Episodios
-
Letošní poslední prezidentská debata Deníku se věnovala ekonomické situaci v Česku i dění na Ukrajině. Prezident Petr Pavel připojil svůj podpis pod zákon o stáním rozpočtu. Učinil tak po určitém váhání i kvůli výhradám svých ekonomických poradců. Nakonec ho přesvědčilo ujištění ministra financí Zbyňka Stanjury, že schodek ve výši 241 miliard korun bude dodržen.
-
Končí rok, který přinesl změnu zásadních pravidel. Především v důchodovém systému. Vládě Petra Fialy se podařilo proti odporu opozice schválit reformu, která prodlužuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně až k 67 letům. Výrazně se snižuje i počet náročných profesí, u nichž vzniká nárok na předčasný odchod na odpočinek bez finanční sankce. Je právě tento zákon tím, na nějž je předseda vlády a ODS nejvíc pyšný? Dotkneme se v ní i krajských voleb, v nichž suverénně zvítězilo ANO. Babišovo hnutí získalo osm hejtmanů, zatímco ODS má pouze jednoho. Co je podle Fialy hlavním důvodem obliby největší opoziční formace a propadu popularity koaličních stran? Jak se s odstupem času dívá na způsob, jakým vyhodil z kabinetu pirátského předsedu Ivana Bartoše, a z pětky tak udělal čtyřku? Vyváží kvapík při výstavbě dálničních úseků krach digitalizace stavebního řízení? Zajímat mě bude i premiérův názor na čerstvý nález Ústavního soudu, jímž zrušil tzv. lex Babiš II, který soudci (devět z patnácti, ostatní předložili disentní stanovisko) shledali nepřípustným přílepkem. Petr Fiala měl ovšem plné ruce práce i na mezinárodním poli. Jak se téměř po třech letech dívá na válku na Ukrajině? V USA se v lednu ujme prezidentského úřadu Donald Trump, který se hodlá výrazně vložit do mírových jednání. Může přijít špinavý mír a co vlastně český premiér od Trumpa očekává? Jsme svědky globalizace zla? Petr Fiala má před sebou náročné měsíce. Žádné klíčové zákony už sice jeho kabinet na programu nemá, ale udržovací taktikou se řídit nemůže.
-
¿Faltan episodios?
-
Z billboardů se na lidi usmívají Petr Fiala nebo Karel Havlíček v bílých košilích. A přesvědčují voliče, jak dnem i nocí pracují pro jejich blaho. Předseda vlády a ODS to vyčíslil i matematicky: „Všechny krize jsme zvládli. Jsem hrdý na to, co se v těch třech letech podařilo udělat. Plníme 93 procent cílů, které jsme si dali v programovém prohlášení.“ Lid to evidentně není schopen ocenit, a tak ve všech průzkumech volebních preferencí suverénně vede hnutí ANO a ODS ztrácí. A tak Andrej Babiš zatápí pod kotlem. Sněmovní protivládní opozice, tedy ANO a SPD, svolává jednu mimořádnou schůzi za druhou, ta ke zmrazení platů politiků právě probíhá. Babišovci navíc stále častěji brnkají na osobní notu. Jejich šéf chtěl, aby se poslanci zabývali duševním zdravím Petra Fialy. „Premiér by si měl odpočinout a přestat vykládat nesmysly,“ zdůvodnil to s odkazem na Fialův výrok o dosažení výše německých platů za čtyři roky. Ministři na protest opustil sál a návrh byl posléze zamítnut. Při kontrole hlasování šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která zrovna schůzi řídila, její průběh okomentovala slovy: „Možná si jenom někteří mysleli, že to bylo o expremiérovi." Odplata se dostavila za pár dnů, když ANO zatroubilo k útoku na Pekarovou Adamovou a její odvolání z postu předsedkyně dolní komory. Alena Schillerová sice připustila, že opozice nebude úspěšná, ale i tak prý stojí za to „nechat ji projít uličkou hanby“. Fiala tento atak označil za brutální a připravil odvetu, když koalice pohrozila odvoláním místopředsedy Karla Havlíčka. K tomu má dost hlasů. Má ale takto vypadat parlamentní jednání a schvalování zákonů pro lidi? Na přijetí čeká mimo jiné norma o sociální superdávce, veřejném zdravotním pojištění, o obalech nebo novela školského či mysliveckého zákona. Myslí si Andrej Babiš, že občany víc zajímá handrkování o pozice ve vedení sněmovny? Petr Fiala si v posledních 15 minutách Kateřiny Perknerové sundal sako. Dostaví se dnes šéf ANO převlečený za Mikuláše, nebo půjde dál a přijde jako hotdog po vzoru Aleny Schillerové?
-
Fialova vláda plní jeden z nejdůležitějších programových bodů. Ve sněmovně prošla důchodová reforma z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Obsahuje postupné zvyšování věku odchodu do penze. Týká se to lidí narozených v roce 1966 a mladších. Nová pravidla počítají s pravidelným nárůstem o jeden měsíc u každého dalšího ročníku. Strop je stanoven na 67 let. Na tuto hranici poprvé narazí letošní pětatřicátníci. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že v případě návratu k moci tento parametr zruší a lidé opět půjdou do penze nejpozději v 65 letech. Podle výsledků ankety Deníku.cz v tom má podporu čtyř pětin našich čtenářů. Místo uspokojení ze završení tohoto vládního slibu řeší koaliční poslanci rébus kolem platů ústavních činitelů, tedy i svých. Od ledna mají růst o sedm procent, avšak ANO a SPD zablokovaly zrychlené projednávání normy, takže se to nemusí stihnout. Prosazují zmrazení platů politiků, což ale není řešení, neboť zákon se týká i soudců a státních zástupců. Ministr Jurečka už vymýšlí únikovou variantu. Aby mzdové šlamastyky nebylo málo, Petr Fiala v neděli v ČT prohlásil: „Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy.“ Za tento výrok sklidil výsměch politické konkurence i kritiku odborníků. Podle Eurostatu byla totiž loni v Německu roční průměrná hrubá mzda v přepočtu přes 1,2 milionu korun, tedy sto tisíc měsíčně. V Česku je ani ne poloviční, v letošním druhém čtvrtletí činila 45 854 korun.
-
Nevylučuji, že budu kandidovat do sněmovny, řekl v debatě Deníku šéf Pirátů Zdeněk Hřib
V 15 minutách Kateřiny Perknerové se představil nový předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Na dotaz, zda by neměl v případě úspěchu Pirátů ve volbách problém vytvořit koalici se Spolu a STAN, Zdeněk Hřib odpověděl: „Tuto koalici máme v Praze a dál chceme respektovat koaliční smlouvu. To podle mě mluví samo za sebe.“
Proč si myslí, že u Pirátů může zafungovat neúspěšný model, když jako předseda a nejviditelnější tvář strany nebude kandidovat do sněmovny? „Nevylučuji, že budu kandidovat, třeba z posledního místa kandidátky. Jen říkám, že nebudu lídr, ale do té bitvy půjdu i osobně,“ odpověděl. Podle informací Deníku se celostátním lídrem Pirátů má stát ekonom Libor Dušek, docent na Katedře ekonomie a empirických právních studií na Právnické fakultě UK. Jistě úctyhodný člověk, ale veřejnosti naprosto neznámý. To podle Hřiba může fungovat? „V tuto chvíli neběží ani nominace, lídra budeme hledat a volit ho bude celostátní fórum v únoru. Teď není možné předjímat, kdo jím nakonec bude,“ uvedl Zdeněk Hřib.
-
Ve čtvrtém předvolebním duelu Deníku se názorově střetli ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Úvod 15 minut Kateřiny Perknerové byl věnován aktuálnímu počasí a připravenosti Integrovaného záchranného systému na eventuální záplavy. „Aktivovali jsme Ústřední povodňovou komisi, které předsedá ministr životního prostředí Petr Hladík. Kdyby se situace vyvíjela dramaticky, zasedne Ústřední krizový štáb, jemuž ze zákona předsedá ministr vnitra. Hovořili jsme se všemi hejtmany, snažili jsme se o aktivaci krajských povodňových komisí, stejně jako u obcí s rozšířenou působností,“ uvedl Vít Rakušan.
-
V druhém předvolebním duelu Deníku.cz se názorově střetli předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a šéf SPD Tomio Okamura.
V úvodu 15 minut Kateřiny Perknerové se probíral výsledek voleb v Sasku a Durynsku, kde zabodovala nacionální pravice, tedy Alternativa pro Německo. Jejím hlavním programovým bodem je potírání ilegální migrace a omezení přistěhovalectví. Nepřináší podobná rétorika úspěch čili nedělá to Tomio Okamura vlastně dobře, když v kampani straší mužem tmavé pleti se zkrvaveným nožem v ruce?„To je metoda, kterou používají populisté, lidé na radikální části spektra. Chtějí oslovovat voliče používáním emocí a vyvoláváním strachu. Věřím, že stejně jako já, chce většina lidí žít ve světě, kde rozdílnosti akceptujeme, problémy řešíme a nevyvoláváme strach. V Německu skutečně spousta věcí správně řešena nebyla a integrace lidí přicházejících odjinud je proto logicky jedním z témat, která mají vliv i na náš život v regionech. Řešení je ale spíš na celostátní úrovni a na domluvě s ostatními zeměmi v rámci Evropy,“ řekla šéfka TOP 09 Pekarová Adamová.
-
V posledním díle předvolebních debat Deníku se v pořadu 15 minut Kateřiny Perknerové představil šéf ODS Petr Fiala.
Pemiér Petr Fiala uvedl, že na přesné vyčíslení škod je ještě brzy, protože mnohde se ještě lidé potýkají se zajištěním základních existenčních potřeb. „Musejí se dobudovat příjezdy, komunikace, obnovit v plné míře dodávky elektřiny, zajistit zásobování pitnou vodou. Okamžitá pomoc ale už se rozbíhá, je tady možnost čerpat až 73 tisíc korun pro ty, kteří o všechno přišli, jsou tu programy pro malé obce. Na nic přitom nečekáme,“ řekl předseda vlády.
-
Předvolební kampaň v Česku narušily povodně, hlavní náplní všech politiků od starostů po ministry se tak v posledních dnech stalo jediné: pomoc postiženým regionům. Ovlivní povodeň volby? A co dalšího může rozhodnout? Na to se redaktorka Deníku Kateřina Perknerová zeptala šéfa ANO Andreje Babiše.
-
Úterý přineslo třetí předvolební duel Deníku. Tentokrát s vícepremiérem pro digitalizaci, ministrem pro místní rozvoj a předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a předsedou přísahy Robertem Šlachtou. V pořadu 15 minut Kateřiny Perknerové se utkali nad tématy, která se nepochybně objeví i v kampani do krajských a senátních voleb.