Played
-
Mennyire tudod tartani a magas rezgést? Mi az, ami könnyen kibillent? Mikor és miért vonódsz bele mások történeteibe?
-
Április 3-án a választási eredmény parlamenti mandátumokat jelentő szavazatszámokból áll majd össze. Most az látszik, hogy a Fidesznek van nagyobb esélye a kormányalakításra, de attól, hogy ennek az ellenkezője kevésbé valószínű, még megtörténhet – mondta a SzavazóFülkében Sanyó Ádám adatelemző, a mandátumbecsléseket készítő taktikaiszavazas.hu oldal üzemeltetője.
-
Tehetetlennek lenni szörnyű érzés. Megtapasztalni, hogy nincsenek eszközeid, nincs lehetőséged cselekedni, nem tudod befolyásolni az eseményeket, igazán bénító.
-
Bizonyos szavaknak többféle jelentése van, és ez bizony komolyan összezavarhatja a tudatalattinkat.
-
2022 a Jupiter éve. Vajon mit tartogat nekünk a nagy szerencse bolygója? Az Örömvilág podcast #108 adásában Takács Gyöngyi asztrológussal beszélgetek.
-
Hol járunk jelenleg a digitalizált, hálózatba kapcsolt világ evolúciójában? Mit kell tennie ma egy vállalatnak, hogy az új technológiákat sikerrel építse be üzleti stratégiájába? Milyen kihívásokkal kell szembenéznünk egy olyan világban, ahol már több a mesterséges intelligenciával rendelkező okoseszköz, mint ember? És ahol az algoritmusok bizonyos területeken jobban teljesítenek, mint a humán munkaerő? Milyen szerepet kap az IoT a gyártóvállalatok folyamataiban?
Ezek és még sok más izgalmas kérdés kerül terítékre adásunkban, hallgass bele most!
-
Szabó Adrienn dietetikussal készült legújabb Jelenlét Extra adásunkból kiderül, miért olyan fontos, hogy hazait vásároljunk. Felvetődik a kérdés: milyen élelmiszereket fogyasszunk, ha az egészségünkre is oda szeretnénk figyelni, közben pedig a fenntarthatóságra is ügyelünk? Hinnéd például, hogy egy szakember nem „tilt le” ételekről az „egészségesség” jegyében? Mi a tudatos táplálkozás alapelvei, és milyen tévhitek keringenek a táplálkozás körül? Többek között ezekre a kérdésekre is hitelest választ kapunk szakértőnktől!
Teljes cikkünk: https://www.impulzivmagazin.hu/tenyleg-nem-kell-lemondani-a-nagyi-hazi-sutemenyerol-beszelgetes-szabo-adrienn-dietetikussal/
Kövess minket:
www.facebook.com/impulzivmagazin/ www.instagram.com/impulzivmagazin/?hl=hu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Iratkozzatok fel és értékeljétek csillaggal az adásunkat! Köszönjük! -
Egy egészen hihetetlen szokás, ami több száz évig meghatározta New York életét, és ami új értelmet ad Eric Cartman nevének. Szeretnél évente költözni? Megoldható!
-
"Korunk nélkülözhetetlen könyve." "Ez a jól átgondolt és megírt könyv nemcsak a kapcsolatainkat alakíthatja át, de azt is, ahogy a világra tekintünk." Íme, két ajánló magazinunk könyvklubjának múlt havi közös könyvéről, amelynek „kibeszélőjét” rendhagyó módon, ezúttal a Jelenlét podcastban tartotta meg főszerkesztőnk, Gillich Panna és olvasó-szerkesztőnk, Póli Emma.
Kate Murphy Az értő figyelem - Útmutató a jobb, tartalmasabb kommunikációhoz című kötete olyan jelenségekre irányítja az olvasó figyelmét, amelyek áthatják mindennapi életét. Ilyen, amikor a családjával beszélget a vacsoraasztal körül, vagy éppen leül egy kávéra, sörre a barátaival. „Nem figyelsz rám!” – Most tedd a szívedre a kezed! Hányszor szegezted már másnak ezt a kétségbeesett felkiáltást, és hányszor tették veled ugyanezt? Pedig a figyelem, kiváltképpen az értő figyelem számos eleme gyakorolható, tanulható, sőt tökéletesíthető. Minderről szó is esik a könyvkibeszélő Jelenlét legújabb epizódjában.
Teljes cikkünk: https://www.impulzivmagazin.hu/a-figyelem-nem-csak-azt-jelenti-hogy-halljuk-a-masik-szavait-rendhagyo-konyvklub-a-jelenletben/
Kövess minket:
www.facebook.com/impulzivmagazin/ www.instagram.com/impulzivmagazin/?hl=hu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Iratkozzatok fel és értékeljétek csillaggal az adásunkat! Köszönjük! -
Féltékenység és irigység – univerzális érzések, amelyek egyidősek az emberiséggel. És mégis, hihetetlenül nehezen vagyunk képesek magunkénak vallani őket; nemcsak beszélni tabu róluk a saját magunk viszonylatában, hanem szinte még érezni is. De miért van ez? Mennyire szólnak ezek az érzések rólunk, és mennyiben másokról? Honnan gyökereznek, és mit lehet kezdeni velük? D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! e heti adásában az emberi működés két legtermészetesebb, mégis legdémonizáltabb érzéseiről beszélgetnek.
-
Mivel tavaly is nagy sikere volt, ezért úgy döntöttünk, hogy kéthetente jelentkező podcastadásunkban az idén is meglepünk néhány különleges vendéggel, akik felváltják szerkesztői csapatunkat egy-egy nyári epizód erejéig. Ezúttal Jakobovits Kitti pszichológus-irodalomterapeuta, vagy ahogy közösségi oldalain ismerik, „olvasópszichológus” vendégszerepel a Jelenlétben. Kitti az irodalomterápiáról, mint különleges lélekápolási módról mesél, eloszlatva tévhiteket, bemutatva módszereket és pontosítva fogalmakat.
Teljes cikkünk: https://www.impulzivmagazin.hu/jakobovits-kitti-olvasopszichologus-a-konyv-nem-gyogyszer-nem-lehet-receptre-felirni/
Kövess minket:
www.facebook.com/impulzivmagazin/ www.instagram.com/impulzivmagazin/?hl=hu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Iratkozzatok fel és értékeljétek csillaggal az adásunkat! Köszönjük! -
Az 1800-as évek végén kegyetlen gyilkossági hullám tartotta lázban London lakosságát. Az East Endhez tartozó Whitechapel városrészben egy rejtélyes gyilkos sokkolóan kegyetlen módszerrel szedte áldozatait. A rendőrség tehetetlen volt, az emberek rettegtek. Mindeközben a gyilkos vérfagyasztó leveleket küldözgetett...
Tartsatok velünk e hátborzongató történet megismerésében!
Források:
Neil R.A. Bell: Capturing Jack The Ripper című könyveHallie Rubenhold: The Five című könyveBBC History MagazinMost Notorious PodcastHasfelmetsző Jack nyomában dokumentumfilm: linkAz igazság nyomában című film: linkhttps://www.historyextra.comhttps://whitechapeljack.comhttps://www.origo.hu/tudomany/20020823hasfelmetszo.html
Elérhetőségek:
E-mail cím: [email protected] oldalunk linkjeHonlapunk linkjeYoutube csatornánk linkjeSpotify linkünk
Hirdetés és együttműködés:[email protected]
Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices -
Ferenc József és a komornyikja beszélgetnek:
- Miért van ez a rengeteg ember az utcán?- Labdarúgó-mérkőzésre gyülekeznek, felség.- Igen? És kik mérkőznek?- Ausztria-Magyarország, felség.- És ki lesz az ellenfél?
Amikor mindez a csatatéren történik meg, az már kevésbé vicces, avagy ne piszkáld a bepálinkázott magyar huszárokat!
-
"Ti kértétek, mi mondjuk!" Ezen a vezérvonalon haladunk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast 3. évadában, amiben olyan témákról beszélgetünk, amelyeket ti javasoltatok. A legújabb epizódunk egy, sajnos sokakat érintő és foglalkoztató, de egyértelműen nehéz témát jár körbe. Hogyan kezeljük a mérgező kapcsolatainkat?
Susan Forward, a Mérgező szülők című alapmű szerzője fogalmaz úgy, hogy "Sokszor hatalmas, gigantikus méretű érzelmi vakfoltjaink vannak a témával kapcsolatban."
Honnan ismerhetjük fel, hogy mérgező ember van a környezetünkben, vagy egy mérgező kapcsolat részesei vagyunk? Melyek azok az érzések, amelyek piros zászlóként figyelmeztetnek minket az érintettségünkre?
Sokan a kapcsolatok alatt rögtön a párkapcsolatra asszociálnak, de ahogyan arra Susan Forward is rávilágít, mérgező viszonyaink gyökerei sokszor szülői, nagyszülői, sőt transzgenerációs viszonylatban keresendőek. Ha úgy érezzük csak adunk és adunk, de a másik félnek sosem elegendő, sose vagyunk "elég jók", folyamatos bizonytalanságban és bizalmatlanságban éljük a mindennapokat, akkor érdemes egyet hátralépnünk, és külső szemlélőként rátekinti a kapcsolatra.
Legfrissebb adásunkban sok, a fentihez hasonló, elgondolkodtató kérdés is felmerült, emellett a témával kapcsolatos szakirodalmat is igyekeztünk összeszedni.
Ha bővebben is érdekel a téma, hallgassatok ránk!
Készítette: Herendi Kata és Szabó Eszter Judit
Utómunka: Tóth Zsófia
Az adásban említett könyvek, cikkek, podcastok:
- Susan Forward: Mérgező szülők
- Érzelmekről szóló podcast-adásunk: https://pszichoforyou.hu/tudunk-e-valtoztatni-az-erzeseinken-pszichoforyou-podcast-ii-15/
- Brunner Zsanett Anna cikke: „Fájhat az, ami volt, és az is, ami soha nem volt” – Miért olyan nehéz lezárni egy mérgező kapcsolatot?: https://pszichoforyou.hu/mergezo-kapcsolat-lezarasa/
-
"Meséld el, hogyan szerettek, és elmondom, hogyan szeretsz" - mondja a sokat idézett terapeuta, Esther Perel. A szeretetre való képességet élményeken, tapasztalatokon keresztül sajátítjuk el kisgyermekkorban. Ezek hihetetlen mélységekbe, sejtszinten íródnak belénk, és meghatározzák, kivé válunk; hogyan kapcsolódunk, kit és hogyan szeretünk. D.Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! záróepizódjában a legmeghatározóbb élményünk, a szülői minták hatásairól beszlégetnek.
-
A náci vezetés az élet minden területét igyekezett leuralni a Harmadik Birodalomban - nem volt kivétel ezalól a szexualitás sem. A népesség drasztikus csökkenése miatt komoly demográfiai problémával nézett szembe az ország. Ahogy sejthetitek, Hitler az árja "fajjal" akarta benépesíteni birodalmát, ennek érdekében pedig drasztikus intézkedéseket hozott meg...
Források:
Anna Maria Sigmund: A szexuális élet nem magánügy című könyveleft OUT! podcastGeoffrey J. Giles: Why Bother About Homosexuals? című tanulmányaGill Partington: Book Destructions című könyveJang Jin-sung: Dear Leader című könyvehttps://index.hu/tudomany/til/https://nepszava.hu/3084552_a-fuhrer-francia-fiaGyerekrablásokról szóló dokumentumfilm: linkDán lány című film
Elérhetőségek:
E-mail cím: [email protected] oldalunk linkjeHonlapunk linkjeYoutube csatornánk linkjeSpotify linkünk
Hirdetés és együttműködés:[email protected]
Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices -
Mire jó a pesszimizmus? Mikor ártalmas az optimizmus? Ilyen, és ehhez hasonló nézőpontokból vizsgáljuk ezt az örökbecsű témát.
-
Extrovertált és introvertált személyiség – két külön világ…legalábbis szeretünk rájuk így tekinteni. Holott a valóság – mint oly sok esetben – nem ennyire fekete-fehér. Egy introvertált ember is képes például extrovertáltan viselkedni, míg extrovertáltan is lehet valaki szégyenlős, vágyhat néha a befelé fordulásra. De mit jelentenek számunkra ezek a címkék? Miért ANNYIRA fontos tudnunk, melyik személyiségtípushoz tartozunk? Egyáltalán, mi alakítja a személyiségünket: mitől leszünk mi mi? D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi ezen a héten egy igazi slágertémáról beszélgetnek – átfogóan és a sztereotípiáktól elrugaszkodva.
-
Uj Péter neve az elmúlt két évtizedben összeforrt az Index történetével. Még akkor is, ha ennek a több mint húsz évnek csaknem felében már nem dolgozott a hírportálnál. Az Indexet ugyanis a mai napig magáénak érzi.
Az 1969-ben született Uj Péter az Index egyik alapítója, majd hosszú éveken át főszerkesztője volt. Az Indextől 2011-ben, saját elhatározásából távozott, 2013-ban pedig megalapította a 444 hírszájtot, amelynek azóta is főszerkesztője.
Ebben az epizódban tehát Uj Péterrel beszélgetek, de nem csak az utóbbi hetek drámai fejleményeiről, nem csak az Indexről, nem csak a 444-ről. Mert hogy – mint minden epizódban – most is igyekszünk messzebbről tekinteni a világra.
Hiszen az Index-sztori (például) a kudarcos magyar kapitalizmus története is.
Ez a saga (vagy családregény és szappanopera) a dübörgő kilencvenes évek végén indult. Épp úgy, vagy talán túlságosan is úgy, ahogy egy mesebeli amerikai startup: magánbefektetőkkel, kockázati tőkével, szabadjára engedett képzelettel és szerkesztőséggel.
Nagy reményekkel.
Aztán évek alatt valahogy mégis eljutott oda, ahol már semmi sem ugyanaz, mint rég: megérkezett az oligarchák és az őket is maga alá gyűrő központi akarat korába. Ahol nem lehet megvédeni azt, ami a tiéd, ha szemet vetettek rá.
Persze Uj Pétert lehetne kérdezni még sok minden másról – gasztronómiáról, borászatról, horgászatról és mondjuk a töltőtollak világáról – ám attól tartok, hogy ezekről a témákról ebben az interjúban most nem lesz szó.
Hiszen elsősorban a magyar sajtóról, az Index történetéről, a magyar társadalomról, függetlenségről és kiszolgáltatottságról, álmokról és árulásokról beszélgetünk.
Megjegyzés. Az élet, meg minden podcast nem hírműsor, egy-egy felvétel (már csak a beszélgetések hosszából adódó időigényes utómunkálatok miatt is) nem tud a legfrissebb eseményekre reagálni. Ez nem is célja. Az Uj Péterrel készült beszélgetést augusztus első felében rögzítettük.
Linkek a műsorban elhangzó témákhozUj Péter említett írásaiÖmbizalompunpa;Már megint meghalt Najmányi László, mutatjuk!Magyarország többet érdemel (cikk a Népszabadságban – az epizódban arról beszélek, hogy a cikk elérhetetlen, és ez nem félreértés: az interjúra való felkészülés idején valóban éppen elérhetetlen volt a Népszabadság online archívuma, mint ahogy erről ez a cikk is tanúskodik);A Szerda című rovat a Népszabadság Online-on;(A rovat prémiumtartalomként indul újra a 444-en.);Az epizódban említett további könyvek, cikkekEsterházy Péter: Kis magyar pornográfia;
Gerényi Gábor Index-története blogján, illetve annak első része (a blogon a további, azt hiszem 20 rész is megtalálható);
Szily László a „Gerényi-tervről”;
Alvin Toffler
:
Future Shock (hosszabb, korabeli magyar ismertetője megtalálható itt)HatalomváltásHarmadik hullámNem gyereknek való vidék (Lannert Judit cikke a 2018-as társadalmi riportban);
cikk az Indexen a Werber-tréningről;
Winkler Róbert: „Most már mi is a csicskamédiához tartozunk”;
Evgeny Morozov: The Net Delusion;
Bede Márton cikke Martin Gurriról;
Albert Camus: Carnets (1942–1951) – főként ez a kötet tartalmazza Camusnek a német megszállás idején írt naplóit;
Luxusvillából kéreget a Soros-blog főszerkesztője – a kormánypárti média több orgánumában is megjelentetett állítás szerint „a főszerkesztő luxuskörülmények között lakik Budaörsön” (a link az Origo cikkére vezet);
Az epizódban említett további szerzők, gondolkodókIan BremmerTyler CowenMilton FriedmanYuval Noah HarariPhilip Zimbardo(Önkényesen kiválasztott) cikkek az Index történetérőlaz Index tulajdonosi hátterének változása a K-monitor rövid összefoglalójában a kezdetektől máig;Uj Péter távozása az Indextől;Simicska Lajos „nevére veszi” az Indexet (a 444 cikke);az Index tulajdonosváltásainak részletes története Simicska Lajos opciós szerződésétől egészen a szerkesztőség testületileg való felmondásáig a 444 cikkében;az Index-ügy krónikája a Válasz Online cikkében;az ún. Gerényi-tervről ír maga Gerényi Gábor is blogján; Bodolai László álláspontja az Index-ügyben;Fontosabb cégnevek, szervezetek neveiA Deutsche Balaton és net.IPO (mint az Index korai befektetői);WallisIndamedia csoportMedia Development Investment Fund (MDIF)Open Society Foundations (Nyílt Társadalom Alapítványok)Az Index-sztori kapcsán hangsúlyosabban említett nevekBajnai GordonBodolai LászlóGerényi GáborKóka JánosNobilis KristófSimicska LajosSpéder ZoltánZiegler GáborVaszily MiklósAz epizódban említett egyéb eseményeka Népszabadság bezárása (a Direkt36 cikke);a Mátrai hőerőmű ügye (áttekintés a 444-en);az Orbán Viktor elleni 2006-os „puccs” részletes története a hvg.hu 2017-es cikkében;a D-209-es ügy összefoglalása;Műsorjegyzetek[00:05:50]
Miért pont a Népszabadságnál kezdett újságot írni Uj Péter? Katonáskodás Lentiben a rendszerváltás közben. Az otthagyott egyetem. A Népszabadság újságíró-iskolája.
[00:11:04]
Uj Péter Szerda című rovata a lapnál. A „nyelvzsonglőrködés” eredete, a posztmodern irodalom hatása.
[00:16:25]
Mennyire volt pártatlan és független a Népszabadság? Mi a különbség a pártatlanság és a függetlenség között? A két fogalom szándékos összekeverése.
[00:21:39]
Az egy csapás ide,egy csapás oda,„az igazság középen van” hamissága, a hamis objektivitás mítosza. A rendszer meghekkelése és a párhuzamos narratívák „benyomásának” gyakorlata a politika részéről.
[00:24:53]
Az internetről eltűnő archív szövegek problémája. Kőtábla kontra Word-fájl. Uj Péter cikke a 444-en Najmányi Lászlóról.
[00:29:25]
Az Index alapítása, az alapítók között: Uj Péter és Gerényi Gábor. „GG” felbukkanása az Index körül 2020-ban. „Fedőtörténetek”, amelyek mögé elbújhat a kormányzat a sajtó feletti kontroll megszerzésénél. Bodolai László és Vaszily Miklós a 2020-as történetben, Uj Péter korábbi baráti kapcsolata velük. A történtek társadalom-lélektana.
[00:40:07]
Az index kezdetei. Kockázati befektetők, dotkom buborék, őrült növekedés: amikor az alapítóknak még volt részesedése a cégben. Menekülés a politikai sajtóból az online médiába.
[00:42:53]
A régi Index éthoszának továbbélése a később érkezőknél és a most távozó újságíróknál, akiknek gesztusát meg kellene becsülni, de mégis sokan próbálják bagatellizálni.
[00:44:57]
A politikai elitek megnövekedett képessége a tömeg manipulálására. A különféle lélektani jelenségek gerjesztése, hasznosítása szavazatszerzés céljából. Harari és Zimbardo hatása Orbán Viktorra. Alvin Toffler futurológiai munkái és a „jövősokk”. A hatalomvágy és a hatalmi ambíciók, mint amelyek meghatározóak a gazdasági folyamatokban is. A politikai folyamatok privatizációja és a populizmus, mint erre adott válasz.
[00:53:10]
Jövősokk: a lemaradásérzés,a feleslegességérzés, az „eldobható emberek” és a populizmus, Trumpizmus. Lannert Judit tanulmánya a magyarok oktatáshoz való viszonyához: emberek, akik saját múltjukat képzelik el gyerekeik jövőjeként. Az elitellenes elit koncepciója Orbán Viktornál és Donald Trumpnál.
[00:57:50]
A magyar 888 megjelenése, mint ebbe illeszthető jelenség. A kormányzati „trollkodás”. A „Soros-vonat” és Nicolae Ceaușescu. Az új nemzeti alaptanterv illeszkedése mindebbe.
[01:01:04]
Az újabb és újabb, egymással olykor ellentétes narratívák nagyon gyors cserélgetése, a szándékos információs túlterhelés, zajkeltés mint kormányzati szándék.
[01:02:03]
Az Index és a dotkom-buborék kipukkanása: a kezdeti kockázati befektetők az indexnél és későbbi tőzsdei veszteségeik, az első korszak vége, a csődbe került kiadó értékesítése a Wallisnak. Az Origo által támasztott verseny.
[01:06:56]
A Wallis, mint Index-tulajdonos. Kóka János és Bajnai Gordon az Index közelében. A szerkesztőség függetlensége ezalatt az idő alatt. Az Index Werber-tréning ügye.
[01:14:25]
Az Index értékesítése a „strómanoló” Nobilis Kristófnak. Spéder Zoltán, a valódi tulajdonos. Az eltérő „vállalati kultúra”, kultúrsokk.
[01:19:09]
A konfliktusos időszak: 2009–2011. Spéder Zoltán előélete, karrierje, ami részben oka lehetett a feszült viszonynak. A Spéder Zoltánon felépülő politikai nyomás, mint a feszültség másik oka. Spéder Zoltán banképítési ambíciói – az FHB és a 2008-as ingatlanpiaci válság, Spéder sebezhetősége ezt követően.
[01:26:44]
Beleszólás a szerkesztőségi munkába, telefonok a főszerkesztőnek,„belenyúlások”, konfliktusok. Vaszily Miklós 2009-es jóslata arról, hogy Spéder nem fogja tudni tartani az Indexet. Az egyre növekvő feszültség és Uj Péter távozása az Indextől. A politikai cenzúra természete és bizonyíthatatlansága.
[01:33:27]
Az Index Uj Péter távozása után, Spéder Zoltán taktikussága. A 444, mint „mentőcsónak projekt”. Uj Péter véleménye arról, hogy volt-e politikai nyomás az Indexen távozása után. A 444 alapításának viszontagságai, politikai nyomásgyakorlás az üzleti partnerekre. Az Index, amit Uj Péter még a mai napig a sajátjának érez.
[01:39:56]
Az Index átkerülése Simicska Lajoshoz, majd „kapitulálása” után NER-közeli irányítás alá. Az alapítvány és az Indamédia, a bonyolult struktúra lehetséges célja. Bodolai László szerepe ebben. A konfliktus eszkalációja a szerkesztőség és a kiadó között, az újságírók távozása.
[01:54:21]
Nem sikertörténet az, hogy az Index az alapító nélkül is tudott és jól tudott működni?
[01:56:36]
A Totalcar és Winkler Róbert videója arról, hogy marad a „csicskamédiánál”. Egy híres mondat a Megáll az időből, ami rezonál erre. Ha ennyire nem jó itt, miért nem távozott még külföldre Uj Péter?
[02:00:41]
Uj Péter anyagi nehézségei az Indextől való távozás után, „luxusvillájának” története. Honnan lett pénz a 444 elindításához? A tervezett üzleti modell és az üzleti terv. A megváltozott magyar politikai és piaci viszonyok, az „extrakockázat”, az üzletfelek megfélemlítése.
[02:07:09]
Mennyiben tekinthető „Soros-médiának” a 444? A hitelből induló 444 és az MDIF későbbi szerepvállalása a 444 kiadójában. Befolyásolja-e a 444 szerkesztőit Soros-témában az a tény, hogy az MDIF egyik finanszírozója az Open Society Foundations?
[02:16:54]
A 444 anyagi problémái, a hirdetési piac beszűkülése,a Google-Facebook-jelenség és a politikai nyomás, valamint a koronavírus-válság együttes hatása. Az olvasói finanszírozásra való átállás szükségessége. Ennek megvalósítása várhatóan 2020 őszén. A fizetős modell dilemmája akkor, amikor a kormányzat eleve a független nyilvánosság terének szűkítésén dolgozik.
[02:22:16]
A kettős médiafinanszírozás létrejötte Magyarországon: adófizetői pénzek a kormánypárti médiának, olvasói támogatás a tőle független sajtónak. Ennek igazságtalansága, káros következményei. A még szabad média egymással folytatott gyilkos versenye az olvasói pénzekért.
[02:26:26]
Ki akarja vagy ki tudja-e használni a 444 az Index megrendülését („bedőlését”)? Jó-e neki egyáltalán ez a fejlemény? Van-e esély létrehozni egy „új” indexet olvasói támogatásokból?
[02:30:16]
A putyini modell megvalósulása a magyar sajtóviszonyokban.
[02:32:01]
Az Index története, mint a magyar kapitalizmusról vagy rendszerváltásról szőtt álmok összedőlésének története. Az oligarchákkal és az állammal szembeni egyre nagyobb kiszolgáltatottság.
[02:34:47]
Amikor fordul a kocka, és az új információs technológiák már nem a nyilvánosságot, hanem az autoriter rezsimeket segítik. A liberális demokrácia esélyei eközben.
[02:39:34]
Bizonyítani akart Uj Péter a 444-gyel? Hogy még egyszer meg tudja csinálni az Indexet?
-
„Nem tudtam megülni a seggemen soha” – mondja Lányi András író, ökopolitikus, filozófus. És tényleg: az interjú során gazdag pályaív tárul elénk – a filmrendezői indulástól a politikában való megmerítkezésen és írói munkásságán át az egyetemi katedráig.
Életében, saját bevallása szerint, több volt a kudarc, mint a siker („jégtábláról jégtáblára” ugrált), ezen mégsem bánkódik: legalább nem unatkozott soha. Igaz, sok mindent aggódva szemlél. Ezek közé tartozik manapság a feudalizmus „restaurációja” Magyarországon.
Az 1948-ban született Lányi András eredetileg filmrendezőként szerzett diplomát, és negyven éves koráig főként játékfilmeket készített. Aztán úgy érezte: jobban érdekli az írás, a közélet, a környezetvédelem, a politika. A nyolcvanas években szamizdat folyóiratok szerzője volt, a Demokratikus Ellenzék soraiban tevékenykedett, majd a dunai vízlépcsők ellen fellépő mozgalom közismert alakja lett. A különféle dunai gátépítési tervek, ötletek elleni tiltakozóakcióknak egyébként ma is tevékeny résztvevője.
2000-ben barátaival megalakította a Védegylet nevű civil mozgalmat, majd ebből 2005-ben kiválva az Élőlánc Magyarországért ökopártot, amelyben 2010-ig tevékenykedett.
Lányi András írt regényt, történelmi esszéket, ökofilozófiai értekezéseket. 1994-től tanít egyetemeken, 2011-től nyugdíjba vonulásáig az ELTE Humánökológiai mesterszakának igazgatója volt, ma ugyanitt egyetemi docensként oktat.
Ez az epizód is érdekelhet még:#007 Szávoszt-Vass Dániel – A dunai szigetek, az apadó folyó és egy talpalatnyi mennyországLinkek a műsorban elhangzó témákhozLányi András
szócikk a Wikipedián;életrajza az ELTE honlapján;az epizódban említett könyvei:Porcelán az elefántboltbanBevezetés az ökofilozófiába – Kezdő halódóknakAz epizódban említett cikke:Történelmünk legveszedelmesebb pillanatait éljük (Válasz Online)filmjei;nevéhez kötődő intézmények:Karátson Gábor KörHumánökológiai mesterszak az ELTÉ-nnevéhez köthető szervezetek, intézmények:VédegyletÉlőlánc MagyarországértFidesz AkadémiaAz epizódban hivatkozott egyéb cikkekThe Big Data revolution can revive the planned economy (Financial Times)The Relief Package Ushers In Trump’s Planned Economy (Wired)Említett közelmúltbeli eseményekA Római-parti mobilgát elleni tiltakozásMegszületett a döntés a Hajógyári-szigetrőlÍrók, költők, újságírók, alkotók és említett műveikBalassa PéterBibó IstvánElbert MártaCarlo Goldoni (Két úr szolgája)Friedrich August von Hayek (Út a szolgasághoz)Jávor IstvánJókai Mór (A kőszívű ember fiai)Karátson GáborMiklóssy EndreOrosz IstvánOttlik GézaRadnóti Miklós (az epizódban elhangzik: Nem bírta hát… című verse)Említett politikai mozgalmak, civil szervezetekBlack Lives MatterDemokratikus ellenzékDuna KörDuna ChartaEllenzéki kerekasztalGreenpeaceidentitáspolitikaLakiteleki találkozó (sátor)sárgamellényesekSZETAÚjságok, műsorokFekete dobozBeszélőLigetAz epizódban említett történelmi személyek:Bethlen GáborGörgei ArtúrLebstück MáriaNádasdy FerencPálffy (Oesterreicher) GyörgySomogyi ImreSzéchenyi IstvánPolitikusok, közéleti személyiségekDemszky GáborKis JánosLázár GyörgyMolnár PéterRajk László (építész)Schiffer AndrásSolt OttiliaSólyom LászlóSoros GyörgyAz epizódban említett (történelmi) események, fogalmakA barguzini „Petőfi” történeteBős-Nagymarosi vízlépcsőA Rainbow Warrior történeteTábornokok pereTéli hadjáratTavaszi hadjáratMűsorjegyzetek időkóddal[00:05:07]
Lányi András a szamizdat sajtóban. A Lehrstück Mária álnév eredete. Döntése a rendszerváltás évében, hogy nem filmrendezőként folytatja pályafutását.
[00:07:55]
Lányi András filmjei és a 48-as szabadságharc. A történelmi érdeklődés, ennek fontossága az ország megismerésében. A Kőszívű ember fiai, mint egykori kedvenc könyv. A szépirodalom olvasásának fontossága és a „nem olvasó nemzedék” nagy hibája, a hosszú szövegek olvasásának fontossága.
[00:13:19]
A Beszélő és a korabeli szamizdat sajtó működése, terjesztése a diktatúra idején. A stencilgép, mint sokszorosító eszköz.
[00:17:28]
Ügynökök, beépített emberek: miért nem kíváncsi Lányi András a megfigyelési dossziéjára?
[00:19:08]
Lányi András és a Fekete Doboz. A Fidesz születésének dokumentálása – mi látszott már akkor Orbán Viktoron? Törésvonalak a Fideszen belül, a rendszerváltó pártok mint baráti körök és nem ideológiailag meghatározott közösségek.
[00:23:26]
Baloldaliság és jobboldaliság Magyarországon, ennek családi meghatározottságai. Olykor legitim narratívák, hősi halottak a front mindkét oldalán. Lányi András édesapjának története, hosszú vizsgálati fogsága a honvédtisztek koncepciós perében, félreállítása.
[00:32:51]
Lányi András 56-os élményei gyerekként, ezek meghatározó szerepe későbbi világnézetének, politikai meggyőződésének alakulásában.
[00:35:17]
A hiteles jobb- és baloldali pártok hiánya a mai Magyarországon. A harmadik utas gondolatok népszerűsége Magyarországon. Lányi András zöld meggyőződésének eredete. A Bős-Nagymarosi vízlépcső elleni tiltakozás, a Duna Kör és a későbbi Duna Charta. Bős-Nagymaros utóélete, vízügyes kritikák, válasz ezekre. Egyéb gátépítések és megakadályozásuk (pl. Római-part, Hajógyári sziget).
[00:48:05]
A Fidesz Akadémia története és megszűnése a rendszerváltás után. Lányi András akadémiai és politikusi pályája. A Védegylet és az Élőlánc Magyarországért és az LMP története. Sólyom László jelölése a köztársasági elnöki posztra. Konfliktusa majd kibékülése Schiffer Andrással.
[00:55:27]
A pont, ahol Lányi Andrásnak elege lett a pártpolitikából: kopogtatócédula-gyűjtés és főpolgármester-jelöltség. A humánökológia mesterszak alapítása az ELTÉ-n.
[00:58:33]
Magyarország lakóinak feudális beidegződései, ennek történelmi okai és az egypártrendszer és a feudalizmus jelenlegi restaurációja Magyarországon. A „nemzeti tőkésosztály” mítosza és hazugsága.
[01:04:45]
Kapitalizmus és globális kapitalizmus. A civil társadalom, a verseny és az állam szerepe egy demokráciában, a három szereplő egyensúlyának folyamatos sérülése.
[01:08:04]
Orbán Viktor „szabadságharca” a globális kapitalizmus ellen, ennek hazugsága.
[01:09:52]
A kínai modell, mint kihívás a demokráciák számára: gazdasági prosperitás szabadságjogok nélkül. Kiszállhat-e Európa abból a globális versenyből, amiben a despotikus rendszerekkel szemben alul fog maradni? A globális „technológiai rezsimek” elmozdulása a versenytől a tervgazdaság felé.
[01:17:10]
Lehet-e változást kikényszeríteni az egyéni életmódváltással? Elindíthat-e ez politikai változásokat? A nagy birodalmak végnapjai és a helyi kezdeményezések oázisai.
[01:23:56]
A kevesek által elindított nagy változások dinamikája. Ennek példái a magyar történelemben.
[01:26:15]
Lehetőséget ad-e a helyes irány megtalálásához a járványhelyzet miatti sokk? Környezetvédelem helyett embervédelem: a teljesebb élet felé törekvés fontossága.
[01:30:03]
Lányi András a Bevezetés az ökofilozófiába című könyve.
[01:31:37]
Életmódváltás kontra technológiaváltás: mi a hatékonyabb a környezeti katasztrófák megelőzése szempontjából?
[01:33:00]
A koronavírus-helyzet elmagányosító hatása. Az elmagányosodás, mint negatív társadalmi jelenségek forrása, agresszív politikai mozgalmak üzemanyaga. Az identitáspolitika zsákutcája. Az ökológiai gondolkodás antropológiai alapjai: a másik ember, a vele való kapcsolat fontossága.
[01:38:40]
Lehetséges-e ilyen alapokon változás egy olyan országban, ahol a hősök magukra maradnak? Magyar történelmi tapasztalatok arra nézve, hogy még ebben az esetben is érdemes ezt megpróbálni.
- Show more