Episodes
-
Smo na pragu tretje svetovne vojne? Bo uporabljeno jedrsko orožje? Kaj se dogaja v Ukrajini in Rusiji? Kakšne tektonske spremembe se že nekaj časa dogajajo v svetu? Kako bo Trump spremenil gabarite gospodarstva in mednarodnih odnosov? Kje je rešitev za eskalacije na Bližnjem vzhodu? Razlaga dr. Zlatko Šabič, svetovalec predsednice države za mednarodne odnose in profesor na Fakulteti za družbene vede, kjer je že dolgo vrsto let strokovnjak za aktualne probleme mednarodne skupnosti, mednarodne odnose in mednarodne organizacije. Na koncu pa ga izprašamo tudi o sporu med kabinetom predsednika vlade in uradom predsednice države.
-
Kakšne prihodnosti imamo na voljo? Kako so povezane domišljija in spremembe v družbi? Kako se dogaja dehumanizacija? Kdo so ljudje, ki rečejo: ne. Socialna in kulturna psihologinja Hana Hawlina, ki je bila raziskovalka tudi v Veliki Britaniji in Švici, odgovarja na naša vprašanja o družbi, nas, prihodnosti, Gazi, spremembah v ZDA ... Zakaj je naš spomin pomemben za prihodnost?
-
Missing episodes?
-
Livija Pandur, dramaturginja, producentka, režiserka ... O tem, kako se je treba boriti za resnico. O gledališču, ki ga je vredno delati. O predstavah, ki spreminjajo ljudi. Kako se zgodi magija? Tudi o pokojnem bratu Tomažu Pandurju, ki je zaznamoval številne in ki bi si v Mariboru zaslužil svojo ulico.
-
Anže Logar bo 16. novembra na kongresu v Mariboru ustanovil svojo politično stranko, Demokrate. V pogovoru za N1, kjer se mu je pridružil še en nekdanji poslanec SDS Dejan Kaloh, Eva Irgl pa se je opravičila zaradi bolezni, Logar prvič pove, da tudi on pričakuje predčasne volitve. Kdaj? In zakaj? Koga bo še povabil v svojo stranko? Ali se je o prestopu res pogovarjal tudi z vodjo poslancev SD Janijem Prednikom? In kako namerava streti najtrši oreh: pripraviti ljudi do tega, da bodo verjeli njegovim besedam, da ni ne satelit SDS ne lutka v rokah "kuharjev iz ozadja", ki na politični parket prihaja zato, da oslabi stranko Janeza Janše?
-
Med čakanjem, ali bo v boju za oskarja, se pogovarjamo o odrešitvah in o Odrešitvi za začetnike. Nagrajevana, uspešna, v tujini prepoznavna, razmišljujoča ... režiserka Sonja Prosenc je gostja N1 podkasta. Govorimo o slepih pegah, popolnosti, "sfukanosti", družbeni kritiki, branju filmov in nevralgičnih točkah.
-
Eskalacija konflikta na Bližnjem vzhodu, širjenje žarišča. Kaj je v ozadju? Kakšen je kontekst? Kaj se je zgodilo v zadnjih dveh tednih? Kaj v zadnjem letu? Kolikokrat razmišlja o tretji svetovni vojni? Kakšno je novo vojskovanje? Kako umirajo civilisti? Izrael, Gaza, Iran, Libanon ... Legenda slovenskega vojnega in zunanjepolitičnega novinarstva Ervin Hladnik - Milharčič v N1 podkastu pomaga razumeti svet.
-
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je po vrnitvi iz New Yorka spregovorila o izjemno napetih razmerah na Bližnjem vzhodu. Kaj je dosegla Slovenija, ki je v zadnjem mesecu vodila Varnostni svet Združenih narodov, so se kje stvari premaknile? Komentirala je premierjevo udrihanje po govorniškem pultu, volilno tekmo v ZDA in nadaljnjo pomoč Ukrajini, spregovorila pa je tudi o tem, kako se je znašla med potencialnimi imeni za evropsko komisarko iz Slovenije. Pravi, da je morala zaradi političnega nemira ob tem celo izklopiti mobilni telefon. Pa še obstaja možnost, da v primeru zapletov z Marto Kos sama postane evropska komisarka?
-
Politične turbulence in ozadja tokrat v N1 podkastu s Suzano Lovec komentirata poznavalca političnega dogajanja Metka Majer (POP TV) in Aleš Kocjan (Radio Slovenija). Kakšen je bil odstop Emilije Stojmenove Duh? Kako je videti kadrovski bazen Gibanja Svoboda? Kakšne bodo posledice komisarske sage? Se še lahko dodatno zaplete? Zakaj se laganje ne izide? Ne le v politiki, ampak tudi sicer.
-
O kondiciji slovenščine, rojstvu in življenju besed, slovenskem jeziku pri umetni inteligenci, Franu, odprtosti jezika za spremembe v družbi. O pomenu branja knjig, hladilnikih, ki bodo govorili slovensko, in otrocih priseljencev. O podnapisih, "grammar-nacizmu" in zakladu, ki ga je držal v rokah, da mu je šlo na jok. Dr. Kozma Ahačič je jezikoslovec, literarni zgodovinar, slovenist, urednik portala Fran in predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša. "O tem so sanjali rodovi pred stoletji," pravi o sedanjem trenutku v zgodovini slovenskega jezika. Zakaj, izveste v pogovoru.
-
Ninna Kozorog, humanitarka in nevrologinja, je prekinila svoj medijski molk. V N1 podkastu jasno pove, kaj bi morali narediti politiki, ki so jokali za Anito Ogulin. Bili sta prijateljici, združila ju je humanitarnost.Pogovarjamo se tudi o spregledanih revnih starejših, o Vidah, o funkcioniranju naše države. O Humanitarčku, o tem, kaj vidijo na terenu. O birokraciji, stiskah in življenju. O zdravstvu, ki "se je sesulo", država pa tega še ni dojela. Govori tudi o razlogih za svoj umik pred dvema letoma: "Izgubila sem svoj nasmeh". In o pogumu in Batmanu na kirurški kapici.
-
Tehnofrik in podkast-sultan Anže Tomić o tehnologiji, skuhanih žabah, velikanih in matrici. O Googlu, ki gugla namesto nas, internetu, ki ga uporabljamo drugače, invaziji podkastov in Igri prestolov v medijih. Pogovor o sedanjosti in prihodnosti tehnologije, medijev in naših življenj.
-
Govori o katarzi in popolni predanosti. Govori o dirigiranju in zaupanju. O veri v mlade, ki lahko presežejo sami sebe. Živa Ploj Peršuh je v tujini in Sloveniji priznana dirigentka, ki navdušuje in inspirira. Muzikologinja, ki pojasni moč glasbe.
-
Kaj povzroča iluzija neskončnih izbir? Kako nastane želja? Kaj se dogaja na aplikacijah za zmenke? Kako smo nadzorovani? Od kje strast do nevednosti? Za katero novo človekovo pravico se zavzema? Katere stvari v sodobnih družbah so največji problem? Je dr. sociologije, je filozofinja, cenjena v svetu - predava v tujini, njene knjige najdete na vseh koncih sveta. Renata Salecl. Vprašali smo jo za razlago sveta in časa, v katerih živimo
-
Čustva, naelektrene situacije, uspehi, veselje, psihološke priprave, stiske ... Ozadje športa in olimpijskih iger nam razkrivata nekdanja vrhunska športnika Sara Isaković in Rožle Prezelj. Tudi o nasilju, napredku v športu, športnikih po koncu kariere, pravicah športnikov in zgodbah, ki bodo z nami ostale po Parizu. Šport je več kot rezultat.
-
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič v intervjuju za N1 govori o vseh aktualnih vprašanjih, tudi o stvareh, ki jih doslej še ni komentirala. Med drugim je razkrila tudi, ali meni, da je referendum, ki ga o njenem zakonu napoveduje SDS, dopusten, o čem se pogovarja z nekdanjo ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ali podpira “mirovno misijo” madžarskega premierja Viktorja Orbana, ali se je njen odnos s premierjem spremenil, kako gleda na aktivnosti njegove partnerice Tine Gaber in ali bo na naslednjih volitvah še kandidirala za Gibanje Svoboda. Soočili smo jo tudi s posnetki njenega vodenja sej državnega zbora.
-
Borut Pahor je po več mesecih prekinil molk in spregovoril za N1. Nekdanji predsednik republike, danes pa direktor zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana, je ocenil, da si lahko javni nastop zdaj privošči, ker se je imenovanje novega posebnega odposlanca EU za dialog med Beogradom in Prištino zamaknilo. "Brez velikih filtrov in zavor sem povedal tako, kot mislim," je ob napovedi intervjuja na Instagramu zapisal sam. V pogovoru razkrije, kaj pri njegovi kandidaturi za bruseljski položaj mnoge moti. Pojasni, kaj je imel v mislih januarja, ko je dejal, da je tranzicijska levica v Sloveniji na začetku svojega konca, da bo ta konec bolj kaotičen in da bodo te spremembe vplivale tudi na desnico. Pove, da pri sedanji koaliciji ne vidi "potrebne politične strasti" in da se Janez Janša že vede podobno kot leta 2004.
-
Kako bije srce Gorana Dragića? Kaj obžaluje? Kako se je zgradil v vodjo? Kdo je imel prav? Katere stvari so zanj večje od košarke? Kje je dom? Kaj sporoča ljudem? Kaj predaja otrokom?
Odkrit pogovor o športu, karieri, uspehih, prihajajoči tekmi, življenju, stiskah, prelomnicah in stvareh, ki so ga zaznamovale. Goran Dragić je zaupal sovoditeljema Martinu Pavčniku in Suzani Lovec. - Show more