Episodes
-
Ranní brífink Jana Beránka: Války nějaká výročí moc nezajímají, tohle ale za připomenutí stálo. Ukrajina se v ruské válce úspěšně brání už přes 1000 dnů – kulaté číslo připadlo na začátek tohoto týdne. Ztráty na lidských životech a osudech jsou enormní, zřejmě v řádu desítek až stovek tisíc na obou stranách.
-
Missing episodes?
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Je to dlouhodobý problém české ekonomiky: do veřejných rozpočtů odvádějí poměrově nejvíce ti s nejnižšími příjmy. To s sebou nese mizivou motivaci nechat se legálně zaměstnat a zároveň vysoký počet lidí pod hranicí chudoby. Žádná z porevolučních vlád ale ucelené řešení dosud nepřinesla. Změnit to teď chce tým ekonomů z výzkumné neziskovky PAQ Research, expertů Univerzity Karlovy z Centra veřejných financí a lidí z ekonomického výzkumného pracoviště CERGE-EI. Základní parametry návrhu v Ranním brífinku vysvětluje ekonom z PAQ Research Petr Vilím.
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dnešním hostem je Luděk Vainert, který přišel okomentovat výrok Petra Fialy, že když mu dáme ještě čtyři roky, budeme mít platy jako v Německu, budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy a nebudeme montovnou. Ministerský předseda pak schytal takovou čočku, že by ho člověku bylo chvílemi snad až líto, kdyby nebyl politik.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Poslední čísla o vývoji české ekonomiky nepřinášejí nijak zvlášť optimistické čtení. Růst HDP se pohybuje jen lehce nad nulou, meziroční inflace se sice vrátila mezi dvě a tři procenta, stále ale nemůžeme s jistotou říct, že všechna rizika stran rychlého růstu cen pominula, a nijak úchvatné výsledky nehlásí ani pro Česko zásadní průmysl. Jestli se můžeme do příštího roku dívat s nadějí na lepší výsledky, také na to odpovídá nová Makroekonomická prognóza České bankovní asociace. V Ranním brífinku se na ni podíváme s ekonomickým analytikem České spořitelny Michalem Skořepou.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: V neděli to bude přesně 35 let od první demonstrace studentů, která přerostla v sametovou revoluci. Když pamětníci vzpomínají na tehdejší události, vzpomenou si, že hlavní touhou byla tehdy svoboda, politická a také ekonomická. Obojího se podařilo dosáhnout, přesto ve společnosti panuje špatná nálada. A nevyplývá to jen ze statusů na sociálních sítích, kde se zdá, že o pět korun dražší kostka másla musí spustit převrat.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme do světa kryptoměn, kde se dějí netušené věci. Kryptoměny letí po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách nahoru jako rakety jeho spojence Elona Muska. A ti, kdo do kryptoměn naskočili, si virtuálně mastí kapsy. Je to tedy dobrá chvíle, abychom si popovídali s kryptoměnovým expertem, který se pokusí odhadnout, kam až může hodnota bitcoinu vystoupat.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Německo řeší, kdy bude mít předčasné volby - jestli už v únoru, nebo spíš později v březnu. Co budou témata, která volby rozhodnou? Jakým lídrem je Friedrich Merz, jehož CDU volby s největší pravděpodobností vyhraje? A bude nová vláda dál podporovat Ukrajinu? Do budoucnosti Německa jsme se podívali s dlouholetým expertem na tuto zemi Vladimírem Handlem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dostupnost a kvalita bydlení v Česku je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. V současnosti je tak Česko na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti loňsku si pohoršilo o jednu příčku. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bytu či domu, což souvisí s poklesem úroků.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Ti, kteří měli přijít, nepřišli. I tak by se možná – s jistou nadsázkou a odkazem na už zlidovělý výrok Andreje Babiše z covidové éry – daly shrnout důvody, které vedly k vítězství Donalda Trumpa. Průzkumy přitom byly nebývale vyrovnané, ale výsledek byl naopak poměrně přesvědčivý. V čem Kamala Harrisová ve finiši selhala a co naopak pomohlo Trumpovi? A jaký vliv měly sociální sítě a hlavně pak nejbohatší člověk planety Elon Musk. V Ranním brífinku to rozebírají reportéři HN Kristýna Matějková a Martin Ehl.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dobrá zpráva pro všechny motoristy – pohonné hmoty jsou v Česku výrazně levnější než před rokem ve stejnou dobu. Konkrétně litr benzinu Natural 95 stojí podle dat společnosti CCS v průměru o tři koruny méně, litr nafty je pak levnější dokonce o pět korun. Ceny na pumpách jsou tak na začátku listopadu nejnižší za poslední čtyři roky. Proč tomu tak je a jaká je šance, že levné tankování ještě nějakou dobu vydrží, nejen na to v Ranním brífinku odpovídá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Dnes si občané Spojené států amerických vyberou svého prezidenta pro následující čtyři roky. Volí mezi demokratkou Kamalou Harris a republikánem Donaldem Trumpem. Jak volby probíhají? Jaký výsledek se očekává? A jaký bude mít jejich výsledek vliv třeba i na Českou republiku. Nejen o tom v Ranním brífinku Hospodářských novin s Dominikou Perlínovou z Aktualně.cz, která se vrátila z Ameriky a celou situaci dlouhodobě pozorně sleduje.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Milion korun – navzdory tomu, že jeho hodnota v čase neustále klesá – zůstává tato částka pro mnoho Čechů symbolem bohatství nebo alespoň velmi solidního kapitálu, se kterým se už dá zajímavě investovat. A jako titulní motiv jsme jej v Hospodářských novinách vybrali také pro nové vydání investičního speciálu Rentiér. Co všechno se v něm dočtete a jestli si milion opravdu stále zaslouží vaši pozornost, nejen o tom v Ranním brífinku mluví hlavní autor Rentiéra a vedoucí redaktor investiční rubriky Hospodářek David Busta.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Kabinet Petra Fialy po třech letech vládnutí hlásí, že má z 90 procent hotovo. A koaliční předsedové se předhánějí v tom, kolik zelených fajfek už si zvládli odškrtnout. Jenže nezávislí experti nad tím kroutí hlavou. Místo velkých reforem totiž přišly jen drobnější a hlavně opatrné změny. Co se tedy v praxi opravdu povedlo a co jsou spíše prázdné proklamace? V Ranním brífinku na to odpovídá politický reportér HN Ondřej Leinert.
-
Ranní brífink Jana Beránka: ilničáři začínají stavět nový úsek dálnice D7 u Slaného. Jenže je dost dobrých důvodů tady zbystřit: ještě během podzimu se začnou stavět i další a do Vánoc bude celá část od Prahy až po Postoloprty, tedy až za Louny, buď hotová, nebo aspoň rozestavěná. V roce 2027 by pak celá tahle část mela být funkční.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Česko na tom ve vývoji bojových dronů není vůbec špatně, vysvětluje Jiří Janoušek, spoluzakladatel startupu FlyinDefence. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, jak často dostává zpětnou vazbu od ukrajinských vojáků, kterým posílá jeho firma drony, kolik dronů má dnes smysl koordinovat v jednom útoku a jaké jsou nejúčinnější protidronové zbraně.
- Show more