már régóta a fenntartható fogyasztás népszerűsítésének éllovasa. Vezetője Yvon Chouinard (ivon suinar) amerikai hegymászó és környezetvédő. Amellett, hogy szerintük a fogyasztóknak is változtatniuk kell abban, miket és mennyit vásárolnak, transzparensen kommunikálnak saját hibáikról is. És tesznek is ellene. Például folyamatosan csökkentik az egy-egy ruha elkészítésével keletkező karbon lábnyomot. 
    A 83 éves alapító már az alapítástól kezdve ezzel a szemlélettel építette a birodalmát. Az 50-es években megvásárolt egy kovácsműhelyt, és acélból készült hegymászó felszereléseket árult. A 70-es évekre feltűnt neki, hogy az acél felszerelések károsítják a hegyek repedéseit, viszont ezek az eszközök adták a bevételének a 70%-át. Ennek ellenére úgy döntött, más utat választ. Egy újfajta, a természettel szemben sokkal kíméletesebb aluminiumból készült felszerelést dobott a piacra, és bevezette a “clean climbing” fogalmát, ami a lehető legkevesebb környezetkárosítással járó hegymászásforma. Ez az a felelős gondolkodásmód, ami azóta is a Patagonia márka központi eleme. Tankönyvek tucatjai sorolják a Patagonia és alapítójának figyelmességeit, amivel az értékvezérelt cégek etalonja lett. Szerinte, ami jó az üzletnek, nem kell, hogy ártson a világunknak.
    https://www.patagonia.com/ownership/ 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Clean_climbing 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Yvon_Chouinard
    https://www.nytimes.com/2022/09/14/climate/patagonia-climate-philanthropy-chouinard.html 
    https://www.theguardian.com/global/2022/sep/15/yvon-chouinard-the-existential-dirtbag-who-founded-and-gifted-patagonia 
    https://www.youtube.com/watch?v=YKJxI7vN0m8 
    Re-Business 

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A Nobel-békedíjjal kitüntetett Mohammed Yunus, a mikrohitelezéssel foglalkozó Grameen Bank alapítója. Yunus az Egyesült Államokban végezte felsőfokú és doktori tanulmányait, majd miután Banglades 1971-ben kikiáltotta függetlenségét Pakisztántól, hazatért szülőhazájába, és a Chittagong Egyetemen kezdett dolgozni. 
    Miután szemtanúja volt az 1974-es éhínségnek, ami több mint egymillió ember életét követelte, az lett a célja, hogy csökkentse a szegénységet az országban. 
    Egy faluban azt látta, hogy a bambusz bútorokat készítő nők kizárólag uzsorásoktól tudtak pénzt szerezni az alapanyag beszerzéséhez, és így a nyereségük is ráment a magas kamatok törlesztésére. Zsebből 27 dollárt kölcsönzött összesen 42 embernek, hogy azok visszafizethessék a hiteleiket, és szabaddá váljanak. Kezdetben sikertelenül lobbizott a bankoknál, hogy mikrohiteleket nyújtsanak szegényeknek, mivel nem voltak hitelképesek. Végül sikerült az egyik banktól egy nagyobb hitelállományt szereznie, aminek ő volt az egyedüli kezese. 
    A program annyira működőképes volt, hogy 1983-ban külön bankot hozott létre: ekkor született meg a Grameen Bank, magyarul a Falubank. Yunus bankja azóta több mint 11 milliárd dollár, jelzálog nélküli hitelt folyósított a bangladesi szegényeknek. Főleg nőknek, ugyanis az ügyfelek 97 százaléka nő, a visszafizetési arány pedig majdnem 100 százalékos. A Grameen azóta megalapította mobilszolgáltatóját, textilgyárát, szociális alapokon működő kockázatitőke-alapját, oktatási központját és rengeteg egyéb vállalatot, amik mind a társadalom legalsó rétegeinek életszínvonalát hivatottak javítani.
    https://www.nobelprize.org/prizes/peace/2006/yunus/biographical/
    https://grameenbank.org.bd/ 
    https://www.goodreads.com/author/show/1254841.Muhammad_Yunus 
    Re-Business
    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Chikán Attila akadémikus, közgazdász nemrég bővítette híres Vállalatgazdaságtan című könyvét. Mégpedig olyan aktuális témákkal, mint a vállalatok társadalmi felelősségvállalása vagy a fenntarthatóság. A professzor szerint új világrend van kialakulóban, és ez a vállalatok működésén is látszik. Mi jöhet a kapitalizmus után? Mi alapján kötnek bizniszeket a vállalatok? Mennyire bizonytalan az, ami az emberiségre vár?
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ellen MacArthur négyéves korában vitorlázott először, és azon a napon el is döntötte, hogy egyszer körbe fogja hajózni a világot. 
    2005-ben meg is tette Moby nevű hajójával. 71 napot töltött egyedül, legénység nélkül a vízen. Ahogy mondta: “Nehéz megmagyarázni, de ez egy más hangulat, amibe belekerülsz odakint. A hajó a világod, annyid van, amennyi ételt magaddal hoztál, nincs kire számíts. Semmilyen más élettapasztalat nem tudta nekem megadni eddig annak az érzését, hogy a világ véges.”  
    Ellen ezalatt a 71 nap alatt rájött, hogy a világ hasonlóképpen működik, mint a hajója: nincs másunk, csak a maradék energiaforrás és kezdünk kifutni az időből. Visszatérte után tanulmányozni kezdte a modern gazdaságot és közben realizálta, hogy a fő probléma, hogy a nyersanyagokat rossz módon használjuk fel. Felhagyott a vitorlázással és egy lényegesen nagyobb kihívásra koncentrált: hogy megreformálja a világgazdaságot. 
    A mostani rendszer ugyanis a linearitásra épül. Felhasználjuk a Föld erőforrásait, termékeket készítünk, amik aztán elhasználódnak és hulladékként végzik. Ezzel szemben Ellen elkezdte kidolgozni a körforgásos gazdaság tervét, amelynek alapja az anyagok folyamatos használata és körforgásban tartása a lehető legjobb minőségben, hogy kevesebb legyen a hulladék.  
    2010-ben létrehozta az alapítványát, ami vállalatoknak, oktatási intézményeknek kormányoknak segít a körkörös gazdasági modell megértésében és a gyakorlatban való alkalmazásában. Információforrást biztosít, edukál és közben folyamatosan támogat olyan szervezeteket, akik szintén nyitottak egy fenntarthatóbb szemléletre. Ahogy fogalmaz: nem csak az a fontos, hogy a technikának köszönhetően bármit megtehetünk, hanem hogy már tervünk is van hozzá. 

    https://www.ellenmacarthurfoundation.org/
    https://www.ellenmacarthur.com/ 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ellen_MacArthur
    https://hu.euronews.com/2014/07/31/ellen-macarthur-a-no-aki-mindig-mindenhol-hullamokat-kavar 
    https://www.facebook.com/EllenMacArthurFoundation/
    https://www.instagram.com/ellenmacarthurfoundation/
    https://www.youtube.com/@EllenMacArthurFoundation/videos 
    Re-Business

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Galambos Márton 32 évesen óriási lehetőséget kapott. Állásinterjúzhatott a Magyarországra behozott Forbes főszerkesztői posztjáért. Felvillanyozta a lehetőség, ugyanakkor tele volt kétséggel. Végül őt választották, és el is vállalta, de az első lap összerakása maga volt a pokol. 
    Akkor nehezen tudta elképzelni, hogy ezt az idegőrlő, éjszakázásokkal teli munkát hónapról hónapra meg kell majd ismételni. Ennek azonban már 6 éve. Mára az újság kiforrta magát, hivatkozási ponttá vált, üzletemberek szakmai pályafutásában jelent mérföldkövet, ha a címlapjára kerülnek. 
    De hogyan élte meg mindezt a főszerkesztő? Örök konfliktuskerülőként hogyan birkózik meg azzal, amikor nagyhatalmú (és pénzű) emberekkel szemben kell megvédenie az újság szakmai érdekeit? Miképp épített csapatot? Melyik volt a legjobban megbánt címlap? És hogyan vált ebből az introvertált férfiből egy bátor, akár 1000 ember elé is magabiztosan kiálló előadó?
    Ezekre a kérdésekre is választ ad Kadarkai Endre interjúja Galambos Mártonnal, a Forbes főszerkesztőjével.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ebben a részben azt járjuk körbe, mik a legveszélyesebb szakmák. Például a microchip-gyártó veszélyesebb szakma az amerikai elnöknél? És miért választják ezeket a szakmákat?
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices