Episodios
-
Anda Baklāne (1980) ir literatūras kritiķe, pētniece un dzejniece. Kopš 2007. gada strādā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur pēdējos gados atbild par digitālo resursu pilnvedi.
Pārraidē fokusējāmies uz viņas pētniecības un literatūrkritikas gaitām -- kā tās sākušās, kā turpinājušās, kas gaidāms nākotnē. Runājām par Andas promocijas darbu un sniegu, par digitālajām humanitārajām zinātnēm (kas tās ir?), kā arī -- vai rakstot literatūras recenzijas pirmais ir recenzējamais darbs vai literārā teorija?
Nedaudz pieskārāmies arī lielajiem valodu modeļiem. Paldies, Anda!
Pārraidi finansē Latvijas Kultūrkapitāla fonds
Mūzika:
Massive Attack - Ritual Spirit
Ladytron - He Took Her to a Movie -
Andra Manfelde (1973) ir dzejniece un rakstniece, vairāku dzejas un prozas -- tostarp prozas bērniem -- krājumu autore. Viņas pirmais romāns "Adata" iznāca 2005. gadā, pēc tā motīviem sacerēts arī librets Zigmara Liepiņa mūziklam ar tādu pašu nosaukumu.
Pārraides pirmajā daļā uzzinam, ka sākotnēji Andra plānojusi kļūt par gleznotāju, tomēr, kā saka viņa pati -- "būt par dzejnieku neizvēlas". Tāpat neizvēlas, kurus darbus finansēs un kurus -- ne, jo "Adatas" vietā kā pirmais varēja būt arī dzejas krājums "Tranšejas dievi rok", jo abi tapuši uz vienu laiku. Krustceles ir šīs sarunas pamatmotīvs, un krustcelēs starp sapni un nomodu pastāvot arī lūgšanas un dzeja, stāsta Andra.
Pārraides otrajā daļā Andra lasa fragmentu no romāna "Vilcēni" kā arī dzejoļus no jaunākā krājuma "Dilstošais medus mēness" (Aminori, 2024).
Raidījuma tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
-
¿Faltan episodios?
-
Elvīra Bloma (1986) - dzejniece, atdzejotāja. Divu dzejas krājumu, "Izdzēstie attēli" (Orbīta, 2019.) un "Viņam patīk šie dzejoļi" (Punctum, 2024.) autore. Sastādītāja vairākiem dzejoļu krājumiem, tostarp "Monta Kroma. Re:" (Punctum, 2019.). Viena no žurnāla "Strāva" redaktorēm.
Raidījumā Elvīra iepazīstina ar terminu "dzejasviela" un norāda, ka racionālo viņa dēvē zemāk par neapzināto un noslēpumaino, dzejas rakstību uztverot kā sevis pētniecību.
Parunājām par kustīgajiem vākiem viņas jaunākajam krājumam un par Apsūdzību Sievietībā, uzzinājām mazliet vairāk arī par Preiļu konceptuālistiem, kuru starpā ir arī Elvīra.
Raidījuma vidū Elvīra Bloma nolasa dažus dzejoļus no jaunās grāmatas, bet noslēgumā iepazīstina ar autobiogrāfisko dzejoļu konceptu un topošo "Strāvas" kopoto tekstu krājumu par šo tēmu, kura redaktore ir Anna Auziņa.
Mūzika:
Austra - Beat and the pulse
Hospitāļu iela - Melnais Velosipēds -
17.augustā Eduarda Veidenbauma dzimtas mājās un sētā jau otro gadu no vietas noritēs "Veidenfests" - dzejas, mūzikas un mākslas festivāls, kura organizēšanas komanda sastāv gandrīz tikai no jauniem, entuziastiskiem jauniešiem, kas mīl literatūru un dabu.
Par to, kas gaidāms pasākumā un kā tas vispār dzimis raidījumā, stāsta divi no organizatoriem - Rēzija Krieviņa un Kristaps Broks.
Pateicamies Valsts kultūrkapitāla fondam par atbalstu raidījuma veidošanā.
Mūzika:
Reinis Jaunais - Mēs
Nielslens Lielsiens - Šķēle -
Izvaicājām dramaturģi Anci Muižnieci par to, ko dara dramaturgs (un kā atšķiras grāmatu lugas no lugām, kas paredzētas tikai aktieru skatam) un to, kā ir veidot dramaturģiju cirkam – precīzāk, muzikālā cirka izrādei "Nevaru ciest, ka viņi ēd tik skaļi".
-
Šonedēļ raidījumā iztaujājām multimākslinieci Jeļenu Glazovu par dzeju un filozofiju, naivumu un alkatību, performanču mākslu un mūziku.
Raidījuma ietvaros lasījām Jeļenas dzeju un klausījāmies eksperimentālu mūziku.
Mūzika:
Zvīņas - "Miera Vējos"
Alexei Borisov and Jelena Glazova - "Entrance to Hades" tracks nr.2 un nr.7 -
Raidījumā viesojas dzejniece un mūziķe Vaida Vovere. Runājam par viņas dziesmu Ukrainai "Lūgšana''. Lasam ukraiņu dzejas atdzejojumus.
Mūzika:
Slava Ukrainai Vaida Vovere - Lūgšana
Inokentijs Mārpls - Krievija atpisies
Raidījumu atbalsta Latvijas kultūrkapitāla fonds.
-
Pie mums Bron-hītā viesojas grāmatizdevējs un armijnieks Valters Dakša un jaunās paaudzes rakstnieks, kā arī topošā "Avīzes nosaukums" numura "Talants un disciplīna" atbildīgais redaktors Lauris Bērziņš.
Runājam par "Avīzes nosaukumu" un "Māxlas žurnālu", to, kā tas ir – būt atbildīgam par savu numuru (katram Avīzes numuram ir savs autors) – un, visvarīgākais – ko mums nozīmē Talants un Disciplīna.
Paldies par atbalstu Valsts kultūrkapitāla fondam.
Mūzika:
Pretplūsma - saldūdens
Carmen McRae - The sound of silence
Viegli, Jānis Strapcāns - Viegli -
"Domas top sarunā", rakstīja Henriks fon Kleists. Ar diviem jauno kritiķu paaudzes pārstāvjiem - Sofiju Kozlovu un Rūdi Bebrišu - sarunājamies par to, kam kritika ir nepieciešama, kā veicināt veselīgu polemiku, kā arī to, kā rakstīt un kā - lasīt kritiku.
Raidījuma veidošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Mūzika:
Skumju Akmeņi - Skumju Akmeņi
Ilgai - Jauti Kaip
Kajah_Bregovic - Tabakeria -
Sezonas noslēguma epizodē tiekamies ar literatūrā svaigi debitējušo Māri Bišofu. Labi zināmais mākslinieks dalās ar radošo procesu saistītās pārdomās, stāsta par dzīves pieredzi cauri dažādiem laikiem un mazliet arī par šlāgeri.
Mūzika:
Nieris – Varžu kājiņas
Harijs Spanovskis, Jānis Paukštello, Pažarnieku Pūtēju Orķestris – Vecās Likteņdzirnas
Alva – Ja tik būtu
Raimonds Pauls, Viktors Lapčenoks – Zilā -
Ja no balvām ir kāds drošs labums, tās kalpo par pamudinājumu ievērot un svinēt nominētos darbus. Dienu pēc Latvijas Literatūras gada balvas “Bron-Hītā” klausāmi lasījumi un īsas sarunas ar dažiem no nominētās daiļliteratūras autoriem.
Secīgi: Dace Vīgante lasa romānu “Romantiķis”, Osvalds Zebris lasa romānu par prozaiķi, dzejnieku un mākslinieku Gunaru Janovski (1916–2000) “Mežakaija”, Ivars Šteinbergs lasa dzejoļus un dzejprozu no krājuma “Jaunība”, Marija Luīze Meļķe nolasa dažus dzejoļus no “Nerealizēto potenciālu kluba”, tam seko fragments no grāmatas “Emī un Rū. Draudzības kods”, ko lasa Elizabete Lukšo-Ražinska, Ronalds Briedis lasa dzejoļus no krājuma “Nulles summa” un visbeidzot Toms Deimonds Barvidis lasa fragmentu no savas debijas grāmatas “Zaļā dzīle”.
Mūzika:
Anna Ķirse, Māris Butlers, Toms Auniņš – “Meitene”
JUUK – “Karūsa”
Raidījumu vada Lote Vilma Vītiņa un Marija Luīze Meļķe.
-
Andrim Kalnozolam iet labi, jo viņš zina, ka rakstniekam nav sevi jāsadezina pie rakstāmgalda; rakstnieks drīkst labi izgulēties un strādāt tik, cik vajag; turklāt mākslā nav tik skaidri nosakāms, kur sākas un kur beidzas darbs, tāpēc labāk ar vērību un rūpēm nodoties tam, kas dažkārt tiek dēvēts vārdā “atpūta”.
Raidījumu vada Lote Vilma Vītiņa un Marija Luīze Meļķe.
Mūzika:
Martas Asinis – Anders Graunds
Ansamblis Manta – Milicis
Sloka Sond System – Kaut Kur Tur
-
Ir lietas, par kurām tīk domāt, runāt un pat pētīt tās, bet nav gandrīz nekāda prieka šīs lietas darīt – vismaz ne ilgāku laiku. Bet citas ir. Var piekust stāvēt kājās, ja tas jādara septiņas stundas, bet dzejoli dažreiz var rakstīt arī visu mūžu.
Mūzika:
NSRD – Es varu tikai neelpot
Ansamblis Manta – Kas ir Šlāpins? -
Kas dzejnieku Martu Pujātu no mūzikas skolas aiznesa pie jaunajiem literātiem jūras krastā? Kas ir tik īpašs transportu galapunktos? Kas notika ar trīsstāvīgo Staburagu? Kas padara dzeju sarežģītu? Vai daudzu durvju pastāvēšana dzejolī?
Runājam par Marta Pujāta nupat iznākušo grāmatu "Dāma baltos džinsos", klausāmies, kā Marts no tās lasa priekšā dzejoļus, un spriežam par dzeju un lietām ap to. Varbūt atbildam uz iepriekš uzdotajiem jautājumiem.
Mūzika:
Hospitāļu iela – Pāris
Gas of Latvia – Līmlentas
Parks – Operas Meitene
-
Šodien radio dzied putni, jo tie, atskaitot dažus zvirbuļus, nedzied kokos. Un lasām fragmentus no sekojošiem darbiem: Dž. D. Selindžers, "Jaunie cilvēki" (tulkojis J. Jākobsons, izd. "Avots", 1991), Marts Pujāts, "Nāk gaismā pati lampa" (izd. "Mansards", 2013), Huans Ramons Himeness "Dzeltenais aprīlis" (atdzejojis L. Briedis, izd. "Neputns", 2017) Daniils Harmss, "Dzeja" (tulkojis E. Pelšs, izd. "Neputns", 2020), Francs Kafka "Stāsti" (tulkojusi S. Brice, izd. "Atēna", 2001).
Mūzikaa:
Ansamblis Manta – Eva Eva
JUUK – Meitenes un muzikanti
Juris Simanovičs – Gaismas narkomāni
Gaujarts – Šķiršanās
Aurora – Sadauzītais bundzinieks
Raidījumu vada Lote Vilma Vītiņa un Marija Luīze Meļķe. -
Ēriks Naivo un Reinis Lodziņš papildina viens otra izpausmes, un tagad viņi papildinājuši arī “Bron-Hīta” izpausmi – godīgi un jūtīgi par literatūru un visu dažādās krāsās dzirksteļojošo ap to, šoreiz Reiņa skaņas impulsu pavadījumā.
Fokusā Ērika debijas krājums “Ritms”, bet ne tikai.
Mūzika:
Sniedze Prauliņa – Melncilts
Dzeltenie Pastnieki – Kāpēc tu mani negribi?
Martas Asinis – Patiesais radio
Raidījumu vada Lote Vilma Vītiņa un Marija Luīze Meļķe. -
Lai rakstītu, ir jālasa, un gandrīz vienmēr nepieciešamais ir uzrakstīts jūrā. Skan sarunas un dzejas lasījumi ar Lauri Veipu un Kirilu Ēci. Runājām (precīzāk, jūsmojām) arī par Raineru Mariju Rilki. Kaut kas man kaut kur tiekties liek.
Mūzika:
Bērnības milicija – Zilās filmas
Ieva Akurātere un NSRD – Tango
Alejas – Kreimenīte
Edgars Rubenis – NR 27
Raidījumu vada Marija Luīze Melķe un Lote Vilma Vītiņa.
-
Ziemassvētkos satikās trīs dzejnieki un runāja ne jau par dzeju vien, bet lielā mērā tieši par to. Līdzās sarunām klausāmi lasījumi no T. S. Eliota un Ranjas Pāsonenas daiļrades, un arī pāris gabaliņi no dzenbudisma kanonu izlases “Ne vējš, ne karogs”. Tas noticis, lai mierinātu tos, kas jāmierina, un iepriecinātu vēl vairāk tos, kas priecājas jau tāpat.
Mūzika:
Ieva Akurātere – Mēnessnakts
Mirdza Zīvere – Pazaudētās Debesis
Uģa Vītiņa versijā Dzeltenie Pastnieki – Jaunais Gads -
Kāpēc Semjonam Haņinam nepatīk jautājumi par viņa plānotāju? Kurā skolā jāmācās, lai kļūtu par dzejnieku? Kā veselīgi uzņemt kritiku? Kāds ir pieļaujamais nodarbošanos skaita maksimums uz vienu kultūras darbinieku Latvijā? Kā iepazinās Raimonds un Lote? Ne uz vienu no šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem netiek atbildēts raidījumā. Ciemos Raimonds Ķirķis.
Raidījumu vada Lote Vilma Vītiņa un Marija Luīze Meļķe.
Mūzika:
Tesa – I.
Ieva Akurātere – Reiz zaļoja jaunība
Hospitāļu iela – Sinepes -
Ir novembris, īsteni piemērots brīdis apskatīt nupat pie lasītājiem nonākušo grāmatu “Decembris”.
Viesos grāmatas māksliniece Estere Betija Grāvere un pats autors – Jānis Joņevs. Kur Joņevs, tur deviņdesmitie, vai tā vienkārši ir sakritība? Parunājām par kriminālo pasauli, būšanu slavenam un citām nebūšanām, tostarp nebūšanu dzejniekam. Kur rudens, tur skumjas – tas ir skaidrs, bet pie mums, radio NABA viļņos, viss arvien vieglu garu rit (pasaki to piecas reizes, sanāk labs mēles mežģis).
Mūzika:
19 Gadi Pirms Sākuma – Pāri upei
Skumju Akmeņi – Mēma zemes skumjā balss
Zodiaks – Skumjas - Mostrar más