Episodios

  • Навесні 2024 року росіяни відновили свій енергетичний терор, знову намагаючись занурити Україну у темряву. На відміну від попередньої зими, цього разу основною ціллю терористичних ударів стала не розподільча мережа, а генеруючі потужності, зокрема теплоелектростанції.

    Попри те, що теплова генерація займає не найбільшу частку в українській енергосистемі, вона відіграє дуже важливу маневруючу роль. Іншими словами, за допомогою роботи ТЕС покриваються піки споживання енергії зранку та ввечері.

    Наразі окупанти знищили близько 80% потужностей компанії “ДТЕК” та усі 100% державного "Центренерго". Крім цього ударів зазнала одна з найпотужніших українських гідроелектростанцій - ДніпроГЕС.

    Чи зможе вистояти енергетика і як замінити роботу ТЕС? Про це ми говорили з директором Центру досліджень енергетики Олександром Харченком.

    Детальніше про наслідки ударів росіян по українській енергетиці можете прочитати у статті на "Економічній правді" "Росія продовжує нищити українську енергетику. Що чекає на Україну без ТЕС?" https://www.epravda.com.ua/publications/2024/04/12/712324/.

    Свою ненависть до агресора конвертуйте у донати Leleka Foundation, а також не забувайте донатити на інші перевірені збори та ініціативи.

    Вступайте до Клубу УП та підтримайте незалежну журналістику: https://club.pravda.com.ua/

  • Охорона здоров'я традиційно є однією з найбільших статей видатків державного бюджету України. Попри це, українські лікарі отримують доволі низькі заробітні плати, а більшості пацієнтів державних лікарень доводиться доплачувати за "безкоштовну медицину" з власних кишень.

    Таку систему Україну успадкувала від СРСР, проте з 2018 року активно намагається її виправити.

    "Кінцева мета медичної реформи - зробити так, аби українці могли почуватися як люди із цивілізованого світу", - пояснює один із співавторів реформи, колишній заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк.

    У цьому випуску подкасту ми запитали у Павла, на якому етапі перебуває медична реформа? Як охорону здоров'я фінансують в інших країнах і чому для отримання якісних медичних послуг Україні потрібна ефективна судова система?

    Детальніше про "сірий" ринок медичних послуг читайте у публікації за цим посиланням: www.epravda.com.ua/publications/2024/04/3/711936/

    Свою ненависть до агресора конвертуйте у донати на збір “Повернись живим”, а також не забувайте донатити на інші перевірені збори та ініціативи.

    Вступайте до Клубу УП та підтримайте незалежну журналістику: club.pravda.com.ua/

  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados

  • Закладених у бюджет на 2024 рік коштів для ведення бойових дій виявилося недостатньо. За словами співрозмовників Економічної правди у парламенті та уряді, додаткова потреба Сил Оборони у коштах наразі становить 400-500 мільярдів гривень. 

    Ситуацію ускладнює й те, що Україні заборонено використовувати на військові цілі гроші, які нам надають міжнародні партнери. Тож закривати потреби Оборони державі доведеться виключно за рахунок внутрішнього ресурсу.

    Наразі найбільш вірогідним сценарієм того, як уряд буде виходити з бюджетної кризи, є підвищення податків. Проте чи може це принести додаткові доходи? І де державі брати пів трильйона гривень на війну? Про це ми говорили з керівницею Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки Юлією Маркуц.

    Детальніше про потреби бюджету та шляхи її покриття читайте у публікації.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Чи намагалися ви коли-небудь проїхати у центр Києва з околиць, не помітивши жодної зовнішньої реклами онлайн-казино чи інших гральних компаній? Здається, що сьогодні це неможливо, адже гральний бізнес, який держава легалізувала лише декілька років тому, зумів буквально захопити рекламний ринок. І часто така реклама є незаконною.

    Протягом останніх кількох років в Україні прогриміло декілька гучних скандалів, пов'язаних з гральними компаніями. Чого лише вартує організація масштабної схеми з ухилення від оподаткування, у яку залучили декілька українських банків та навіть мережі роздрібної торгівлі чи фітнес-центри.

    Викриття таких схем дало свої плоди: минулого року обсяги податкових надходжень від грального сектору перевалили за 10 мільярдів гривень. Проте чи можна вже говорити, що на цьому “дикому заході” нарешті запанував порядок?

    Тонкощі роботи грального бізнесу в Україні ми обговорили з Юрієм Гайдаєм, старшим економістом Центру економічної стратегії та запрошеним експертом ТСК Верховної Ради, яка займалася розслідуванням ухилення від сплати податків гральним бізнесом. 

    Крім цього, Юрій – ведучий подкасту “Що з економікою?”, який ми також радимо вам слухати та підписуватися.

    Детальніше про те, чи законною є реклама грального бізнесу на вулицях ваших міст, читайте у публікації за цим посиланням: https://www.epravda.com.ua/publications/2024/03/25/711472/ 

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • На третій рік великої війни в Україні досі продовжує працювати бізнес з російськими власниками. Найбільш кричущий випадок – оператор мобільного зв'язку “Київстар”, який також має частку у сервісі Helsi. Однак, крім цього, росіянам в Україні досі належать кар'єри, паперові комбінати чи заводи з виробництва чайної продукції.

    Часто громадяни з країни-агресора приховують свій бізнес, фіктивно перереєстровуючи його на громадян західних країн або на публічні компанії, акціонерами яких є навіть інвестори зі США. У такому разі конфіскація активів стає заручником політичних процесів та переговорів.

    Хоча за останні півтора року держава зробила прогрес в арештах та конфіскації активів російських олігархів, однак цей шлях ще далекий до свого логічного завершення. 

    Які найбільші перешкоди стоять на шляху конфіскації активів у російських власників? Про це ми поговорили з аналітиком проєкту Trap Aggressor Романом Стеблівським.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • Ранок мільйонів українців починається із запашного горнятка кави. Однак чи задумувалися ви, який шлях долають кавові зерна перш ніж подарують вам ранкове пробудження?

    Ще декілька років тому монополію на українському ринку тримала італійська кава. Якість її обсмаження не підлягала критиці, а смак вважався еталонним. Однак в Україні знайшлися сміливці, які вирішили кинути виклик гегемонії італійської кави, почати самостійно обсмажувати кавові зерна та продавати запашний напій вітчизняним кав'ярням.

    У цьому випуску ми поговоримо про особливості кавового бізнесу зі співзасновником компанії "Фунт кави" Феліксом Безруком. Як кава з плантацій у Центральній Америці опиняється у ваших ранкових горнятках, які виклики для ринку створює глобальне потепління та чи реально заробити на кав'ярні?

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • Ще до початку великої війни українці урядовці відкрито говорили, що молодим людям не варто розраховувати на пенсію від держави. Наразі, через масову міграцію та погіршення демографічної ситуації, стійкість пенсійної системи похитнулася ще більше.

    Станом на початок 2024 року середній розмір пенсії в Україні не дотягував до 5,4 тисячі гривень на місяць. Однак це, як то кажуть, “середня температура по палаті”. Деяким людям вдається отримувати виплати удесятеро більші. Крім цього, чимало пенсіонерів через суди домоглися перерахунку своїх попередніх пенсій, а загальний борг за такими справами вимірюється десятками мільярдів гривень.


    Як державі вдається фінансувати пенсії під час війни? Які проблеми накопичилися у солідарній пенсійній системі і чи має влада бачення, як їх вирішити? Про це ми говорили із першою заступницею міністра соціальної політики України Дариною Марчак.


    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 


    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Карантин та велика війна особливо сильно вдарили по сектору послуг. Чи не найбільше за останні 4 роки постраждали кінотеатри, яким спочатку довелося взагалі закритися, а потім пристосовуватися до роботи в умовах постійних повітряних тривог.

    “Якщо порівнювати 2023 рік з доковідним 2019-м, то кількість відвідувачів впала на 50%”, розповідає CEO компанії Мультиплекс Роман Романчук.

    Зберегти бізнес на плаву дозволило кількаразове підвищення цін на квитки, а також бажання багатьох українців втекти від буденності воєнного часу у світ кіно бодай на 90 хвилин.

    Ми поговорили з Романом Романчуком про те, на чому заробляють кінотеатри, як вони конкурують зі стрімінговими сервісами та наскільки популярними є кінострічки українського виробництва? 

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • Кадри із розсипаним українським зерном з вагона вантажного поїзда, що застряг на кордоні з Польщею, шокували та обурили мільйони українців. Схоже, що протестувальники не гребують переходити за все нові й нові “червоні лінії”, а представники польської влади майже втратили контроль над ситуацією. 

    Україно-польський кордон вже декілька місяців перебуває в облозі різних груп невдоволених громадян не лише Польщі, але й інших країн ЄС. Проте цього разу блокування руху стосується не лише комерційних вантажів, але й пасажирського транспорту та навіть озброєння.

    Що з блокадою робить польська влада та до чого готуватися українським компаніям та громадянам? Про це ми говорили з віце-прем’єр-міністром з відновлення України — міністром розвитку громад, територій та інфраструктури Олександром Кубраковим.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 


    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 



  • Щороку все більше центральних банків розробляють або запроваджують свої власні цифрові валюти. І український Нацбанк тут не є винятком. Ба більше, ще декілька років тому Україна була серед світових лідерів за рівнем запровадження  власної цифрової валюти.

    Якщо пояснити максимально просто, то цифрові гроші центральних банків - це нова форма грошей, яка існує на додачу до готівки та безготівки. На відміну від вже звичних багатьом з нас безготівкових переказів, оплата цифровими грошима не передбачає наявності посередників, таких як банки чи навіть платіжні системи.

    Крім цього, цифрові гроші можна програмувати, дозволяючи розраховуватися ними лише за певні товари або навіть - встановлювати на них певний відсоток.

    Як саме працюватимуть цифрові гривні в Україні? І коли ними зможуть скористатися українці (спойлер: вже дуже скоро)? Про це ми говорили із директором Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку України Андрієм Поддєрьогіним.

    Детальніше про цифрові гроші центральних банків ви можете прочитати у матеріалі ЕП: https://www.epravda.com.ua/publications/2021/09/13/677727/

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Ще 10-15 років тому український ринок книжок був майже закритим для україномовної літератури. Його фактично окупували російські видавництва, з якими українським було майже неможливо конкурувати.

    Влітку 2023 року ця ситуація змінилася назавжди: дорогу російській книзі на полиці українських книгарень закрили на законодавчому рівні. Проте чи надало це поштовх для розвитку українським видавництвам?

    З чого складається ціна книжки та як вона буде змінюватися у майбутньому? І як українські видавництва пристосувалися до реалій воєнного часу? Про це ми поговорили з Ілоною Замоцною, співзасновницею видавництва Віхола.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • Вже майже 2 роки Україна перебуває у цілковитій залежності від коштів країн-партнерів. Відтак, сьогодні, як ніколи, для нас важливо, аби світова економіка перебувала у чудовій формі, аби США, ЄС та інші країни мали можливість забезпечувати Україну необхідним ресурсом.

    Проте ситуація у світовій економіці наразі дуже неспокійна. Боротьба з високою інфляцією уповільнила темпи економічного зростання до мінімальних значень за останні декілька десятиліть. Штучний інтелект загрожує соціальною нестабільністю. Ця загроза особливо актуальна у 2024-ому, коли світ переживатиме наймасовіші вибори у своїй історії.

    Як ці ризики можуть відобразитися на українській економіці? І що буде з економікою світу? Про це ми поговорили із заступником виконавчого директора МВФ Владиславом Рашкованом.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Україна входить до переліку країн з найбільшими обсягами операцій з криптоактивами. Крипта вже стала частиною нашого повсякденного життя: її можна задонатити на армію, її декларують чиновники, завдяки їй обходять валютні обмеження НБУ.

    Попри те, що український ринок віртуальних активів вимірюється мільярдами доларів, держава ніби не помічає його існування. Принаймні, так було донедавна. Наразі ж у парламенті лежить аж два законопроєкти про легалізацію ринку криптоактивів та запровадження податків для операцій з ними.

    За оцінками Мінцифри, яке розробило один із зареєстрованих законопроєктів, держава може отримувати до 22 млрд грн на рік у вигляді податків з операцій з криптоактивами. Звісно, якщо інвестори та учасники ринку погодяться їх сплачувати. На скільки це реально? Яка користь від легалізації для учасників ринку криптоактивів? І що про це думають міжнародні партнери? Про це ми поговорили із заступником міністра цифрової трансформації Олександром Борняковим.

    Задонатити свою криптовалюту на потреби армії можна фонду “Повернись живим”: https://savelife.in.ua/donate/#donate-army-crypto 

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • Попри повномасштабну війну, в Україні не відбулося нового “банкопаду”, а рівень інфляції наразі є навіть нижчим, ніж у деяких країнах ЄС. Стабільність фінансової системи дозволила економіці не лише вистояти, але й почати обережне відновлення та зростання. 

    Те, як вдалося стабілізувати ситуацію в економіці, сьогодні дивує багатьох міжнародних партнерів України, каже перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова. Наприкінці минулого року та у перші дні 2024-ого вона презентувала два важливі звіти, які детально оцінюють стан економіки та банківської системи: Звіт про фінансову стабільність та Звіт за підсумками оцінки активів банків. 

    У цьому подкасті ми поговорили з Катериною Рожковою про те, у якому стані економіка зустріла 2024 рік, чи має перспективу судовий процес екс-власників “Сенс банку” проти України та як на банки вплинув податок на надприбутки, який з них ретроспективно стягне держава.

  • Міжнародні фінансові організації та представники країн-партнерів не припиняють дивуватися адаптивності українського бізнесу. Адже українські підприємці зуміли пристосуватися, працювати, працевлаштовувати та сплачувати податки навіть в умовах повномасштабної війни. Не виключенням стали і заклади громадського харчування, зокрема ресторани та кав'ярні.

    Наприкінці 2023 року обороти ресторанів в деяких областях України навіть перевищили довоєнні, про що свідчить статистика компанії Poster, яка надає послуги з автоматизації цього бізнесу. Хоча звісно, це зростання дуже непропорційне та відбувається не без проблем.

    Як почувається ресторанний бізнес наприкінці другого року великої війни? Чи впливають на нього повітряні тривоги та комендантська година? Та чи зараз найкращий час для відкриття власного бізнесу? Про це ми говорили з СЕО компанії Poster Родіоном Єрошеком.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/

  • За розрахунками Міністерства економіки, Україні у наступні 10 років потрібно буде залучити близько 4,5 мільйона працівників для того, аби відновити зруйновану війною економіку. Дефіцит кадрів вітчизняний ринок праці почав відчувати вже цьогоріч. Проте, як не парадоксально, він існує разом з високим безробіттям.

    Велика війна суттєво розбалансувала ринок праці, а у деяких сферах - перевернула його з ніг на голову. Так, у сегменті ІТ ринок шукача роботи перетворився на ринок роботодавця. Однак це далеко не усі зміни, які сталися за цей рік. Зокрема, до цивільного життя поступово починають повертатися ветерани. При цьому чимало роботодавців виявилися абсолютно непідготовленими для цього.

    Чим 2023 рік запам'ятався для ринку праці? Про це ми говорили з Анастасією Розлуцькою, керівницею проєкту Work.ua «Назустріч». 

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • 12 грудня найбільший телеком-оператор України - “Київстар” - зазнав однієї з наймасштабніших кібератак у вітчизняній історії. Внаслідок збою у системах оператора без зв'язку залишилося понад 20 мільйонів абонентів по всій країні.

    Відновлення зв'язку та інтернету тривало декілька днів, що свідчить про непересічний масштаб атаки. До цієї роботи було залучено представників Держспецзв'язку, СБУ, а також міжнародних спеціалістів.

    Як хакерам вдалося обійти потужну систему кібербезпеки “Київстару”? Чому відновлення тривало так довго? Які ризики несе ця атака для абонентів оператора? І як захистити себе від загроз у кіберпросторі? Про це ми говорили з експерткою з кібербезпеки, СЕО компанії Apetyk Consulting Анастасією Апетик.

    Детальніше про кібератаку на “Київстар” читайте на “Економічній правді”: https://www.epravda.com.ua/publications/2023/12/12/707628/ 

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Зранку 8 грудня міська влада Києва повідомила, що з наступного дня на аварійний ремонт закривається ділянка тунелю метрополітену на Оболонсько-Теремківській лінії між станціями "Либідська" та "Деміївська". Однак вже в обід того ж дня рух “синьою” гілкою від “Либідської” до “Теремків” перекрили достроково.

    Озвучена причина - аварійна ситуація у тунелі, який почало затоплювати ґрунтовими водами, а також нові тріщини на стінках тунелю. Цьому передувало багаторічне недофінансування обслуговування мережі громадського транспорту та хаотична забудова у столиці.

    Які ще інфраструктурні проєкти Києва можуть зазнати аварійних ситуацій? Коли може відновитися рух поїздів до “Теремків”? Які висновки з цього можуть зробити інші міста України? Про це ми говорили з журналістом “Економічної правди” Олександром Колесніченком.

    Детальний розбір аварійної ситуації у київському метрополітені читайте за посиланням: https://www.epravda.com.ua/publications/2023/12/8/707505/ 

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Україна - одна з найбільш замінованих країн світу. Для того, аби розмінувати всі території, які перебували у тимчасовій окупації або де велися бойові дії, знадобляться десятки років. Тому ця робота почалася вже зараз.

    На початку року ми вже говорили про те, як заміновані поля впливають на роботу аграріїв і як останні знаходять вихід з цієї ситуації. Цього разу ми вирішили розповісти про практичний аспект розмінування.

    Співавторка цього подкасту Дана Гордійчук щойно повернулася з мінних полів на Миколаївщині, де на власні очі спостерігала за гуманітарним розмінуванням. У цьому випуску ми поговоримо про те, хто займається розмінуванням територій, з чого складається цей процес та на скільки це кропітка праця. 

    Ну і звісно ж, ми згадаємо про те, як у пошуку вибухонебезпечних предметів допомагають собаки.

    Репортаж Дани з мінних полів ви можете прочитати за цим посиланням: https://www.epravda.com.ua/publications/2023/12/5/707320/

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/ 

  • Вже майже місяць тисячі українських водіїв вимушені днями простоювати у жахливих умовах на польсько-українському кордоні. Причина - страйк поляків, внаслідок якого більшість пунктів пропуску виявилися фактично перекритими для руху фур.

    Західний кордон України з перших днів великої війни став чи не єдиним вікном, через яке здійснюється вся зовнішня торгівля. Це зробило його своєрідною ахіллесовою п'ятою, на яку різного роду протестувальники з польського боку не гребують натискати, аби місцевий уряд чи Єврокомісія дослухалися їхніх вимог.

    Публічно страйкарі говорять, що блокують лише комерційні вантажі. Однак фактично затримки відчувають і ті, хто перевозить гуманітарну продукцію. Крім цього у багатокілометрових чергах на кордоні застряють також і фури з небезпечними речовинами, такими як пальне.

    Чого вимагають польські перевізники? На скільки реалістичні їхні вимоги? Як перекритий кордон впливає на економіку України, Польщі та країн ЄС? Про це усе ми говорили із заступником міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергієм Деркачем.

    Підтримати купівлю пікапів для передової: https://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/pickup/ 

    Клуб УП: https://club.pravda.com.ua/