Episodios
-
🎧 Chutný rozhovor s legendou fine diningu, šéfkuchárom Enricom Bartolinim, ktorý má na konte rekordný počet Michelin hviezd 🌟
👨🍳 Čo sa dozviete?
• Ako vyzerá cesta od jednoduchých jedál k tanierom, ktoré inšpirujú svet.• Aké vlastnosti a zručnosti musí mať šéfkuchár, aby viedol hviezdnu kuchyňu.
• Prečo sú disciplína, vášeň a tímová práca dôležitejšie než samotný talent.
• Tipy pre profesionálov aj milovníkov varenia: Ako kombinovať tradíciu s inováciou?
💬 Z podcastu:„Tanier nie je len o jedle. Je o príbehu, harmónii chutí a emóciách, ktoré vytvára.“ – Enrico Bartolini
🎙 Počúvajte teraz a objavte, čo robí špičkovú gastronómiu výnimočnou!
#PodcastChutny #FineDining #MichelinStars #BackToTheRoots #CulinaryInspiration
-
Prvá výberovka z takmer 60-ky častí podcastu CHUTNÝ dostala MICHELINA, ako tému. Dôvod sa dozviete hneď v úvode.
Tu je pár mien hostí z publikovných podcastov, ktorí majú čo povedať k teme MICHELIN. Zvyšok si dopčúvajte :)
- Vojto ARTZ
- Jarda ŽIDEK
- Peter DURANSKÝ
- Ľubomír JANČOK
- Roman BOROVSKÝ
- Palko SEKERKA
a Jirko ZAJÍČEKTo všetko je vlastne avízo k ďalšiemu hosťovi podcastu CHUTNÝ, ktorým bude ENRICO BARTOLINI, generál chef, aspoň podľa hviezdičiek. Aj keď tých 13, ktoré dostal je veľa aj na akéhokoľvek generála.
-
¿Faltan episodios?
-
Asi najvoňavejšia časť podcastu Chutný za ostatný čas. Zo srdca Tatier, z pekárne v Tatranskej Lomnici. Čerstvý vzduch, čerstvé pečivo a neuveriteľná cesta Jozefa BRUŇÁKA z futbalovej bránky na KUZSMANOV BAZAR. Chutné a chrumkavé počúvanie. Miňo
-
Chutný podcast z BIZNIS CENTRA so srdciarom Peťom CMAROM z Kubis the Nook
Aké sú zákony bistra v biznis centre?
Dá sa pokaziť holandská omáčka, teória čerstvého vajca ale aj nový typ služby. -
Ako si predstaviť FINE DINING? Čo to vlaste je a čo sa tam je, alebo robí? Veľa otázok, ale dôležité sú odpovede šéfkuchára, ktorý mení pohľad na kuchyňu, suroviny v parádnom prostredí reštaurácie ARTE. Rúško tajomstva dotované vôňami odhalíme (z časti) v tomto diely podcastu Chutný. Tak chutné a dobré počúvanie! Miňo
-
Veľké meno slovenského gastra, srdciar, veselý a dobrý človek. Zdenko KRAMARČÍK - takého ho poznám a chcel by som, aby ste ho spoznali aj vy! Inak ho nájdete v Žiline, v Olivias a tam si určite dajte... a to sa dozviete, ak budete počúvať. Tak nech sa chutne a dobre počúva. mZ
-
Sme u PÁLFFYOVCOV vo Sv. Jure, v Hostinci PALATÍN, kde v kuchyni kraľuje mladý a telentovaný šéfkuchár Patrik ANDREJČÁK. Miluje svoju prácu, odkaz rakúsko-uhorskej kuchyne. Vymenil divadlo za kuchyňu a Shakespeara za Katarínu PÁLFFYOVÚ.
Zvyšok sa dozviete v podcaste, alebo ideálne, ak sa zastívte u neho v Hostinci PALATÍN. Bol to zážitok a predstavenie. Už teraz sa teším na ďalšiu návštevu. Možno sa tam stretneme :) -
JOZEF HROMJAK
• Veľké meno slovenskej gastronómie.
• Kapitán a prezident slovenskej repre
• Executive chef Villa Sandy City Park Resort, Košice
• chutný človek a vizionár -
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hostkou je študentka Hotelovej akadémie v Bratislave, Sofia Palečková.
"Chute sa nám vyvíjajú. Nie každému všetko chutí. Každý má trošku iné chuťové bunky a je to v poriadku, lebo ľudia sú rôzni. Pokiaľ s jedlom vyslovene nie je nejaký primárny problém, že je to prepečené alebo málo osolené, tak je úplne v poriadku, že niekomu nechutí Vaše varenie. Netreba si to brať osobne, lebo každý z nás je iný. V tejto práci si nič nemôžete brať osobne, lebo by ste sa zbláznili. Či je to v kuchyni, či je to na servise, či je to od manažérov alebo kolegov - robota je robota a vzťahy sú vzťahy. Gastro teda určite nie je pre každého, ale ak sa v tom nájdete, tak potom nie je o čom...", hovorí študentka Sofia o tom, ako vníma prácu v gastronómii.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ prečo je Sofia hostkou v tejto epizóde podcastu
▶️ aký je svet gastro podľa Sofi
▶️ ako prebieha praktická maturita na hotelovke
▶️ aký má vzťah k jedlu
▶️ ktorú kuchyňu má najradšej
▶️ ako sa časom vyvíjali jej chute a obľúbené jedlá
▶️ o zážitkoch z praxe počas štúdia na škole
▶️ o skvelej stáži v hoteli v Španielsku
▶️ aký má názor na slovenskú gastronómiu
▶️ aké má Sofia gastronomické sny a čo ju v najbližšej dobe čaká
▶️ recept na Sofiine zaúdené jablko"Naša škola rada podporuje žiakov a ponúka im rôzne príležitosti, ale závisí to hlavne od Vás. Z mojej triedy som bola sama, ktorá odišla do Španielska. V triede je nás skoro 30, ale nikto o to nemal záujem, lebo je to nadlho, nie je to ideálne finančne platené a veľa ďalších dôvodov, prečo neísť, čo je úplne akceptovateľné. Ja som ale túto myšlienku, ísť pracovať do zahraničia, mala veľmi dlho. Myslela som si, že to bude možné až o niekoľko rokov, ale hneď ako som počula o tejto ponuke, tak som sa jej chytila a nepustila sa jej. Povedala som si, že idem do toho a je mi jedno, čo všetko to obnáša. Je to hlavne skúsenosť, je to zážitok a takúto možnosť nedostanete len tak hocikedy na strednej škole," rozpráva Sofia o svojej stáži v Španielskom hoteli.
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je šéfkuchár, Palo Sekerka a jeho partnerka Lucia Hô-Chí.
"Je pre nás dôležité, aby v tom procese vynikli ľudia, od ktorých máme suroviny. To, čo ide na tanier je z 80% práve ich práca, pretože veľmi často s tou mrkvou, ktorá nám príde, netreba nič robiť a mohli by sme ju dať na tanier takú krásnu, aká je.
Robíme workshopy, počas ktorých ideme navštíviť toho nášho "už kamaráta". Je to buď pestovateľ, chovateľ alebo človek, ktorý vedie farmu. Tam ľudia uvidia čo všetko stojí za tým, aby bola na konci dňa tá malá mrkva či reďkovka na tanieri. Na videách tiež ukazujeme a rozprávame aj o ďalších surovinách od iných dodávateľov, ktoré v ten deň používame pri varení. Čiže my predstavíme suroviny cez tých ľudí a potom sa na ne spoločne pozrieme vo videách. Ukazujeme tváre týchto ľudí, hovoríme o nich a vytvárame s nimi vzťahy. Sú to ľudia, s ktorými si rozumieme, sú overení, vieme čo robia a toto je pre nás to najdôležitejšie," hovoria Lucia Hô-Chí a Palo Sekerka o ich spoločnej filozofii.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ ako neplánovane sa Palo dostal k vareniu
▶️ aká konfliktná situácia v práci dala dokopy Luciu a Pala
▶️ o bohatých skúsenostiach z francúzskej reštaurácie
▶️ prečo ho najviac baví práve záverečné servírovanie jedla a obsluhovanie hostí
▶️ čo sa deje v kuchyni, keď von vyjde "nedokonalé" jedlo
▶️ aký má názor na Michelin
▶️ aké dostal najlepšie spätné väzby od hostí
▶️ o rešpekte a úcte, ktoré dávajú všetkým ľuďom - pestovateľom, chovateľom a dodávateľom, ktorí za jedlom na tanieri stoja
▶️ ako vymýšľajú jedlá, ktoré sa hneď chystajú pripraviť
▶️ zaujímavé a užitočné tipy pre domáce varenie -
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je šéfkuchár reštaurácie UFO, Jozef Masarovič.
"Chute má každý z nás rôzne, no menia sa a do niektorých chutí človek musí dorásť. Na začiatku som, keď som robil v reštaurácii Paparazzi som mal pocit, že som rodený Talian. Ale tým ako sa profiloval môj pracovný život, tak dnes už sa vidím v polohe fine-diningu na Ufe. Baví ma skladať jedlá tak, aby hosť v každom jedle objavoval niečo iné, aby ho tam vždy niečo prekvapilo, aby to malo čo najviac textúr. Baví ma tie textúry skladať, aby som vedel z jednej suroviny spraviť päť iných textúr na tanieri. Toto ma teraz najviac baví", hovorí Jožo Masarovič.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ na čo sa môžete tešiť v reštaurácii UFO
▶️ aké boli jeho začiatky v gastronómii
▶️ ako funguje kuchyňa na výletnej lodi
▶️ o práci v talianskej reštaurácii Paparazzi
▶️ ako sa dostal do fine-dining reštaurácie UFO
▶️ prečo UFO patrí medzi 1000 najlepších reštaurácií na svete
▶️ ktoré sú Jožove najobľúbenejšie jedlá
▶️ čo si myslí o najpopulárnejších svetových kuchároch a slovenských mladých puškách
▶️ aké sú vyhliadky slovenského gastra do budúcnosti
▶️ recept na zelerové pyré so zelerovým želé v čokoládovo-kávovej príchuti podávané s hľúzovkou a hovädzím filetom
"Niekedy viem byť v kuchyni aj prudký, ale nie je to o tom, že šéfkuchár má teraz na všetkých hulákať. Rešpekt si má vybudovať prirodzene. Dnes mám v kuchyni tím, ktorý so mnou už dlho pracuje, poznáme sa navzájom tak, že nemusím nič povedať, len sa na nich pozriem a oni už vedia.
Keď hľadáme nových ľudí do tímu v kuchyni, vôbec to nemusí byť nejaký Jamie Oliver. Nech to je mladý človek, ktorý má zápal pre varenie, musí mať v sebe trošku chuti, aby dokázal dochutiť aj obyčajné jedlo, a aby pristupoval ku každej surovine s úctou."
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je majiteľ reštaurácie MENJU, Tomáš Sika.
"Za svoju kariéru som prešiel kuchyňami v klasických reštauráciách, v hoteloch, v korporátnom systéme kuchýň a potom som sa vydal na podnikateľskú dráhu v gastre. Každá kuchyňa mi dala veľa, čo zúročujem dodnes. Som taký univerzálny hráč, ktorého keď postavíš do pivárne, vie to tam ustáť, alebo keď ma dáš do talianskej reštaurácie, ustojím to tiež. Týmto širokým záberom som nazbieral veľa vedomostí. Nie som špecialista na jednu konkrétnu kuchyňu, ale z každej viem trošku," hovorí Tomáš Sika o svojich gastronomických skúsenostiach.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ prečo sa rozhodol stať sa kuchárom
▶️ čo všetko sa naučil počas svojej kariéry v rôznych kuchyniach
▶️ o práci v korporáte Medusa Group
▶️ ako naštartovali vlastnú reštauráciu
▶️ akú kuchyňu má zo všetkých najradšej
▶️ čo je kľúčom v príprave chutného jedla
▶️ ako vznikol názov reštaurácie MENJU
▶️ ako Tomáš vníma slovenskú kuchyňu
▶️ na čo sa môžete tešiť a čo zažijete v MENJU
▶️ recept na zaúdenú tarhoňu s hríbovou omáčkou, smotanou a ovčím syrom"Aké jedlo mám najradšej? Baví ma nápad v jedle. Či už to je v Ázii, v bufete, na Miletičke, alebo hocikde... baví ma to, že je to dobre a poctivo urobené. Že nikto sa to jedlo nesnažil oklamať uľahčením si svojej práce. Preto ma baví nápad v jedle, o ktorom si povieš, že wow," opisuje Tomáš, čo ho na jedle najviac poteší.
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je expert na mäso a steaky, Roman - The BBQ Butcher.
"Keď som začínal plánovať mäsiarstvo v roku 2017, už vtedy som vedel, že chcem byť ten Roman, ktorý ľuďom napadne, keď sa povie slovo mäso na Slovensku. Našiel som sa v mäsiarstve, baví ma aj grilovanie, ale možno ešte viac ma bavia kurzy a masterclassy, ktoré robím. Tomuto by som sa chcel venovať čoraz viac, robiť aj anglické food-science kurzy s nádychom stand-up po Európe," hovorí Roman o svojej vášni k mäsu, steakom, grilovaniu a šírení jeho expertízy v tejto oblasti medzi ľudí.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ aké boli jeho začiatky na slovenskom trhu
▶️ prečo sa rozhodol pomerne rýchlo predať úspešnú firmu Regal Burger
▶️ ako postupoval ďalej vo svojej kariére
▶️ aké existujú druhy steakového mäsa
▶️ odkiaľ pochádza mäso od Romana
▶️ prečo sa mu ťažko spolupracuje s malými slovenskými farmármi
▶️ o vedeckom prístupe pripravovania steakov a mäsa
▶️ prečo si dať pozor na správne korenie a soľ
▶️ o šokujúcom zistení o mäsiarskych pultoch v obchodoch
▶️ recept s postupom ako uvariť najchutnejší guláš"Poviem teraz niečo, čo som ešte takto verejne nepovedal. Keď prídeš k mäsiarovi, uvidíš, že mäso má rozdelené na dva druhy. Hovädzie predné a hovädzie zadné. Prečo? Anatomicky to nesedí. Hovädzie predné je krk, predné lýtko, zadné lýtko, chvost, brucho, hruď, rebrá. A hovädzie zadné je plece a stehno. Nikto to nevie. Strašne som sa smial, keď dával mäsiar hovädzie predné na pult dopredu. Pretože hovädzie predné je na polievku, varenie, dusenie, lebo má veľa kolagénu, ktorý sa musí dlho rozkladať. A hovädzie zadné je na minútky, bežné varenie a pečenie. Keď som to zistil, neveril som tomu…".
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je "mladá puška" z Dánska a budúci šéfkuchár, Filip Urbanič.
"Povedal som si, že idem na to, dám to v tom Dánsku. Bolo to náročné, učil som sa variť v reštaurácii na vysokej úrovni, snažil som sa pochopiť systém práce akým pracujú a to celé v ich jazyku, čo bol ten hlavný problém. Okolo mňa bolo 9 kuchárov, ktorí sa bavili po dánsky a ja som im nič nerozumel. Bol som s nimi 15 hodín denne, nič som im nerozumel, oni vtipkujú, smejú sa a ja len stojím, nič nerozumiem a cítim sa fakt zvláštne," spomína Filip na svoje prvé mesiace po v dánskej kuchyni.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ Prečo sa v 18-tich rokoch rozhodol ísť do Dánska
▶️ Ktoré sú jeho najobľúbenejšie jedlá
▶️ Aký je rozdiel medzi varením doma a varením v kuchyni
▶️ O kľúčovom momente vo Filipovej doterajšej kariére
▶️ O veľkej jazykovej bariére a kuchárskych skúsenostiach v Dánsku
▶️ Čo ho prinútilo zostať pri varení aj napriek počiatočným ťažkostiam
▶️ Ako sa dostal do Dánskeho národného tímu a na Majstrovstvá sveta
▶️ Čo ho čaká v dvojmichelinovej reštaurácii Alchemist
▶️ Prečo treba začať zmenou školstva, aby sa gastronómia na Slovensku mohla ďalej rýchlo rozvíjať
▶️ Recept na pečený zeler s lieskovými orieškami, čerstvými jabĺčkami a cmarovou omáčkou
A čo Filip odkazuje všetkým mladým kuchárom, ktorí majú chuť sa učiť a kariérne rásť? "Treba ísť von, nebáť sa vyskúšať to, makať, učiť sa, byť pokorný a vedieť prijať aj kritiku. Bez toho, aby sme vedeli niečo skritizovať nemáme možnosť sa posunúť ďalej. Keď som došiel do národného tímu Dánska, bol tam Christian Wellendorf, ktorý s Dánskom vyhral Bocuse d'Or a dal mi feedback na jedlo. Ja som si myslel aké to je sharp, ako to dobre vyzerá a on došiel a dal mi 15-minútový feedback, ako je všetko zle. A povedal mi: 'Na toto si zvykni, lebo takto to funguje.' A to je presne tá kritika, ktorá ťa posúva ďalej," opisuje Filip vďaka čomu dokáže efektívne napredovať vo svojej kariére.
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je skúsený šéfkuchár a "aristokrat slovenskej kuchyne", Peter Ďurčo.
"Na mojich hosťoch, ktorí sa ešte neprepracovali k chutiam fine-diningu častokrát vidím, že ma nevnímajú pri predstavovaní jedla. No zrazu, keď jedlo prvýkrát ochutnajú, začnú o ňom rozmýšľať. Vidím ako sa im uvoľňujú svaly na tvári, ako sa im rozjasňujú oči, úsmev a ako ostávajú pozorní pri ďalšom predstavovaní jedla. Ja len čakám a pozerám na hostí, ako sa roztápajú. Potom vidím tú hĺbavosť a prežívanie toho chuťového zážitku. Je to niečo úžasné. Zakaždým si potom poviem, že áno, oplatí sa ráno vstať, vymýšľať nové veci, robiť v tom horku, v tom strese a napätí v kuchyni," opisuje svoje pocity z varenia pre ľudí Peter Ďurčo.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ Ako sa inšpiruje pri vymýšľaní nových receptov
▶️ Čo môžete zažiť na degustačnej večeri u Petra
▶️ Čím všetkým si prešiel počas svojej kariéry v gastre
▶️ Čo iné, okrem jedla, sa dá nájsť v jedálnom lístku
▶️ Prečo je dôležité, aby sa celý tím podieľal na tvorbe výsledného jedla
▶️ Ako ho s manželkou spojila práve láska k jedlu
▶️ Ako vníma potenciál slovenskej gastronómie
▶️ Čo si myslí o dovážaných surovinách a rôznych polotovaroch
▶️ Prečo by sme mali brať gastronómiu ako jedinečný zážitok a nie ako nevyhnutnosť
▶️ Špeciálny odkaz pre všetkých, ktorí robia v reštaurácii"Otvoril som si reštauráciu, kde som kuchár, umývačka aj hostiteľ. Starám sa o mojich hostí a vždy, keď ku mne prídu, je mojim cieľom, aby si oddýchli a jednoducho vypli, lebo vidím, že táto doba z ľudí neskutočne ľudí vysáva energiu a ja chcem docieliť, aby ju nabrali naspäť. Chvalabohu sa to darí, ľuďom sa to páči a z mnohých hostí sa stali moji priatelia, čo ma veľmi teší", odkazuje na záver každému, kto si chce prísť dobiť baterky a zažiť unikátny gastro-zážitok.
"Vždy bolo mojim cieľom dávať nás kuchárov dohromady."
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je šéfkuchár, Tomáš Chilý.
Už v mladom veku sa dostal k vareniu a začal variť v rodnom meste Krásno nad Kysucou v miestnej reštaurácii. O pár rokov sa mu naskytla skvelá ponuka pracovať v celosvetovej sieti hotelov Kempinski. Prešiel si rôznymi pracovnými pozíciami a tiež krajinami, v ktorých pôsobil. Nastúpil najprv do Grand Hotel Kempinski v Tatrách, kde získal množstvo cenných skúseností. Aj vďaka nim o pár mesiacov dostal možnosť pracovať v Bahrajne a v Katare, kde viedol tím kuchárov z celého sveta. Rozhodol sa však pre ďalšiu - ešte väčšiu výzvu, a tak sa rozhodol zapojiť do čínskej siete hotelov Kempinski. Prešiel si tromi rôznymi hotelmi v troch rôznych čínskych mestách, kde sa stal hlavným šéfom. Po 5 rokoch v Číne však začal rozmýšľať o návrate domov. Ozval sa mu šéfkuchár zo Slovinskej Portorože, kde Tomáš v súčasnosti zastupuje pozíciu manažéra reštaurácie.
"Keď sa nejaké dvere zatvoria, iné sa otvoria. V tomto som mal vždy šťastie."
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ Ako sa počas detstva na Kysuciach dostal k vareniu
▶️ Ktoré kuchyne blízkeho a ďalekého východu Tomášovi zachutili
▶️ Ako ľudia z exotických krajín vnímajú slovenskú kuchyňu
▶️ V čom sa Katar líši od Bahrajnu
▶️ Aké to je variť pre prísnych arabských šejkov
▶️ Ako vníma Čínu ako krajinu
▶️ Čo sú najväčšie prekvapenia a extrémy čínskej kuchyne
▶️ Aký je rozdiel vo varení a manažovaní reštaurácie na Balkáne
▶️ Aké má ďalšie ambície v gastronómii
▶️ Recept na paštrnákové pyré s pohánkou nasladko
"Po niekoľkých mesiacoch v Kempinski v Tatrách som dostal možnosť kariérne sa posunúť. Dostal som radu, aby som sa vyhol Bahrajnu, lebo tam vraj nie je dobre. Samozrejme hneď na to, som si našiel v globálke, že mám ísť na pohovor do Bahrajnu. Moc sa mi tam nechcelo a veľmi som sa snažil, aby to nevyšlo. Lenže o dva dni už som mal v schránke email od šéfkuchára a kým som sa spamätal, už som vystupoval na letisku v Bahrajne. Kým som si po roku v tamojšom hoteli zvykol, rozhodli sa ho zatvoriť. Našťastie zrovna otvárali nový hotel Kempinski vo vedľajšom Katare, odkiaľ mi prišla ponuka...," opisuje Tomáš ako začala jeho cesta sieťou hotelov Kempinski.
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je vášnivý hobby kuchár a foodbloger, Martin "PYCO" Rausch.
Ako sa však PYCO dostal z televíznych obrazoviek a slovenského showbiznisu k vareniu a foodblogerstvu? "Začalo to, keď som mal pocit, že ma práca príliš stresovala. Bol som veľmi mladý, bolo mi jedno koľko spím, čo zjem, fičal som na rôznych donáškach, z čoho mi nebolo zrovna najpríjemnejšie a po čase som zistil, že najdôležitejšie je variť si vlastné jedlá. Veľa som sedel, málo som športoval a pribúdajúcimi rokmi som dospel k tomu, že si začnem aktívne variť, aby som mal kontrolu nad tým, čo si dám do úst a z akých surovín to pripravím," hovorí PYCO o čase, kedy vzplanula jeho vášeň k vareniu.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ Podľa čoho hodnotí úspech kuchárov v gastro svete
▶️ Ako sa dostal vďaka vegetariánstvu k vareniu
▶️ Čo ho najviac baví na práci foodblogera
▶️ V čom PYCO vidí zásadné rozdiely medzi videoreceptami a receptovými knihami
▶️ Ako postupuje pri vymýšľaní nových receptov
▶️ Čo patrí medzi jeho najobľúbenejšie jedlá
▶️ Juniorove odhalenie a skutočný dôvod prečo nemá rád lečo
▶️ Čo nemôže chýbať na PYCO-vom vianočnom stole počas sviatkov
▶️ Ako vníma slovenskú kuchyňu a moderné zahraničné gastro
"Menil som sa postupne s dobou a možnosťami, ktoré sme mali, no povedal som si, že sa vrátim k tomu, čo ma naozaj baví. Prirodzene som sa v tom našiel a mal som pocit, že to chcem robiť. Začal som známym rozdávať recepty, ktoré si odo mňa pýtali až som nakoniec pre veľké množstvo ľudí napísal knihu receptov a začal natáčať videá o varení."
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je skvelý kuchár a pekár, Samir Al Zafari.
"Čas v kuchyni je pre mňa asi najideálnejšie strávený čas."
"Pred desiatimi rokmi som všetok svoj voľný čas trávil doma, v kuchyni, kde som si varil. Bavilo ma si to aj fotiť a von som nechodil jesť. Prerástlo to do toho, že som chcel zistiť, či za to viem dostávať aj peniaze. Spýtal som sa v IASAI na stáž, behom dvoch týždňov som nastúpil a už som tam ostal. Dal som výpoveď v ambulancii a začal som variť vo svojich 33 rokoch," spomína na svoje začiatky v gastre Samir.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ prečo sa rozhodol vstúpiť do pekárne Kruh a posunúť ju na vyšší level
▶️ aký má pocit z dlhých radov pred pekárňou
▶️ čo ho najviac baví na svojej práci
▶️ čo ho sklamalo vo vychýrenej reštaurácii v Kodani
▶️ odkiaľ Samir pochádza a v akých chutiach doma vyrastal
▶️ prečo sa rozhodol z ambulancie nastúpiť do kuchyne
▶️ z čoho mal najväčšiu výzvu, keď sa prvýkrát ocitol v reštauračnej kuchyni
▶️ akú radu by dal všetkým malým pekárňam
▶️ na aké novinky sa môžete tešiť v pekárni Kruh
▶️ aké má ďalšie ambície a čo by chcel dosiahnuť v najbližších rokoch
"Keď som nastúpil do IASAI, bolo mi jasné, že to bude iné ako doma v kuchyni, kde máš množstvo času. Toto bolo úplne o niečom inom. Bál som sa, či to budem dávať, ale naučíš sa to. Je to iba o tom, že keď robíš to, čo ťa baví, je ti jedno, že tam stojíš 14 hodín na nohách. Si v dobrom kolektíve a ideš tam s radosťou aj druhý deň," dodáva Samir Al Zafari.
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je skúsený šéfkuchár, Michal Košík.
"Varenie je pre mňa životný štýl, moja láska. A kuchyňa je moja najvernejšia frajerka, lebo keď sa v nej niečo pokazí, tak som to jedine ja."
Mal bujarú minulosť. Vždy bol veľmi živý, miluje akciu a dodnes neznáša stereotyp. V roku 2011, keď robil v Bratislave prvýkrát pocítil, že ho opustila iskra, kvôli ktorej v sebe nemal potrebný náboj a cítil sa vyhorený. A tak sa rozhodol, že príjme novú výzvu a vycestuje von, za hranice Slovenska, kde pôsobí dodnes. Čo všetko už stihol zažiť počas pobytu v Taliansku a o veľkom množstve rôznych gastro-zážitkov Vám povie Mišo v nasledujúcich minútach podcastu so záverečným odkazom pre všetkých mladých ambicióznych kuchárov.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ Čo všetko zatiaľ zažil počas svojej kariéry
▶️ O súčasnom pôsobisku v Tirolsku
▶️ Ako sa z basketbalistu stal šéfkuchár
▶️ Čím si musel prejsť ako mladý študent v kuchyni
▶️ Čo je podľa Miša základná výbava každého dobrého kuchára
▶️ Vďaka čomu dokázal rýchlejšie napredovať
▶️ Ako sám seba odmeňuje za dobre odvarenú robotu
▶️ O zážitku z Barcelony a 27-chodovom menu
▶️ Ktoré nezvyčajné kombinácie bežných domácich surovín najviac obľubuje
▶️ Recept na Mišove palacinky na prepálenom masle
"Pre mňa je najväčší sen, keď mám svoj domček, v záhrade si môžem posedieť s rodinou, najlepšími kamarátmi a robiť im menšie pop-upy. Môže to byť kdekoľvek na svete, len nech to je u mňa doma, kde varím rodinné oslavy a podobne. To je pre mňa top & strop", prezradil šéfkuchár Mišo Košík.
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
-
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je skúsený šéfkuchár, Roman Borovský.
Čo ho najviac lákalo vstúpiť do gastra, a prečo sa rozhodol vyučiť sa za kuchára? Ako povedal Roman: "K vareniu v kuchyni som inklinoval už dlho. Veľmi sa mi páčil ten stres a tiež sprosté slová od šéfkuchára, ktoré padali v kuchyni plnej kuchárov." Počas tohoto mladíckeho študentského obdobia po strednej škole zažil množstvo stáží a praxe po celej Európe. Začalo to v Prahe, kde ho doslova vyhnali a už ako veľmi mladý chalan sa naučil samostatnosti a zbieral prvé veľké skúsenosti od svojich mentorov, šéfkuchárov. Praha mu však nestačila, a tak sa vrhol do ďalšej výzvy na ďalekých Faerských ostrovoch, kde počas ročnej stáže pomáhal s budovaním špičkového podniku Koks. Po ďalších drsných skúsenostiach v belgických Antverpách sa nakoniec vrátil na Slovensko, kde dnes pôsobí ako šéfkuchár v podniku Semillon pri vinárstve vo Vrábľoch.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶️ O pobyte v Prahe a práci v Kampa Parku
▶️ Aké cenné rady dostal od svojich mentorov
▶️ O škole života za hranicami Slovenska
▶️ Čo všetko zažil v Londýne a v Dánsku
▶️ O fantastickej stáži na Faerských ostrovoch v reštaurácii Koks
▶️ Ako dlho mu trval vývoj z mladého kuchára na úroveň vyspelého šéfkuchára
▶️ Čo mu dala neúprosná stará francúzska škola a teror v belgickej reštaurácii
▶️ Ako vznikala nová reštaurácia pri vinárstve vo Vrábľoch, ktorú v súčasnosti vedie
▶️ Aké chutné jedlá môžete očakávať v jesenno-zimnom menu reštaurácie Semillon
▶️ Recept na tvarohový mousse
"Snažíme sa využiť čo najužšiu lokálnosť a pretvoriť ju do prvku, kde človek netuší, čo dostane na tanieri. My mu príbeh, ktorý sa za jedlom ukrýva odprezentujeme, keď ochutná prvé sústo", pozýva do Semillonu šéfkuchár Roman Borovský.
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
- Mostrar más