Episodes
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš komentirata Janševe izjave in dogajanje v slovenski RKC.
Več na: delo.si/novice/slovenija/cerkev-je-sklenila-pogodbo-s-hudicem
P.S.: Zvok originala je bil zasukan strogo levo, smo uredili.
P.P.S.: Delov feed spet deluje, a občasno jim nagaja kakšen avdio škrat, ... vsekakor pa se lahko naročite tudi na originalno "Od srede do srede". Če bodo pri Delu pridno delali in dodajali epizode, bomo ta vir končno lahko ukinili. Sicer smo že večkrat upali, da bo Delu uspelo, ... pa se je večkrat izkazalo, da pri Delu obupajo hitreje kot mi.
podcasts.apple.com/si/podcast/od-srede-do-srede/id1082677497
-
Delova komentatorja Janez Markeš in Ali Žerdin sta tokrat razpravljala o interpelaciji ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, ki jo je napovedala stranka SDS. Žerdin je pojasnil, da je bila pozicija Bešiča Loredana v koaliciji razmeroma šibka, a ob napovedi interpelacije je koalicija podprla ministra.
Janez Markeš je spomnil, da je v enem izmed prejšnjih podkastov dejal, da minister za zdravje pri opoziciji uživa imuniteto. »Očitno je ne več,« je priznal. Kljub temu da je do ministra za zdravje kritičen, pa Markeš meni, da interpelacija ni dovolj. Treba bi bilo namreč pripraviti oceno zdravstva, pokazati, kakšnim modelom bi moralo slediti in kaj so bile napake v preteklem letu, je strnil.
Več na Delo.si!
-
Missing episodes?
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš sta v tokratnem pogovoru Od srede do srede analizirala razmere v slovenskem zdravstvu. Žerdin je uvodoma omenil pozive dela javnosti in tudi zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana, naj direktor Univerzitetne psihiatrične klinike (UPK) Ljubljana Bojan Zalar odstopi.
Več na: www.delo.si/novice/slovenija/zakaj-besic-loredan-ne-odstopi-zaradi-konflikta-interesov
-
Ali Žerdin in Janez Markeš o izvolitvi v VS OZN, konstituiranju sveta RTV Slovenija, Platformi sodelovanja in zahtevi za odstop ministra za zdravje.
Več na delo.si/novice/slovenija/neracionalnost-in-neumnost-postajata-sistemski!
-
Ali Žerdin in Janez Markeš o ustavnem sodišču, pa o »tistem nad njim« in o odmrznitvi zamrznjenega zakona o RTV.
Ustavno sodišče in odmrznitev zamrznjenega zakona o RTV, ki velja in je operativen – to sta temi, s katerima sta Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš začela pogovor Od srede do srede – »prvič iz obnovljenega Delovega studia z mešanimi občutki«, kot sta dejala. Toda ali je kaj morda ostalo nedorečenega?
Več na www.delo.si/novice/slovenija/ali-pa-reces-kot-je-rekel-josip-broz!
-
Ali Žerdin in Janez Markeš o tem, kako nasprotujeta obnavljanju sovraštva v ljudeh, še zlasti pa temu, da bi s sovraštvom kdo »kuril« dnevno politiko.
Več na delo.si!
-
Komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš sta razpravljala o koalicijski napovedi razrešitve članov programskega sveta RTV Slovenija in padcu profesionalizma.
Več na delo.si.
-
Ali Žerdin in Janez Markeš o tem, da je hladna vojna zarezala v politično geometrijo sodobnega sveta in tudi pri nas zahtevala davek.
Več na delo.si.
-
Delova kolumnista sta ob svetovnem dnevu svobode tiska kritična, ker »vsak dan lajamo en na drugega in tega nikakor ne uspemo pregnati«.
-
Delova kolumnista tokrat o interpelaciji vlade, ki poteka v državnem zboru, in o tem, ali je premier Robert Golob izpolnil pričakovanja.
Mineva leto dni od volitev, na katerih je s prepričljivo večino zmagalo Gibanje Svoboda, danes pa v državnem zboru poteka interpelacija vlade, ki jo je vložila stranka SDS. Interpelacija je po oceni Alija Žerdina zelo ambiciozen manever, nenavadno pa je, da se je opozicija loteva v trenutku, ko nima nikakršne možnosti, da bi z njo uspela. Pa vseeno bodo za to danes v državnem zboru porabili 14 ur.
»Za Janšo 14 ur ni dovolj. To je življenjski proces, ki se nikoli ne bo končal,« je dejal Janez Markeš. Današnja interpelacija po njegovih besedah ni nič drugega, kot zloraba tega instituta. Spada med »rokovnjaške metode, ki žalijo slovensko demokracijo«.
... -
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš o tem, ali bo politika glede koncepta zdravstvenega zavarovanja poslušala ljudi ali lobije.
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš o nadaljevanju sage o privatnem zdravstvu in stavki novinarjev na nacionalni TV.
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš o zakonskem paketu za ustavitev rušenja javnega zdravstva civilne iniciative Glas ljudstva.
Civilna iniciativa Glas ljudstva je včeraj poslanskim skupinam predala zakonski paket novel treh zakonov, ki naj bi ustavile rušenje javnega zdravstva.Ob tem so predstavniki iniciative predstavili nekaj podatkov za obdobje 2019-2022. Ti govorijo, da se je denar, ki je bil namenjen javnemu zdravstvu, predvsem odpravi čakalnih vrst, v velikem obsegu preusmeril v zasebne zdravstvene institucije, medtem ko javne zdravstvene institucije vse bolj predstavljajo bazen, iz katerega zasebno zdravstvo zajema kader. Očitno je pobuda glede reforme zdravstva veliko bolj v interesu civilne družbe kot vlade, je ocenil Ali Žerdin.
Tri novele zakonov – o spremembah zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, o prispevkih za socialno varnost in o dopolnitvah zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju – obsegajo dileme celotnega javnega zdravstva, je dejal Janez Markeš. Po njegovih besedah je Glas ljudstva, ki je zakonski paket oblikoval s strokovno pomočjo nekdanjega ministra za zdravje in zdravnika Dušana Kebra, opravil delo, ki bi ga morala opraviti zdravstveno ministrstvo in celotna vlada.
»Zakoni so napisani vešče, z vsemi argumenti in podpornimi podatki ter po moji oceni zelo dobro. Počivajo pa na analizi, ki je že mogoča na podlagi zagotovil, ki so bila podana junija lani, dal pa jih je sam zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan,« je povedal Markeš in citiral Kebrove besede iz kolumne v časopisu Dnevnik, ki jih je Keber izrekel tudi na včerajšnji predstavitvi zakonskega paketa: »V skoraj letu dni dosedanjega mandata vlade je bil interventni zakon edini ukrep, ki je naslavljal velikansko zdravstveno krizo. Utrdila se je napoved, da ne bo deloval. Vsekakor ne v prid bolnikov. Deluje v prid plenilskih elit in nadaljnjega moralnega razkroja javnega zdravstva.«
Več na delo.si.
-
V tokratnem pogovoru o tvitu, ki ga je Janša namenil nekdanjemu direktorju STA, in o tem, kako je prvak SDS 'zajahal' vprašanje upokojencev.
Več o temi (tudi video epizoda) na delo.si.
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš o kompleksni brkljariji razlogov za interpelacijo vlade in kirurgiji Bitenc.
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš sta današnji klepet Od srede do srede začela s čestitko ženskam ob 8. marcu in nadaljevala s »planiško interpelacijo« - kot je dogodek, oznanjen pod napravami za nordijsko smučarsko prvenstvo, kjer je Janez Janša napovedal, da bo SDS vložila interpelacijo zoper vlado, poimenoval Žerdin.
Eden od razlogov za interpelacijo, je spomnil, je združitev muzeja novejše zgodovine z muzejem osamosvojitve, drugi je vezan na zdravstvo – skratka, »kompleksna brkljarija« razlogov. Običajno so interpelacijo napovedovali iz prostorov stranke ali poslanske skupine, tudi prek elektronske pošte in družabnih medijev. Tokrat pa je Janša uporabil kuliso planiških skakalnic in tekaških prog, je Žerdin izzval Markeša, ki se je odzval: »Pač v populistični maniri s populistično potezo.« Dejstvo, da kdo interpelira celotno vlado, je sicer nekaj novega, je navrgel: »Temu se drugače reče konstruktivna nezaupnica. Če napadeš, napadeš ministra, razpišeš volitve ... S tem pa, kot da je nekaj narobe.«
Kot pravi Žerdin, je interpelacija po poslovniku, zakonodaji in ustavi možna, je pa ustavni red protisloven: »Kajti najbolj čista verzija, s katero se po ustavnem redu ruši vlada, je institut konstruktivne nezaupnice. To pomeni, da mora najprej biti postavljen novi predsednik vlade, šele nato se odstavi starega. Z interpelacijo celotne vlade pa se vlado zruši, ne da bi ob tem imenovali novega predsednika vlade.« Situacija je po Žerdinu dokaj nesmiselna, kajti člen o konstruktivni nezaupnici v ustavi je tak, kot je, zaradi imperativa politične stabilnosti: »Ta predpostavlja, da prostor predsednika vlade ne sme biti izpraznjen. Vsak trenutek je treba vedeti, kdo je predsednik vlade.«
Več preberite na delo.si.
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš o shodu upokojencev in precedenčnem neposrednem prenosu na prvem programu TV Slovenija.
»Zanimivo je, da se shod upokojencev z zahtevami za višje pokojnine prenaša neposredno na prvem programu TV Slovenija. Zdi se mi, da gre za velik precedens v uredniški politiki nacionalne TV hiše,« je Ali Žerdin uvedel tokratni dialog z Janezom Markešem. Pogovarjala sta se o prenosu shoda upokojencev v Ljubljani. Vzdeli so mu oznako drugi vseslovenski, pred parlament jih je povabil nekdanji poslanec SDS Pavle Rupar.
»Strinjam se. Medtem ko midva govoriva, protest in prenos še trajata. Da gre za precedens, je kazal že uvod, ki ga je ena od novinark postavila v alibični govorici, se pravi takole: Zakaj to počnemo? Zato ker bomo poslej vse prijavljene shode prenašali v neposrednem prenosu,« pove Markeš.
»Sam sem doslej razumel, da je prenosom iz državnega zbora in s politično-aktivističnih dejanj namenjen tretji program. Prenos na prvi program je v politični koordinaciji, Rupar se je skliceval tudi na to, da pozdravlja vse državljane pred televizijami. Prijavili so 28 tisoč prisotnih ljudi, kar je popolnoma neresnično. Gre za prominentno politično dejanje, ki je po eni strani popolnoma legitimno, po drugi pa mislim, da dna tega tipa še nismo videli. Videli smo novo dno, prepričan sem, da ne zadnje. Ustavno sodišče ni imelo posluha za politične implikacije tega, kar se dogaja z zakonom o RTV. To je nekaj, kar je, kot si povedal, precedens, in tega nas je lahko strah,« poudarja.
Več epizod Od srede do srede najdete na delo.si!
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš sta tokrat vlekla analogije med kaosom na RTV Slovenija in kaosom v zdravstvu.
Ob koncu prejšnjega tedna so se na komentatorski sceni postavljala vprašanja, kako bo odločilo ustavno sodišče o novem zakonu o RTV Slovenija, ki je bil s pomembno večino potrjen na referendumu. Takrat je v javnost neuradno pricurljalo, da je z rezultatom pet proti tri nova zakonodaja zadržana do dokončne odločitve ustavnega sodišča. V začetku tega tedna je bila ta informacija uradno potrjena. Tri sodnice so menile, da je zakon skladen z ustavo, pet sodnikov, da je treba zakon zadržati. Ali je glede odločitve ustavnega sodišča smiselno upoštevati spol, je Ali Žerdin povprašal Janeza Markeša.
Več epizod Od srede do srede najdete na delo.si!
-
Tokrat o posledicah prepovedi prodaje avtomobilov na dizel in bencin od leta 2035.
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš sta se v tokratnem pogovoru Od srede do srede posvetila nedavni odločitvi evropskega parlamenta, ki je potrdil prepoved prodaje avtomobilov na dizel in bencin od leta 2035.
»To je primarno sociološko vprašanje,« je opozoril Markeš in dodal, da so električni avtomobili občutno dražji od tistih z motorji na notranje izgorevanje. »Prevoz je trenutno dostopen tudi revnejšim slojem prebivalstva, zato je ta ukrep v sociološkem smislu silno nevaren, v tehnološkem smislu pa je nastavljen na nov kapitalski cikel,« meni Markeš. »Spet imamo megainvesticije, o katerih bomo rekli, 'samo še to naredimo, pa bomo srečni'. Podobno je bilo s cestnim križem, pa se danes v službo pripeljem v enakem času, kot sem se pred tridesetimi leti, ko cestnega križa še ni bilo.«
Več epizod Od srede do srede na na delo.si!
-
Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš tokrat o ozadju slovenske korupcije in razumevanja ZZZS kot priročne molzne krave.
Delova komentatorja se spet posvečata temam, ki so jih pod žaromete postavili minuli dnevi. Je mogoče ponovni zdrs Slovenije na globalnem indeksu zaznavanja korupcije Transparency International pripisati še času Janeza Janše ali bi bilo to le iskanje alibija za sedanjo koalicijo Roberta Goloba? Se stare prakse kar nekoliko preveč podaljšujejo v novo dobo? Denimo pri pošiljanju računov na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije za storitve, ki jih v bolnišnicah niso opravili?
»Kolega Markeš, začniva pri mednarodnih novicah, in sicer pri tem, da je nevladna organizacija Transparency International naredila nov seznam percepcije korupcije po državah,« pogovor uvede Ali Žerdin. »Ne gre za korupcijo, ki bi bila ugotovljena s številom kazenskopravno zaključenih korupcijskih primerov, ampak za anketni odgovor na vprašanje: ali zaznavate korupcijo? Zgodilo se je, da je Slovenija na tem seznamu zdrsnila na najnižje mesto v svoji 32-letni zgodovini. Čemu to pripisuješ?«
»Ko sem to bral, nisem videl, kakšni so vprašalnik ali dokazi, kar je samo po sebi frustrirajoče za interpretacijo,« odgovori Markeš. »A moja prva reakcija je bila, da se verjetno ta vtis nanaša na obdobje leto prej, ko je bil na oblasti še Janša, pri čemer se je na vprašalnik odgovarjalo, ko je bil premier že Golob. Očitno je nekaj zelo slabo. Mogoče sem celo malo presenečen.«
Več epizod Od srede do srede na na delo.si!
- Show more