Episodes
-
Pietų Afrika dėl ilgametės tarptautinės izoliacijos, taikytos dėl apartheido politikos – labai pavėluotai atsidūrė šiuolaikinės muzikos žemėlapyje. Tačiau per pastaruosius 30 metų kai kurie šalies kompozitoriai pelnė Vakarų pasaulio pripažinimą. Laidoje pristatomi keturi iš jų: Hendrik Hofmeyr (g. 1957), Andile Khumalo (g. 1978), Hannes Taljaard (g. 1971) Ir Bongani Ndodana-Breen (g. 1975).
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Šiais laikais dėmesys simfoniniam orkestui – sudėtingam ir neekonomiškam organizmui – gerokai sumažėjęs. Tačiau simfoninė muzika niekur neišnyko, ji kuriama ir atliekama nuolat. Laidoje aptariami trys ryškūs šiuolaikiniai simfonistai: danas Bent Sørensen (g. 1958), anglas Mark-Anthony Turnage (g. 1960) ir amerikietis Andrew Norman (g. 1979).
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Missing episodes?
-
Saksofonų kvartetas kai kurių šalių scenose bemaž toks pats populiarus kaip ir styginių kvartetas, nors repertuaro požiūriu labai skiriasi. Laidoje apžvelgiamos amerikietiškos kompozicijos, saksofonų kvartetui sukurtos per pastarąjį ketvirtį amžiaus. Atkreipiamas dėmesys į konservatyvų ir akademišką stilių, vis labiau įsivyraujantį šio žanro kūriniuose.
Ved. Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Charlesas Ivesas (1874-1954) – didžioji ne tik moderniosios muzikos, bet ir apskritai meno istorijos paslaptis. Kone visą gyvenimą nesirūpinęs kūrybos sklaida ir kūręs tiesiog sau, iškilo kaip neįtikėtino masto ir reikšmės novatorius, išradęs ir atskleidęs daugybę dalykų, kurie ir šiandien stebina originalumu. Laidoje skamba Iveso muzika, sukurta tarp 1901 ir 1921 metų: tai bene „archaiškiausias“ „Modus“ grojaraštis per visą ilgametę laidos istoriją.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Ekvadore augęs ir mokęsis kompozitorius Mesías Maiguashca (g. 1938) vėliau persikėlė į Vokietiją. Ten jis kurį laiką dirbo Karlheinzo Stockhauseno asistentu Kiolno radijo elektroninėje studijoje. Tapęs vienu stipriausių tos srities profesionalų, Maiguashca nekartojo vokiškos elektronikos klišių, atsigręždamas į gimtosios šalies kultūrą, istoriją ir politiką. Jo kūriniuose naudojama elektronika ir aplinkos garsai, o kartais neriama ir į etninį instrumentarijų. Nuo pat jaunystės Maiguashca laikomas vienu ryškiausių Pietų Amerikos muzikos vienišių, susikūrusių unikalų kūrybinį identitetą.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Laidoje lyginamos dvi naujos amerikietiškos operos, sukurtos standartiniams teatrams ir disponuojančios visais jau keletą šimtmečių eksploatuojamais reliktais. Johno Adamso (g. 1947) opera „Auksinių vakarų merginos“ sukurta 2017 metais pagal Peterio Sellarso libretą, kuris ir tapo premjeros režisieriumi: joje pasakojama apie aukso karštligės laikus Kalifornijoje 19 a. viduryje. Tobiaso Pickerio (g. 1954) opera „Pabudimai“ sukurta 2022 metais pagal britų neurologo Oliverio Sachso bestselerį: ten kalbama apie 1966-1969 metų įvykius Bronkso ligoninėje, gydant encefalito epidemijos ir miego ligos aukas.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Londone gyvenanti iranietė Mariam Rezaei (g. 1984) yra kompozitorė, rašytoja, performerė, didžėjė ir improvizuotoja. Jos instrumentai – turnteiblai, vinilinių plokštelių sukimo konsolės, su kuriomis Rezaei išgauna ką tik panorėjusi. Labai didelė jos kompozicijų dalis skamba visiškai nepanašiai į elektronininę muziką. Rezaei palengva tolsta nuo įsisenėjusių tokios kūrybos standartų, ironiškai kalbėdama apie „requiem senąjai turnteiblistų gvardijai“, muzikos srautą modeliuodama kaip „greitaeigį garsinį siurealizmą“.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Vabzdžių zvimbimas, upės tėkmė, miško ošimas, transporto triukšmas – visa tai jau seniai tapo muzikos ir garsų meno dalimi. Laidoje aptariami naujausi, šiais metais išleisti tokios produkcijos albumai. Skamba airės Karin Power, kenijiečio KMRU, čikagiškės Lia Kohl, Portlando menininkės Patricia Wolf ir baltimoriškės Austyn Wohlers kompozicijų fragmentai.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Arnoldas Schönbergas (1874-1951) – didysis 20 a. kompozitorius, teoretikas, pedagogas ir tapytojas, vienas svarbiausių modernistinės revoliucijos milžinų. Laidoje aptariamas sąlygiškai ramesnis jo gyvenimo tarpsnis po Pirmojo pasaulinio karo Austrijoje ir Vokietijoje, puoselėjant iliuzijas dėl susitvarkiusio gyvenimo ir žengiant į visiškai naujoviškos muzikos laikus.
Ved. Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Pianistas Simonas Graichy (g. 1985) turi libanietiškų ir meksikietiškų šaknų, tačiau gyvena Paryžiuje. Be įprastinio romantinio repertuaro, jį domina šių laikų fortepijoninė muzika, kurią jis mato ir girdi nelyg iš kinematografo atėjęs artistas, nevengiantis glamūro, sentimentalumo ir ryškaus romantinio gesto.
Iš Rusijos kilęs, bet nuo vaikystės Vokietijoje gyvenantis pianistas Igoris Levitas (g. 1987) jau laikomas vienu įdomiausių tiek klasikos, tiek moderniosios muzikos interpretatorių. Jis rengia konceptualias programas, kuriose susitinka Bachas ir Fredericas Rzewskis, Wagneris ir Billas Evansas.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
New Amsterdam Records leidykla veikia Niujorke nuo 2008 metų. Ją įkūrė trys kompozitoriai: Juddas Greensteinas (g. 1979), Sarah Kirkland Snider (g. 1973) ir Williamas Brittelle (g. 1977). Pagrindinis leidyklos tikslas – skatinti klasikinio išsilavinimo muzikantus peržengti tradicines žanrų ribas. Juddas Greensteinas aiškina, kad jie ieško menininkų, „kurių kūryba atspindėtų tikrai integruotą muzikinę įtaką. Kitaip tariant, nenorime klasikinės muzikos, kuri virsta roku, ar elektroninės muzikos su papildomais smuikeliais – norime muzikos, kurioje žmonės būtų kuo individualesni ir nuoširdesni, visiškai atsivertų visai muzikai, kurią mėgsta“.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Nepaprastas, netgi ribinis vokiečių naujosios muzikos ansamblio MusikFabrik meistriškumas nuolatos provokuoja komplikuotas ir retsykiais tiesiog akrobatines kompozitorių idėjas, kaskart vis kitaip plečiančias galimybių horizontą. Ansambliui rašo tituluoti ir sudėtingą muzikos kalbą praktikuojantys autoriai, gal net visai nenorom tokiu būdu kuriantys savotišką avangardo getą, į kurį nauji dalyviai įsileidžiami retai ir atsargiai. Laidoje skamba 1994-2007 metų kūryba, atspindinti to laiko radikaliausias madas ir tendencijas.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Perkusiniai ansambliai jau nuo seno klestėjo neeuropinėse kultūrose – kai kada net tūkstantmečius, bet į naująją muziką įžengė tik 20 a. viduryje amerikos avangardistų pastangomis. Kad tai įvyktų ir toks formatas palengva įsitvirtintų, prireikė daug laiko ir įvairių kompozitorių indėlio. Dabar anuomet kurti Edgaro Varèse‘o (1883-1965), Henry Cowello (1897–1965), Johannos M. Beyer (1888-1944), Johno Cage‘o (1912-1992) ir Lou Harrisono (1917-2003) opusai perkusijos ansambliams laikomi neabejotina šiuolaikinės muzikos klasika.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Tarp 1965 ir 1977 Kiolno radijo elektronikos studijoje kuriamos ambicingos ir neretai ilgos trukmės kompozicijos. Tuometinės ten esančios technologijos kompozitoriams suteikia nepalyginamai didesnę nei anksčiau išraiškos laisvę, todėl individualūs stiliai vis labiau skiriasi. Nors kurį laiką čia dar tebekaraliauja Karlheinzas Stockhausenas, vis dėlto, įsitvirtina ir kiti autoriai su naujomis ir laiko dvasią atspindinčiomis idėjomis.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Japonų pianistė Aki Takahashi (g. 1944) artimai bendravo su amerikiečiu Mortonu Feldmanu (1926-1987), ir jos atlikimai bei įrašai jau keliasdešimt metų laikomi etaloniniais. Laidoje pristatomi įvairių laikotarpių kūriniai: anksčiausias sukurtas 1952 m., vėliausias – 1986 m., o pabaigoje skamba įsimintinas epizodas iš vienos įstabiausių Feldmano kompozicijų – „Piano and String Quartet“ (1985), kurią Aki Takahashi atliko ir įrašė drauge su Kronos kvartetu.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
666-oje „Modus“ laidoje, atsižvelgus į mįslingą skaičiaus simboliką, kalbama apie dviejų filmų muziką. Pirmasis filmas – Davido Fincherio trileris „Žudikas“ (2023), kuriam muziką sukūrė du kompozitoriai: amerikietis Trent Reznor (g. 1965) Ir britas Atticus Ross (g. 1968). Antrasis filmas – Martino Scorceses „Gėlių mėnulio žudikai“ (2023), kurio muzikos autorius kanadietis Robbie Robertson (1943-2023) nesulaukė filmo premjeros.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Anglas Michael Zev Gordon (g. 1963) turi tokią pačią pavardę kaip ir niujorkietis Michaelas Gordonas, tačiau jo muzika ir idėjos visiškai kitokios. Tai simfoninės ir kamerinės muzikos autorius, derinantis konvencionalias koncertines formas su įvairiausiomis kultūrinėmis citatomis ir aliuzijomis. Gordono metodą kritika yra abibūdinusi kaip „laikrodininko meistriškumą, kažkaip sutampantį su romantiška fantasmagorija“.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Amerikietis Jasonas Treutingas (g. 1972) žinomas kaip perkusijos kvarteto „Sō Percussion“ įkūrėjas, aktyviai bendradarbiaujantis ir su kitais naujosios muzikos scenos dalyviais. Treutingo kompozicijos dažnai susijusios su jo atlikėjiškos praktikos padiktuotomis idėjomis, be to, jis noriai kuria drauge su įvairiais partneriais, tarp kurių laptopų ir elektronikos muzikantai, gitaristai ir orkestrų nariai. Laidoje aptariami du Treutingo albumai: „Nine Numbers“ (2021) ir „Go Placidly with Haste“ (2024).
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Anglų kompozitorius Joscelin Dent-Pooley (g. 1995), artistiniame pasaulyje žinomas kaip Jerskin Fendrix, sukūrė muziką vienam labiausiai pastebėtų 2023-ųjų filmų „Prasti reikalai“. Kiek anksčiau, 2020-aisiais, Fendrixas išleido debiutinį albumą „Winterreise“. Abu šie darbai aptariami laidoje.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Helena Tulve (g. 1972) laikoma viena brandžiausių ir žinomiausių dabartinės Estijos kompozitorių. Jos muzika labai introspektyvi, sukaupta ir skvarbi, ten dažnos aliuzijos į praeities epochas ir tolimas geografijas, mistikų patirtis ir Šiaurės dangų.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis - Show more