Episodes
-
Tereza Booth je kurátorka dětské literatury, Kateřina Špronglová působí jako pedagožka volnočasového vzdělávání. Společně jsou autorkami projektu Molekuly čtení. V našem rozhovoru jsme se tak očekávatelně zaměřili především na podporu začínajících čtenářů.
Čím se zabývá kurátorka dětské literatury? Jak se proměňuje dětské čtenářství a knihy, které děti čtou? Jakou roli v rozvoji čtenářství hraje naučná literatura, encyklopedie? A co čtení v mobilním telefonu? Má smysl požadovat po dětech čtení povinné literatury? A lze vůbec sestavit pro všechny děti jednotný kánon? Podle čeho dítěti vybrat vhodnou knihu? Co se skrývá pod pojmem úrovňové čtení? Odkud k nám tato metoda přišla? Co přináší projekt Molekuly čtení? Komu je určen? Jak vypadá čtenářská sada a jak ji využít ve školní třídě? Zaslechnout můžete odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Lenka Fiřtová je absolventskou Vysoké školy ekonomické v Praze, v současnosti působí jako koordinátorka vývoje testů ve společnosti Scio, zaměřuje se především na vysokými školami využívané národní srovnávací zkoušky. V rozhovoru jsme ale věnovali pozornost i jiným testovacím nástrojům, které Scio nabízí nejen českým školám.
Hledali jsme odpovědi například na tyto otázky: Jací odborníci se profesně věnují tématu testování? Jak by měl vypadat správný test? Jaké školy využívají národní srovnávací zkoušky? Co přináší školám a co uchazečům? Jak vypadají nyní a jak by mohly vypadat v budoucnosti? Proč se v českém prostředí velmi těžce prosazuje adaptivní testování? Jak jde dohromady testování klasických znalostí a dovedností a rozvoj kompetencí stojící teoreticky v centru vzdělávání?
-
Missing episodes?
-
Kateřina Konrádová je lídryně týmu vnějších vztahů organizace Učitel naživo, která stojí mimo jiných svých aktivit za programem Ředitel naživo. Kristýna Sovinská je manažerka studia Lídr školy pod křídly Národního pedagogického institutu. V rozhovoru jsme se zaměřili na téma přípravy pedagogických lídrů.
Máme v českém školství skutečné pedagogické lídry? Jsou lídři v klíčových pozicích na MŠMT či v NPI? Jak probíhají ředitelské konkursy? Proč se uchazeči ne/hlásí do konkursů? Jak vypadá profesní příprava ředitelů škol? Kam se mohou posunout seniorní ředitelé? Jaká je současná situace a co by se mělo v blízké budoucnosti změnit? Zazněly odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Kateřina Janečková má za sebou desítky rolí v oblasti divadla, televize i filmu. Vzdělání získala nejprve na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, poté na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze v oboru nonverbální divadlo. Od roku 2016 působí jako lektorka a herecká koučka.
V rozhovoru jsme se zaměřili na koncept autentického a přirozeného projevu. Co se za těmito pojmy skrývá? Proč se musíme učit projevovat autenticky? V čem spočívá autenticita každého z nás? Jací klienti se na Kateřinu obrací? A jak s nimi pracuje? Zazněly odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Jindra Marešová je ředitelkou Nadace Albatros, která se dlouhodobě věnuje podpoře znevýhodněných skupin dětí. Martin Kanaloš je student posledního ročníku magisterského studia Dějiny kultury na Univerzitě Karlově podpořený touto nadací.
S oběma jsme se v rozhovoru zaměřili na téma sociálního znevýhodnění. Co se pod tímto pojmem skrývá? Jakých skupin dětí i dospělých se týká? Jaké výzvy stojí před českým školstvím? Co se v posledních letech podařilo změnit? A co nikoliv? Jakými prostředky se snaží pomoci Nadace Albatros? Jací další aktéři by měli převzít iniciativu a do tématu výrazněji vstoupit? Zazněly odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Jakub Valenta je učitel, iniciátor a zakladatel organizace Vzdělání budoucnosti, která se zaměřuje nejen na téma tzv. nové informatiky a programování.
V rozhovoru jsme zmapovali Jakubovu cestu k učení i začátky v práci s žáky základní školy Cesta k úspěchu. Podívali jsme se na to, jak on i jeho kolegové rozvíjeli (třeba i v rámci covidového lockdownu) a rozvíjí digitální kompetence žáků a jak realizuje výuku informatiky. Možná vás překvapí, co považuje za největší výzvu, které čelil a čelí.
Postupně jsme se v rozhovoru dotkly různých konkrétních otázek. Například: Jak moc jsou už na startu výuky informatiky rozevřeny nůžky mezi jednotlivými dětmi? Jak se daří rozvíjet digitální kompetence žáků napříč předměty? jaká je v tom role učitele informatiky a jaká všech ostatních kolegů? Které digitální dovednosti považuje za zvláště důležité? Která témata v aktuálním RVP ZV v oblasti informatiky a digitálních kompetencí nejvíce chybí?
Samostatnou část si pak zasloužila organizace Vzdělání budoucnosti. Čemu se věnuje? Co nabízí? Jaký je o její aktivity zájem? Jak těžké je získat schopné lektory? Jak se nejen ve svých programech vyrovnává s aktuálním tématem umělé inteligence?
-
František Dobšík je absolventem studia učitelství pro první stupeň základní školy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, pedagogické zkušenosti sbíral na brněnských základních školách, od roku 2003 je předsedou Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.
V rozhovoru jsme se zaměřili nejen na roli a činnost školských odborů, na jejich historii i současnost, ale také na řadu aktuálních témat českého školství. Řeč přišla na financování, klíčové aktéry, vizi českého školství, zákon o pedagogických pracovnících, kariérní řád či ředitelské konkursy.
-
Hana Košťálová je programová ředitelka neziskové organizace Pomáháme školám k úspěchu. Dlouhodobě se zaměřuje na téma rozvoje čtenářství a pisatelství, již na konci 90. let se stala národní koordinátorkou, lektorkou a certifikátorkou mezinárodního programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT). Byla u zrodu programu Ředitel naživo a čtyři roky pracovala v jeho týmu průvodců.
V rozhovoru jsme se zaměřili například na příchod programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení do České republiky, na historii i současnost organizace Pomáháme školám k úspěchu, na rozvoj čtenářských a pisatelských dovedností dětí, na podporu učitelů, na spolupráci pedagogických pracovníků, na provádění (a měření) systémových změn na úrovni škol či zřizovatelů. Řeč přišla také na ředitele škol či rámcové vzdělávací programy.
-
Václav Šneberger je metodikem Young Caritas, hnutí fungujícího pod křídly Charity České republiky, které se zaměřuje na téma globálního vzdělávání. Je metodikem, mentorem a lektorem podporujícím pedagogické pracovníky, ve své práci se opírá o studium speciální pedagogiky na Univerzitě Karlově a pedagogickou praxi na základní i vysoké škole.
V rozhovoru jsme hledali odpovědi nejen na tyto otázky: Čemu se věnuje hnutí Young Caritas? Co vše zahrnuje pojem globální vzdělávání? Jak je toto téma v českých školách přijímáno? Co učitelé najdou v metodické příručce Akademie Young Caritas? Co se skrývá pod značkou Škola solidární? Velmi zajímavé myšlenky zazněly také v části věnované českému vzdělávacímu systému. Řeč přišla například na vztah strategických dokumentů či rámcových vzdělávacích programů a reálné praxe.
-
Kateřina Sirotková je ředitelkou Platformy pro včasnou péči. Vladimíra Pechanová členkou její rady a také ředitelkou mateřské školy v Obrnicích. S oběma dámami jsme se věnovali tomu, jak se jejich organizaci daří naplňovat cíle, které si stanovila: Prosazovat a hájit služby a programy poskytované ohroženým dětem a podpořit vybudování funkčního systému včasné péče v České republice.
Co se skrývá pod pojmem včasná péče? Jak se liší od rané péče? Kdo se v České republice tomuto tématu věnuje? Jaké organizace sdružuje Platforma pro včasnou péči? Kdo a proč by se mohl k platformě připojit? Zazněly odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Anna Kačabová vede Asociaci podnikavé Česko, která sdružuje jedenáct organizací z řad škol, neziskových organizací a spolků, které usilují o rozvoj podnikavosti v rámci celoživotního vzdělávání.
V rozhovoru jsme se zaměřili především na to, co vše se skrývá pod pojmem podnikavost, jak souvisí s kreativitou či projektovým managementem, v rámci jakých stupňů vzdělávání lze podnikavost rozvíjet, jaké organizace se v této oblasti angažují, jaké jsou cíle Asociace podnikavé Česko a čeho již tato organizace za dobu své existence dosáhla.
-
Simonu Špádovou a Tomáše Konráda spojuje bakalářský studijní program Inovativní podnikání České zemědělské univerzity. Simona je studentkou třetího ročníku tohoto programu postaveného na finském konceptu Team Academy®, Tomáš je koučem jedné ze studijních skupin.
V rozhovoru jsme se ze všech možných úhlů pohledu podívali na první profesně (nikoli akademicky) zaměřený bakalářský studijní program v Česku. Pro koho je určen? Jak probíhá výběr studentů? Jací jsou jeho absolventi? Jak probíhá studium? Čím se liší od tradičních studijních programů? Hledali jsme odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Jana Berkovcová je poslankyně a členka Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Parlamentu České republiky. Ve stínové vládě Hnutí ANO zastává pozici ministryně školství. Ve svých aktuálních rolích zúročuje svou učitelskou praxi v základním a středním školství i zkušenosti s dalším vzděláváním pedagogických pracovníků v Národním institutu pro další vzdělávání či v Národním pedagogickém institutu.
Při poslechu podcastu se dozvíte odpovědi nejen na následující otázky: Jakou učitelskou praxi má paní poslankyně za sebou? Co ji přivedlo ke vzdělávání pedagogických pracovníků? Kdy a proč vstoupila do politiky? Jak vypadá denní agenda stínové ministryně školství? Jaké jsou její názory na nejrůznější aktuální témata českého školství (PHmax, víceletá gymnázia, málotřídní školy, přijímací zkoušky na střední školy)?
-
Václav Trojan je bývalý učitel, ředitel gymnázia, vysokoškolský pedagog a současný zakladatel a ředitel Ředitelské akademie. Ve svých různých rolích se dlouhodobě věnuje podpoře ředitelek a ředitelů škol a jejich vztahů se zřizovateli.
V rozhovoru jsme se z různých úhlů věnovali ředitelům škol a především ředitelským konkursům, tedy procesu jejich výběru. Jací aktéři v českém školství vstupují do ředitelských konkursů? Kdo v Česku zřizuje školy? Co rozhoduje o tom, zda zřizovatel vyhlásí konkurs? Jaké otázky by si zřizovatel měl před konkursem zodpovědět? Jak může uchazeč poznat, že to zřizovatel myslí s konkursem vážně? Jak vypadá složení konkursní komise? Měl by zřizovatel respektovat pořadí kandidátů určené konkursní komisí? Co vše patří k přípravě na konkurs? V jakém případě se raději konkursu neúčastnit? Jak by měla vypadat koncepce rozvoje školy? Která témata se často opakují v konkursních rozhovorech? Čemu se začít věnovat v případě úspěchu v konkursu? Zazněly odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Michal Novák je zakladatelem neziskové platformy Česko budoucnosti, jejímž posláním je spojovat lídry dneška s lídry budoucnosti. Vize organizace říká: Česko mozkovnou světa díky špičkovému vzdělávání.
Jak se stát mozkovnou světa? Proč je málo ambiciózní představa Česka jako křižovatky Evropy? Co nabízí školám a neziskovým organizacím platforma Česko budoucnosti? S kým tato platforma spolupracuje? Proč jsou absolventi pokladem každé školy? A proč má smysl zaměřovat se na dlouhodobé cíle? Při pozorném poslechu podcastu se dozvíte odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Milan Černý je ředitelem Mateřské školy a základní školy speciální Diakonie Českobratrské církve evangelické Praha, s pracovišti v Michli, ve Stodůlkách a v Strašnicích poskytující vzdělávání dětem a žákům s mentálním postižením a s více vadami. V rozhovoru jsme se věnovali jeho profesní kariéře, škole, kterou vede, speciálnímu školství i českému školství jako celku.
Jak Milan Černý doputoval do církevní speciální školy? Jací žáci tuto školu navštěvují? S jakými kompetencemi by ji měli opouštět? Co znamená fortelnost a proč je jednou z důležitých hodnot školy? Jak pracuje ředitel školy na své psychohygieně a jakým způsobem podporuje svůj tým? Hledali jsme odpovědi na tyto i mnohé další otázky.
-
Renata Wolfová je speciální pedagožka působící v Pedagogicko-psychologické poradně pro Prahu 9. Jako lektorka spolupracuje s různými školami a vzdělávacími organizacemi. Autorsky je podepsána pod metodikou online aplikace Včelka.
V rozhovoru jsme nejdříve diskutovali o tom, v jakých rolích se v českém školství objevují speciální pedagogové, poté o rozvoji čtenářských, psacích a matematických dovedností školáků napříč všemi stupni vzdělávání. Hledali jsme odpovědi na různé související otázky. Na rozvoj jakých dovedností se zaměřit již v mateřské škole? Které se pak rozvíjí na začátku povinné školní docházky? Jak dítěti pomoci, když se vše nevyvíjí podle plánu? Co spojuje děti, které přicházejí pro pomoc do pedagogicko-psychologické poradny? Jaké výukové metody jsou efektivní a které nikoli?
-
Luděk Michalik je zástupcem ředitelky pro gymnázium v soukromé škole Open Gate, učitel matematiky, koordinátor programu The Duke of Edinburgh´s International Award. V rozhovoru jsme se věnovali především životu gymnázia Open Gate, tedy gymnáziu středočeskému prestižnímu bilingvnímu kolejnímu osmiletému.
Jací jsou učitelé této školy? Jací žáci ji navštěvují? Jakým způsobem jsou vybíráni? Jak složité je oslovit nadané žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí? Jakou podporu nabízí nadace The Kellner Family Foundation? Co se skrývá pod názvem The Duke of Edinburgh´s International Award? Co přináší takzvaná IB maturita? Na jaké univerzity odcházejí absolventi této školy? Zazněly odpovědi nejen na tyto otázky.
-
Jana Kyriakou je spoluzakladatelou a projektovou ředitelkou organizace SEMwell. Také mezinárodně certifikovanou lektorkou jógy a mindfulness pro dospělé, mladistvé a děti. Jako jedna z mála v České republice patří mezi britskou organizací Mindfulness in Schools Project a mezinárodní organizací Mindwell certifikované facilitátorky programů mindfulness pro školy. V minulosti působila také jako členka expertní pracovní skupiny Národního ústavu duševního zdraví pro rozvoj programů sociálně-emočního učení v českých školách.
V rozhovoru se dozvíte, co se skrývá pod pojmy jóga a mindfulness, jakými způsoby Jana přináší mindfulness (všímavost) do českých škol, jak se tématu mohou prakticky věnovat jednotliví učitelé, proč vůbec mindfulness rozvíjet, jaké benefity to může dětem i dospělým přinést. Dojde i na praktickou ukázku!
-
Daniel Münich je ekonom působící na společném akademickém pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR CERGE-EI, kde se kromě výuky a vedení akademického think-tanku IDEA zabývá empirickými výzkumy v oblasti ekonomie trhu práce a ekonomie vzdělávání a školství. Dlouhá léta působil jako seniorní expert v oblastech školství a trhu práce pro Evropskou komisi, vede národní tým celoevropského projektu Euromod, je odborným členem poradní komise pro hodnocení dopadů regulace při Legislativní radě vlády (RIA), členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a členem poradního sboru předsedy vlády České republiky. Od ledna 2022 zastává funkci prezidenta České společnosti ekonomické.
V rozhovoru jsme se zaměřili především na to, co ne/víme o českém školství na základě dat a jejich analýz. Jak je na tom české školství ve srovnání s minulostí? Jak je na tom v porovnání se světem? Co nám ne/říkají výsledky testování PISA a TIMSS? Jak silné či slabé výzkumné zázemí stojí za českým vzděláváním? Jaké dopady přinesly legislativní změny posledních let? Co dokážeme (z)měřit a které odpovědi jsou založeny pouze na pocitech?
- Show more