Episodes
-
V dnešnom podcaste sme sa preto podujali hovoriť o káve. Aj keď - kávu je lepšie piť a vychutnávať si ju :-))). Na pomoc sme si pozvali autentickú osobnosť, Lukáša Kubínyho, ktorý sa už 12 rokov venuje káve a všetkému, čo s ňou súvisí. Myslím, že svet kávy ho úplne pohltil a vidno to aj na kvalite, ktorú produkuje. Lukáš je pražiar prémiovej kávy, ktorú dováža z rôznych kútov sveta. A aj keď jeho surovina pochádza skade-stade, jedno má spoločné: prvotriednu kvalitu a prvotriednu férovosť. Lebo aj to je dôležité.
-
1,3 miliardy ton potravinového odpadu sa na našej planéte ročne vyhodí. A 800 miliónov ľudí trpí hladomorom. Alarmujúce čísla, že? Tak ešte pridáme, priemerný Slovák vyhodí ročne okolo 160 kíl potravinového odpadu.
Poďme sa ale skôr sústrediť na to, čo sa s tým dá robiť. Viem aj ja, ako jednotlivec, niečo spraviť preto, aby sa minimalizoval potravinový odpad? Sme podcast Z KUCHYNE, tak sa pozrieme na to z pohľadu - ako môže bežná domácnosť drobnými zmenami návykov menej vyhadzovať a viac využívať. Lucia Grigová, blogerka, architektka a najmä propagátorka nevyhadzovania potravín nám poradí, kde začať.
-
Missing episodes?
-
Občas sa nám stane, že nemáme čas vyvárať kadejaké slow-foody, ale nechceme robiť kompromisy v kvalite. V takom prípade my obe siahneme po osvedčených potravinách v mrazničke. Či už po prebytkoch zeleniny alebo ovocia z vlastnej záhradky, ale aj po kúpených potravinách, ktoré poznáme a o ktorých vieme, že sú fajn.
V dnešnej epizóde nášho podcastu vám dáme návod na to, ako správne mraziť potraviny a ktoré mrazené potraviny používame.
Aj táto epizóda vznikla s podporou slovenskej firmy Radoma - teplé jedlo na doma.
-
...ako ich za mladi naučíš, tak na starobu nájdeš.
Známe duo Katka z @cookucka.sk a Miša zo SistersBakery.sk vás dnes prevedú rušnou kuchyňou, v ktorej majp deti dvere otvorené. Aj šuflíky :-). Zapájať deti do kuchynských prác, do prípravy jedla a upratovania síce vyžaduje trochu trpezlivosti, ale berte to ako investíciu do svojho potomstva.
-
Dnes vám pomôžeme nájsť odpoveď na večnú otázku, čo dnes zasa nachystať (nielen) deťom pod zub. Aby to bolo chutné, výživné a aby to neskončilo v koši, ale v bruškách :-).
-
Dovolenková gastronómia býva u mnohých highlightom dovoleniek. Pri cestovaní po rôznych destináciách je fajn ochutnať špeciality lokálnej kuchyne. A aj prostredníctvom jedla a gastronomických zvyklostí spoznať trochu danú krajinu či oblasť. Jedlo totižto v sebe ukrýva viac, než len chuť a kalórie. Jedlo nám vie veľa napovedať o tom, v čom je daná krajina výnimočná. Vieme cez neho pochopiť, prečo sú jej ľudia akí sú a podobne. My dve sme veľké gastroturistky a na žiadnej dovolenke nevynecháme možnosť degustovať, vychutnávať, zobkať dobroty, ktoré nám naše dovolenkové domovy ponúkajú. V podcaste sa dozviete, kde sme dovolenkovali a čo sme tam jedli.
-
Naša dnešná téma - studená letná kuchyňa - je práve veľmi aktuálna. Prázdninové letné počasie mení aj naše stravovacie návyky a chúťky. Máme radi rýchlu prípravu jedla a ak je vonku tak horúco, ako toto leto, ideálne bez varenie. Nemajte pre to výčitky. Je to prirodzené a zdravé aj pre ľudské telo. V lete je aj na Slovensku z čoho vyberať… chrumkavé listy rôznych šalátov, biele syry, biele jogurty stačí skombinovať so zrelými paradajkami. Pripravovať môžeme studené polievky, nátierky, bruschetty, rolky, wrapy, chlebíčky a pod.
-
Chuť na sladké nerieši, aké je ročné obdobie. Ona si, potvora, príde kľudne aj v tom najhorúcejšom lete. A aby sme jej vyhoveli a nemuseli pri tom zapínať rúru a vykurovať dom či byt, máme pre vás návod, ako si "napiecť" bez pečenia. Náš dnešný podcast je o letnom nepečení. Alebo o tom, ako si aj bez pečenia pripraviť poctivé a chutné domáce dezerty.
-
S prázdninami sa trochu vzdialime z našich kuchýň do prírody, ale ani tam nemôžeme ostať hladní. My sme si preto pre vás pripravili múdre rady a námety, ako si spraviť dobré jedlo v prírode. Na ohni, na grile, prípadne na divoko :-). Vypočujte si náš podcast a zistíte, že dobre navariť sa dá aj z mála a s málom.
-
Už druhým rokom sa vám prihovárame z kuchyne, z miesta, kde trávime väčšinu dňa. Taká kuchyňa sa právom označovala za srdce domova a v našich prípadoch tomu doslova tak je. V našom podcaste sme už rozoberali rôzne témy. O varení, o pečení, o príprave jedla, o mužoch v kuchyni, o knihách, ktoré používame v kuchyni, o rituáloch v kuchyni, ale uvedomili sme si, že sme sa ešte tak riadne neporozprávali o KUCHYNI ako takej.
V našom dnešnom podcaste sa preto zameriame na veľmi dôležitú a praktickú tému, že AKO by mala vyzerať dokonalá kuchyňa, v ktorej sa cítime dobre, v ktorej máme svoj komfort, kde nám nechýba miesto na naše kuchynské serepetičky, kde sa môžeme pohybovať ladne ako lanky z jedného konca na druhý a kde nám v konečnom dôsledku práca ide od ruky.
Nebudeme však rozprávať len my dve, my sme si dnes totižto pozvali hosťku, odborníka na kuchyne – Evku zo spoločnosti Oresi.
-
Kurzy varenia a pečenia sú nielen módne, ale oni majú fakt niečo do seba. V tom lepšom prípade vás nielen kadečomu priučia, ale budete mať možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi a stráviť príjemný aktívny čas. My obe sme sa zúčastnili mnohých krátkodobých či dlhodobých kurzov či už ako žiačky alebo aj ako lektorky a v dnešnom podcaste sa s vami podelíme o naše skúsenosti.
-
Len čo definitívne zažehnáme zimu, začne sa to v prírode prebúdzať. A my, z kuchyne, sa hneď obzeráme, čo dobrého si z tej prírody vezmeme a spracujeme na niečo ešte lepšie. Ako prvé "ovocie" sa objaví rebarbora, ktorá je síce zeleninou, ale používame ju ako ovocie. Nasleduje baza a v tesnom závese jahody. Tieto tri veci dokopy sa vedia postarať o skvelé gurmánske zážitky. Tak sme si ich dnes trochu podrobnejšie spracovali v našom podcaste.
-
Vajce je symbolom života, zrodu, plodnosti a lásky. V minulosti mu boli pripisované magické schopnosti a bolo považované za najhodnotnejšiu potravinu. Platí to aj dnes? To sa pokúsime dnes poriešiť v našom podcaste. A smozrejme, zásobíme vás takto pred Veľkou nocou aj zaujímavými receptami a praktickými tipmi, ako si s tými vajcami dobre v kuchyni poradiť.
-
Marec, poberaj sa starec? Ale kdeže, my vám dnes tak ukážeme, koľko jarných vitamínov si môžete ísť hneď teraz nazbierať, že sa nikto nikam nemusí poberať. Dodajú energiu, obživneme a spravíme niečo dobré pre seba už pri ich samotnom zbere. Vypočujte si náš dnešný podcast o tom, ktoré sú prvé jedlé bylinky v roku, ako a kde ich zbierať a najmä - čo všetko sa z nich dá pripraviť. Verte, že budete prekvapení. Pozitívne :-).
-
Keď nám je dobre, často si neuvedomíme, aká vzácne je dobré jedlo, alebo dokonca pitná voda a chlieb. Berieme to ako samozrejmosť, že máme čo jesť, čo piť, kde spať. Dnes sme sa, žiaľ, ocitli veľmi blízko realite, ktorá je však iná. V našom bezprostrednom susedstve sa základné potreby spájajú s bojom o prežitie. Jedlo, pitie, prístrešok, bezpečie - toto je niečo, čo naši východní susedia postrádajú. Každý z nás však môže pomôcť - každý podľa svojich možností. V dnešnom podcaste sme pre vás pripravili stručný prehľad, kde a ako sa môžete zapojiť do potravinových, prípadne iných zbierok a pomôcť tak obyvateľstvu na Ukrajine.
-
Viete, že aj z kuchyne sa dá zlepšovať imunita? Pokračujeme v našom rozhovore s doktorkou, pediatričkou Katarínou Legrand z centra Vasa OKi DOKi na veľmi aktuálnu tému. Čo robiť pre lepšiu imunitu rodiny a detí, ako dostať covidové deti čo najskôr do pohody a mnohé ďalšie otázky sme predebatovali v našom podcaste.
-
Budovať imunitu je dôležité. To je známa vec. My sme sa dnes porozprávali s MUDr. Katarínou Legrand o tom, ako sa dá budovať imunita priamo z kuchyne. V našom dnešnom podcaste sa dozviete napríklad aj o tom, prečo je dobré pozerať seriál Bol raz jeden život, čo spraviť, keď si deti pýtajú sladkosti, že je lepšie sa kúpať v ovsi než ako Báthoryčka v krvi, ako vplýva na imunitu geografia a mnohé iné.
-
Všetko, čo vieme o šiškách - ako a prečo vznikli, ako súvisia s Fašiangami, kto vymyslel donuty a aj o tom, že existujú šiškové konferencie. Pridáme aj náš top recept, múdre rady, ako si pripraviť dokonalé šišky a veríme, že nám zas spolu bude dobre.
-
Aké témy pre vás pripravujeme na rok 2022? Necháme vás nazrieť do hrnca. Pootvoríme dvere do našich kuchýň. Prezradíme naše tipy a recepty na zvládanie vlastnej kuchyne a rodiny. Naplánovali sme si nové témy, pozveme hostí a povenujeme sa opätovne niektorým stále aktuálnym témam.
-
Predvianočné prípravy sú v tomto čase v plnom prúde v každej slovenskej domácnosti. My sme si pre vás pripravili rokmi vychytané rady a postupy, ako si prípravu Vianoc užiť a na nič nezabudnúť. Samozrejme nezabudli sme ani najlepšie vianočné recepty :)
- Show more