Episodes
-
A Holnapután újabb adásában a vendégünk Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Vendégünkkel izgalmas témákat jártunk körül, mint például a tavalyi „fecskevész” kialakulását és elkerülhetetlenségét, a tavaszi lehűlés hatását a vonuló madarakra, és az egyesület által kezdeményezett madárbarát gyakorlatokat, amelyeket mi is végezhetünk az otthonunkban. A beszélgetés világosan megmutatta, hogy a madarak nemcsak díszei a tájnak, hanem élő indikátorai annak, hogy mennyire jól bánunk a környezetünkkel.
-
A Holnapután új epizódjában ismét vendégünk volt Imre Tamás természetfotós, akinek képei nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem mély társadalmi és környezeti üzenetet is hordoznak magukban. Ezúttal viszont úgy beszélgettünk vele, mint a 2025-ös Planet Lens Környezet- és Természetvédelmi Filmfesztivál fotópályázatának zsűrielnökével, hiszen Tamás nyerte el ezt a tisztséget. Ebben a szerepben nemcsak a saját objektívjén keresztül, hanem más alkotók munkáinak értékelésével is reflektál a természet szépségeire.
-
Missing episodes?
-
A Holnapután legújabb adásában két vendégünk is volt, Viszló Levente, a Vértesi Natúrpark igazgatója és Klippel Dávid, a ProVértes munkatársa. A Vértes Natúrpark különleges térség, mivel egyszerre őrzi a Vértes természeti értékeit, támogatja a fenntartható gazdálkodást, és mintaként szolgálhat más vidékek számára is a természet és az ember együttélésére. Beszélgetésünk során érintettük többek között a természetalapú vízmegtartási megoldásokat, a klímastratégiát és a fogoly visszatelepítési programot. Zárásképp pedig Klippel Dávid elmesélte a klímastratégiájuk kialakításának folyamatát.
-
A Holnapután legújabb adásában a vendégünk Nagyapáti Oszkár, a Kiskunmajsai- Marispusztai Önkéntes Vízőrzők vezetője. Vendégünk gépészmérnökként dolgozik, de szabadidejében egyre több időt és energiát szentel egy különleges természetvédelmi kezdeményezésnek a Homokhátságon! Ez a projekt a vaditatás és megfigyelései szerint naponta több, mint száz állat használja az általa kihelyezett itatókat, többek között őzek,rókák, borzok és különféle madarak is. Oszkár ezzel a tevékenységével nemcsak a természetvédelemért tesz, hanem tudományos értéke is van, hiszen ez visszajelzést ad arról, hogy mekkora a vízhiány a térségben.
-
A Holnapután újabb adásában a vendégünk dr. Pásztor Szabolcs, országos főállatorvos. Ebben az epizódban egy olyan állatbetegségről beszélgettünk, amelynek már a neve is aggodalmat kelthet és nem véletlenül. A ragadós száj- és körömfájás nemcsak az állattartók, hanem a teljes élelmiszerlánc számára komoly veszélyt jelenthet, ha nem vesszük elég komolyan. Vendégünk közérthetően és részletesen mutatta be, miért különösen fontos most a figyelem és a szabályok betartása!
-
A Holnapután legújabb adásának vendége Várkonyi Gábor, autópiaci szakértő. Az
autózás, amely egy évszázadon keresztül szinte érinthetetlen stabilitással működött, most olyan fordulóponthoz érkezett, amely alapjaiban rengetheti meg mindazt, amit a közlekedésről, a mobilitásról vagy éppen a fenntarthatóságról gondolunk. Tényleg a villanyautóé a jövő? Mi lesz a benzinesekkel? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat a vendégünkkel! -
A Holnapután legújabb adásának vendége dr. Tábi Tamás, a bioműanyagok kutatásával és fejlesztésével foglalkozó iPLA Tech Kft. K+F igazgatója és egyben a BME Polimertechnika Tanszék docense. Vendégünkkel arról beszéltünk, hogy a műanyagok mennyire elengedhetetlen részei a mindennapjainknak, miközben a környezeti hatásaik egyre nagyobb aggodalomra adnak okot. Az egyszer használatos műanyagok és a mikroműanyagok problémája sürgető megoldásokat kíván, és egyre többen keresik a fenntartható alternatívákat. A bioműanyagok lehetséges megoldásként merülnek fel, de vajon tényleg tud környezetbarát alternatívát jelenteni? Kiderül a mai műsorunkból!
-
A Holnapután legújabb adásának vendége Tóth Zoltán, önellátásra törekvő tanár és az „Így neveld a tyúkodat” könyv szerzője. A háztáji állattartás, különösen a tyúktartás, egyre nagyobb népszerűségnek örvend azok körében, akik szeretnének egészségesebb, fenntarthatóbb és önellátóbb életmódot kialakítani. De hogyan lehet belevágni? Mire kell figyelni? Tényleg olyan egyszerű a tyúktartás, mint ahogy elsőre tűnik? Erről beszélgettünk ebben podcast epizódunkban a vendégünkkel, aki megosztotta velünk tapasztalatait, gyakorlati tanácsait és a fenntartható állattartásról alkotott nézeteit.
-
A Holnapután következő adásának vendége dr. Földvári Gábor biológus, aki kullancskutatással foglalkozik. A kullancsok évről évre egyre nagyobb figyelmet kapnak, hiszen nemcsak kellemetlen élősködők, hanem komoly betegségek terjesztői is lehetnek. A klímaváltozás és az élőhelyek átalakulása miatt, pedig egyre több területen jelennek meg. De valójában mennyire kell félnünk tőlük? Hogyan változik a kullancspopuláció Magyarországon és a világban? Milyen kutatások zajlanak a veszélyek csökkentése érdekében? Ezekre a kérdésekre keresünk választ a vendégünkkel a mai adásunkban.
-
A Holnapután újabb adásának vendége Sitányi László, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány projektigazgatója, akivel a régiós klímavédelmi és fenntarthatósági programokról beszélgettünk. A fenntarthatóság kérdése ma már elkerülhetetlen téma, legyen szó gazdasági, társadalmi vagy környezeti kihívásokról. A világ egyre inkább felismeri, hogy a lineáris gazdasági modell, amely a termelés és fogyasztás után hulladékot hagy maga után, hosszú távon nem fenntartható.
-
A Holnapután újabb adásának vendége Matolcsy Miklós, aki a Fenntarthatósági Témahét vezetője. Különösen fontosak azok a kezdeményezések, amelyek a jövő generációinak szemléletformálását segítik. Miklós segítségével beszélgetésünk során körbe jártuk, hogy hogyan lehet a fiatalokat aktívan bevonni ebbe a témába. Az adásunk során négy fő blokk mentén érintettük a fenntarthatóság oktatásának jelentőségét, a program lehetőségeit és hatásait.
-
A Holnapután következő adásának vendége Szöllősi Réka, független élelmiszer-politikai elemző és fenntartható élelmezési szakértő. Egyre többen ismerik fel, hogy a fenntartható élelmezési rendszerek kialakítása nemcsak a bolygónk védelmét szolgálja, hanem hosszú távon az emberi egészség megőrzéséhez is hozzájárul. De mit is jelent pontosan a fenntartható táplálkozás, és hogyan valósíthatjuk meg a mindennapokban? Műsorunkban erre fogunk választ kapni Rékától!
-
A Holnapután legújabb adásának vendége Pál Tamás, a Green Assistance műszaki vezetője, akivel az elektromos autózásról fogunk beszélgetni. A világ számos pontján, így Magyarországon is egyre jobban megfigyelhető elektromos járművek térnyerése, hiszen ezek a technológiák hozzájárulhatnak a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez és az energiatakarékossághoz. Műsorunk során beszélni fogunk az előnyeiről, hátrányairól, tévhitekről és a jövőjéről.
-
A Holnapután adásának újabb vendége Dr. Bakó Gábor, az Interspect társalapítója, aki légi felmérések segítségével támogatja a természetvédelmet. Vendégünk drónok és repülők használatával készít olyan nagy felbontású multisprektrális felvételeket, amelyek jelentős áttörést jelentenek a mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban és infrastruktúra-fejlesztésben egyaránt. Beszélgetésünk során hallhatunk eddigi projektjeikről, alkalmazási területeikről, jövőbeli terveikről és innovációkról.
-
A Holnapután legújabb adásában a vendégünk Szomor Dezső, a Szomor Farm alapítója és tulajdonosa, akivel beszélgettünk az állattartásról és a biogazdálkodásról. Vendégünk farmja egy olyan hely, ahol a természet tisztelete és a minőségi élelmiszerek iránti szenvedély találkozik. Rengeteg érdekességet hallhattunk az állattartásról, az állattenyésztés jövőjéről, a magyar piacról és gasztronómiáról, illetve érdekes fogyasztói szokásokkal ismerkedhettünk meg.
-
A Holnapután újabb adásában a vendégünk Lányi Eszter, a Nemzeti Filmintézet képzési igazgatója, akivel a fenntartható filmgyártásról beszélgettünk. Ennek a kettőnek a találkozása elsőre szokatlannak tűnhet, azonban szerepe a modern filmgyártásban egyre jelentősebb. Műsorunk során vendégünk segítségével körül járjuk a forgatások környezeti hatásainak témakörét, majd zöld megoldásokat sorolunk fel és foglalkozunk az iparág jövőjével. A fenntartható filmgyártás folyamata már elkezdődött és csak idő kérdése, hogy ez váljon normává nemzetközi szinten is.
-
Az év első Holnapután adásában a vendégünk Mukics Dániel, tűzoltó alezredes, az
Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Műsorunkban részletesen
körbejárjuk, hogyan válik valaki kéményseprővé, milyen teendői vannak az embereknek a kéményük karbantartásával kapcsolatban, és miért nélkülözhetetlen ez a szolgáltatás. Megvizsgáljuk, milyen veszélyeket rejthet magában a szén-monoxid, és hogyan lehet megelőzni a baleseteket. Kitérünk a kéményseprők mindennapi kihívásaira és a szakma jövőjére, valamint megosztunk néhány érdekességet is a kéményseprés történelméről. -
A Holnapután legújabb adásában a vendégünk Skultéti Bernadett, a MÁS Kert alapítója és vezetője, aki ezek mellett lelkes konyhakert népszerűsítő is. Műsorunk során beszélni fogunk a friss hazai zöldségek és gyümölcsök kínálatáról, a kamrák kincseiről, kertészeti tippekről és a tudatos fogyasztásról. Az egészséges táplálkozás a téli időszakban különleges kihívások elé állít minket, hiszen a friss, hazai zöldségek kínálata szűkösebb, és a boltok polcain egyre több import termékkel találkozunk. Vendégünkkel a beszélgetésünk során erre a kihívásra keresünk megoldásokat.
-
Az idei év utolsó Holnapután adásában a vendégünk Czibula Mihály, az MVM Paksi
Atomerőmű Zrt. További Üzemidő Hosszabbítás kiemelt projekt vezetője.
Műsorunkban beszélünk általánosságban az atomenergiáról, a Paksi Atomerőműről és a hosszútávú fenntarthatóságról. Magyarországon a Paksi Atomerőmű az ország villamosenergia-termelésének egyik legmeghatározóbb pillére, a teljes hazai termelés több mint felét biztosítja, azonban megítélése még mindig megosztó lehet. Az atomenergia kritikusai az atomhulladék kezelésének kérdését és az esetleges balesetek kockázatát hangsúlyozzák, azonban a mai napon Mihály segítségével szétoszlatjuk a tévhiteket. -
A 2024-es év utolsó előtti adásában, a Holnapután vendége Bokor Károly, horgász
szakíró, akivel a horgászatról és a halászatról beszélgettünk. A horgászat nemcsak
hobbi, hanem szenvedély, amely sokak számára életre szóló elköteleződést jelenthet, mint például mai vendégünknek is hiszen Bokor Károly, a magyar horgászvilág egyik meghatározó alakja, mivel a Magyar Országos Horgász Szövetség alelnöke. Beszélgetésünk során elmélyedünk a tél és a horgászat kapcsolatában, megemlítjük a halak vetélytársait és számos halételt sorolunk fel. - Show more