Episodios
-
Tokrat se bomo poglobili v delo reševalnih psov v Sloveniji in tujini. Z nami bosta kar dva gosta.
Nadja Žlender: "Z reševanjem sem se začela ukvarjati leta 2007 s svojo prvo psičko, avstralsko ovčarko Ginny. Leta 2010 sva opravili prvi izpit in se naslednje leto uvrstili v skupino za iskanje pogrešanih. Vse od takrat naprej sem aktivna v tej skupini - trenutno z 9 letno avstralsko ovčarko Beam, s katero sva od letos tudi v enoti EHI. V šolanju pa je 2.5 letni avstralski ovčar Bass.
Sem tudi inštruktor za delo reševalnih psov in vodja Enote reševalnih psov v ŠKD Logatec.
S psi sem aktivna tudi na drugih področjih - trenutno se poleg reševanja najbolj posvečam paši ter agilitiju. Za zabavo delamo tudi frizbi. Z Ginny in Beam sem tekmovala tudi v delu z nosom. Sem tudi vzrediteljica avstralskih ovčarjev delovne linije, vzrejam pod ASCA - Australian shepherd club of America, do sedaj smo imeli tri legla."
Marko Bručan: "2018-2024 Podpredsednik, Komisija za reševalne pse FCI
Mednarodni klasifikator za pse reševalce na misijah
Mednarodni sodnik za reševalne pse
Mednarodni trener za pse vodiče slepih in pse pomočnike invalidov" -
● Ustanoviteljica centra za veterinarsko rehabilitacijo in športno medicino psov Dogs4motion
● Ustanoviteljica Dogs4motion Academy: mednarodna platforma za izobraževanje lastnikov športnih in delovnih psov
● Aktivna tekmovalka na mednarodnem nivoju v disciplini agility in FCI obedience, inštrukturica Kinološke zveze Slovenije
Pogovarjali se bomo:
- Preventiva je boljša kot kurativa: pomen dobrega telesnega počutja in ustrezne telesne aktivnosti od mladička do seniorčka
- Prepoznavanje kroničnih bolečin pri psih: znaki, ki bi jih moral znati prepoznati vsak lastnik živali
- Specifike aktivnih, športnih in delovnih psov: skrb za optimalno fizično pripravljenost
-
¿Faltan episodios?
-
Grega se z IGP športom ukvarja že 25 let. Je aktivni tekmovalec in marker. Je tudi vzreditelj belgijskih ovčarjev - Force Canina.
Govorila bova o razvoju športa IGP, pripravi psa, izpitih, tekmovanjih, vzreji in karakterju belgijskih ovčarjev...
"IGP program je vrhunec šolanja psov . Namen IGP šolanja je prikazati pasjo inteligenco in delovno sposobnost.
"IGP je delovni preizkus, ki ocenjuje značajsko stabilnost, vzdržljivost, korektno zgradbo, sposobnost voha, željo po delu, pogum in učljivost psa. Je eden od najzahtevnejših in najstarejših programov šolanja psov. Razvil se je iz praktične uporabe psov pri delu policije in vojske, ter različnih delovnih preizkusov, ki so se uporabljali za ocenjevanje vzrejne vrednosti tako imenovanih službenih pasem.
IGP program je setavljen iz treh disciplin, sledenja, poslušnosti in obrambe. Vse tri discipline pokažejo delovno sposobnost psa in njegovo kvaliteto.
Pasme, ki so primerne za šolanje po IGP programu so: nemški ovčar, belgijski ovčar, rotweiler, veliki šnavcer, doberman, nemški bokser, flandrijski govedar, beauceron …
Psi, ki so primereni za šolanje po IGP program morajo imeti dobro izražene nagone in značajske lastnosti. Morajo posedovati dobro izražen nagon plena, željo po sodelovanju, samoiniciativnost, notranjo trdnost in psihično stabilnost. Plašni in boječi psi, ter psi brez nagona plena in želje po sodelovanju, niso primerni za šolanje po programu IGP.
Velik pomen pri šolanju IGP programa imata tako vodnik kot način šolanja psa. Vodnik mora že v zgodnjem razvoju pravilno ravnati s psom in poskrbeti, da že mladička pravilno usmerja v določenih nagonih in ustvari dobro medsebojno vez s psom." Vir: internet -
Z nami bo Alfakan inštruktorica Manca Smolnikar. Pred kratkim se je njihovi družinci s 3. psi, pridružil tudi mali Brin. Manca nam bo zaupala:
- Kako vzgojiti psa da sprejme dojenčka
- Na kaj vse pazi kot mama majhega otroka in lastnica treh večjih psov
- Kaj vse je naredila, pred prihodom otroka v zvezi z vzgojo
- Z nami bo delila njene nasvete o sprehodih in združevanju skupnega časa...
-
Eva in Jure o vzgoji Yume in težavah, ki sta jih imela
-
Si želite privarčevati čas pri vzgoji vašega psa? Potem vam ponujam 5 "bližnjic":
1. Začnite vzgojo takoj
2. Vključite vso družino
3. Uporabljajte pozitivno motivacijo
4. Prilagodite se pasmi in odkrijte talente vašega psa
5. Poiščite pomoč strokovnjaka za vzgojo -
Veliko vodnikov psov in pasjih inštruktorjev ima po naše napačno predstavo o tem, kaj sploh pozitivna motivacija je.
Za lažje razumevanje pojma pozitivna motivacija najprej razčistimo, kaj le-ta ni?
Pozitivna motivacija NI permisivna vzgoja, kjer je vse dovoljeno.
Pozitivna motivacija NI hranjenje s pribojški in podkupovanje psa.
Pozitivna motivacija NI razvajanje psa.
Pozitivna motivacija NI vzgoja brez pravil in omejitev.
-
Cilj ozaveščanja družbe je, da psi označeni z rumeno pentljo potrebujejo prostor iz različnih razlogov.
Pentlja ni izraz modne muhe in ljubkosti, pač pa znak opozorila, ki bi ga bilo potrebno upoštevati. Skrbnik lahko svojemu psu, ki potrebuje prostor (ker mu je npr. neprijetno v družbi drugih psov, ljudi, je poškodovan, bolan,...) nadene rumeno "pentljo" in tako družbi sporoči, da njegov pes potrebuje prostor oz. mir.
Pentlja je lahko na ovratnici, oprsnici, povodcu ali celo v roki vodnika.
-
Patrik Zupanič: "Z vlečnimi pasjimi športi se ukvarjam od leta 2005. Prvega evropskega prvenstva pa sem se udeležil leta 2006 in od takrat se je nabralo kar nekaj tekmovanj, ki sem se jih udeležil s svojimi psi.
Tekmujem predvsem v bikejoringu (pes vleče kolesarja) udeležim pa se tudi tekmovanj v ostalih disciplinah – canicross, scooter, skijoring….
Ker je šport vlečnih psov že zdavnaj prerastel besedo hobi, sem aktiven tudi na drugih (netekmovalnih) področjih v tem športu. Pomagal sem organizirati kar nekaj tekmovanj v Slloveniji, trenutno pa sem predsednik največjega društva na področju vlečnih psov v Sloveniji – CANIFIT TEAM.
Tudi poslovno je vlečni šport glavna nit mojega delovanja, saj je moje podjetje Canifit začelo s prodajo opreme na slovenskem trgu, v zadnjih letih pa sem tudi solastnik in soustanovitelj slovenske znamke pasje opreme TROP." -
Conor's Adventure je mlada slovenska blagovna znamka, ki se ukvarja z razvojem in izdelavo pasje opreme.
Po letu in pol delovanja na slovenskem trgu ponujamo nekje 30 različnih produktov, ki so plod izrecno lastnega razvoja in izdelave.
Že od začetka ne odstopava od osnovnih vrednot, ki sva si jih zadala na začetku, to je kakovost in odnos do stranke. Za nas so stranke vse in še več. Brez njih nas ni. In so definitivno eden izmed glavnih razlogov, poleg verjetno dobrega produkta, da imamo res svetlo prihodnost. -
Eva in Jure govorita o življenju z Yumo - o vzgoji, socializaciji, težavah, napredku...
-
Vse o serilizaciji in kastraciji psov!
Z nami je Natalija Hercog Gerbec dr. vet. med iz Veterinarski center PIKA, v centru Maribora.
Diplomirala na Veterinarski fakulteti v Ljubljani (2002). Leta 2014 je ustanovila Veterinarski center PIKA, kjer je tudi zaposlena.
Natalija se zaveda pomembnosti neprestanega izobraževanja in se je zato začela redno podiplomsko izpopolnjevati na Evropskem kolegiju za veterinarske specializacije ESAVS iz dermatologije, interne, urgentne medicine in ultrazvoka, udeležuje se tudi številnih drugih seminarjev in kongresov doma in v tujini. -
Kako sem se lotil navajanja na omejitev pri Yumi? Zakaj hišni boks in kakteri so koraki?
► https://alfakan.si
✚ E-UČILNICA: https://e-ucilnica.alfakan.si
✚ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/alfakan/...
✚ FACEBOOK: https://www.facebook.com/alfakan.slo -
Nina Bešter: "Leta 2005 sem dobila v varstvo prvega psa od moje prijateljice in takrat se mi ni niti sanjalo, da bo varstvo psov postalo moja služba in način življenja. Ker se dobre novice hitro širijo, se je krog mojih varovancev kar hitro širil, zato sem začela razmišljati o odprtju pasjega hotela.
V tistem času je bilo takšne ponudbe, kjer psi v času varstva bivajo v hiši skupaj z ljudmi, zelo malo. Zato sem se odločila da odprem pasji hotel, ki pa seveda ni takšen kot si ga večina ljudi predstavlja.
Pri meni psi bivajo skupaj z mano in mojimi psi v hiši, hodijo na vsakodnevne sprehode, saj jim želim čas, ko so v varstvu, čimbolj približati domačemu okolju. Tako psi niso pod stresom in brez težav počakajo na vrnitev lastnika.
► https://alfakan.si/ -
Z nami bo tokrat Neca Jerkovič, dr. vet. med., ki bo govorila o uporabni prvi pomoči pri psih.
Kako lahko sami poskrbimo za zdravje, varnost in dobro počutje svojega psa?
Katera so osnovna znanja prve pomoči, ki bi jih naj poznal vsak skrbnik psa?
Kaj je priporočljivo imeti doma in na sprehodih, da lahko psu pomagamo v neprijetnih situacijah? -
Ali je možno imeti vzgojenega psa, s katerim je sprehod užitek?
Psa, ki se ne obremenjuje s psi ki jih srečate na sprehodu?
Psa, ki tudi ob neprijetnih izkušnjah ostane miren in samozavesten? -
Profesor Janoš Butinar, veterinar, ki se je za svoj poklic odločil že pri 5 letih:
"Vse življenje sem se po najboljših močeh trudil, da bi postal dober zdravnik za živali.
Pri 50 letih sem se odločil, da bom ustanovil svojo bolnico za živali, v Postojni. Moj cilj je enostaven – združevati podobno misleče ljudi, visoko usposobljene in predane temu navdihujočemu poklicu, delati učinkovito in odprto za nove dosežke in najboljše ideje v naši stroki.
Vrata Bolnice za živali Postojna so široko odprta najboljšim strokovnjakom, ki želijo delati z nami, katerekoli narodnosti. Največji del našega zaslužka vlagamo v specialistična izpopolnjevanja in novo opremo, nenehno organiziramo strokovna srečanja, kjer se srečujemo s kolegi in si med seboj pomagamo. Posebej in najpomembneje - zavezal sem se, da bomo z vsemi možnimi sredstvi in občutkom pomagali živalim, ki so obolele za rakom.
Skrbnikom naših pacientov, ki imajo pogosto sami ali njihovi bližnji izkušnje s to boleznijo, želimo vlivati strokovno utemeljeno upanje in optimizem. Podaljšati želimo njihovo druženje z ljubljenimi živalmi in pomagati pri bolečem slovesu – tako, kot bi bile vse te živali naše lastne."
-
S Tino Pihlar dr. vet. med. bomo govorili o rehabilitaciji pri psih:
- kako preprečiti poškodbe pri psu,
- kako poteka rehabilitacija psov,
- kaj je hidroterapija,
- kakšne so prednosti in slabosti,
- koliko časa traja,
- kakšna je razlika med pasjo fizioterapijo in človeško,
- kako poteka elektroterapija in v katerih primerih se uporablja?...
Tina Pihlar dr. vet. med. je pred odprtjem veterinarske hidroterapije delala v različnih veterinarskih klinikah. V Veliki Britaniji je zaključila teoretično in praktično strokovno izobraževanje na področju hidroterapije in prejela diplomo za hidroterapevta za male živali.
V HepiFit nudi živalim različne rehabilitacijske oziroma fizioterapevtske metode. Ukvarja se predvsem s hidroterapijo, poleg tega izvaja tudi elektroterapijo (transkutano elektro-nevro stimulacijo- TENS, nevromuskularno elektrostimulacijo- NMES) in terapijo z laserjem.
-
Zakaj je v Sloveniji še zmeraj toliko psov na verigah in kako bi lahko to spremenili?
-
Z nami bo Natalija Hercog Gerbec dr. vet. med:
Diplomirala na Veterinarski fakulteti v Ljubljani (2002). Leta 2014 je ustanovila Veterinarski center PIKA, kjer je tudi zaposlena.
Natalija se zaveda pomembnosti neprestanega izobraževanja in se je zato začela redno podiplomsko izpopolnjevati na Evropskem kolegiju za veterinarske specializacije ESAVS iz dermatologije, interne, urgentne medicine in ultrazvoka, udeležuje se tudi številnih drugih seminarjev in kongresov doma in v tujini. - Mostrar más