Episodes
-
Izba Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach koło Lublina to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu lubelskiego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już dziś Izba posiada ok. 250 eksponatów, w tym wiele unikalnych przedmiotów i dokumentów o charakterze archiwalnym.
Najbardziej interesującą część ekspozycji stanowią: rekwizytowe wozy konne wyposażone w sprzęt gaśniczy i pomocniczy, odrestaurowane sikawki ręczne, motopompy różnych typów i wielkości (w tym jedna z 1849 r.), hełmy z różnych okresów, toporki paradne, mundury i pasy strażackie czy sprzęt alarmowy służący do powiadamiania ludności o pożarze. W Izbie można znaleźć archiwalne dokumenty i zdjęcia, odrestaurowane rekwizytowe wozy oraz kolekcja ponad 40 miniatur wozów strażackich z różnych państw. W Izbie prezentowana jest też oryginalna rzeźba króla Władysława Jagiełły z 1917 roku, wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
-
Szlaki greenways, to trasy dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, tworzone wzdłuż rzek, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych i kolei. Są to wielofunkcyjne szlaki służące niezmotoryzowanym formom transportu, podróżowania i promocji zdrowego stylu życia – rowerowe, piesze, biegowe, rolkowe, wodne, konne, narciarstwa biegowego, etc. Greenways tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu, zachowania dziedzictwa kulturowego, rozwoju turystyki przyjaznej dla środowiska i zrównoważonego transportu. Zielone szlaki odpowiadają na potrzeby zarówno mieszkańców, jak i zwiedzających oraz wnoszą pozytywny wkład w ożywianie lokalnej gospodarki i pobudzanie przedsiębiorczości w regionach. Zabierzemy radiosłuchaczy na szlak GreenWays pod nazwą: "Dziedzictwo Wschodu" wraz z Lokalnymi Grupami Działania działającymi na tym szlaku turystyczno-krajoznawczym.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Missing episodes?
-
Najpierw udamy się do Singapuru. Potem do Tajlandii. Zostaniemy na kilkanaście lat w Azji, aby przeprowadzić się na... Sardynię.
Naszą przewodniczką jest Oksana Agnieszka Żendarska, na co dzień ekspertka ds. nieruchomości za granicą, miłośniczka podróżowania, która od lat łączy pracę z podróżniczą pasją. Była w ponad 70 krajach świata, a nam opowie m.in. o tym, czym urzekło ją lotnisko w Singapurze, o roli domku dla duchów i o raju dla surferów. O tym, że nieruchomości w Hiszpanii wcale nie muszą być atrakcyjnym kąskiem, też rozmawiamy.
-
Podróżować będziemy po meandrach lubelskiej medycyny. Wybitni lekarze i ich historie.
-
Chiny - ten kierunek tym razem obraliśmy. Naszym gościem jest Kamil Choina, który opowiada o tym, jak odkrywał znane i mniej znane oblicze Chin.
-
Roztocze to kraina, która przenosi w czasie i przestrzeni, kultywuje tradycje oraz odtwarza świat naszych przodków. Jest ewenementem kulturowym na skalę Europy, drewniane budownictwo, reliktowe gatunki zwierząt, zabytkowe młyny, browary, kościoły, cerkwie i synagogi. Roztocze samo w sobie jest także wyjątkowym rezerwatem przyrody na czele z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Na ten szlak od Zamościa po Zwierzyniec wyruszyliśmy z przewodnikiem Wojtkiem Łosiewiczem.
-
Czy kulinaria mają moc promocji danego miejsca i regionu? O tym Agnieszka Krawiec rozmawia z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, antropolożką jedzenia, orientalistką, kierowniczką Food Studies na Uniwersytecie SWPS i autorką książek. Będzie o podróżach kulinarnych, a skosztujemy między innymi japońskich słodyczy i tradycyjnych potraw szwedzkich czy norweskich.
-
Zaprosimy słuchaczy na zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej "Piwnicy pod Fortuną". Będzie to opowieść o siedemnastowiecznym Lublinie. Piwnica pod Fortuną to niewielkie pomieszczenie ozdobione w XVII wieku dekoracjami z książki „Emblemata Saecularia”. Ten zbiór emblematów i jednocześnie sztambuch stał się inspiracją dla twórcy naszych wyjątkowych malowideł. Mimo upływu czasu ukazane tu sceny są nadal aktualne. Ich ponadczasowe treści łączą przeszłość z teraźniejszością i pozwalają zobaczyć świat dawnych mieszczan.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Smak zupy pho i zapach kamfory, uliczny gwar i kontrasty – do Wietnamu i Kambodży zabiera nas Anna Skrzypek-Woźniacka, neurologopedka, rekonstruktorka historyczna i miłośniczka podróżowania. Będzie o pysznej, słodko-kwaśnej kuchni ulicznej, ale i najdłuższej kolejce linowej, oszałamiającej naturze i…historii, edukacji oraz nierównościach społecznych.
Wspólnie z gościem zaprosimy też na facebookowy profil „Kobiety w drodze”.
-
Do wspólnej radiowej podróży zaprosiliśmy podróżującą i blogującą rodzinę: mynaszlaku.pl. To będzie opowieść o górach, podróżach i wycieczkach z dzieckiem. Nasi goście to: Angelika i Mateusz Grzegorzek - para, która kocha podróżować i wędrować po Polsce. Prowadzi bloga i podróżuje już ponad 12 lat. Razem z 6-letnim dzieckiem przeszli ponad 280 górskich szlaków. W rozmowie wskażemy opisy górskich szlaków, atrakcje turystyczne i ponad 870 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce, a także porady, inspiracje i pomysły na wypady.
-
Maria Wielgosz-Matuła – „biegająca prawniczka”, jak o sobie mówi, a w rzeczywistości – górska biegaczka wyczynowa (w rankingu posiada obecnie Poziom zaawansowany B). Przez wiele lat biegała z psem, niemniej aktywna była także podczas ciąży, a tuż po narodzinach synka nie przerwała swoich pasji biegowych i… podróżniczych. Z niemowlęciem na rękach (i psem) zwiedziła włoskie Dolomity, Alpy Austriackie, a nawet lodowiec… Była to podróż: „Przez Europę z dzieckiem i psem” w pierwszych miesiącach życia synka – opowiada Maria Wielgosz-Matuła wraz z mężem i kilkuletnim synkiem w naszej radiowej "Podróży małej i dużej" po polskich i europejskich górach.
Na spotkanie z aktywnie podróżującą rodziną zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Fryderyk Kierepka będzie naszym gościem, to przewodnik po Roztoczu i Zamościu, pilot wycieczek krajowych, wychowawca animator, ale przede wszystkim autor zbiorów legend z naszego regionu. Na antenie prezentowaliśmy już jedną z książek tego autora: „Opowieści z Roztocza. Na tropie legend i historii”, a teraz zaprezentujemy nowość: „Legendy dawnego Zamościa”.
Czytając te opowieści Fryderyka Kierepki, mamy szansę odbyć fascynującą podróż po Roztoczu i jego niezwykłych krainach. Znajdziemy się w świecie magii, nadprzyrodzonych zjawisk, duchów leśnych. Napotkamy na swojej drodze złośliwe czarty. Powędrujemy po wzgórzach, lasach, opuszczonych gościńcach. Odwiedzimy miasto z pogromczynią wilków, zakątki Twierdzy Zamość.
Na literacką podróż zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Kierunek: Francja. Naszym przewodnikiem będzie Marcin Kania, dyrektor Hotelu Wieniawski, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, który od lat bywa we Francji i kraj ten zjechał wzdłuż i wszerz. Opowie nie tylko o słynnych zamkach nad Loarą, które poza zabytkami mają zupełnie współczesne, ale nawiązujące do historii, escape roomy i place zabaw, ale i o mniej oczywistych atrakcyjnych miejscach Francji, jak Gouffre de
Padirac, czyli jaskinia w regionie Oksytania, albo pobliskie miasteczko Rocamadour.
Marcin Kania podpowie, gdzie można wypocząć od rodziny, albo dokąd się z rodziną udać, by zapewnic dzieciom wiele atrakcji.
Francja słynie też ze swojej kuchni i o tym również porozmawiamy.
Niedziela, tuż po 12:00. Agnieszka Krawiec, zapraszam.
-
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – cykliczna impreza, której zadaniem jest promowanie kultury ludowej i folkloru - nie może tam zabraknąć radiowych turystów zwiedzających region w ramach programu "Podróże małe i duże".
Oprócz występów na scenie imprezie towarzyszy klub festiwalowy, warsztaty oraz jarmark. Podczas 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą coroczny konkurs o nagrodę „Baszty”, targi rękodzieła ludowego, warsztaty, potańcówki, klub festiwalowy i koncerty zespołów, ale także wręczenie po raz pierwszy nagrody Radia Lublin im. red. Bogumiły Nowickiej za promowanie tradycji i kultury ludowej, która ma być wręczana podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Do zobaczenia na roztańczonym kazimierskim rynku i do usłyszenia na radiowej antenie, mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Co wiemy o dzielnicy Dziesiąta? Które miejsca są ważne dla mieszkanek i mieszkańców? Jakie wspomnienia utkwiły w ich pamięci i jakie rodzą się marzenia związane z tą dzielnicą, w której znajduje się stulatka - czyli Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie? Zaprosimy słuchaczy na spacer, w czasie którego będziemy rozmawiali na te tematy. Będzie on wspaniałą okazją, by podzielić się wspomnieniami, anegdotami a przede wszystkim historią tej dzielnicy wpisaną w historię Lublina. Spacer poprowadzą Agnieszka Duda-Jastrzębska i Marta Nazaruk-Napora ze stowarzyszenia Lubelska Grupa Badawcza. Są one twórczyniami cyklu Mapy Sentymentalne Lublin, a w trakcie spotkania opowiedzą nie tylko o samym procesie tworzenia map, ale przede wszystkim o dzielnicy Dziesiąta i o tym, co już opowiedzieli im mieszkanki i mieszkańcy tej okolicy.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Zaprosimy słuchaczy na "Kreatywny Spacer – spacer śladami rzemieślników i twórców kreatywnych". Trasa podróżnicza obejmuje lubelskie śródmieście - początek trasy: ul. Kowalska od strony pl. Zamkowego. Będzie to zupełnie inne niż zazwyczaj poznawanie miasta poprzez spacer śladami rzemieślników.
Lubelscy rzemieślnicy odkryją przed nami tajemnice swoich profesji i opowiedzą o swoich pasjach. Bez tych ludzi i ich malutkich zakładów Lublin wyglądałby zupełnie inaczej. Kreatywne ścieżki Lublina w ramach Europejskiego Miesiąca Kreatywności projektu CreArt 3.0, to spacery po miejscach kreatywnych w Lublinie (Stare Miasto i Śródmieście) skierowane do mieszkańców i mieszkanek.
Na miejskie podróżowanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Noc Muzeów to doskonała okazja, by zwiedzić instytucje muzealne, dla których organizatorem jest Województwo Lubelskie. W programie postaramy się pokazać, to, co muzea przygotowały na tę jedyną noc w roku. Noc Muzeów to wydarzenie, kiedy wieczorami muzea otwierają swoje drzwi i za darmo można zwiedzić wystawy, spotkać ducha miejsca, czy poznać nieznane dotąd informacje o historycznych tajemnicach.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Zaprosimy Słuchaczy na kolejną wycieczkę po pięknych i malowniczych okolicach Roztocza, tym razem Roztocza Zachodniego. Pokażemy jezioro, które powstało w kraterze po upadku meteorytu w miejscowości Podlesie i opowiemy historię dziewczynki zamurowanej w kapliczce, co miało uchronić mieszkańców przed epidemią.
Po drodze odwiedzimy też Michalów, Hosznię Ordynacką oraz Szczebrzeszyn i opowiemy kolejne niezwykle ciekawe roztoczańskie historie. Przejedziemy się także koleją "transroztoczańską": ze stacji Zamość Wschód pojedziemy szynobusem do Suśca. Pospacerujemy po lesie i dotrzemy nad roztoczańskie Morskie Oko.
Do zobaczenia na roztoczańskich szlakach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Majówkowe "Podróże małe i duże" rozpoczynamy od wędrówek po Lublinie i regionie. Lubelski oddział PTTK zaprasza na tematyczne spacery po Lublinie - spacery z cyklu "Tajemnice i legendy Starego Miasta". Historię i najważniejsze zabytki miasta poznamy poprzez anegdotki, legendy, jak i tajemnice. Zaprosimy radiosłuchaczy także na spacer "Lubelskim szlakiem Konstytucji 3 Maja".
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
-
Powrócimy na lubelski, spacerowy szlak kobiecy wraz z miejską przewodniczką inspiracji - Agnieszką Malinowską-Mikołajczyk. Spacer "Kobiety Lublina" to spacer śladami znanych lublinianek - miejsc ich urodzenia, nauki, pracy, zamieszkania, aż wreszcie wiecznego spoczynku. Nie wszystkie Panie urodziły się w Lublinie, część na pewnym etapie swojego życia tu przyjechała stając się ważną postacią w historii miasta lub uzyskując sławę w późniejszym czasie. Podczas spaceru usłyszymy ciekawostki o "kobietach Lublina", takich, jak: Wanda Papiewska, Danuta Magierska, Franciszka Arnsztajnowa, Janina Porazińska, Julia Hartwig, Anna Langfus, Wanda Półtawska, Wacława Arciszowa, Mieczysława Ćwiklińska, Anna Kamieńska, Józefa Kunicka, Ewa Szelburg-Zarembina, Helena Mysakowska, Antonina Grygowa, Kazimiera Wołowska, czyli b. siostra Marta. Różnorodne postaci kobiecie, przedstawicielki wielu profesji, pochodzące z różnych środowisk, różnych wyznań. Część z nich może nie do końca znana...
Na drugą część spaceru śladami kobiecych stóp zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
- Show more