Episodes
-
90 vězňů za 3 rukojmí. Ostře sledovaná výměna v rámci dohody o příměří mezi teroristy z Hamásu a izraelskou vládou. Podaří se klid zbraní dodržet? A kdy se dostanou na svobodu všichni Izraelci držení v tunelech pod Gazou? Otázky pro Jana Fingerlanda, komentátora Českého rozhlasu a experta na Blízký východ. Ptá se Matěj Skalický.
-
Sochař a malíř Stefan Milkov brzy oslaví sedmdesátiny, a to první souhrnnou výstavou svých děl vzniklých od roku 1989. „Každý sochař řekne, že by rád dělal velké věci, ale chtěl by, aby byly mezi lidmi, ne doma někde v depozitu – a to se téměř vylučuje. Není to megalomanství, ale přirozená potřeba sochařů,“ myslí si.
-
Missing episodes?
-
Reportérka, polonistka a fotografka Ilona Wiśniewska přijíždí do oblasti Qaanaaq, kde nejsou asfaltové silnice a ke hřbitovu vede písčitá cesta lemovaná lavičkami z europalet. Přesto by původní obyvatelé toto místo za jiné nevyměnili, natož aby ho prodali. Leckdy ale cítí bezmoc. Už 70 let jsou sice občany Dánska, ale zdaleka si tak nepřipadají. Co doopravdy si původní obyvatelé Grónska přejí a jak se jim žije v době klimatických změn, zjišťovala Wiśniewska v knize Mihotání.
-
V čem se od příštího měsíce změní dotační systém Nová zelená úsporám? Kolik domácností systém využívá? Proč se snižují dotace fotovoltaiky, jak upozorňuje Komora obnovitelných zdrojů? Moderuje Tomáš Pancíř.
-
Od 20. února začnou platit nové podmínky v dotacích na zateplení a další energeticky úsporná opatření v programu Nová zelená úsporám. Co se změní? Je renovace bytového fondu dostatečně rychlá? A kolik peněz bude v příštích letech potřeba na splnění evropských emisních cílů? Poslechněte si rozhovor s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem.
-
Americký prezident Donald Trump okamžitě po inauguraci podepsal řadu exekutivních příkazů, kterými cílí na potírání migrace nebo odstoupení od opatření na ochranu klimatu. Překvapivě ale neoznámil zvýšení cel na dovoz z Číny a zasadil se o to, aby v zemi mohla nadále působit sociální síť TikTok. Podle sinologa Martina Hály to spolu s přítomností čínského viceprezidenta na inauguraci naznačuje snahu obou stran o větší vstřícnost. Neznamená to ale konec soupeření.
-
Když od konce 60. let přijíždělo stále pravidelněji do Prahy k hostování liberecké Studio Ypsilon, byly to pokaždé velké divadelní události. S takovou dávkou kreativity a hravé původnosti se okouzlené publikum jinde nemohlo setkat.
-
Zrušením ruštiny na základních školách přicházejí žáci o možnost volby, kritizuje rozhodnutí ministerstva vedoucí Katedry ruského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Anastasija Sokolova. Naruší se tím kontinuita vzdělávání a ruština se vytratí, dodává. Přitom si ji jen v minulém školním roce vybrali tisíce žáků. „Pojďme se učit velké evropské jazyky,“ oponuje v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus náměstek ministra školství Jiří Nantl.
-
Staronový americký prezident Donald Trump se vrátil do Bílého domu. Slíbil, že promptně vyřeší celou řadu amerických i světových problémů, včetně války na Ukrajině. Už i jemu ale nejspíše došlo, že 24 hodin, jak tvrdil v rámci předvolební kampaně, stačit rozhodně nebude. Představy všech zúčastněných stran jsou totiž zcela neslučitelné. A jen velcí optimisté doufají, že by se v roce 2025 mohly sblížit.
-
Donald Trump se rád odkazuje k Ronaldu Reaganovi. Jeho oblíbený slogan „Make America Great Again“ je Reaganem inspirovaný maximálně. Zatímco během své první inaugurace v roce 2017 vykresloval Trump Spojené státy ve stavu zoufalé zkázy, jeho letošní proslov po složení slibu byl značně optimističtější. Podobně jako Reagan před 40 lety sliboval probudit nové „Ráno v Americe“, Trump zas teď slibuje úsvit nové zlaté éry.
-
Jak senzory fungují? - Austrálie jako první stát světa zakáže sociální sítě lidem ve věku do 16 let - může mít restrikce i negativní dopady? - Jakou souvislost má složení stravy v době těhotenství a kognitivní vývoj dítěte? Podle studie SYRI může vývoj řeči a jazyka negativně ovlivnit nedostatek vitaminu B12.
-
Byla to zvláštní, až perverzní radost sledovat na CNN Prima News naživo marketingovou proměnu lídra nejsilnější české strany ANO. Omlouvám se, jde o hnutí, což je podstatný rozdíl. Andrej Babiš vzor 2025 totiž dává každým slovem pocítit, že jeho ANO a on sám je součástí hnutí širšího globálního, významného proudu, který přebírá vládu nad světem a bere opět zdravý rozum do hrsti.
-
Během své inaugurace na sebe nejvíce pozornosti strhl nikoliv americký prezident Donald Trump, ale jeho přítel a podporovatel Elon Musk. Ten si položil pravici k srdci a pak ji zvedl v gestu, které připomíná nacistický pozdrav. „Musk nás bude překvapovat stále,“ myslí si poradce českého prezidenta Petr Kolář. Přiznává, že ale nedokáže posoudit, zda miliardář měl gesto připravené. „On je případ, který by měl spíš posuzovat psychiatr,“ říká pro Český rozhlas Plus.
-
I když Trumpova hvězda pohasne, trumpismus v Evropě přežije. První hodiny v úřadu. Nové hnutí Andreje Trumpa. Ukrajinská kvadratura kruhu. Konec Ypsilonky?
-
Určitě znáte cesmínu, vždyzelený keř, jehož rudé plody dozrávají na podzim a zůstanou krásné celou zimu. V Česku cesmína přirozeně neroste, v Anglii je jí zato všude plno. Nejradši má společnost věkovitých dubů, kterým často vytváří těžko proniknutelný podrost.
-
Není zvykem zvát na inauguraci amerického prezidenta světové státníky. Neměli by čas ani na společnou fotku, natož na pracovní jednání. Jinak tomu nebylo ani včera, přestože Donald Trump pád zvučných jmen pozval. Omluvili se ale čínský prezident Si Ťin-pching, Trumpův protihráč na mezinárodní scéně, i maďarský premiér Viktor Orbán coby jeden ze skalních Trumpových fanoušků. Oficiální roli tak opět sehráli velvyslanci.
-
Kolik by v obchodech stály potraviny, pokud by velká část z nich každou chvíli nebyla v nějaké slevě? Nikdo už neví. Situace je nepřehledná, slevy pokřivují trh a je otázkou, jestli by se jejich množství nemělo regulovat, soudí Potravinářská komora, sdružující výrobce jídla. Obchodníci to ale odmítají s tím, že by takový zásah spotřebitele poškodil.
- Show more