Episodios
-
Krajina horského národa, ktorá sa desaťročia pripravovala na vpád západných vojsk a po okupácii Československa vystúpila z Varšavskej dohody. Krajina, v ktorej štátom podporovaná pyramídová hra pripravila pätinu obyvateľov o všetky úspory. Toto je Albánsko, o ktorom sa dozviete viac v tejto epizóde Balkánskych kroník.
-
V novom špeciále sa venujeme dramatickým udalostiam bombardovania Juhoslávie v roku 1999, ktoré zmenili tvár Európy. Preskúmajte s nami príčiny a následky bombardovania, politické pozadie, ako aj priebeh celej operácie.
-
¿Faltan episodios?
-
Kosovo - autonómna časť Srbska alebo nezávislý štát? Prečo Slovensko neuznáva jeho samostatnosť? Kto vlastne vyhral v bitke na Kosovom poli?
Aj na tieto otázky budeme hľadať odpoveď v ďalšom diely nášho podcastu Balkánske kroniky. Neváhajte bádať s nami!
-
Objavte históriu Chorvátska, jednej z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov.
Kto boli ustašovci a akú úlohu zohrali v dejinách? Čím bol špecifický chorvátsky nacionalizmus? Aký bol politický vývoj krajiny po odtrhnutí od Juhoslávie?
Toto všetko a ešte oveľa viac vás čaká v najnovšej epizóde Balkánskych kroník. Nezmeškajte príležitosť rozšíriť svoje obzory!
-
Rozpad Juhoslávie poznačil Srbov najviacej, ale ich povestná hrdosť ich neopúšťa ani zoči-voči výzvam 21. storočia. Vypočujte si, ako dopadol Milošević, ako sa má slovenská menšina vo Vojvodine a prečo Srbi protestujú proti ťažbe strategického lítia v ďašej časti podcastu Balkánske kroniky.
-
Rumunsko je domovom Drakulu, najkrajšej horskej cesty a najväčšej budovy v Európe. Krajina si však prešla náročným obdobím počas svetových vojen, nástupom komunizmu, hladomorom, revolúciou a následnou infláciou.
Poďte sa s nami pozrieť na históriu a politický vývoj tejto krajiny.
-
Viete, prečo muselo Severné Macedónsko v roku 2019 zmeniť svoj názov? Aké sú korene jeho napätých vzťahov s Bulharskom a Gréckom? Odkiaľ odvodzujú Severomacedónci svoju identitu?
Odpovede na tieto, ako aj na ďalšie otázky, sa dozviete v treťom diele nášho podcastu.
-
V dnešnej špeciálnej epizóde sa zameriame na genocídu v Srebrenici – čo jej predchádzalo, ako prebiehala, kto boli jej hlavní aktéri a aký vplyv mala táto udalosť na ďalší priebeh vojny.
-
V druhom diele nášho podcastu sa vyberieme do Bosny a Hercegoviny, krajiny, ktorej vznik sprevádzala krvavá občianska vojna, vyúsťujúca do najkrvavejšieho masakru na území Európy od druhej svetovej vojny.
V tomto diele sa dozviete, ako politicky funguje táto krajina, čo k tomu viedlo, prečo má viac ako 100 ministrov a aj to, ako dnes občania vnímajú bývalú občiansku vojnu.
-
V našej úvodnej epizóde podcastu saponoríme do turbulentnej histórie Juhoslávie. Prevedieme vás od jej vzniku po prvej svetovej vojne, cez obdobie kráľovskej monarchie, rôzne politické a vojenské výzvy, až po obdobie socialistickej federácie pod vedením Josipa Broza Tita.
Nakoniec sa dostaneme k samotnému rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch, ktorý bol sprevádzaný krvavými konfliktami a vznikom nových nezávislých štátov. Diskutujeme o príčinách tohto rozpadu a o dlhodobých dôsledkoch pre celý balkánsky región.