Episodes

  • Aké je to používať internet, notebook či smartfón pre človeka, ktorý je nevidiaci? A ktoré appky či služby  im najviac pomáhajú? V technologickom podcaste SHARE o tom rozpráva hlavný koordinátor slovenskej autority pre Braillovo písmo Michal Tkáčik. Rozpráva sa s ním redaktor Živé.sk Maroš Žofčin.

    V podcaste hovorí aj o týchto témach:

    Prístupnosť webových stránok a aplikácií pre nevidiacich.Rozdiely medzi dobrými a zlými prístupnými riešeniami.Porovnanie zariadení Apple a Android z hľadiska prístupnosti.Vývoj zariadení ako sú okuliare pre zrakovo postihnutých.Ako môže AI pomôcť zlepšiť život nevidiacich, no aj limity, ktoré s tým súvisia.Appka Be My Eyes a jej význam pri navigácii v bežnom živote.Potenciál technológií ako Neuralink.Úsilie Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu.

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Kybernetická bezpečnosť ambulancií je najmä o zodpovednosti lekárov.

    So slovenským zdravotníctvom to nevyzerá veľmi dobre. A to ani s jeho kyberbezpečnosťou. Téma je natoľko vážna, že si ju všímajú aj poisťovne. V novom dieli specialnej série podcastov SHARE o kyberbezpečnosti sa budeme rozprávať o tom, aké najčastejšie nedostatky sa objavujú a ktoré sú najrýchlejšie spôsoby, ako ich riešiť. Na naše otázky odpovedá manažér kybernetickej bezpečnosti poisťovne Dôvera Roman Varga. Rozpráva sa s ním redaktor Živé.sk Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Aký je aktuálny stav kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve.Kuriózne prípady podceňovania bezpečnosti.Ako dnes komunikujú lekári s pacientmi.Ako poisťovňa presvedčila lekárov prestať používať Windows XP.Prečo lekári nepoužívajú jednotný systém na komunikáciu s pacientom.Čo sú najjednoduchšie veci, akými by sa dal stav rýchlo zlepšiť.

    Podcast vznikol v spolupráci s poisťovňou Dôvera. Dôvera je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa. Má 1,7 milióna klientov a zazmluvňuje 12-tisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti od lekární cez nemocnice až po polikliniky. Poskytuje inovatívne digitálne služby ako samostatný odbor vývoja aplikácií (napríklad e-recept, ktorý štát neskôr prevzal, či mobilná aplikácia pre klientov) a kladie dôraz tiež na kybernetickú bezpečnosť.

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Za ani nie dekádu sa na niečo podobné podujal súkromník SpaceX a snaží sa systém znovupoužiteľných rakiet priviesť do dokonalosti. My sme sa pozreli na históriu jeho úspešného predchodcu.

    V 78. časti Slnečnej zostavy sa tiež dozviete:

    koľko jednotlivých kusov trosiek sa po nehode Columbie podarilo vyzbierať a katalogizovať,ktorý raketoplán vypustil na obežnú dráhu Hubblov vesmírny teleskop,prečo sa nástupca Challengeru nevolá „Challenger 2“a čo spôsobilo havárie Columbie a Challengera.

    O raketoplánoch a ich nesmiernom vplyve na výskum vesmíru sa v 78. epizóde Slnečnej zostavy rozprávajú Marián Psár a Matúš Toderiška.

    Máte otázku, žiadosť o doplnenie či len chuť na ponosovanie? Vaše postrehy píšte na na [email protected]. Čítame a odpisujeme!

  • Spoločnosť Apple predstavila nové iPhony 16 a 16 Pro, ako aj 10. generáciu hodiniek Apple Watch a sériu nových bezdrôtových slúchadiel. Redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin v podcaste SHARE zdieľajú svoje prvotné dojmy z predstavenia noviniek.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako hodnotíme tohtoročné najočakávanejšie predstavenie Apple.Na hodinkách nás najviac zaujal dizajn a nová zdravotná funkcia.Čierne Apple Watch Ultra sú sklamaním.AirPods 4 budú vážnym konkurentom Pro verziu.Páči sa nám zameranie AirPods Pro 2 na ochranu sluchu.iPhone 16 je najmä o lepšom fotoaparáte a novom tlačidle.Umelá inteligencia pôsobí skvelo, no v Európe sa jej zatiaľ nedočkáme.

    Téme sa venujeme aj tu:

    Apple ukázal novú líniu iPhone 16: Všetky informácie na jednom mieste Pozrite si, koľko bude stáť iPhone 16 a iPhone 16 Pro na Slovensku Apple Watch po rokoch menia dizajn. Oceľový model končí, Watch Ultra nemilo prekvapili Apple predstavil AirPods 4: Parádne funkcie za základnú cenu. Pro verzia zistí, či máte zlý sluchiOS 18 či macOS Sequoia klopú na dvere: Kedy Apple uvoľní nové systémy a aké zariadenia potrebujemeUmelá inteligencia od Apple mieri nielen na iPhony: Kedy bude dostupná a koľko bude stáť

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Hlavnou zmenou je výrazné rozšírenie počtu subjektov, ktorym zákon ukladá povinnosti.

    Slovensko bude čoskoro novelizovať zákon o kybernetickej bezpečnosti. Zmeny vychádzajú zo smernice NIS2, ktorú Slovensko musí preniesť do našej legislatívy.

    Novela už mieri do parlamentu a mala by platiť od budúceho roka. Čo sa tým zmení pre firmy a organizácie? Aké povinnosti pribudnú a ako sa zariadiť?

    O tom sa rozprávame v prvom diele špeciálnej serie podcastov Share ku kyberbezpečnosti. Na naše otázky odpovedá špecialista na kybernetickú bezpečnosť a právo Štefan Pilár z advokátskej kancelárie Signum. Rozpráva sa s ním redaktor Živé.sk Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Aké zmeny sa chystajú v novele zákona o kybernetickej bezpečnosti.Na ktoré subjekty by sa mal zákon po novom vzťahovať.Kto a ako bude jeho dodržiavanie kontrolovať.Kedy má zákon vstúpiť do platnosti.Koľko času budú mať subjekty na to, aby sa mu prispôsobili.

    Podcast vznikol v spolupráci s advokátskou kanceláriou Signum – Spojenie teórie a praxe, spojenie práva a IT bezpečnosti.

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Ceny predplatného na streamingové služby, ako sú Netflix, Disney+, SkyShowtime a ďalšie, nárazovo rastú. Prečo sa to deje a ako tento trend ovplyvní divákov na Slovensku? Čo znamená nárast cien pre súčasný trh a aké možnosti majú predplatitelia? V podcaste SHARE sa na tému zvyšovania cien streamingových služieb detailne pozreli redaktori Živé.sk Filip Maxa a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Prečo streamingové služby zvyšujú ceny?Ako sa zmeny dotknú slovenských používateľov.Aké sú nové ceny Netflixu a Disney+?Čo sa mení u ďalších služieb, ako Max, SkyShowtime, Apple TV+, Voyo a Prime Video.Čo môže prísť ďalej: Bude trend zdražovania pokračovať?

    Téme sa venujeme aj tu:

    Netflix v SR výrazne zvyšuje ceny. Pozrite si, koľko stoja balíčky po zmeneDisney+ na Slovensku opäť zvýši ceny. Začne predávať nový balíkStreamovacia služba Max už funguje. Ponúka nový obsah najmä z Discovery staníc

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

    V záplave informácií zo všetkých strán nie je vždy jednoduché sa vyznať. Ktoré autority sú naozaj autoritami, a kto sa nás snaží oklamať? Ktorým zdrojom veriť a čo v prípade, keď sa ani zdanlivo spoľahlivé zdroje nezhodujú? A čo očité svedectvá, sú tie tým najspoľahlivejším zdrojom?

    O dôležitosti kritického myslenia v modernej dobe a nástrahách, na ktoré si máme dať pozor sa v podcaste SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Dušan Valent a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako odhadnúť, ktorej autorite veriť.Čo ak sa experti nezhodnú.Aký je rozdiel medzi vedcami a popularizátormi.Ako odlíšiť dezinformáciu, bulvár a seriózny zdroj.Kedy v histórii sa aj osobné svedetstvá ukázali ako zavádzajúce.

    Téme sa venujeme aj tu:

    Chemtrails, reptiliáni? Takto zaručene nenaletíte nezmyslomNa Kysuciach vídajú víly a vodníkov: Čo ich svedectvá vypovedajú o ľudskej mysli?Od influencerov po dezinfoweby: Aké spoľahlivé sú rôzne zdroje informácií?

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Na Ukrajine sa. bojuje už tretí rok. Pokým spočiatku boli nasadzované technológie skôr štandardné, rýchlo sa vo väčšej miere začali nasadzovať drony a dnes sa už zapája aj umelá inteligencia. O technologických aspektoch konfliktu, ako aj o tom, ako ovplyvňuje uvažovanie o vedení vojenských konfliktov vo všeobecnosti v podcaste SHARE rozpráva vojenský analytik Vladimír Bednár. Zhovára sa s ním Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako sa zlepšili obranné prostriedky proti dronom.V akých situáciách sa osvedčilo nasadenie umelej inteligencie.Že Starlink už využíva nielen Ukrajina, ale aj Rusko.Čo znamená aktuálna invázia Ukrajiny do Ruska v kontexte moderných technológií.Ako mení konflikt na Ukrajine uvažovanie o vedení vojen.

    Téme sa venujeme aj tu:

    Vojenský analytik: So Starlinkom Ukrajine pomáhalo aj Slovensko, drony a kyberútoky preceňujeme (rozhovor)Vojna ako z budúcnosti: Na Ukrajine po roku vidíme drony, vesmírne satelity aj navádzané náboje (rozhovor)

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Dvadsiaty piaty Slnečný cyklus vyvrcholí budúci rok. Meriame ich od roku 1775 a ten predposledný bol najslabší za posledných sto rokov. Čo to znamená pre nás? A ako súvisia polárne žiary a ľadové doby s Maunderovým minimom? Toto a oveľa viac sa dozviete v 77. epizóde Slnečnej zostavy.  

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk. Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Deezer a YouTube.

  • Nový systém sa hodí do rodín i dobrým známym.

    Existuje spôsob, ako si môžete znížiť účet za elektrinu tým, že si od neho odpočítate prebytok z fotovoltiky inej domácnosti. Slúži na to takzvané Energetické dátové centrum. Redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin sa v podcaste SHARE rozprávajú o tom, ako celý systém funguje a prečo sa nevyužíva oveľa viac. 

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach: 

    Ako si môžem účet za elektrinu znížiť o prebytok z cudzej fotovoltiky.Aké podmienky musia obe strany spĺňať.Pre koho je služba určená a aké sú jej obmedzenia.Ako fungujú energetické komunity.Prečo sa zatiaľ v zahraničí využívajú viac, ako u nás.

    V podcaste sme uviedli, že na bezplatnú inštaláciu inteligentného elektromera majú nárok domácnosti s ročnou spotrebou elektriny nad 4 MWh. Jednotlivé distribučné spoločnosti však majú rôzne pravidlá, a tak bezplatná výmena elektromera nie je samozrejmosť. Domácnosť si preto niekedy musí výmenu zaplatiť aj pri takto vysokej ročnej spotrebe.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Takto si môžete výrazne znížiť cenu elektriny. Štát spustil novinku, väčšina ľudí o nej nevieOplatí sa vám fotovoltika? Je jednoduchý spôsob, ako to zistiť (podcast)Kedy sa vám fotovoltika oplatí a kedy len mrháte peniazmi (+ako určiť správny výkon)

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Niektoré planéty skutočne môžu byť ploché, nie však tak, ako si to väčšina ľudí predstavuje.

    Je možné, že planéty v rannom štádiu svojho vzniku nevyzerajú ako guľa, ale ako lentilka a zaguľatia sa až neskôr. Čo by sa však stalo, ak by bola Zem, či iná planéta skutočne plochá? V podcaste SHARE sme sa pozreli na to, ako by to asi vyzeralo z pohľadu fyziky tak, ako jej dnes rozumieme. V podcaste sa rozprávajú redaktori Živé.sk Marek Jurčík a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Čo vieme o rannom štádiu vzniku planét.Podľa jednej z teórií planéty môžu byť v istej fáze skôr lentilky, než gule.Ak by Zem bola skutočne plochá, ako by to v praxi vyzeralo?Ako by na nej fungovala gravitácia?Mohla by mať magnetosféru či vulkanickú činnosť?

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Zem nie je plochá, niektoré planéty však áno, zistila štúdia. Ako je to možné?Zarážajúce percento Slovákov verí v plochosť Zeme. Skončili sme priepastne horšie ako ČesiPrečo ľudia veria, že Zem je plochá? (Slnečná zostava 73)

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Jedného dňa môže umelá inteligencia generovať celé filmy s tvárami známych hercov.

    Existuje „pozitívny deepfake“? Takto by sa dali nazvať využitia umelej inteligencie, pri ktorých sa vytvára digitálna verzia hlasu či tváre skutočných ľudí, avšak nie za účelom podvodu, ale z praktických dôvodov.

    O tom, na čo sa to dnes využíva a čo všetko by bolo možné v blízkej budúcnosti sa rozprávajú redaktori Živé.sk Ján Trangel a Maroš Žofčin. 

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako umelá inteligencia pomohla vytvoriť novú pieseň Mekyho Žbirku.Podobne v minulosti vznikla aj nová skladba od Beatles.Spotify chce s AI robiť preklady podcastov s originálnymi hlasmi.Deepfake by mohol vyriešiť dilemu dabingu.Ako pomocou AI nahradili tvár v známom seriáli.Aká bude úloha hercov, keď tváre bude vymieňať AI.Bude umelá inteligencia generovať celé seriály a filmy na mieru?

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Chatbot bol len začiatok. Toto všetko dnes urobí AI za vás (+ jedna vec, ktorú stále nezvláda)Ako odlíšiť deepfake od reality? Príďte s nami o tom diskutovať naživo (vstup zadarmo)Novú pieseň Mekyho Žbirku pomohla dokončiť umelá inteligencia, vypočujte si juPosledná skladba The Beatles, dotvorená pomocou umelej inteligencie, je na vrchole rebríčkov

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Študentky a študenti Teórie digitálnych hier FMK UCM v Trnave minulý rok uspeli v prestížnej súťaži Game Jame Plus. Tím s názvom RedSpark vyhral so svojou hrou Tartaros v dvoch kategóriách – najlepší naratív a prístupnosť hry. Konkurovalo im pritom vyše tisíc hier z 30-tich rôznych krajín sveta.

    Tartaros je dobrodružná atmosférická hra s retro prvkami a logickými hádankami. Jej dej sa odohráva vo fiktívnom svete starovekého gréckeho podsvetia a pri tvorbe príbehu sa tvorcovia inšpirovali mytologickým príbehom o Hádovi a Persefone. Najnovšie sa im podarilo získať grant na dokončenie hry z Fondu na podporu umenia (FPU).

    O samotnej hre Tartaros, súťaži Game Jam, výhre v Brazílii či o tom, ako sa im podarilo získať grant z FPU porozprávali členovia tímu v našom podcaste SHARE.

    3D grafička Dominika Kimličková a programátor Leonard Gomboš prezradili aj iné detaily, ako napríklad:

    ●      ako je možné vytvoriť hru za 4 mesiace,

    ●      spôsob, akým prebiehajú súťaže Game Jam,

    ●      čím sa pri tvorbe hry inšpirovali,

    ●      prečo si dali záležať práve na retro grafike,

    ●      prečo sa rozhodli prispôsobiť hru pre farboslepé hráčky a hráčov,

    ●      detaily o podaní žiadosti o grant FPU,

    ●      v akom stave je aktuálne hra, ako ju ešte plánujú dotvárať a kedy bude hotová.

    Téme sme sa venovali aj v iných textoch:

    ●      Svetový úspech: Slovenskí študenti uspeli so svojou hrou v

    zahraničí

    ●      Zúčastnili sme sa trnavského game jamu. Aké je to vytvoriť

    funkčnú hru len za tri dni?

    ●      Šikovní slovenskí študenti: Ich hry postúpili do svetového

    finále v Brazílii, sú dostupné zadarmo

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Elektrina „zadarmo“ zo Slnka znie ako dokonalé riešenie. Prax je ale oveľa zložitejšia. A hoci je táto téma naozaj komplexná, je možné vybrať niekoľko základných aspektov, na ktoré je dôležité sa zamerať pri uvažovaní o fotovoltike pre domácnosť. V podcaste SHARE ich zhrnuli redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin. 

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach: 

    Za akých podmienok sa domácnosti inštalácia fotovoltiky oplatí.Aké zmeny v rodinnom režime si fotovoltika vyžaduje.Kedy sa oplatí investovať aj do fyzickej batérie.Ako je to s virtuálnou batériou a či je naozaj užitočná.Za akých podmienok sa dá fotovoltika využívať aj v zime.Ako návratnosť ovplyvňujú štátne dotácie a pre koho sú určené.Na čo si dať výber pri výbere firmy, ktorá fotovoltiku namontuje.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Kedy sa vám fotovoltika oplatí a kedy len mrháte peniazmi (+ako určiť správny výkon)Na čo si pri fotovoltike dávať pozor a kam umiestniť panely (+čo treba urobiť po inštalácii)Solárne panely sa líšia výkonom a najmä životnosťou. Južná orientácia nemusí byť jediná dobrá (rozhovor)Chcete od štátu tisíce eur na kotol, solárne panely či tepelné čerpadlo? Pozor na tieto pravidlá

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Tak, ako do seba občas narážajú planétky či hviezdy, dochádza aj k zrážkam galaxií.

    Viete, ako sa dá navštíviť hviezda z inej galaxie bez toho, aby sme opustili tú našu? Jednoducho. Mliečna cesta v minulosti zažila dokonca niekoľko zrážok s inými galaxiami, po ktorých v nej zostalo množstvo hviezd, ktoré jej pôvodne vôbec nepatrili.

    Ako prebieha zrážka galaxií, aké sme už zažili, ako o tom vieme a čo našu galaxiu čaká v budúcnosti rozoberáme v novom vydaní podcastu SHARE. Na tému sa rozprávajú redaktor Živé.sk a astrofyzik Marek Jurčík a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako vieme, že v minulosti došlo k zrážkam našej galaxie s inými.Aké minulé zrážky doposiaľ vedci odhalili.Aj v tejto chvíli jedna zrážka prebieha a ešte dlho bude.Za 4,5 miliardy rokov sa Mliečna cesta spojí s galaxiou Androméda.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Naša galaxia sa zrazila s inou, keď už existoval na Zemi život. Ako dokázal prežiť?V našej galaxii našli vedci čudné hviezdy, ktoré tam nemajú čo robiť. Patria celkom iným galaxiámAstronómovia v našej galaxii objavili objekt, ktorý nevedia klasifikovaťSpiace monštrum: Vedci objavili obrovskú čiernu dieru v našej galaxiiTurbo kozmu: Čo „nakoplo“ vznik prvých hviezd a galaxiíMalý Magellanov mrak môže ukrývať druhú galaxiu, tvrdia vedci

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Už dávno neplatí, že pri súkromných domoch a bytoch na Slovensku stačí riešiť iba kúrenie. Každý rok si to navyše opätovne pripomíname počas najhorúcejších dní letných mesiacov. Chladenie však zďaleka nie je len o klimatizácii. Je možné využiť napríklad rôzne sálavé systémy, či dokonca aj existujúce podlahové kúrenie. Kedy a za akých okolností? O tom sa v podcaste SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako sa líšia možnosti na chladenie v domoch a bytoch.Kedy je najvhodnejšia klasická klimatizácia.Kam je najlepšie ju umiestniť.Ako sa dá chladiť podlahovým kúrením.Aké ďalšie sálavé systémy existujú.Na čo si dať pozor, aby bol systém chladenia čo najefektívnejší.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Chcete klimatizáciu? Radíme, ako sa vyhnete chybám a podvodníkomKlimatizáciu nepotrebujete. Domácnosť môžete ochladiť aj efektívnejšie a lacnejšie (rozhovor)Klimatizácia ide do úzadia. Existujú aj lepšie a zdravšie spôsoby, ako ochladiť domácnosť (rozhovor)Kombinovať tepelné čerpadlo s klimatizáciou je hlúposť. Má zmysel pridať fotovoltiku? (rozhovor)Ako znížiť spotrebu klimatizácie: Existuje viacero spôsobov, jeden mnohí nepoznajúŽalúzie vs. rolety: Odborník radí, aké tienenie si vybrať. Pre každého je vhodné niečo iné (rozhovor)

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Tím bratislavských stredoškolákov, ktorý si hovorí LNX Robots, dosiahol nevídaný úspech. Podarilo sa mu vyhrať európske majstrovstvá v robotickom futbale – RoboCup. O tom, ako sa im to podarilo a ako ich roboty fungujú prišli do podcastu SHARE porozprávať členovia tímu, žiaci Tomáš Kováč a Matúš Mišiak a ich mentor Radoslav Kováč. Rozpráva sa s nimi redaktor Živé.sk Maroš Žofčin.

    Najbližšie sa LNX Robots chystajú na svetový pohár. Ich úsilie môžete podporiť aj v crowdfundingovej kampani.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Ako sa stane, že stredoškoláci namiesto TikToku trávia čas stavaním robotov.Aké nástroje využívajú, odkiaľ majú súčiastky a či robotov aj sami programujú.Že do roku 2050 by malo nastúpiť mužstvo robotov proti majstrom sveta vo futbale.Ako môže amatérske roboty vylepšiť generatívna umelá inteligencia.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Video zo západu LNX Robots v nemeckom Hanoveri. Futbalový turnaj medzi robotmi a ľuďmi.Futbalový turnaj s humanoidnými robotmi dnes.Slovenský robotický pes smeruje k prvým klientom. Máme už tretí prototyp, hovorí tvorca (rozhovor)
  • V Európskej únii lacné volania a dátovanie veľmi riešiť netreba a výhodná je naďalej aj Veľká Británia. Ak idete ďalej, máte niekoľko tradičných možností, no aj jednu nečakanú ponuku od Slovak Telekomu.

    O tom, ako volať a dátovať lacno a bezpečne takmer kdekoľvek na svete sa v novom dieli podcastu SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Filip Maxa a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Aké obmedzenia sa vzťahujú na volajúcich z Veľkej Británie.S akou nečakanou ponukou práve prišiel Slovak Telekom.Prečo je doslova revolučná a čo ho k nej viedlo.Kedy sa oplatí siahnuť po lokálnej SIM karte.Ako výhodné sú ponuky medzinárodných predajcov eSIM kariet.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Telekom veľmi výrazne zníži cenu dát v zahraničí. Až v 115 krajinách, má tri nové balíčkyZisťovali sme, či operátori vylepšia roamingové balíčky. Nevylučujú prekvapivú spoluprácuRevolut začína predávať eSIM karty. Na úvod ponúka malý dátový balíček zadarmoIdete do sveta? Takto ostanete online za rozumnú cenu a efektívne

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Pamätáte si ešte vesmírnu stanicu MIR? Podobnú otázku vám možno o desať rokov položíme o ISS. Tá by mala ukončiť svoje pôsobenie v roku 2031. Aká je história vesmírnych staníc a ako to vyzerá s tými novými v najbližšej budúcnosti?

    Toto a oveľa viac sa dozviete v 76. epizóde Slnečnej zostavy.

  • Spoločnosť Microsoft predstavila balík AI funkcií pre svoj operačný systém Windows. Zároveň sa na trh dostávajú prvé zariadenia s hardvérom špeciálne určeným pre umelú inteligenciu od Microsoftu.

    O tom, ako sa s týmito zariadeniami pracuje, aké funkcie založené na AI Windows prinesie a ako obstoja v porovnaní s tými, ktoré do svojich systémov čoskoro zavedie spoločnosť Apple sa v podcaste SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Aký hardvér bude podporovať najnovšie AI funkcie Microsoftu.Prečo sa zatiaľ spoločnosť zameriava iba na ARM platformu.Aké je to dnes pracovať vo Windows na ARM.Aké funkcie umelej inteligencie Microsoft prisľúbil.Čo z toho dnes reálne Windows obsahuje a na čo sa ešte len čaká.

    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:

    Veľký problém pre Microsoft: Sťahuje dôležitú novinku z Windows, aký bude jej ďalší osudNotebook s viac ako 15-hodinovou výdržou? To je nový Asus Vivobook S 15Microsoft uvoľnil veľkú aktualizáciu pre Windows 11, avšak nie pre všetkých. Kto ju získa a kedy

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.