Episodes
-
Co by było gdybym wam powiedział, że takie choroby jak depresja są zupełnie innymi odpowiedziami organizmu niż wielu z nas się wydaje? Właśnie o tym rozmawialiśmy z Martą w dzisiejszym odcinku. Ale nie zabrakło też millenialsów rozmawiających o zaletach terapii, krytyki systemu w którym żyjemy, bonmotów i szydzenia z Warszawskiego Zapalenia Opon Mózgowych.
Książki które pojawiają się w tym odcinku:
Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości - Michał Bilewicz
O Zmierzchu. Nowe myślenie na nowe czasy - Marta Niedźwiecka
-
Być neuroatypowym - co to tak właściwie znaczy? Mając dosyć opinii diagnostycznych stawianych z zewnątrz mówiących suchym, lekarskim językiem o naszych sprawach - postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce.
Dlatego o sprawach osób na spektrum autyzmu, z ADHD i wszystkich innych na przykład bardziej wrażliwych sensorycznie rozmawiam w tym odcinku z psychiatrą Mateuszem Dankowskim, samorzeczniczką osób z ADHD Anią Rejman, neuroarchitektką Joanną Jurgą, a także Marcinem Malcem i Kubą Sawickim którzy pojawili się już w poprzednich odcinkach.
-
Missing episodes?
-
Wszystko już sobie wymyśliliśmy. Pytanie, czy dobrze. W tym podcaście staram się konfrontować ze społecznymi trudnościami XXIw, które sprawiają, że nasze życie stało się niepotrzebnie bardziej skomplikowane. I w miarę możliwości, spróbujemy je sobie razem z gośćmi rozplątać.
-
Zdradzę wam wstydliwy sekret: jak w szkole graliśmy w piłkę na WF-ie, to byłem wybierany jako ostatni. W dorosłym życiu zastanawiałem się zaś, jak bardzo idący za sprawnością wygląd wpływa na moje postrzeganie na każdym etapie życia, a następnie - jak dbanie o formę zakrzywiło nasze postrzeganie rzeczywistości.
W tym odcinku obydwoje moich gości mimo zupełnie różnych profesji wiąże się bardzo blisko z dbaniem o formę - i o tym dzisiaj sporo porozmawialiśmy.
Książkowa polecajka z tego odcinka:
Peter Attia - Żyć Dłużej
-
Pokażę ci, jak zarabiać w internecie! Trading, krypto, Dubaj, tylko dwie godziny pracy w tygodniu żeby zrobić dodatkowy etat!
Żadnej z wymienionych powyżej rzeczy w podcaście nie usłyszycie. Ale za to jest dużo o szukaniu satysfakcji życiowej i spełnienia, próbując ustalić czy sukces jest czymś więcej, niż sumą osiągnięć zawodowych, którymi możemy pochwalić się przed rodziną i sąsiadami.
-
„Czy mamy kryzys męskości?” To pytanie słyszę w mediach społecznościowych ostatnio zdecydowanie za często - tymczasem sama definicja męskości stała się dla wielu z nas przedmiotem sporu. Dlatego zaprosiłem osoby naukowe i nienaukowe żeby tę męskość ostatecznie określić i zrozumieć, tym samym ratując nas przed kryzysem. A przynajmniej tym, który stworzyliśmy sobie we własnych głowach.
W odcinku polecamy też mądre książki:
„Mężczyzna w Budowie” - Murray Stein
„Przegryw” - Patrycja Wieczorkiewicz, Aleksandra Herzyk