Episodes
-
V 27. epizodi podcasta Poslušam.se sta moji gostji strokovnjakinji: dr. Ljubica Marjanovič Umek, doktorica znanosti, redna profesorica za razvojno psihologijo in zaslužna profesorica Univerze v Ljubljani in Brigita Zupančič Tisovec, diplomirana fizioterapevtka, spec., nacionalna promotorka zdravja na NIJZ.
KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE?
V epizodi boste od izjemnih strokovnjakinj izvedeli:
💥 zakaj je spanje ključnega pomena za zdravje, razvoj in učenje?
💥 kdaj in kako naj se začne priprava na spanje?;
💥zakaj je večerna rutina izjemnega pomena?
💥mednarodna priporočila strokovnjakov glede priporočene dolžine spanja;
💥 o posledicah pomanjkanja spanja;
💥 pomen prijetnih skupnih večernih rutin, ritualov;
💥 pomen kakovostne izbire pravljic in drugih vsebin;
💥 koristi skupnega branja, poslušanja in pripovedovanja pravljic za otroka in odraslega;
💥 vpliv poslušanja pravljic na domišljijo, igro otroka
in še mnogo koristnih in zanimivih informacij, ki vam bodo pomagale ustvariti prijetno večerno vzdušje in vodile k kvalitetnemu spanju.
Epizoda je nastala v podporo projektu Lahkonočnice. Lahkonočnice so sodobne slovenske zvočne pravljice, ki že 8 let uspavajo malčke. Družbeno odgovoren projekt družbe A1 Slovenija je brezplačno na voljo v aplikaciji ali na spletni strani Lahkonocnice. si. Pri pravljicah, ki otroke zazibljejo v sladek sen, sodelujeta tudi strokovnjakinji, današnji gostji.
-
Kako lahko igro uporabimo kot orodje za učenje v šoli in doma?
Odgovore najdete v 26. epizodi. Moja tokratna sogovornica je Mojca Resnik, ustvarjalka IG profila @igrivko.si, po poklicu profesorica razrednega pouka, ki že od njenih začetkov poučevanja igro vpeljuje v svoj pouk. Didaktična igra je bila tudi tema njenega magistrskega dela.
Najin pogovor z gostjo se osredotoča na pristop igrivega poučevanja, ki zelo spodbuja k aktivnem sodelovanju učencev. Poudari, kako igrivost povečuje tudi motivacijo (učenci večinoma sploh ne zaznavajo, da se učijo) ter pomaga učencem pri lažjem razumevanju različnih tem.
Mojca predstavi in opiše različne konkretne primere takega poučevanja in povratne informacije učencev in staršev. Poda tudi konkretne primere, kje poleg lastne domišljije črpa navdih za ustvarjanje didaktičnih iger.
Pogovarjali sva se tudi o izzivih, s katerimi se učitelji lahko srečajo pri uvajanju teh pristopov ter katere je imela sama ter kako jih je rešila.
Epizodo konča s konkretnimi nasveti, kako učencem pomagati pri samoregulaciji ter s predstavitvijo konkretnih tehnik, s katerimi lahko skupaj z otroki sprostimo napetost in stres v telesu.
KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE?
Izvedeli boste, kaj sploh je igrivo poučevanje in kako se nanj kot učitelj pripraviti; zakaj in kako z njim seznaniti starše;ogromno konkretnih primerov dejavnosti poučevanja različnih učnih snovi skozi igro (med njimi tudi poštevanke✖️➗);seznanjeni boste z morebitnimi izzivi takšnega načina poučevanja in kako se jih lahko znebite;ideje za lastno ustvarjanje didaktičnih iger;konkretne nasvete, kako otrokom pomagati pri samoregulaciji;konkretne tehnike, s katerimi lahko skupaj z otroki sprostimo napetost in stres v telesu;in še mnogo več.
-
Missing episodes?
-
Po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ) iz leta 2016 najmanj 1 ali 2 ženski od 10 po porodu postaneta depresivni in/ali tesnobni. Na NIJZ tako ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto zaradi hujše depresivnosti in/ali tesnobe trpi od 1.800 do 3.600 žensk po porodu.
Ker je to tema, o kateri se še vedno premalo govori, sem zelo hvaležna, da je moja sogovornica Jana Miklavčič tako odkrito spregovorila o svojih dveh izkušnjah poporodne depresije in nam dala dragocene vpoglede v njena doživljanja in občutja.
Epizodo z Jano sva sicer posneli že aprila lani. Tako so se nekateri podatki seveda spremenili, bistvo epizode pa seveda ostaja enako. Jano sedaj najdete pod IG profilom @cesnjana, takrat pa je ustvarjala pod imenom @zerowastemami.
KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE?
Jana v pogovoru deli svoje izkušnje, opiše svoje znake poporodne depresije in načine podpore, ki jih je poiskala in so ji koristile ter so jo podprle. Skozi ves pogovor pa lepo izpostavlja, da smo si ženske med seboj različne in da ni nujno, da bodo točno njeni načini podpore koristili tudi drugim ženskam pri podobnih občutjih. Vsaka ženska dobi potrditev, da naj posluša sebe in išče ter izbira načine podpore, ki njej sami koristijo. Sama čutim takšne pogovore izjemno dragocene tudi v tem, da ugotovimo, da v teh občutjih nismo same.
Zadnji del sva namenili pogovoru o nežnejšem ravnanju tudi do narave oz. načinu življenju, ki pridela manj odpadkov - o t. i. less waste pristopu. Pri obeh delih pogovora bi potegnila vzporednici, ki jih je izpostavila moja sogovornica in sicer, da bodimo nežnejši do sebe in do narave, v obeh primerih (in v materinjenju in v odnosu do okolja) pa si ne ustvarjajmo dodatne teže s prepričanjem, da potrebujemo biti pri tem popolni.
Vesela bom vsakega vprašanja, mnenja, delitve vaše izkušnje. Lahko mi pišeš tudi na [email protected].
-
V 24. epizodi, zaključni epizodi 2. sezone, gostim Aljo Vintar, mag. prof. razrednega pouka. Alja je mamica malčku, ustvarjalka portala in instagram profila @veselikotiček. Kot učiteljica že več let elemente čuječnosti na enostaven in igriv način vnaša v svoje delo z učenci.
🎧KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE:
💥Definicijo čuječnosti. Kaj pa to pomeni v praksi? Kako pojem čuječnost razložiti otrokom?;
💥Strategije in ideje, kako otroke opremiti za boljše prepoznavanje lastnih čustev;
💥Ideje, kako otrokom na enostaven način predstaviti delovanje možgan ob za nas stresnih situacijah?;
💥Izvedbo kratkih in preprostih vaj čuječnosti, prilagojenih za otroke
💥Prednosti vadbe čuječnosti;
💥 Kako in na kakšen način lahko vključimo čuječnost pri delu z otroki v šoli?
💥 Katere knjige na to tematiko priporoča?
in še mnogo koristnih ter zanimivih informacij, ki vam lahko pomagajo pri starševstvu/delu z otroki.
-
🎧V 23. epizodi podcasta boste lahko prisluhnili pogovoru z mag. Mojco Košič, mamo dveh najstnic, raziskovalko naravnih pristopov k vzgoji in razvoju otrok, avtorico knjige Montessori za starše, ustanoviteljico Gnezda, centra za naravno otroštvo in starševstvo.
Kot specialna pedagoginja me zelo zanimajo tudi različni pedagoški pristopi. Mojčino delo in raziskovanje sem tako preko njenega bloga Montessori doma in njene knjige Montessori za starše spoznala že nekaj let nazaj.
Zelo blizu mi je njen način razmišljanja, njena globina in širina znanja ter spoštljiv in radoveden odnos, ki ga vzpostavlja tako z otroki kot z nami starši.
Z največjim veseljem del njenega znanja, izkušenj in razmišljanj delim danes z vami, v novi epizodi.
V POGOVORU SLIŠITE:
⭐️Osebno izkušnjo, kako nas lahko znanje zelo podpre pri vzgoji otroka in nam omogoči, da se z razumevanjem in znanjem odzovemo na otrokove potrebe.
Kaj je Mojco prepričalo, da se je po rojstvu druge hčere odločila za poglobljeno raziskovanje in vnašanje načel pedagogike montessori ter kako jo je podprla pri vzgoji svojih dveh hčerk.
⭐️Izvedeli boste tudi, kako jo je pot vodila v predajo tega dragocenega znanja tudi drugim staršem;
⭐️Pomembnost otrokovega zgodnjega otroštva za nadaljnji razvoj in življenje; pomen naše osnovne priprave na vzgojo otroka;
⭐️Ideje za enostavne prilagoditve doma, ki omogočijo, da se malček lažje vključi v vsakodnevna opravila doma;
⭐️Katere izjemno dragocene veščine otrok s takšnim vključevanjem razvija in pridobiva? Na kaj smo pri tem pozorni?
⭐️Kaj je Mojco pred leti (kot prvo Slovenko) pritegnilo za poglobljen študij Pikler pedagogike? Katere so glavne podobnosti med pedagogiko montessori in Pikler pedagogiko?
Kako je sama oba pristopa integrirala na svojih delavnicah za dojenčke in malčke?
⭐️spoštljive in nežne spodbude, da pri vzgoji pogledamo tudi vase in tako osebnostno rastemo, hkrati pa da pri tem nismo prestrogi do sebe.
❤️In seveda še mnogo več.
-
V 22. epizodi podcasta Poslušam.se boste lahko prisluhnili mojemu pogovoru z izjemno strokovnjakinjo in žensko z izrednim čutom za soljudi - Manco Sever Žumer.
Manca ima leta izkušenj dela z otroki in starši, je pa tudi zakladnica znanja, po izobrazbi je namreč diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok in magistra zakonskih in družinskih študij. Veliko let se že posveča svoji osebnostni rasti, tudi magisterij je zaključila z magistrskim delom Osebnostna rast žensk z izkušnjo materinstva.
V pogovoru Manca tako lepo prepleta svoja znanja in izkušnje, ki jih ima, z nežnostjo in sočutjem do nas staršev. Po pogovoru z njo se počutimo pomirjeni in opogumljeni, potolaži nas, da lahko tudi za nas težje izkušnje uporabimo kot priložnost za osebnostno rast.
Dotakneva se tudi teme, kako lahko materinstvo/starševsto vpliva na naš odnos z našimi starši. Glavna nit in sporočilo, ki ga vseskozi pri pogovoru z njo začutimo, je osebnostna rast skozi starševstvo, hkrati pa da smo pri tem empatični in nežni do sebe ter da nas pri starševstvu vodi lahkotnost.
-
V 21. epizodi podcasta Poslušam.se gostim Nastjo Stropnik Naveršnik, pedagoginjo, slovenistko in ustvarjalko Bobrovega sveta.
Pri Nastji me je že takoj pritegnilo, da ima že v svojem predstavitvenem zapisu na Instagramu zapisano, da uživa pri delu z najstniki. Prav to je bil navdih za izbiro teme pogovora, ki mu lahko prisluhnete.
Poudari, da imamo učitelji izredno pomembno vlogo, saj skupaj s starši sooblikujemo otroke.
V pogovoru izveste:
kaj želi kot učiteljica slovenščine in pedagoginja predati svojim učencem;kaj jo je poučevanje naučilo o najstnikih in delu z njimi;kakšna se ji zdi vloga tehnologije pri pouku in kakšna so njena opažanja o rabi tehnologije pri najstnikih v prostem času;kaj pa otroci in dolgčas;pomen kvalitetnega preživljanja prostega časa in še mnogo več.Zadnjih 10 minut najinega pogovora sva v okviru teme kvalitetnega in aktivnega preživljanja prostega časa namenili pogovoru o njunem prvem izdelku. To je Otroški potovalni dnevnik.
Več o izdelku in na kakšen način lahko z njim spodbujate samostojnost, miselne in kreativne sposobnosti otroka pa razkrije Nastja sama.
-
V 20. epizodi podcasta Poslušam.se boste lahko prisluhnili mojemu pogovoru s specialno pedagoginjo Matejo Cvet.
V najinem pogovoru boste tudi vi lahko slišali veliko uspešnih strategij podpore in pomoči otrokom z disleksijo - na področju branja, pisanja ter tudi na ostalih področjih, na katere vpliva ta specifična učna težava.
Kar je še posebej navdihujoče in zelo podpre otroke in njihove starše, pa je, da Mateja o učinkovitih strategijah in podpornih znanjih ter krepitvi samopodobe govori iz osebnih izkušenj, tudi sama ima namreč disleksijo. Svoje znanje in izkušnje, ki jih ima ravno zato na tem področju, pa že od študentskih let naprej uporablja tako, da pomaga otrokom s podobnimi izzivi in njihovim staršem.
Katera znanja boste pridobili s poslušanjem najinega pogovora?
Kako otroku z disleksijo pomagati do boljše samopodobe?
Katera znanja, spretnosti lahko otroka z disleksijo zelo podprejo?
Kdaj in na kakšen način se za otroke z disleksijo računalnik izkaže kot zelo uporaben pripomoček?
Katere asociacije so po njenih osebnih izkušnjah učinkovite za otroke z disleksijo?
Kateremu področju, na katerem ima po njenem mnenju večina otrok s takšnimi izzivi težave, večinoma posvečamo premalo pozornosti?
in še mnogo drugih uporabnih in koristnih informacij.
-
Živimo v času, ko nas teme o vzgoji in razvoju otroka zelo zanimajo, po drugi strani pa smo zaradi različnih informacij pogosto zelo zmedeni. V tokratni 19. epizodi podcasta Poslušam se gostim zdravnico Nino Seražin lakota, ki se v zadnjih letih veliko izobražuje tudi na področjih, kako krepiti naš odnos z otrokom. Znanje pridobiva preko izobraževanj in svojega materinstva. Svoje znanje deli na svoji spletni strani, preko Instagram in Facebook profila Nina Lakota – Razvoj starša, nudi pa tudi svetovanja 1 na 1. Kako otroku postaviti mejo, da z njim ohranimo odnos?
Osrednja tema najinega pogovora je tako postavljanje meja. Z Nino Seražin Lakota sem se pogovarjala o tem, kaj sploh je meja, zakaj jih otrokom sploh postavljati ter kako jih postavljati tako, da z otrokom ohranimo odnos. KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE? Kako postaviti mejo, da ohranimo povezan odnos?️ Katerega vodila se pri postavljanju meje držimo?️ Je pomembno, da sta starša pri mejah usklajena?️ Se o mejah z otrokom lahko pogajamo?️ Kako napolniti “čustveno skodelico” otroka? Kateri strahovi so pri nas odraslih najpogostejši pri postavljanju meja?In še veliko več Ninega znanja in izkušenj za povezan odnos z otrokom, vse razloženo na preprost način in konkretnih primerih.
Prijetno poslušanje želiva vsem. Veseli bova vsakega vašega vprašanja, mnenja, delitve vaše izkušnje.
-
Ta mesec v 18. epizodi podcasta Poslušam.se z gostjo Nežo Novak, mag ZDŠ, študentko zakonske in družinske terapije, govorim o tem, kako se kot družina pripraviti na dopust, da tam dejansko uživamo vsi člani družine.V sedanjem času je napisanih veliko člankov s seznami nujnih pripomočkov, ki jih potrebujemo vzeti s seboj na dopust. O tem, zakaj pa je koristno in pomembno, da partnerja pred dopustom spoštljivo skomunicirata svoje želje in pričakovanja za dopust, pa bolj malo.Tako ste zelo vabljeni, da se mi pridružite v tej epizodi, ko Neža Novak, ustanoviteljica družinskega inštituta AD VITAM deli učinkovite strategije in konkretne napotke, ki vam bodo pomagali pri pripravi na družinski čas med dopustom in dejansko uživati v dopustu.“Za to, da se imamo dobro na dopustu je dobro, da ga načrtujemo”.KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE?💫zakaj je za vse člane družine pomemben čim bolj izpopolnjujoč dopust;💫 pomembnost poznavanja svojih želja, pričakovanj, potreb …💫pomembnost komunikacije med partnerjema; konkretne primere izražanja želja.💫kako v pripravo na dopust vključimo otroke .💫kdaj in kako vključiti druge osebe za pomoč na dopustu.Vsem želiva lep dopust, kjer koli ga preživljate/boste preživeli .
-
V 17. epizodi podcasta Poslusam.se boste lahko prisluhnili mojemu pogovoru še z dvema strokovnjakinjama: z Manco Pavlin in Sandro Oman.️ Manca Pavlin je profesorica razrednega pouka in ustanoviteljica podjetja Kookidi. ️Sandra Oman je montessori pedagoginja, ustanoviteljica projekta Nazaj k otroku in odgovorna za razvojno področje pri podjetju Kookidi. Glavna tema te epizode je otroška igra in zakaj je zelo pomembna. V tej epizodi boste tako izvedeli, kako strokovnjakinji opredelita, kaj je igra in kakšen pomen ima igra v otrokovem razvoju? Kaj je skupno igračam, ki najbolj podpirajo otrokov razvoj? Zakaj “manj je več” velja tudi pri količini igrač? Kaj je glede otroške igre in igrač ugotovila Maria Montessori? Zakaj termin Montessori igrača ne obstaja- je zavajajoč? Na kakšne načine najbolj podpiramo otrokov razvoj prve mesece? Z nami pa za konec delita tudi svoja spoznanja pri opazovanju igre svojih otrok.
-
V 16. epizodi podcasta Poslušam.se boste lahko poslušali pogovor s kineziologinjo Kim Bogataj.Kim je izjemno raziskovalka delovanja človeškega telesa. Odkriva in nas ozavešča o povezanosti nastanka skolioze pri najstnikih z neustreznim gibalnim razvojem, šibkejšim sesalnim refleksom, dihanjem na usta …V epizodi tako dobite odgovore na vprašanja: Kaj sploh je adolescentna idiopatska skolioza? Kdo jo odkrije, kako jo zdravimo, kakšne vaje priporoča?Odgovori na vprašanje, ki ji ga najpogosteje zastavijo starši - je ozdravljiva? Kaj lahko starši dojenčkov in mlajših otrok preventivno naredimo, da je manj možnosti, da do pride do nastanka te vrste skolioze?
-
Mame smo si zelo različne po tem, kakšne življenjske izkušnje imamo pred in med nosečnostjo ter po čisto unikatnih izkušnjah samih porodov. Je kljub vsemu kaj skupnega, kar večina žensk potrebuje v poporodnem obdobju? V 15. epizodi podcasta Poslušam.se lahko slišite odgovore Maje Trupi, ki se preko različnih poklicnih poti vsakodnevno srečuje z mamami v poporodnem obdobju. Med drugim je namreč inštruktorica masaže dojenčkov, doula, voditeljica ženskih krogov ter ustanoviteljica največje podporne skupine za mamice pri nas - Mamice na porodniški. Na kakšne načine lahko mame poiščejo svojo “vas”- oz. svojo podporno skupnost/podporo? Eden od načinov, ki ga omeni Maja, je tudi, da si mama poišče poporodno doulo. V pogovoru med drugim izveste tudi, kaj je glavna naloga takšnih doul. V zadnjih letih pa mame pogosto iščemo podporo in mnenja ter izkušnje drugih mam tudi preko spleta in različnih spletnih skupnosti. Kaj je gostjo pripeljalo do tega, da je novembra 2020 ustanovila FB skupino za mamice, ki sedaj šteje 13.500 članov. V skupini daje velik poudarek temu, da se v njej mame počutimo varne in sprejete ter da lahko zastavljamo (tudi anonimna) vprašanja administatorkam in strokovnjakinjam, ki si jih drugje mogoče ne upamo.
-
V tej epizodi gostim dr. Ano Bezenšek, profesorico specialne in rehabilitacijske pedagogike, znanstvenico in predavateljico. Kako v današnjem času in tempu vzgajati otroke skozi pozitiven pristop?
Med drugim izveste odgovore na naslednja vprašanja, ki jih ponazori s konkretnimi primeri, večinoma kar iz vzgoje svojih dveh otrok. Kako je z uporabo besede priden/pridna? Kakšne naj bodo pohvale otroku, da so učinkovite? Kako jih spreminjamo glede na starost otroka? Ali in na kakšen način otroka nagraditi za določeno vedenje?
Pogovarjava se o čisto vsakdanjih situacijah kot so npr. da otroci včasih v danem trenutku ne želijo za seboj pospraviti igrač. Kako takrat postopati? Je lahko pri tem čas naš zaveznik? Kako otroka navaditi piti s kozarčka in odvaditi pitja po steklenički? Poslušajte zelo zanimiv in koristen nasvet.Kako pa reagirati, ko se otrok vede neželeno? V pogovoru omeniva več konkretnih situacij, med drugim tudi skupno nakupovanje z malčkom/otrokom. Zakaj vse se lahko otrok v trgovini neželeno vede? Kakšna naj bo ob neželenem vedenju naša komunikacija?
-
V 13. epizodi Poslusam.se sem se pogovarjala s strokovnjakinjama iz Inštituta za spanje, z ustanoviteljico Ino Io in z Lejo Mauko, diplomirano psihologinjo.
V pogovoru razložita pomen naše bližine- bližine staršev za razvoj dojenčka, zakaj je izjemno pomembno, da se na dojenčkove potrebe odzivamo (tudi ponoči), kakšna so pravila varnega spanja z dojenčkom v skupni postelji. ️
V pogovoru med drugim izveste odgovore tudi na naslednja vprašanja: Kaj je varna navezanost in kaj je zanjo značilno? Kako sta povezana varna navezanost in spanje? Kakšne so pasti in posledice spalnih treningov? ️
Izveste, kdaj je smiselno začeti s spalno rutino, seveda, da ta poteka ob skrbnem/ sočutnem spremljanju dojenčka in prilagajanju naši družini. ️
Kaj pa v primeru, ko naš odziv ni tak, kot bi si želeli? Prisluhnite strokovnjakinjama.
Ina Io je terapevtka senzorne integracije in svetovalkaza spanje, Leja Mauko pa univerzitetna diplomirana psihologinja in registrirana izvajalka programa Krog varnosti, trenutno vključena tudi v izobraževanje za svetovalko za spanje.
-
V najinem pogovoru prepletava pogovor o vzgoji njenega sina in njeni poslovni poti skupaj s Karmen Maze ter ugotovitvam, ki jih je Neža spoznala v teh 5 letih njune skupne poslovne poti.
Izvedeli boste, kdaj in kako se je rodila ideja za @la.popsi zamrznjen desert na palčk iz svežega sadja ter kako je bil v to idejo “vpleten” njen sin Aleksander.
Neža je svojega sina prvi dve leti vzgajala v Ameriki. Tam je usklajevala vzgojo s poslovnimi in drugimi obveznostmi. Razloži, kako je doživljala medosebne odnose v Ameriki in katere so tiste stvari, ki jih je prevzela iz bivanja v ZDA, za kaj pa je po tej izkušnji za življenje v Sloveniji še bolj hvaležna.
Sporočilo epizode je, da je včasih potrebno preslišati mnenje bližnje okolice in verjeti v svoje sanje.
-
V tokratni 11. epizodi Poslušam.se podcasta lahko prisluhnete mojemu pogovoru z inkluzivno pedagoginjo Tino Zabukovec o skotopičnem sindromu. Tina je januarja postala certificirana presojevalka za skotopični sindrom po metodi Irlen in opravlja testiranja za prisotnost sindroma na 1. stopnji.
V epizodi Tina predstavi: kaj je skotopični sindrom in kateri so njegovi najpogostejši znaki; kako pogosto se pojavlja in kako pogosto se pojavlja skupaj z disleksijo; kaj je tista glavna razlika med disleksijo in skotopičnim sindromom, ki jo lahko hitro opazimo; kako poteka testiranje za skotopični sindrom po Irlen metodi na 1.stopnji ter v katerih primerih učencem barvne folije ne zadostujejo in so potrebna Irlen očala; izkušnje svojih učencev z diagnosticiranim skotopičnim sindromom in njihovo funkcioniranje; katere znake skotopičnega sindroma opaža pri sebi in kako si pri tem pomaga.
-
V tokratni epizodi podcasta Poslušam.se gostim dolgoletno učiteljico joge, meditacije in intuitvnih dušnih zapisov, Tjašo Kuzmič - ustanoviteljico @ashajoga. Gre res za meni zelo ljubo, (p)osebno epizodo, Tjaša je namreč tudi moja učiteljica joge.
V tej epizodi izveste, kako je Tjašo joga spremljala že od mladostniških let naprej, ji pomagala in jo učila tudi skozi različne zdravstvene izzive.
Kako biti v stiku s sami seboj? Zakaj je to izjemno pomembno? Bolj kot je ženska v stiku sama s seboj, lažje obvladuje izzive in spremembe, ki jih prinese materinstvo. Tako lahko med drugim slišite, kakšen vpliv so imele vadbe joge, meditacije in cela njena duhovna pot na njeno vlogo mame ter druge pomembne odnose v njenem življenju.
Kako do odločitve za njeno samostojno poklicno pot v teh negotovih časih?
Čisto na koncu epizode pa lahko slišite mojo osebno izpoved, na kakšen način so meni osebno pomagale Tjašine vadbe pri eni od večjih sprememb v mojem življenju.
-
Ste vedeli, da imajo v Sloveniji vsi 5-letniki pravico do sistematskega logopedskega pregleda? V 9. epizodi podcasta Poslušam.se sem se pogovarjala z Jasmin Podversic, mag. logopedije in surdopedagogike.
V pogovoru izveste, da je ta logopedski pregled del sistematskega pregleda petletnikov, in da seveda tako vabilo ni razlog za skrb. Slišali boste, kaj najpogosteje skrbi nas starše na tem pregledu, na kakšne načine se približa otrokom pa tudi njena opažanja, kako smo se spremenili starši v zadnjih letih ter kakšne praktične nasvete nam ponudi.
Koliko časa traja logopedski pregled? Katere izvide naj prinesemo starši s seboj? Kaj je najpomembnejše pri izvajanju logopedskih vaj?
V pogovoru poleg odgovorov tudi na ta vprašanja, izveste tudi obisk katerega strokovnjaka predlaga staršem ob različnih težavah. Kam vas tako usmeri, če otrok npr. jeclja, kam če ugotovi, da otrokova artikulacija kot mehanska stvar ni v redu, kam če ima otrok težave z glasom/je hripav …?
Na blogu Poslušam.se pa najdete povezavo na njeno zbirko vsakodnevnih aktivnosti, ki jo je pripravila za starše predšolskih otrok, ko je delala kot logopedinja v vrtcu.
-
V 8. epizodi podcasta Poslušam.sev pogovoru s Tino Trojar, vodjo ženskih krogov izveste::
-kaj so to ženski krogi;
-kako je Tino pot pripeljala do tega poslanstva;
- kakšno moč imajo ženski krogi, podpora ženske ženski,
-kaj vse nam lahko dajo takšna srečanja ; kaj lahko damo sebi, našim hčerkam in drugim s tem, da (po)iščemo in sledimo tistemu, kar v nas prižiga iskrice in kakšni zakladi- možnosti se nam tako lahko odprejo;
-kje vse se Tina uči aktivnega poslušanja, kar je za vodenje ženskih krogov zelo pomembna veščina;
-kakšna so pravila ženskih krogov, da se tako počutimo varne, podprte, sprejete; kaj vse Tino inspirira in kako se to odaža tudi pri pripravi na ženske kroge in še in še …
- Show more