Episodios
-
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o elektryfikacji transportu na szeroką skalę. W wyniku tego procesu silniki spalinowe stopniowo ustępują miejsca napędom alternatywnym, np. silnikom elektrycznym czy ogniwom wodorowym. Czy faktycznie jest to droga, która doprowadzi ludzkość do zmniejszenia negatywnych skutków industrializacji? Jakie są alternatywy dla, dosyć już popularnych, pojazdów elektrycznych? I jak wodór może okazać się „jokerem” w grze o lepsze jutro naszej planety? O tym porozmawiamy wraz z elektrochemiczką i publicystką naukową mgr inż. Karoliną Majewską. Zapraszamy na Bliskie Spotkania 3 Stopnia!
-
¿Faltan episodios?
-
Czy terapie genowe zmienią naszą przyszłość? Czy sprawią, że choroby, które dzisiaj wydają się być niewyleczalne i trawią nasze społeczeństwa odejdą w niepamięć? Czy będziemy mieli do czynienia z człowiekiem 2.0? Lepszym pod każdym względem od ludzi żyjących w dzisiejszych czasach? O tym porozmawialiśmy ze znamienitą genetyczką, profesorem nauk biologicznych - prof. dr hab. Ewą Bartnik z Uniwersytetu Warszawskiego, która wprowadziła nas w tajniki terapii genowych i tego co właściwie w tym świecie się dzieje. Zapraszamy na Bliskie Spotkania 3 Stopnia!
-
Czy amerykański program UFO to była manipulacja? Czy byliśmy w tej sprawie oszukiwani? Dlaczego David Grusch zdecydował się na kolejne wystąpienie o UAP? Odpowiemy na te i wiele innych pytań wraz z naszym dzisiejszym gościem Bartoszem Migasem - badaczem tematów pseudonaukowych i prowadzącym kanału na YT Archiwum XD. Zapraszamy na Bliskie Spotkania 3 Stopnia!
-
Wiele jest w przestrzeni publicznej mitów i półprawd na temat zjawiska teleportacji kwantowej. Zjawiska, które będzie obecne w naszej rzeczywistości coraz częściej. Czy kwantowa teleportacja ma coś wspólnego z tą klasyczną, znaną z filmów i książek SF? W jaki sposób splątać ze sobą cząstki i czy na pewno reagują na siebie nawet oddalone o miliardy kilometrów?
-
Kto z Was chciał być kiedyś pilotem? A może często podróżujecie samolotem? W dzisiejszym odcinku z serii BS3S porozmawiamy z pilotem i szkoleniowcem - Grzegorzem Marcem. Jeśli jest coś, co chcielibyście wiedzieć o pracy pilota, ten odcinek jest pozycją obowiązkową. Dowiecie się miedzy innymi, jak siła Coriolisa i zakrzywienie Ziemi wpływają na samolot, a także jakie niebezpieczeństwa czyhają w przestworzach. Zapraszamy na BS3S!
-
Dzisiejszym gościem Bliskich Spotkań 3 Stopnia jest dr Tomasz Miller - fizyk matematyczny, wykładowca akademicki, a także popularyzator nauki na kanale @CopernicusCenter. Wspólnie zmierzymy się z najciekawszymi zagadnieniami współczesnej fizyki kwantowej i nie tylko, starając się znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące problemy. Jak AI może pomóc w rozwoju nauk ścisłych? Czy matematyka jest ostatecznym językiem fizyki? I czy w ogóle da się odkryć wszystko? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w najnowszym odcinku BS3S. Zapraszamy do oglądania!
-
W kolejnym odcinku z serii Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia gościmy pana Wiktora Niedzickiego - dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora programu "Laboratorium", wykładowcę akademickiego i popularyzatora nauki. Dowiemy się jak wyglądały początki popularyzacji nauki w telewizji, jak media postrzegają naukę, a także porozmawiamy o historii popularyzacji. Zapraszamy na BS3S!
-
W dzisiejszym odcinku Bliskich Spotkań 3 Stopnia gościmy Przemysława Rudzia - kompozytora, producenta muzycznego i popularyzatora nauki. Zastanowimy się nad wpływem kosmosu i odkryć nauki na muzykę i jej tworzenie. Jak sztuka łączy się z nauką? Jak wygląda proces twórczy i jaka może być przyszłość branży muzycznej i rozrywkowej? Zapraszamy na BS3S!
-
W dzisiejszym odcinku Bliskich Spotkań 3 Stopnia porozmawiamy z Dariuszem Aksamitem - fizykiem medycznym i popularyzatorem nauki. Poruszymy kwestię promieniowania w różnej formie. Jak bardzo promieniowanie wpływa na człowieka? W jaki sposób leczy się człowieka z chorobą popromienną? Jak katastrofa w Czarnobylu wpłynęła na postrzeganie przez ludzkość promieniowania? O tym i o innych zagadnieniach dowiecie się w tym odcinku. Zapraszamy na BS3S!
-
Sztuczna inteligencja od dawna odgrywa kluczową rolę w świecie gier wideo, a jej rozwój widoczny jest od samego początku tego medium. Początkowo używana jedynie do prostych poleceń, dzisiaj stanowi podstawę skomplikowanych skryptów, które zwiększają interaktywność i realizm gier. Jednak czy AI może osiągnąć jeszcze wyższy poziom rozwoju? Jakie są potencjalne kierunki jej zastosowania w przyszłości? O tym porozmawiamy z Kacprem Pitalą - twórcą popularnonaukowym i współtwórcą kanału To Znowu Oni. Zapraszamy na Bliskie Spotkania 3 Stopnia!
-
Dzisiejszym gościem Bliskich Spotkań 3 Stopnia jest Mateusz Wielgosz - znany też jako Węglowy Szowinista. Wspólnie porozmawiamy o tym, jak popularyzować naukę i robić to z głową. Dowiemy się dlaczego akurat "Węglowy Szowinista", a także przepłyniemy przez ocean pseudonaukowych treści i zdradzimy Wam, jak w nim nie utonąć. Zastanowimy się również, gdzie szukać życia w kosmosie oraz odpowiemy na pytanie, jak właściwie możemy je znaleźć. Zapraszamy na BS3S!
-
Naszym dzisiejszym gościem jest znany dziennikarz naukowy i filozof - dr Łukasz Lamża. Wspólnie podyskutujemy na temat oddziaływań wciąż ewoluującej technologii na naukę. Zagłębimy się w dylematy filozofii, nauki oraz wiary, a także spróbujemy ustalić granicę naszej zdolności do poznawania świata. To wszystko i jeszcze więcej w najnowszym odcinku Bliskich Spotkań 3 Stopnia - zapraszamy do oglądania!
-
Naszym dzisiejszym gościem jest Kacper Pitala - twórca popularnonaukowy i współprowadzący kanału "To Znowu Oni". Wspólnie porozmawiamy o wyzwaniach związanych z popularyzacją nauki, a także o byciu twórcą w serwise YouTube. Zagłębimy się w wizję niekończącego się życia, by finalnie zastanowić się, jak religia wpływa na nieustannie rozwijającą się naukę. Zaciekawieni?Zapraszamy na Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia!
-
W dzisiejszym odcinku Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia naszym gościem jest dr Jakub Ciążela - geolog planetarny, geochemik i mineralog. Dowiemy się, jakie tajemnice kryją się pod powierzchnią naszej planety, jak badania geologiczne pomagają w zrozumieniu innych ciał niebieskich, a także jakie perspektywy otwiera kosmiczne górnictwo. Zapraszamy na BS3S!
-
Kolejnym gościem w naszej serii Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia jest Krzysztof Poznański prowadzący kanał NaukowoTV. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o historii naszej planety. Jak wyglądały kontynenty, jak przebiegała ich wędrówka, skąd to wszystko wiemy i jak będzie wyglądała Ziemia za kolejne miliony lat? Zapraszamy na BS3S!
-
Po dłuższej przerwie wracamy z odświeżonym formatem Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia! Naszym pierwszym gościem jest Mateusz Kalisz, znany szerzej z prowadzenia kanału AstroLife, który opowie o początkach swojej pasji do obserwacji nocnego nieba. Zdradzi nam również, jak wygląda popularyzacja nauki od kuchni, a także podzieli się wrażeniami z niedawnej podróży do Namibii. Nie zabraknie też pytań od Was, które zadawaliście pod naszym postem na Facebooku.Zapraszamy na BS3S!
-
Jak to jest być astronautą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w dzisiejszym odcinku BS3S, porozmawiam z polskim astronautą rezerwowym z ESA dr Sławoszem Uznańskim. Człowiekiem, który nie dość, że został astronautą i ma szansę polecieć w kosmos, to jeszcze pracuje w CERN przy wielkim zderzaczu hadronów. Jak wyglądał proces rekrutacji? Jakie zadania będą czekały naszego astronautę?
-
Media donosiły ostatnio o przełomie w pracach nad energią termojądrową. O co chodziło i gdzie właściwie obecnie jesteśmy w tym temacie? Rozmawiam z dr Marcinem Jakubowskim, fizykiem plazmy z Instytutu Maxa Plancka, który na co dzień pracuje przy stellaratorze Wendelstein 7-X, próbując zmusić plazmę do produkcji energii. Jak działają reaktory termojądrowe? Jak wygląda paliwo? Jakie postępy zrobiliśmy i kiedy pojawią się pierwsze elektrownie termojądrowe?
-
Czy kosmiczne górnictwo ma w ogóle rację bytu? Czy faktycznie będziemy wydobywać surowce w kosmosie i przywozić je na Ziemię, czy to tylko bajki i fantazje? Mój gość dr inż. Adam Jan Zwierzyński z AGH twierdzi, że jest to jak najbardziej nasza przyszłość. Co więcej na AGH powstała właśnie specjalność dotycząca kosmicznego górnictwa.
- Mostrar más