Episodes
-
Lahkamised Tartu vanas anatoomikumis olid arstiõppe oluline osa pea 200 aastat. Kuidas õppetööks surnukehasid hangiti ja mida nendega tehti? Kuidas kehasid transporditi ja säilitati? Millised lood levisid rahvasuus ja ajakirjanduses? Mida on teada lahkamistest Tartus enne vana anatoomikumi rajamist? Kehade hankimisest Tartu Ülikooli anatoomikumile 19. sajandil ja 20. sajandi alguses räägib Tartu Ülikooli muuseumi teadussekretär Ken Ird.
Uuri juurde:
ERMi aastakonverents “Õige keha, vale keha” (Ken Irdi ettekanne 1:03:15-1:36:30)Ühe maja lugu: Tartu vana anatoomikumAjavaod: Vana anatoomikumReportaaž Vanast anatoomikumist, aastast 1926Tartu Ülikooli kliinikum: “220 aastat ravi-, õppe- ja teadustöödKaarina Reini doktoritöö “Arstiteadus rootsiaegses Tartu gümnaasiumis ja ülikoolis aastatel 1630-1656. Meditsiinialased disputatsioonid ja oratsioonid ning nende autorid”Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Öeldakse, et hea loo levikul pole tõde takistuseks. Lisaks meelelahutusele võivad vandenõuteooriaid olla vahend strateegilises kommunikatsioonis ja mõjutustegevuses. Mis iseloomustab kaugeleulatuvaid vandenõuteooriaid? Kuidas suhestuvad need tervisealase valeinfoga? Millisel juhul võivad vandenõuteooriad olla ohtlikud ning mis muudab nende kummutamise problemaatiliseks? Oma uurimisvaldkonnast räägivad Tartu Ülikooli semiootikud Andreas Ventsel ja Mari-Liis Madisson.
Uuri juurde:
Andreas Ventseli, Mari-Liis Madissoni ja Mihhail Lotmani raamat “Varjatud märgid ja salaühingud. Vandenõuteooriate tähendusmaailm”Artikkel ERRi teadusportaalis Novaator “Semiootikud: vandenõuteooriatele annavad väe ja sisu mõrad ühiskonnas”Andreas Ventseli ja Mari-Liis Madissoni Vaba Akadeemia loengud “Vandenõuteooriate poliitiline potentsiaal” ja “”1984” troopidest sotsiaalmeedias ringlevates vandenõulugudes”Andreas Ventseli ja Mari-Liis Madissoni Vaba Akadeemia loeng “Kas ja kuidas vaidlustada vandenõuteooriaid?”Eesti-vastase propaganda paljastamisele keskenduva Propastopi kodulehtPeter Knighti raamat “Conspiracy Culture: From Kennedy to The X Files”Dulles´i plaani vandenõuteooriaSünaps #84 - Arvamusfestival 2024: Ebaravi virvatuledSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Missing episodes?
-
Mitmed koolid on seadnud nutiseadmete kasutamisele kindlad reeglid ja paljud arutlevad selle üle. Millised põhjendused räägivad piirangute ja selgete kokkulepete kasuks? Millist mõju avaldab pidev nutiseadmete kasutus arenevale ajule ja noore tervisele? Kuidas teha nii, et lapsed oleksid ennastjuhtivad nutiseadmete kasutajad nii koolis kui kodus? Oma kogemust ja mõtteid jagab laste- ja noortepsühhiaater, Eesti Psühhiaatrite Seltsi juht ning Tallinna Lastehaigla Laste Vaimse Tervise Keskuse juhataja Anne Kleinberg.
Uuri juurde:
Avalik kiri. Nutiseadmete kasutamine koolides vajab reguleerimistUNESCO raport "Technology in education — A tool on whose terms?”Anders Hanseni raamat “Ekraaniaju”Sünaps #72 - Jaan Aru: Ajust ja mõttevälgatustestSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Punase-rohelise värvipimedust esineb keskmiselt ühel mehel kaheteistkümnest ja ühel naisel kahesajast. Millised on erinevad värvitaju häired ja nende tekkepõhjused? Kas värvipimedus saab elu jooksul muutuda ja kas sellele on leevendust? Kuidas mõjutavad need häired igapäevaelu? Saatekülaline on Ida-Tallinna Keskhaigla Oftalmoloogiakeskuse arst-resident Martin Toomas Sõmera.
Uuri juurde:
Värvipimeduse simulaator “Coblis”Ishihara ja Farnsworthi testidArtikkel John Daltoni värvipimedusest Science+Industry Museumi blogisSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Parimad toiduelamused sünnivad meelte koostoimes. Kuidas me lõhnu ja maitseid tajume ja mil moel toidutehnoloogia seda mõjutab? Miks on jäätis vastupandamatum kui varsseller ja kuidas toimib lõhnaturundus? Kas haistmismeelt saab treenida? Mis on anosmia ja kuidas lõhnataju kadumisest taastuda? Neil ja veel paljudel teemadel räägib Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor, lõhna- ja maitseteadlane Kristel Vene.
Uuri juurde:
Kristel Vene TEDxTallinn kõne “Asi on maitses”;Siin Tartu saade “Lõhn”;Ülevaade anosmiast virtuaalkliiniku lehel ;Artikkel lõhnaturundusest Turundajate Liidu kodulehel.Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | LinkedIn | YouTube | E-pood | Sündmused -
Sünapsi avalikul salvestusel Arvamusfestivalil 10. augustil Paides kohtusid perearst ja arstiteadlane Marje Oona, sotsiaalteadlane Marko Uibu ning Terviseameti peadirektori asetäitja Ragnar Vaiknemets. Ühiselt arutlesime ebaravi olemuse, mõju ja leviku üle ning vastasime publiku küsimustele. Mille põhjal hinnata tervisealase nõuande või toimingu tõenduspõhisust? Kuidas mõjutavad ravi kulgu platseebo ja notseebo efektid? Kes on libameditsiini ja väärinfo suhtes eriti mõjutatavad ning kuidas toetada inimest, kes jõudnud tervist kahjustava inforuumi jäneseurgu? Mida saame teha, et teaduspõhisest meditsiinisüsteemist kaugenenud inimene ei kapselduks ega jääks ilma vajaliku abita? Kuula Sünapsit ja saad teada ...
Uuri juurde:
Eesti Perearstide Seltsi juhis libameditsiini ja libaeksperdi tuvastamiseks;Ebaravi tunnused ja levinumad küsimused Terviseameti kodulehelt;Marko Uibu artikkel “Võitlus teaduse nimel: skeptilise aktivismi kujunemine, retoorilised võtted ning eesmärgid” (Ajalooline Ajakiri, 2012,3 /4 (141/142), 337-357);Kadi Lubi, Marko Uibu ja Katre Koppeli artikkel “Teaduslikult alternatiivmeditsiinist” (Eesti Arst 2018;97(8):409-415);Edzard Ernsti raamat “Alternatiivmeditsiin. 150 meetodi kriitiline hinnang” (Argo, 2021);Andrea Grignolio raamat “Kes kardab vaktsiine?” (Argo, 2020).Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | LinkedIn | YouTube | E-pood | Sündmused -
Kuidas aju nägusid töötleb? Milles väljendub näopimedus ja kas nägudemälu on treenitav? Kuidas mõjutab nägude tuvastamise võimet stress ja alkohol? Mis aitab möödunud sündmusi võimalikult täpselt kirjeldada? Millised on viimaste aastakümnete peamised arengud ülekuulamispsühholoogias? Saates räägib oma uurimisvaldkonnast Tallinna Ülikooli õiguspsühholoogia dotsent Kristjan Kask.
Uuri juurde:
Kristjan Kask “Tuttav või tundmatu. Näotuvastus psühholoogias ja õiguses” (2024, kirjastus Argo);Kristjan kask “Kui seinad räägiksid: küsitlemise kunst” (2019, kirjastus Argo).Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | LinkedIn | YouTube | E-pood | Sündmused -
Tervist toetava keskkonna loomise ja hoidmise üheks eelduseks on erinevate eluvaldkondade ja elanikkonna koostöö. Kuidas elanikkonna tervisekäitumist toetada ja edendada? Mis on tervise- ja heaoluprofiil ning kuidas seda kasutada? Mis põhjustel elavad Põlvamaa mehed tervena statistiliselt vähem kui Eestis keskmiselt? Millised on need sihtrühmad, kellest tõenduspõhises tervisedenduses lähtutakse? Hooaja viimases saates avab teemat Tervise Arengu Instituudi paikkondade tervise edendamise osakonna juhataja Triinu Purru.
Uuri juurde:
Maakondade tervise- ja heaoluprofiilid (Terviseinfo.ee)Maakondade tervise ja heaolu ülevaated (Terviseimfo.ee)Eesti riigi terviseprofiil 2023 (OECD)Põlvamaa tervise ja heaolu ülevaade 2022 (TAI)Põlvamaa tervisestrateegia aastani 2035 (TAI) -
Millega saab aidata logopeed ja milliseid töövahendeid teraapias kasutatakse? Kuidas toetada lapse kõne arengut? Mida saab teha, kui mureks on kogelus või neelamisraskused? Mil viisil hoolitseda oma hääle eest? Kuidas koostöös logopeediga iseeenda või lähedase teraapiale parimal moel kaasa aidata? Saates räägivad oma erialast Eesti Logopeedide Ühingu eestseisuse liikmed Helje Möller ja Aaro Nursi.
Uuri juurde:
Eesti Logopeedide Ühingu kodulehtArtikkel “Eesti logopeedia sada aastat” (Õpetajate Leht)Tervisemuuseumi mobiilsetest mininäitustestKreisiraadio sketš “Logopeed”Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Uuri juurde:
Elektritõukerattaga liiklemise reeglid Transpordiameti kodulehelTranspordiameti liiklushariduse portaalTervise Arengu Instituudi aastaraamat 2023 “Alkoholi turg, tarbimine ja kahjud Eestis”Matthew Walkeri raamat “Miks me magame?”Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Millal algas Eestis veredoonorlus ja millistele tingimustele pidi doonor algusaegadel vastama? Kuidas vereandmine toimus? Milliste vahenditega on meie veredoonoreid läbi aegade tänatud ja motiveeritud? Kuidas kohanes Verekeskus muutunud oludega taasiseseisvunud Eestis? Millised piirangud kehtivad vereandjale tänapäeval ja kuidas protseduuriks valmistuda? Verekeskuse ajaloost ja doonorlusest räägib Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskuse juhataja Ave Lellep.
Uuri juurde:
Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskuse kodulehtVerekeskuse dokumentaalfilm “Vere lugu. 80 aastat doonorlust Eestis”Tartu Ülikooli Kliinikumi Verekeskuse kodulehtAmeerika Punase Risti ülevaade vereülekannete ajaloost maailmasSünaps #35 - Veregruppide A ja BSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Kuidas esinedes või võisteldes ärevusest läbi tulla ja millega saab aidata esinemispsühholoog? Milliste väljakutsetega võib esineja elukaare jooksul kokku puutuda ja mida võiks silmas pidada psühholoogiliselt vastutustundlik juhendaja? Miks on hea aeg-ajalt kaotada? Teemasid aitab avada spordipsühholoog ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia psühholoog Elina Kivinukk.
Uuri juurde:
Noorte vaimse tervise portaal Peaasi.eeElina Kivinuki koostatud õppematerjal “Tere tulemust! Spordipsühholoogia töövihik noorsportlastele”Tervise Arengu Instituudi veebileht Tark VanemSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Meditsiini areng on tõstatanud eetilise küsimuse, kas elu säilitamine igal tingimusel läheb kokku inimväärikuse ja patsiendi autonoomiaga. Kuidas teha nii, et inimese tahe oma elu lõpu osas oleks läbimõeldud ja jõuaks tema soovi korral õigeaegselt meditsiinisüsteemi ja lähedasteni? Seda olukorras, kui inimene ise enam trauma või pöördumatu haiguse tagajärjel ei suuda väljendada oma otsust ravi jätkamiseks või keelamiseks. Valitsuse töölauale jõudvast elulõpu tahteavalduse eelnõust, selle taustast ja tähtsusest räägib praktilise filosoofia professor, Riigikogu liige ja Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop.
Uuri juurde:
Tartu Ülikooli eetikakeskuse kodulehtAndres Soosaare õpik “Meditsiinieetika” (2016)Reporteritund “Elulõpu tahteavaldus. Kellele ja milleks?” (Vikerraadio, 03.04.2024)Sünaps #75: Meditsiin ja õigusSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Millal saab helidest müra ning kuidas on sellega seotud stress, võimalikud unehäired ja südame isheemiatõbi? Millised on peamised keskkonnamüra allikad ning millest räägivad Tallinna ja Tartu mürakaardid? Kas müraga on võimalik harjuda ja kuidas end soovimatu müra eest kaitsta? Müra tervisemõjudest räägib keskkonnatervishoiu spetsialist Triin Veber.
Uuri juurde:
Triin Veberi artikkel “Keskkonnamüra mõju tervisele”Tallinna linna liiklusmüra kaart 2022Tartu linna liiklusmüra kaart 2022Mürast ja keskkonnatervisest Terviseameti kodulehelVälisõhus levivast mürast Kliimaministeeriumi kodulehelSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Tartu Ülikooli meditsiiniõiguse õppejõud ning advokaadibüroo Ellex Raidla juhtivpartner ja vandeadvokaat Ants Nõmper räägib meditsiiniõigusest. Millised on meditsiiniõiguse peamised põhimõtted? Mis on patsiendi kolm kohustust ja kas patsiendi tahe on alati ülimuslik? Kuidas toimub meditsiinisüsteemis õiguslike vaidluste lahendamine? Mida reguleerib patsienditestament ja millised muutused selle vormistamises lähiajal toimuvad? Kuidas reguleerida ebaravi ning mida õpetas õigussüsteemile koroonapandeemia?
Uuri juurde:
Eesti Vabariigi põhiseadusAndres Soosaare õpik "Meditsiinieetika" (2016)Ants Nõmperi ja Jaan Sootaki õpik “Meditsiiniõigus” (2007)Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Psühholoog ja unetehnoloog Kene Vernik räägib levinumatest parasomniatest ehk unehäiretest, millega kaasnevad ebatavalised liigutused, emotsioonid, tajud ja unenäod. Mis võib panna inimese magades kõndima ja kuidas võiks temaga sel juhul käituda? Kuidas tekib unehalvatus ja luupainajaefekt? Kas unes söömine on müüt või mitte? Lisaks tuleb muuhulgas juttu unearhitektuurist ja unenägude rollist vaimsest traumast taastumisel. Vastuse saab ka küsimus, kas und saab ette või järele magada.
Uuri juurde:
Kene Vernik “Hea une teejuht. Praktiline käsiraamat unetusest jagu saamiseks” (2019)www.kenevernik.eeTervisemuuseumi virtuaalnäitus "Unelood"Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Tervise Arengu Instituudi tervise ja heaolu edendamise keskuse laste ja noorte valdkonna juht Tiia Pertel kirjeldab lastele suunatud uimastiennetuse põhimõtteid. Kuidas on uimastiennetus ajas muutunud ja mis muudab mõne meetme tõhusamaks kui teised? Miks hirmutamine ei toimi ja kas teadlikkuse tõstmiseks piisab ühest loengust? Milline on uimastiennetust toetav keskkond?
Uuri juurde:
Ennetuse käsiraamat (TAI)Juhend “Mis toimib ennetuses ja mis mitte?” (TAI)Uimastiennetuse õpetajaraamat põhikoolile (TAI)TAI infokeskkond igas vanuses laste vanemateleNoorte vaimse tervise portaal PeaasiSünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Neuroteadlane Jaan Aru räägib ajust, loovusest ja eneseteostusest. Kuidas lasta ajul end üllatada, kust tulevad uued ideed ja kuidas suhestub loovus loogikaga? Milleks teha teadlikult pause? Kuidas muutub loovus elukaare jooksul? Millised on praeguse koolisüsteemi kitsaskohad ning kuidas soodustada õppetöös veelgi enam loovust ja eneseteostust?
Uuri juurde:
Jaan Aru raamatud “Ajust ja arust”, “Loovusest ja logelemisest”Jaan Aru ja Talis Bachmanni raamat “Tähelepanu ja teadvus”Intervjuu Jaan Aruga Vikerraadio saates “Kajalood”Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Sünapsi neljanda hooaja avasaate külalisteks on Uneversumi kolme näituse kuraatorid Ülle Kask, Annely Kaldoja ja Sandra Nuut. Juttu tuleb magamise olulisusest, unenägudest, inspiratsioonist ning ajast ja ruumist unele. Kuidas und hinnata ja luua endale head tingmused kosutavaks uneks? Kas unekäsitlus on ajaloos muutunud? Mil viisil näitlejad ja muusikud unenägusid kasutavad? Miks ja kuidas sündis kolmel muuseumil mõte näituseid ühiselt teha ning mida neilt näituselt leiame? Piilume ka saatekülaliste magamistuppa ja unerituaalidesse.
Uuri juurde:
Uneversumi veebilehtRaamat näituselt "Uneversum"Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube -
Kolmanda hooaja viimases saates räägime unenägudest ja loeme ette valiku muuseumi virtuaalnäitusele “Unelood” saadetud lugudest. Külaline on Tervisemuuseumi teadur ja virtuaalnäituse kuraator Anna Rinaldo.
Uuri juurde:
Tervisemuuseumi virtuaalnäitus “Unelood”.Sünapsile tasub kõrv peale panna, sest on plaanis kuulajaid analoogsete lugudega kostitada edaspidigi. Seni olge terved ja kohtumiseni Eesti Tervisemuuseumis!
tervisemuuseum.ee | Facebook | Instagram | YouTube - Show more