Episodes

  • S Martinou Břeňovou, ředitelkou Nadace OSF, si povídáme o naplňování strategických vizí v organizaci, o leadershipu, o tom, jak získat a jak si udržet špičkové lidi. Třeba na pozici CFO. Řídit organizaci je umění, které nedostal do vínku každý. Chce to cit, empatii a občas odvahu přiznat svému týmu, že se mi něco vážně nepovedlo. I to dělá z manažerů lídry. Pozice ředitelky je lonely job, jak říká Martina. Kde brát sílu a jak se neustále zlepšovat? To se také dozvíte, když si tuto epizodu poslechnete až do konce.

    Proč je to důležité: Naší společnosti chybí kvalitní manageři, lídři. Pro růst společnosti je ale potřebujeme. Nemusí jimi být nutně jen lidé s vlohy, je to řemeslo, které se lze naučit. Z rozhovoru s Martinou se dozvíte mnoho zajímavých vhledů do práce s lidmi i do do strategického uvažování o rozvoji organizace.

    Kdo je Martina Břeňová: Martina se celý svůj profesní život pohybuje v občanském sektoru. Velmi cenné zkušenosti získala v Nadaci Avast, před časem převzala po Robertu Baschem Nadaci Open Society Fund a posouvá ji srdnatě kupředu.

  • S Martinou Neradovou si povídáme o telefundraisingu. O tom, jaké je jeho místo ve fundraisingovém mixu neziskovky a také o tom, jak ho dělat lidsky a s úsměvem. Komunikace s dárcem přes telefon totiž může být příjemným rozhovorem pro obě strany. Pojďte na to s námi chytře. Jak? Za telefon posaďte motivované kolegy (callery), nabrífujte je, poskytněte jim odpovídající nástroje (ne, excelovou tabulku s telefonními čísly tím vážně nemyslíme). Věnujte jim maximum pozornosti, jsou totiž hlasem vaší organizace. A především, pusťte si tuto epizodu podcastu, dozvíte se více:-) Proč je to důležité: Telefundraising přímou cestou k dárci. V několika málo minutách dostáváte šanci říct si o dar a vyslechnout si okamžitou zpětnou vazbu. Dobře připravený telefonát může být jedním z vašich nejkonverznějších fundraisingových nástrojů. Kdo je Martina Neradová: Začínala v Amnesty International ČR. Nejprve s peticí v ruce oslovovala v Praze kolemjdoucí, poté se přesunula za telefonní sluchátko do role callerky, aby svou cestu organizací završila na pozici koordinátorky péče o dárce. Postupem času si vypracovala svůj autentický systém práce. Z něj aktuálně těží na volné noze, mimo jiné právě jako konzultantka telefundraisingu.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • S Petrou Drahoňovskou si povídáme o tom, jak se neziskový sektor staví k odměňování svých zaměstnanců. Jak je možné, že je průměrná mzda v nezisku hluboce pod tuzemským průměrem? Jak to změnit z pohledu jednotlivce nebo z pohledu organizace? Je začátek roku a mnoho z nás si dává předsevzetí. Co kdyby jedním z nich bylo domluvit si u zaměstnavatele lepší plat? Není to sci-fi? A co když to nemusí být buď a nebo. Co když si lze domluvit nefinanční benefity, pružnější pracovní dobu, která nám umožní si přibrat malý pracovní úvazek navíc. Nebo vzdělávání, které zlepší naši pozici na trhu práce. A až krize skončí, budeme připraveni roztáhnout křídla a letět!
    Proč je to důležité: Kdo by nechtěl být odměňován lépe. Nebo alespoň adekvátně dnešní době. Průměrný plat v neziskovém sektoru je 27 tisíc Kč což, uznejte, není mnoho. Děláme svou práci s láskou, vidíme v ní smysl. To ale neznamená, že bychom si jí neměli vážit.Kdo je Petra Drahoňovská: Petra se věnuje kariérovému koučinku a poradenství a osobnímu online marketingu. Pomáhá s designem kariérových produktů a kariérových portálů. Střídavě pracuje z Čech, Mexika či Guatemaly.

  • Představujeme vám třetí epizodu speciálu Do smrti dobrý, aneb skutečné příběhy z domácího hospice, natočenou ve spolupráci spolku CRM pro neziskovky a domácího hospice Girasole z Hustopečí.
    Našimi hosty byli ředitel Girasole Miloslav Prchal a lékařka břeclavské paliativní ambulance Iveta Dicko. Tentokrát nesdílíme příběhy pozůstalých, ale využijeme hned dvou odborníků za mikrofonem a vysvětlíme si více do detailu, o čem paliativní péče je a jak se jí v současnosti v Česku daří. Na závěr opět lehce zaútočíme na vaše city, a to jednou extra službou, kterou poskytuje klientům Girasole pan ředitel osobně. Povíme si, jak probíhá plnění posledních přání.
    O speciálu: Ve třech epizodách vás prostřednictvím silných příběhů pozůstalých a sdílených zkušeností odborníků seznámíme s činností domácích hospiců. Našimi hosty budou klienti domácího hospice Girasole, kteří se starali o své blízké a vedle nich odborníci na paliativní péči. Společně vám dáme nahlédnout do toho, jak domácí hospic funguje a s čím může pomoci.
    Za finanční podporu děkujeme Jihomoravskému kraji, poskytl ji v rámci projektu Zdravotnická osvěta v oblasti paliativní péče.

  • Představujeme vám druhou epizodu speciálu Do smrti dobrý, aneb skutečné příběhy z domácího hospice, natočenou ve spolupráci spolku CRM pro neziskovky a domácího hospice Girasole z Hustopečí.
    Našimi hosty byly paní Petra Krůzová, která pečovala o svou nevyléčitelně nemocnou maminku a zdravotní sestra Iva Matějková, která společně s domácím hospicem podala pomocnou ruku. Čeká vás silný pozitivní příběh o láskyplné péči a také o smíření se smrtí.
    O speciálu: Ve třech epizodách vás prostřednictvím silných příběhů pozůstalých a sdílených zkušeností odborníků seznámíme s činností domácích hospiců. Našimi hosty budou klienti domácího hospice Girasole, kteří se starali o své blízké a vedle nich odborníci na paliativní péči, lékaři nebo zdravotní sestry. Společně vám dáme nahlédnout do toho, jak domácí hospic funguje a s čím může pomoci.
    Za finanční podporu děkujeme Jihomoravskému kraji, poskytl ji v rámci projektu Zdravotnická osvěta v oblasti paliativní péče.

  • S Dagmar Goldmannovou z organizace Via Clarita si povídáme o filantropii v Česku, o vývoji, současnosti i o nových trendech. Zaměřujeme se na velké dárce, kterým Via Clarita poskytuje filantropické poradenství. Zlehka nahlížíme do zákulisí a dozvídáme se, jak se pracuje na tom, aby jejich peníze pomáhaly ve společnosti opravdu efektivně.
    Proč je to důležité: S růstem ekonomiky vyrostli v Česku opravdu velcí mecenáši, úspěšní lidé, kteří si z různých důvodů přejí být prospěšní. Mít dobrý úmysl však zpravidla nestačí. Pomáhat opravdu efektivně je umění, které si nezadá s uměním řídit miliardovou firmu.
    Kdo je Dagmar Goldmannová: Dagmar vede sedm let organizaci Via Clarita. Kultivuje české filantropické prostředí v těch nejvyšších patrech.

  • Představujeme vám první epizodu speciálu Do smrti dobrý, aneb skutečné příběhy z domácího hospice, natočenou ve spolupráci spolku CRM pro neziskovky a domácího hospice Girasole z Hustopečí.
    Našimi hosty byli pan Alois Jakeš, který pečoval o svou ženu Anežku a doktorka Svatava Štefanová, která společně s domácím hospicem podala pomocnou ruku. Čeká vás silný pozitivní příběh naplněný láskou a věrností až do posledního okamžiku.
    O speciálu: Ve třech epizodách vás prostřednictvím silných příběhů pozůstalých seznámíme s činností domácích hospiců. Našimi hosty budou klienti domácího hospice Girasole, kteří se starali o své blízké a vedle nich odborníci na paliativní péči, lékaři nebo zdravotní sestry. Společně vám dáme nahlédnout do toho, jak domácí hospic funguje a s čím může pomoci.
    Za finanční podporu děkujeme Jihomoravskému kraji, poskytl ji v rámci projektu Zdravotnická osvěta v oblasti paliativní péče.

  • S Radkou Bystřickou si povídáme o průzkumu stavu digitalizace českého neziskového sektoru. Na jaře letošního roku ho provedlo Sdružení VIA s partnery a na konci prázdnin k němu vydalo přehlednou brožuru s výstupy. Obojí najdete na jejich webu a především v této epizodě našeho podcastu. Ukázali jsme na zásadní digitální bolístky české nezisku a pojmenovali cesty, kterými se lze vydat k lepším zítřkům:-)
    Proč je to důležité: Neziskový sektor je dlouhodobě podfinancovaný. Digitalizace je jedním ze způsobů, jak mu ulevit. Digitální řešení totiž zásadním způsobem zvyšují efektivitu práce, ať už v provozních záležitostech, tak například ve fundraisingu a v řízení vztahů s dárci.
    Kdo je Radka Bystřická: Radka a její tým ve Sdružení VIA šetří organizacím čas a peníze, pomáhají jim zavádět efektivní technologie a procesy. Průzkum stavu digitalizace českého neziskového sektoru provedlo Sdružení VIA již podruhé, tentokrát mezi více jak šesti sty organizacemi.

  • S Petrou Drahoňovskou si povídáme o tom, jak budovat osobní značku. Nastíníme si, co to vlastně osobní značka je a proč bychom na ní měli chtít pracovat. Poradíme, jak na to v offline či online prostředí a jaký volit pro ten který kanál obsah. Co je zajímavé, vezmeme to nejen z pohledu jednotlivce, ale i z pohledu neziskové organizace. Víte že lze dosáhnout win win situace, kdy zaměstnanec budující svou osobní značku prezentuje i vaši neziskovku? Je to docela fajn synergie, když víte, jak na to:-)
    Proč je to důležité: Může to být nástroj pro váš kariérní růst, může to dokonce pomoci v boji se syndromem vyhoření. Budujte svou osobní značku, pomůže vám rozpoznat, v čem jste dobří, co v sobě můžete rozvíjet, jak neustrnout na jednom místě.
    Kdo je Petra Drahoňovská: Petra se věnuje kariérovému koučinku a poradenství a osobnímu online marketingu. Pomáhá s designem kariérových produktů a kariérových portálů. Střídavě pracuje z Čech, Mexika či Guatemaly.

  • S Olgou Běhounkovou ve třicáté třetí epizodě našeho podcastu zavítáme na akademickou půdu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Olga zde působí na Katedře andragogiky a personálního řízení a věnuje se tématům spojeným s moderními trendy ve vzdělávání a v osobním rozvoji zaměstnanců. Bavili jsme se především o tom, jak se vzdělávat a růst v dynamicky měnícím se světě, který se vyznačuje obrovskými možnostmi, ale i zahlceností. V podcastu se dozvíte, jak se k tomu postavit jako jednotlivec nebo jako vedoucí týmu. Zmíníme velké množství konceptů, které lze s trochou dobré vůle přenést i do vaší praxe:-)
    Proč je to důležité: Neziskové organizace mnohdy spoléhají na "srdcařství" svých zaměstnanců. Nezapomínejme ale na prostý fakt, že i tito srdcaři musí platit složenky. Zkvalitněte jim jejich práci, motivujte je k výkonům, k rozvoji a tím i k vyšší efektivitě. Dost pravděpodobně to vaši neziskovku posune směrem k vyšší efektivitě a lepším možnostem, jak své zaměstnance ocenit.
    Kdo je Olga Běhounková: Olga je odborná asistentka na Katedře andragogiky a personálního řízení FF UK. Kromě výuky samotné koordinuje odborné praxe studentů a kurz celoživotního vzdělávání Trendy v řízení lidí – Současnost a budoucnost HR. Olga je členkou redakční rady časopisu Firemní vzdělávání. Svému oboru se věnuje již 20 let.

  • S Honzou Staňkem ve třicáté druhé epizodě našeho podcastu nahlédneme pod pokličku fundraisingového týmu Domova svatého Josefa Oblastní Charity Červený Kostelec a rozebereme si jejich úspěšný růst posledních let. Díky Salesforce CRM dokázala tato organizace vyrůst ze čtyř až pěti vyfundraisovaných milionů na dvacet. Za pětinásobným růstem prostředků se však skrývá podstatně menší nárůst v personální oblasti. CRMko činí charitu efektivnější, šetří jí čas a jak Honza říká, uvolňuje fundraiserům ruce od zbytečného balastu, umožňuje jim věnovat se naplno rozvoji vztahů s dárci.
    Proč je to důležité: Neziskové organizace se dlouhodobě potýkají s omezenými rozpočty. Řešení tohoto problému nabízejí digitální technologie. Umožní vám lépe poznat své dárce, lépe komunikovat a efektivněji tak získávat prostředky. Investice do moderních technologií není zadarmo, ale přináší nástroj, který ve schopných rukou vynaložené peníze vrátí zpátky několikanásobně.
    Kdo je Honza Staněk: Honza je v Domově svatého Josefa zodpovědný na fundraising a marketing. Do Oblastní charity Červený Kostelec nastoupil jako projekťák a výrazně se zasadil o vícezdrojové financování organizace. Zaměřil se na rozvoj vztahů s dárci za pomoci Salesforce implementovaného společně s CRM pro neziskovky.

  • S Michalem Rothem ve třicáté první epizodě našeho podcastu nahlédneme pod pokličku nástrojů umělé inteligence. Dozvíte se, jak nám mohou pomoci zvýšit efektivitu práce. Řekneme si, jaké konkrétní úkoly můžeme umělé inteligenci svěřit, jak správně definovat zadání a jaké výstupy lze očekávat. Kromě teorie jsme s Michalem probrali i ryze praktické příklady z jeho neziskové praxe budování projektu be more. Udělali jsme také úkrok stranou k debatě na téma AI jako strašák - nahradí jednou lidskou práci, máme se bát nebo můžeme klidně spát?
    Proč je to důležité: Slovy klasika: Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Umělá inteligence získala nevídanou pozornost světové veřejnosti díky firmě OpenAI, která na podzim loňského roku zpřístupnila prototyp svého chatbotu GPT-3. Zdá se, že se jedná o velice efektivní nástroj nabízející úsporu času mnoha profesím, nezisk nevyjímaje.
    Kdo je Michal Roth: Michal působí jako Chief Technology Officer ve vývojářské firmě Creative Dock, pomáhá s IT Světu neziskovek a rozjíždí svůj vlastní neziskový projekt Bee more, který se zaměřuje na vzdělávání dětí z dětských domovů. Michal je velkým fandou moderních trendů, aktuálně experimentuje s nástroji umělé inteligence.

  • S Radkou Bystřickou ve třicáté epizodě našeho podcastu nahlédneme do správy a řízení procesů v organizaci. Dozvíte se, co jsou to vlastně procesy, k čemu slouží, jakých podob mohou nabývat, jak je tvořit a v jakých nástrojích a mnoho dalších užitečných rad. Radka prozradí, jak jsou na tom s procesy české neziskovky a na závěr dá tip na model, který může posloužit jako vzor pro implementaci procesů právě ve vaší organizaci.
     
    Proč je to důležité: Dobře nastavené procesy organizaci šetří mnoho energie, času a tím i peněz, motivují zaměstnance a dobrovolníky, předcházejí konfliktům a frustraci ze špatně definovaných rolí. Přispívají tak k vysoké firemní kultuře organizace.
     
    Kdo je Radka Bystřická: Radka a její tým ve Sdružení VIA šetří organizacím čas a peníze, pomáhají jim zavádět efektivní technologie a procesy. Správě a řízení procesů se Radka věnuje dlouhodobě. Podílela se na přípravě online kurzu o procesech pro Svět neziskovek.

  • Epizoda, která volně navazuje na loňskou sérii věnovanou fundraisingu. Společně s naším hostem Stanislavem Kutáčkem jsme si povídali o finančním řízení organizace, protože fundraising (umění přinést do organizace peníze) je s finančním řízením (uměním mít finance neustále pod kontrolou) bytostně spjat.
     
    Zabývali jsme se pojmy rozpočet a cash flow. Nastínili jsme, jak je smysluplně řídit, abychom nejistotu přetavili v jistotu, že to dobře dopadne, přinejmenším po té finanční stránce. Pojmenovali jsme základní nástroje řízení rozpočtu a cash flow a vysvětlili, jak se liší manažerský pohled od toho účetního a k čemu je ten který dobrý. Kromě rozpočtování jsme si posvítili na tvorbu finanční strategie, podívali jsme se na základní zdroje financí od grantů až po správu nadačního jmění a řekli si, jak s nimi strategicky pracovat. Nezapomněli jsme na to, koho nesmíte nezapomenout pozvat na schůzku, až v organizaci začnete strategii tesat.
     
    Na úplný závěr jsme si neodpustili malou pozvánku. Ale to už předbíháme. Přijemný poslech!

  • První epizodu roku 2023 jsme věnovali památkové péči, respektive osvětě, kterou v této oblasti šíří Aleš Kozák a jeho tým. Povídali jsme si o tom, jaké aktivity Alešův Institut pro památky a kulturu vykonává. Není toho věru málo, šíření dobré praxe prostřednictvím internetového portálu Propamátky (propamatky.info), stejnojmenného časopisu a řady odborných konferencí (nově ve formátu diskuzního salónu - velmi zajímavé, doporučujeme prozkoumat) je jádrem jejich práce.
     
    Chod institutu je založen na principech sociálního podnikání. Aleš zaměstnává hendikepované kolegy a neustále vylepšuje procesy a nástroje uvnitř organizace. Z rozhovoru je cítit, že ho hledání nových digitálních aplikací baví a že je rád, když se celý tým posouvá k vyšší efektivitě. I když se tématu digitalizace věnujeme rádi, musíme přiznat, že v případě Aleše to není to hlavní, co mu v managementu organizace pomáhá. Jádrem je lidský přístup a i o tom je naše nová epizoda.
     
    Z praktických věcí jsme nezapomněli probrat fundraising a financování, které je v případě Institutu pro památky a kulturu vzorně rozloženo mezi více pilířů. Pokud si epizodu pouštíte v době jejího uveřejnění, vězte, že obsahuje i jednu nabídku. V institutu totiž hledají fundraisera! Detaily opět najdete ve vašich sluchátkách, pokud si epizodu pustíte. Přejeme příjemný poslech!

  • V podcastu jsme se tentokrát zaměřili na to, jak s pomocí kultury a vzdělávání pozvednout úroveň jednoho konkrétního města či místa. Za příklad dobré praxe jsme vybrali Broumovsko, které má čerstvě našlápnuto stát se Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028.
     
    Možná znáte Agenturu pro rozvoj Broumovska a Honzu Školníka jako hybatele věcí v tomto regionu na česko-polském pomezí. My jsme si do podcastu pozvali ředitelku jedné z partnerských organizací APRB. Ptali jsme se Žanety Vávrové ze Vzdělávacího a kulturního centra Broumov na jejich program, na divadlo, koncerty, výstavy, akce pro místní školy, na Broumovské diskuze s prezidentskými kandidáty, rezidence, na to, co tyto aktivity přináší místní komunitě, jak se na ně shánějí partneři a jak se na ně shánějí peníze.
     
    Bavili jsme se o mezinárodním přesahu směrem do Polska a na závěr také o COVIDu, který byl těžkou ranou pro kulturu v Česku. Věříme, že postup Broumova do finálového kola soutěže o Evropské hlavní město kultury věští blýskání na lepší časy pro kulturu u nás. Aktuálně je především důkazem, že to v Broumově dělají už mnoho let dobře a že mají na to uspět. Držíme palce a přejeme příjemný poslech!

  • V podcastu tentokrát uslyšíte hned dvojici hlasů. Naše hosty určitě poznáte, pozvali jsme Honzu Gregora a Lukáše Hejnu, kteří již oba Podcastem pro neziskovky prošli. Přenos zvuku ze zasedačky Nadace Via se podařilo zachytit lehce punkově, prosíme o shovívavost:) Věřte, že obsah za to stojí. Bavili jsme se o vzdělávání fundraiserů, síťování a spolupráci, o otevřených obzorech a o kurzu, kteří oba pánové vedou. V době, kdy rozhovor vznikal, již byla většina míst obsazena díky úspěšnému virálnímu videu. Viděli jste škrabošky? Pokud ne, zkuste si je vygooglovat nebo se mrkněte k pánům na Linkedin profily.
     
    Každopádně Vám tento neformální a otevřený rozhovor vřele doporučujeme stejně tak jako setkání s Honzou nebo Lukášem při jakékoliv příležitosti. Baví nás, jací jsou praktici, jak o fundraisingu přemýšlí i to, co mají vše za sebou. Příjemný poslech přejeme.

  • V podcastu jsme přivítali druhého hosta ze Slovenska, první dámu Karpatské nadace Lauru Dittel. Karpatská nadace už téměř tři dekády pomáhá v regionu východního Slovenska. A Laura je po celou tu dobu u toho. Vyžil jsme jejích bohatých zkušeností v neziskovém sektoru a ponořili se s ní zpět do devadesátých let. Zeptali jsme se jí, jak to bylo s úplnými začátky nezisku na Slovensku, s érou Mečiarismu a posléze i s novou dobou.
     
    Společně jsme ale otevřeli více témat. Srovnali jsme slovenské prostředí, speciálně východní Slovensko, s Českem. Bavili se o programových tématech, o fundraisingu i o tom, v čem je u našich sousedů tak specifický. Na závěr jsme si dovolili ohlédnutí zpět i několik vizí do budoucna. Přejeme příjemný poslech!

  • Bob Kartous je známý propagátor modernizace českého vzdělávacího systému. Dlouhou dobu působil v neziskové organizaci EDUin a o svém tématu se dodnes pravidelně vyjadřuje v médiích. Je mimo jiné autorem knihy No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?
     
    Dnes působí Bob jako ředitel Pražského inovačního institutu, veřejně prospěšné organizace založené hlavním městem Prahou za účelem zvyšování inovačního potenciálu metropole. Společně jsme si povídali o tom, jak to celé souvisí se vzděláváním mladých lidí (prozradíme, že velmi), jak by to celé mělo podle Boba fungovat a co nám to v budoucnu může přinést. Nahlédli jsme i na roli neziskovek nebo třeba nás, rodičů. Protože to, co do našich dětí vložíme, se nám v budoucnu násobně vrátí… v dnešní dynamické době plné změn na trhu práce toto platí dvojnásob. Přejeme příjemný poslech!

  • Čestmír Horký v nezisku působí už osmnáct let, zamířil si to do něj rovnou po škole. Dnes je spjat s Nadačním fondem pomoci a charitativním crowdfundingovým portálem Znesnáze21. Oba subjekty vede. To mu ale nebrání v tom, mluvit velmi otevřeně o věcech, které cítí jako správné i o věcech, s kterými úplně nesouzní. A už vůbec mu to nebrání v tom, pomáhat osobně, jezdit na tábory se znevýhodněnými dětmi nebo sednout do auta a jet vyzvednout na polsko-ukrajinskou hranici rodinu v nouzi.
     
    Čestmíra jsme se zeptali, co ho právě zaměstnává a hlavní energii rozhovoru zaměřili na téma crowdfunding. Nastínili jsme hlavní body, které Čestmír doporučuje všem, kteří chtějí být v crowdfundingu úspěšní. Zaměřili jsme se i na to, co rozhodně nedělat. A jako bonus na závěr jsme zmínili dnes často skloňované kryptoměny. V podcastu pro neziskovky v dárcovském kontextu, jak jinak. Přejeme příjemný poslech!