Episodios
-
Bergendy Istvánra emlékeztünk gyermekeivel
A Bergendy-zenekarnak nem volt külön próbaterme, így sokszor Bergendy Istvánék nappalijába készültek a következő fellépésre, vagy éppen született egy új dal. Ifjabb Bergendy István és Bergendy Barbara a Beatkorszak podcast adásában arról is beszéltek, hogy a hetvenes-nyolcvanas években szinte a teljes magyar könnyűzenei élet megfordult náluk.
-
¿Faltan episodios?
-
Könnyűzene-e az, ha a pincében egy borzot ütünk és a jajongását hangmintaként rögzítve dalt komponálunk? A gramofon, mint az első on-demand popzenei forradalom. A kor, amikor a közönség a színpadra megy.
A Beatkorszak mai adásának vendége Hegyi György, szövegíró kiméra, narratív kisiparos, a Kőbányai Zenei Stúdió dalszerzés és könnyűzene-történet tanára, sok más mellett anno az Emil Rulez!, újabban a TAO alapítója és tagja. Vele ugrálunk egyet a világ romjain.
-
James Bond hatvan éves. Legalábbis a filmvásznon, ugyanis 1962. október 5-én mutatták be az első kalandját, a Dr. No-t. Kevés film gyakorolt akkora hatást a közönségre, mint a mind a mai napig futó „sorozat”, szerte a világon rajongók milliói várják az újabb és újabb részeket. A James Bond filmek híresek a zeneválasztásukról is. Ha a hatvan évet ebből a szempontból vizsgáljuk, a popkultúra változásainak és fejlődésének hat évtizede bontakozik ki a szemünk előtt. Erről és sok egyéb titokról, érdekességről is szó lesz a Beatkorszak adásában, ahol Danev György újságíró és James Bond rajongó a műsor vendége.
-
Különleges zenei csemegével lepte meg az igényes zene rajongóit az iLand zenekar. Az East gyönyörű hagyatékát ápoló és művészeti értékeit továbbfejlesztő együttes parádés névsorral rendelkezik. Nem kapkodták el a lemezkészítést, évekig érlelték a dalokat, az eredmény káprázatos.
Erről (is) beszélgetet Pálvölgyi Géza billentyűssel és Madarász „Madi” Gábor gitárossal Rozsonits Tamás a Betkorszak következő adásában.
-
Lacza Gergely, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesületének elnöke, az ottani magyar könnyűzene történetének kutatója, számtalan program szervezője, egyben újságíró. A Marosvásárhelyen rendezett „Meddig érhetett az ének?” konferencián Fráziskésés, avagy ameddig a takarodó ér címmel a (cseh)szlovákiai magyar könnyűzene kései és szelektív öntudatra ébredéséről tartott előadást. Beszélgetésünk e köré szerveződött, de természetesen szó esett egy felvidéki kisfiú (Lacza Gergely) könnyűzenére ébredésről és első koncertélményeiről is.
-
Lacza Gergely, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesületének elnöke, az ottani magyar könnyűzene történetének kutatója, számtalan program szervezője, egyben újságíró. A Marosvásárhelyen rendezett „Meddig érhetett az ének?” konferencián Fráziskésés, avagy ameddig a takarodó ér címmel a (cseh)szlovákiai magyar könnyűzene kései és szelektív öntudatra ébredéséről tartott előadást. Beszélgetésünk e köré szerveződött, de természetesen szó esett egy felvidéki kisfiú (Lacza Gergely) könnyűzenére ébredésről és első koncertélményeiről is.
-
„Nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba.” – tartja az egyik legismertebb Hérakleitosz-mondás. Hazánk egyik legkiválóbb gitárosa, az idén hatvanadik születésnapját ünneplő Alapi István viszont kétszer lépett be az Edda együttesbe. Erről is bőven mesél a most megjelent Álmodtam egy világot magamnak…?! című önéletrajzi művében. A gyönyörű kiállítású, keménytáblás, minőségi papírra nyomtatott, közel négyszáz oldalas, fotómelléklettel felturbózott kötet műfajában az egyik legszínvonalasabb és legjobb stílusban megírt hazai rock-könyv. Ha olvasod, úgy érzed, hogy a szerző személyesen neked meséli el élete történetét, ami a hazai rocktörténelem szerves része. Az egykori salgótarjáni kissrác megjárta az amerikai kontinenst is, játékát több száz lemez őrzi. November 19-én mindenkit vár a születésnapi koncertjére a Barba Negra Red Stagebe, ahol zenészbarátaival közösen csapnak egy fergeteges szülinapi bulit. Részletek a Beatkorszak adásában!
-
Reschofsky György a 45 éve alakult Re-Show énekese, gitárosa lesz a vendégem.
-
Degenye, kulturális antropológia, csángó és kecsua populáris kultúra, expedíciók három és fél kontinensen. A Beatkorszak vasárnapi adásának vendége Dr. Letenyei László, a Corvinus docense, aki saját elmondása szerint nem ért a popzene kutatásához, pedig nemhiába kérdezzük erről.
-
Negyven évvel ezelőtt hunyt el a „magyar Jimi Hendrix”, „Béla kapitány”, azaz Radics Béla (1946-1982), a legendás gitárosa, aki többek között játszott az Atlantis, a Tűzkerék és a Taurus tagjaként is. Szentesi Zöldi László és Bálint Csaba forgatókönyve alapján Klacsán Gábor készített játékfilmes elemekkel dúsított dokumentumfilmet, zenés életrajzi filmet a zenészről, Radics Bála, a megátkozott ember címmel. A film bemutatója előtt Klacsán Gábor rendező és a brit nagykövetet alakító Gav Duncan voltak a Beatkorszak vendégei.
-
A Beatkorszak vendége Kőváry Zoltán kutató pszichológus, az ELTE tanára, aki „civilben” a The Trousers zenekar énekese-gitárosa-dalszerzője-motorja. A huszonkét éve működő garázs-rock csapat az utolsó simításokat végzi legújabb lemezén. A beszélgetésben megemlékezünk Zoli közelmúltban elhunyt testvéréről, Kőváry Péterről, akit a NEO egykori tagjaként is ismerhetünk, de DJ-ként, producerként, szerzőként és zenészként is népszerű és szeretett egyénisége volt a magyar zenei életnek, zenekarával, a Peter Kovary & The Royal Rebels csapattal Fonogram-díjat is nyertek. Kőváry Zoli a készülő Radics Béla-film kapcsán Béla munkásságát is felidézte.
-
Kisiskolás volt amikor a Kis Rákfogóban játszott nagybátyától kapott egy bongót. Ez végképp megpecsételte a jövőjét. Jagyugy Sándor majd 10 év vendéglátózás után a 90-es évek elején került a Diktátor együttes-be. Rögtön 10 ezer ember előtt léptek fel a Kárpátalján. Kilenc év Diktátor után Budapestre költözött és egy szerencsés véletlennek köszönhetően statiszta lett a világhírű Katedrális sorozatban. Ezt még jó néhány nemzetközi produkció követte. A vidékiségről, az útkeresésről kérdezem Jagyugy Sándor dobost.
-
A Beatkorszak szokásos vasárnapi adásának vendége Dr. Havasréti József, a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének docense. Az ijesztő tudományos álarc mögött érző, tudós és végtelenül kedves lélek lakik, aki végre helyre teszi bennünk a beat, beatnemzedék, hazai beatnemzedék és szövegi popkultúra történetét, fogalmait. Vigyázat, még szépíró is!
-
A vendégem Turi Gábor Jazz szakíró, akinek a napokban jelent meg a Magyar Jazz Napló című könyve. Külön emléket állítvia a legendás vidéki jazz napoknak is!
-
A Beatkorszak vendége Bene Attila, a Grund Records lemezkiadó vezetője izgalmas hírekkel érkezett a Beatkorszak műsorába: nem kisebb fába vágták a fejszét, mint az Omega együttes hatalmas életművének összkiadásába, a hazai felvételek tekintetében. Az Omega 1962-ben alakult és a közelmúlt tragikus eseményei (Benkő László, Mihály Tamás, Kóbor János, korábban Laux József halála) miatt úgy döntött a csapat két élő tagja, Molnár György „Elefánt” és Debreczeni Ferenc „Ciki” a menedzsmenttel egyetértésben, hogy a zenekar befejezi működését. Rajongótáboruk szerte Európában hatalmas, ahogy az általuk készített felvételek száma is. Bene Attila Bálint Csabával, a Magyar Rockhírességek Csarnoka igazgatójával és Majnik László szakíróval emberfeletti kutatómunkával kinyomozták, felkutatták, megszerezték, engedélyeztették az Omega felvételeit és a gyűjteményes összkiadás CD-sorozatának első két korongja már megjelent. Technikailag Rozgonyi Péter hangmérnök porolta le a felvételeket úgy, hogy eddig még sosem hallott minőségben szólalnak meg a régi dalok. A kiadó a tekintélyes számú német és lengyel ajkú rajongókra gondolva lefordítatta Majnik László: Barázdák között – az Omega együttes története hangfelvételeik tükrében 1962-1987 című könyvét, amelynek újabb, bővített magyar nyelvű kiadásában a szerző a napjainkig elemzi a legendás zenekar munkásságát.
-
A Beatkorszak következő adásában Bajnai Zsolt vendége Jávorszky Béla, hallgassátok meg a vele készült interjút!
-
A Beatkorszak vasárnapi adásának vendége az ELTE Kommunikáció és Média Tanszékének docense, a LOPUNK punkzenekar frontembere, a Tilos Rádió alapítója, Dr. Hammer Ferenc. Mikortól indul a beatkorszak, honnan jön, mi volt a társadalmi hatása? Mi volt a hatvanas évekbeli magyar tévézés "killer app"-ja?-és végül, de nem utolsó sorban:kinek milyen az első farmer-élménye?
-
Bihari Balázst legtöbben, mint a Wanted podcast műsorvezetőjét, a Majdnem Híres Rocksuli társalapítóját, oktatóját, számtalan könnyűzenei cikk szerzőjét ismerik. Sokan viszont a nyolcvanas évekből NeoDADAEaS és a MariaHilfe! zenekarokból is emlékezhetnek Hippikillerre, akivel a rendszerváltás előtti évek fővárosi könnyűzenei életét próbáltuk felidézni.
- Mostrar más