Episodes

  • Koalícia čaká kľúčová schôdza parlamentu. | Hostia: Pavel Ľupták (poslanec a člen výboru pre financie a rozpočet NR SR; Národná koalícia) a Július Jakab (poslanec a člen Výboru pre financie a rozpočet NR SR; hnutie Slovensko).
    Na poslednej tohoročnej parlamentnej schôdzi Národnej rady budú poslanci rokovať o viacerých kľúčových návrhoch. Prvoradým je návrh štátneho rozpočtu. Na programe je tiež novela stavebného zákona a zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Rozuzlenie trojkoalícia sľubuje aj v dlho odkladanej otázke voľby predsedu NR SR.
    Parlamentná väčšina vládnej koalície pritom môže byť oslabená. Napríklad poslanci z Národnej koalície, ktorí odišli z klubu SNS požadujú za pokračujúcu podporu kreslo vo vláde. Premiér pred týždňom vyhlásil, že ráta aj s možnosťou predčasných volieb.
    Bude mať koalícia dostatok hlasov na presadenie svojich návrhov? Na akých argumentoch postaví svoju kritiku rozpočtu opozícia? Podarí sa vyriešiť kľúčové personálne otázky? A ako vyzerá politický obchod v pozadí koaličných dohôd?
    | Moderuje: Lukáš Dzivý.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Skladanie vlády nového amerického prezidenta. | Hostia: Erik Láštic (politológ z Univerzity Komenského v Bratislave) a Jan Hornát (amerikanista z Karlovej univerzity v Prahe). |
    Niektoré mená šokovali – no po čase predsa odstúpili. Prečo? Pre spoločenskú diskusiu alebo o čo im ide? Akú úlohu v tom zohráva Don Junior? Vraj sa veľmi angažuje. Budeme svedkami zásadného prerodu tak demokratov ako aj republikánov? Čo by pre Európu (alebo svet?) znamenal nástup ľudí z anti-establišmentu, protekcionistickej hospodárskej politiky a zástancov ústupu USA z vojenských intervencií či zámorskej pomoci? Je americká demokracia proti takémuto „požiaru“ odolná? Čo sú jej nástroje na protiváhu?
    | Moderuje: Soňa Hagarová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Eskalácia vojny na Ukrajine. | Hostia: Matej Kandrík (výkonný riaditeľ organizácie Adapt Institute) a Vladimír Votápek (analytik medzinárodných vzťahov a bývalý diplomat). |
    Údajné použitie medzikontinentálnej balistickej rakety v ukrajinskom meste Dnipro: S akou istotou môžeme hovoriť o použití práve takejto technológie? Čo by zapojenie takejto zbrane znamenalo? V čom sú tieto rakety iné, ako doposiaľ používané systémy?
    Zapojenie západných rakiet ATACMS a Storm Shadow proti cieľom na ruskom území – kde a proti akým cieľom Ukrajiny tieto rakety používa? Prečo napokon západné mocnosti povolili ich použitie a prečo až teraz?
    Stabilita západnej podpory a výhľad na mier: Svedčia aktuálne udalosti o pretrvávajúcej vôli podporovať Ukrajinu? Zmení sa prístup USA po nástupe Donalda Trumpa do úradu? Vidíte priestor na mierové rokovania v budúcom roku? Čo by to znamenalo pre UKrajinu a nakoľko stabilný by mohol byť ich výsledok? Ako by mohli vyzerať - bude do kompromisov tlačená prevažne Ukrajina?
    Maďarsko presúva systém protivzdušnej obrany k hraniciam s Ukrajinou pre hrozbu eskalácie vojny. Moskva hovorí o americkej základni v Poľsku, ako o prioritnom cieli – je hrozba rozšírenia vojny na ciele v krajinách NATO reálna?
    | Moderuje: Marta Jančkárová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Znižovanie počtu dlhodobo nezamestnaných. | Hostia: Erik Tomáš (minister práce, sociálnych vecí a rodiny) a Vladimír Ledecký (poslanec a člen Výboru NR SR pre sociálne veci za SaS). |
    Miera evidovanej nezamestnanosti bola v októbri na historicky najnižšej úrovni 5,88 %. Čo prispelo k takémuto poklesu (kritériá posudzovania, vznik nových pracovných miest, vyraďovanie z evidencie, sezónne práce, projekty na podporu zamestnanosti)? Je tento stav udržateľný, alebo môže miera ešte klesať? Sú projekty na podporu zamestnanosti a aktivačné práce efektívne riešenie dlhodobej nezamestnanosti?
    Projekt Práca namiesto dávok – zámer umiestniť takmer polovicu poberateľov dávok v hmotnej núdzi na pracovný trh. Ako bude mechanizmus nastavený? Ako budú posudzované jednotlivé prípady?
    Nízka nezamestnanosť vs. priemysel – dokážu dlhodobo nezamestnaní a poberatelia dávok vykryť nedostatok pracovnej sily? Je možné ich kvalifikovať tak, aby spĺňali nároky pracovného trhu? Akú úlohu v obsadzovaní voľných miest by mali hrať cudzinci? Rastie popri poklese nezamestnaných aj počet zamestnaných – aký vplyv má napríklad nárast predčasných dôchodkov?
    | Moderuje: Nina Belicová Alžbetkinová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Ceny zemného plynu naďalej rastú. | Hostia: Andrej Lednár (analytik poradenskej spoločnosti Prvá energetická) a Radovan Potočár (šéfredaktor portálu Energie-portal.sk). |
    Aktuálne dianie na trhu so zemným plynom: V čom spočíva spor medzi Gazprom a OMV a aký má presah na Slovensko? Prečo napriek stopke dodávkam do Rakúska plyn Družbou do Európy naďalej stabilne tečie? Hrozí Slovensku zastavenie alebo obmedzenie dodávok plynu z Ruska? Aká je dostupnosť zemného plynu z alternatívnych zdrojov?
    ÚRSO už zverejnil ceny komodity pre veľkých dodávateľov. Čo zo zatiaľ neprávoplatných rozhodnutí vyplýva? Očakávate, že sa zdražovanie v plnej miere prejaví na koncových faktúrach? Porastú v budúcom roku aj poplatky a tarify, resp. vidíte priestor na ich pokles? Kedy musia dodávatelia definitívne zverejniť ceny na budúci rok?
    Ceny plynu pokračujú v raste – v minulom týždni takmer o 10 %, v porovnaní so začiatkom roka poskočili na zhruba dvojnásobok. Aké faktory vplývajú na rast cien plynu? Čo tento vývoj znamená pre priemysel?
    | Moderuje: Juraj Jedinák.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Vysoké Tatry dvadsať rokov po kalamite. | Hostia: Peter Chudý (bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry) a Erik Baláž (ekológ a aktivista). |
    Pred dvadsiatimi rokmi sa Tatrami prehnala veterná smršť, ktorá výrazne zmenila tvár národného parku. Nasledujúce roky sa viedli horlivé diskusie o spôsobe obnovy poškodeného lesa aj o tom, aké funkcie a v akom rozsahu má dominantná lokalita spĺňať. Aké lekcie táto udalosť priniesla? Ktorým smerom sa Tatry posunuli – k väčšej ochrane a biodiverzite, alebo k rozvoju cestovného ruchu a developmentu? A do akej miery sa tieto sféry dokážu prelínať?
    Môžeme dnes vo Vysokých Tatrách hovoriť o zdravom lese – v porovnaní so stavom pred kalamitou? Do akej miery a akým spôsobom sa les obnovil? Hrozí, že sa kalamita obdobných rozmerov zopakuje? Ktorý z navrhovaných prístupov priniesol lepšie výsledky – vyťaženie kalamitného dreva, alebo bezzásahový prístup?
    Ako sa Vysoké Tatry zmenili ako destinácia cestovného ruchu – sú dnes turistickejšie ako pred kalamitou? Umožnila kalamita realizovať developerské projekty a zahustiť infraštruktúru cestovného ruchu? Spĺňajú Vysoké Tatry nároky modernej vysokohorskej destinácie?
    Akým výzvam čelia Vysoké Tatry v súčasnosti? Je možné obojstranne výhodné spojenie cestovného ruchu a ochrany prírody, alebo ide o principiálne protichodné požiadavky? Ako budú Tatry vyzerať o ďalších 20 rokov?
    | Moderuje: Matej Baránek.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Spoločenské vnímanie odkazu Novembra 89. | Hostia: Michal Vašečka (sociológ z Bratislava Policy Institute) a Zuzana Kusá (sociologička zo Slovenskej akadémie vied). |
    Až 57 % ľudí si myslí, že demokracia na Slovensku je v ohrození, ukázal prieskum NMS k výročiu 17. novembra. Ako sa tento pocit vo vzťahu k demokracii v slovenskej spoločnosti vyvíjal za posledných 35 rokov? Čo posilňuje v spoločnosti obavy o stabilitu demokracie na Slovensku? Kde sú deliace čiary spoločnosti vo vnímaní politickej slobody? V čom sa líši vnímanie Nežnej revolúcie na Slovensku a v Česku? Do akej miery sú naplnené požiadavky formulované počas Nežnej revolúcie? Nakoľko stabilná je demokracia v súčasnej dobe? Vyvoláva sloboda ľahostajnosť voči veciam verejným? Aký vplyv na demokraciu majú moderné technológie a sociálne siete? Akú rolu vo vnímaní udalostí Nežnej revolúcie, ale aj predchádzajúceho režimu, hrá tzv. spomienkový optimizmus? Na druhej strane, nie sú negatívne správy o stave verejnosti natoľko amplifikované, že deformujú vnímanie reality?
    Zhodnotenie politických a verejných vyhlásení z víkendu: Aký odkaz smerovali verejnosti lídri? Do akej miery a s akým efektom takéto vyjadrenia rezonujú v spoločnosti?
    | Moderuje: Marta Jančkárová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Študentstvo ako hybná sila spoločenskej zmeny. | Hostia: Boris Strečanský (člen koordinačného výboru študentov počas Novembra 1989) a Adam Šimonič (spoluzakladateľ študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno). |
    Udalosti novembra 89: Ako vyzerala koordinácia študentov v praxi? Do akej miery boli účastníci jednotní alebo rozdielni v hodnotách a cieľoch? Líšil sa pohľad na revolúciu v Bratislave a v regiónoch? Prečo práve študentstvo bolo hnacou silou zmeny?
    Občianska angažovanosť v súčasnosti: Sú aj v súčasnosti práve študenti nositeľmi požiadavky po spoločenskej zmene? Je medzi študentmi ochota zapájať sa do zmeny, alebo sloboda väčšiu priniesla aj ľahostajnosť? Uľahčuje moderná doba a technológie verejnú diskusiu a aktivizmus? Je dnes ťažšie nájsť jednotnú víziu spoločenskej zmeny a efektívne ju komunikovať?
    Súčasnosť a odkaz: Ako vníma odkaz novembra súčasná mladá generácia – ľudia, ktorí revolúciu nezažili, alebo boli primladí? Venuje sa tejto téme dostatočný priestor v školách? Poznajú študenti tento kontext aj z iných zdrojov? Do akej miery sa naplnili požiadavky demonštrantov z roku 1989?
    | Moderuje: Juraj Jedinák.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Hodnotenie návrhu rozpočtu verejnej správy. | Hostia: Ján Tóth (predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť) a Martin Hudcovský (ekonóm z Ekonomickej univerzity v Bratislave). |
    Zhodnotenie návrhu rozpočtu – dosiahnutie deficitu na úrovni 4,5 % je podľa Rady pre rozpočzovú zodpovednosť (RRZ) realistické len, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky. Stále pritom nepoznáme plán vlády na zníženie dopadu zdražovania energií – môže si štát energopomoc dovoliť? Vláda potrebuje konsolidovať aj v ďalších rokoch – akým spôsobom by k tomu mala pristúpiť? Do akej miery zavedená konsolidácia vplýva na očakávaný rast ekonomiky? Je možné ďalej konsolidovať spôsobom, ktorý by rast ekonomiky naopak podporil?
    Dlhová brzda: Je realistické očakávať, že sa vláde na budúci rok podarí znížiť verejný dlh pod hornú hranicu sankčného pásma resp. predložiť vyrovnaný rozpočet? Čo to bude znamenať v praxi? Je priestor na zmenu mechanizmu dlhovej brzdy?
    Výhrady ECB voči transakčnej dani: Spôsobí vraj komplikácie pri výkone menovej politiky, vyššie ceny pre klientov bánk, presun transakcií do zahraničia či obmedzenie prístupu k hotovosti. Čo znamená a nakoľko vážna je táto výhrada? Mala by vláda zavedenie tejto dane prehodnotiť – môže si to dovoliť, vzhľadom na potrebu konsolidovať?
    | Moderuje: Lukáš Dzivý.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Policajná brutalita voči zadržaným osobám. | Hostia: Radovan Baránik (bezpečnostný analytik) a Rado Sloboda (riaditeľ organizácie Amnesty International Slovensko). |
    Tragická udalosť na policajnej stanici v Košiciach – z toho, čo je známe, kde boli procesné pochybenia na strane príslušníkov polície? Je vôbec možné zdôvodniť, prečo policajti pristúpili k takémuto násiliu? Kto zlyhal systémovo, ak sa policajti neštítia takéhoto postupu? Je reálny scenár, kedy podobné správanie policajtom prechádza?
    Aké kontrolné mechanizmy sú zavedené, aby sa podobným situáciám darilo predísť? Boli by riešením napríklad telové kamery? Je toto prejav personálneho poddimenzovania polície? Je súvis s úpravou trestných kódexov a posunom hranice drobnej krádeže? Prečo napriek pomerne prísne nastaveným psychologickým testom nedokážeme potenciálnych aktérov policajnej brutality zo zboru vylúčiť?
    Práva zadržaných osôb a ich dodržiavanie: Aké práva má políciou zaistená osoba? Je na Slovensku bežné, že sú tieto práva porušované, alebo o ich plnom rozsahu zadržaní nie sú informovaní?
    Prípady policajnej brutality - je policajná brutalita na Slovensko narastajúci problém? Akú koncovku mali podobné prípady z minulosti – boli udelené adekvátne tresty páchateľom? Bola vyvodená širšia zodpovednosť? Zlyhávame v prijímaní systémových krokov – aj o spomínaných telových kamerách sa hovorí už dlho...
    | Moderuje: Marta Jančkárová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • V slovenských obchodoch chýbajú vajcia. | Hostia: Daniel Molnár (riaditeľ Únie hydinárov Slovenska) a Martin Krajčovič (predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu). |
    Vtáčia chrípka decimuje chovy nosníc, výrobná kapacita slovenských hydinárov poklesla. Obavy z nedostatku a zdražovania v predvianočnom období zvýšili dopyt a v mnohých predajniach sa vajcia stali nedostatkovým tovarom. Aká je aktuálna situácia v hydinárstve a nakoľko intenzívny je výskyt vtáčej chrípky? Hrozí likvidácia ďalších chovov, alebo sa darí situáciu držať pod kontrolou? Sú protiopatrenia proti šíreniu nákazy dostatočné? Je situácia podobná aj v zahraničí? Koľko trvá od založenia nového chovu po obnovenie produkcie vajec? Dokážu obchody nahradiť výpadok produkcie? Aké opatrenia prijímajú na zamedzenie výpadkom? Do akej miery sa aktuálna situácia premieta do konečných cien? Reťazce od nového roku ukončujú predaj vajec od nosníc z klietkového chovu – čo to v praxi znamená pre slovenských hydinárov? Do akej miery je v slovenskom hydinárstve zastúpený klietkový chov – zanikne, alebo nájde odbytné kanály inde? Ako sa krok v kombinácii s následkami nákazy vtáčou chrípkou a plošným konsolidačným zdražovaním pocítia spotrebitelia?
    | Moderuje: Juraj Jedinák.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Učitelia žiadajú zvyšovanie platov. | Hostia: Pavel Ondek (predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku) a Michal Rehúš (analytik z Centra vzdelávacích analýz). |
    Platy učiteľov – ponuka od ministra školstva na jednorazové odmeny 800 eur, vs. požiadavka na desaťpercentnú valorizáciu platov – ako sa zmenili pozície, s čím idú odborári na aktuálne rokovania?
    Kompromisné návrhy – zrušenie kompenzačných príspevkov, platový automat, jednorazové navýšenia.
    Šetrenie v školstve – čoho by sa boli ochotní odborári vzdať, kde sa dá nájsť prienik a kompromis, čo nateraz neriešiť a na čo sa zamerať?
    Nepedagogickí zamestnanci – kuchárky, upratovačky, školskí tajomníci, ekonómky atď – motivácie pre nich, ako vyriešiť nedostatok, ako im nastaviť odmenu?
    | Moderuje: Nina Belicová Alžbetkinová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Rozpad nemeckej vládnej koalície. | Hostia: Radovan Geist (vydavateľ portálu Euractiv.sk) a Vladimír Handl (politológ z Karlovej univerzity v Prahe). |
    Čo zapríčinilo rozpad vlády v Nemecku? Bol takýto vývoj nevyhnutný? Predčasné voľby by sa mali konať až na budúci rok, väčšina Nemcov je však proti – čo znamená takýto výrazný odklad?
    Aké sú predikcie do predčasných volieb – ktoré strany by mohli z vývoja ťažiť, ktoré naň naopak doplatia? Čo znamená kríza v najsilnejšej ekonomike pre európsku politiku ako takú? Čelí Európa po odchode Angely Merkelovej kríze lídrov?
    | Moderuje: Tamara Lištiaková.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Novela stavebného zákona. | Hostia: Pavol Kováčik (prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska) a Ivana Filuli (právnička z organizácie Via Iuris). |
    Vládou schválená novela stavebného zákona má za cieľ znížiť byrokratické zaťaženie procesov. Upúšťa sa napríklad od dvojstupňového posudzovania zámerov v územnom a v stavebnom konaní. Obce po novom môžu zriaďovať stavebné obvody, upravujú sa postupy pri nelegálnych stavbách a mení sa rozsah sankcionovaných osôb. Prispeje úprava k zrýchleniu výstavby na Slovensku? Podľa kritikov novela prináša oslabenie postavenia verejnosti v stavebnom konaní a oberá občanov o efektívnu kontrolu. Je táto obava opodstatnená?
    | Moderuje: Nina Belicová Alžbetkinová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Medzinárodný obchod po amerických voľbách. | Hostia: Vladimír Vaňo (hlavný ekonóm organizácie Globsec) a Ronald Ižip (šéfredaktor ekonomického týždenníka Trend). |
    Finančné trhy na víťazstvo Donalda Trumpa reagovali posilnením dolára a hodnota kľúčovej kryptomeny Bitcoin vyrástla na historické maximum. Čo bolo príčinou tejto reakcie a aké sú očakávania trhov od nového kabinetu? Pôjde kabinet cestou znižovania daní alebo zvyšovanie verejných výdavkov – môže to mať vplyv na infláciu, úrokové sadzby a pod.?
    Ako Trumpove víťazstvo ovplyvní medzinárodný obchod? Už v kampani hovoril o sprísnení colnej politiky voči Číne aj voči EÚ – Brusel očakáva možnosť „veľkej obchodnej vojny“ – čo to môže znamenať v praxi a ktorých odvetví by sa to dotklo najviac? Príde k repatriácii výroby do USA – aký bude vplyv na globálne dodávateľské reťazce? Očakávate prehodnotenie medzinárodných obchodných dohôd?
    Kde v kontexte vplyvu víťazstva Donalda Trumpa na vývoj finančných trhov a medzinárodného obchodu vidíte možné presahy na Slovensko?
    | Moderuje: Juraj Jedinák.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Prezidentské voľby v USA. | Hostia: Branislav Kováčik (politológ z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici) a Branislav Ondrášik (odborník na politickú komunikáciu). |
    Okruhy tém:
    Zhodnotenie priebehu kampane, nosné témy a vplyv udalostí na vývoj preferencií.
    Spôsob voľby prezidenta v USA a jeho špecifiká, predikcie agentúr a expertov, priebeh volebnej noci.
    Predbežné výsledky na základe exitpollov a sčítaných hlasov, predikcie výsledku, očakávanie ďalšieho vývoja.
    | Moderuje: Michal Dzúrik.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Obsadenie postu predsedu parlamentu. | Hostia: Jozef Majchrák (komentátor denníka Postoj) a Peter Tkačenko (komentátor denníka SME). |
    Otázka predsedu Národnej rady SR naďalej nie je vyriešená, hovorí sa o možnosti, že by sa postu ujal predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok. Je to logický vývoj – predseda koaličnej strany ako ústavný činiteľ? Je také riešenie politicky priechodné?
    Aké ďalšie zmeny vo vláde by mohol spustiť odchod Matúša Šutaja Eštoka z ministerstva vnútra. O rezort prejavila záujem SNS – je to opodstatnené vyjadrenie? Kto by mohol Matúša Šutaja Eštoka na poste ministra vnútra nahradiť a čo sa od neho očakáva?
    Nakoľko stabilná je koaličná väčšina v NR SR. Mala by koalícia vyjsť v ústrety požiadavkám poslancov okolo R. Huliaka? Nakoľko stabilný je klub Hlas-SD? Je možné očakávať ďalšie gradovanie konfliktu medzi SNS a Hlas-SD?
    | Moderuje: Lukáš Dzivý.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Kríza automobilového priemyslu v Európe. | Hostia: Pavol Prepiak (výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu) a Tomáš Dudáš (dekan Fakulty Ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave). |
    Nemecký koncern Volkswagen hlási zatváranie závodov a masívne prepúšťanie na domácej pôde. Ako sa situácia dotkne najväčšej automobilky na Slovensku? Do akej miery je slovenský automobilový priemysel previazaný práve s Nemeckom? Zdieľajú výzvy nemeckého koncernu aj ďalšie automobilky?
    A ako čínske automobilky menia konkurenčné prostredie v Európe? Ako sa európsky automobilový priemysel môže stať konkurencieschopnejším voči zahraničným hráčom? Očakáva sa posilnenie čínskeho vplyvu v európskom automobilizme? Akými nástrojmi môže Európa posilniť svoju konkurencieschopnosť voči vplyvom tretích strán?
    | Moderuje: Lukáš Dzivý.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

  • Tlak lekárov na zefektívnenie zdravotníctva. | Hostia: Jana Ježíková (zdravotnícka analytička a bývalá štátna tajomníčka na MZ SR) a Martin Vlachynský (analytik z Inštitút ekonomických a spoločenských analýz). |
    Zmeny v platoch zdravotníkov – čo to prinesie, ako sa platy pohnú, aké bude ďalšie dianie v sektore?
    Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti: Ako by to vyzeralo, môže skutočne pomôcť? Hrozba privatizácie, možné manažérske zlepšenia, podmienky štátu pri riadení nemocníc.
    Šetriace opatrenia v sektore: Kde sa dá v zdravotníctve šetriť? Sú návrhy LOZ na šetrenie opodstatnené? Kde môžeme v zdravotníctve nájsť neefektívne nakladanie financií a ako to zvrátiť?
    Očakávania – ako sa situácie pohne, kto ustúpi, môže byť ohrozená zdravotná starostlivosť, kroky nemocníc.
    | Moderuje: Nina Belicová Alžbetkinová.
    | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.