Episodios
-
Zdawanie sobie sprawy z rzeczywistości jest jednym z warunków zdrowia psychicznego. Jest to jednak bardzo trudne i nieprzyjemne zadanie: świadomość własnych ograniczeń, znikomego wpływu na otoczenie, a nawet na własne losy (choćby z racji genetycznie uwarunkowanego biologicznego wyposażenia w nieuchronność starzenia się) nie przedstawia się atrakcyjnie. Umysł próbuje bronić się przed nadmiarem frustracji i może używać w tym celu myślenia magicznego, które opiera się na wierze w posiadanie dużo wiekszych niż realne możliwości. Nadejście Nowego Roku i żegnanie się z mijającym jest świetną okazją do rozbudzania nadziei na zmianę, a społeczne "umagicznianie" tego momentu tym bardziej wywołuje z królestwa pierwotnych nieświadomych procesów wiarę w sprawczość życzeń. Dlaczego czynimy postanowienia, po co wznosimy toasty i z jakiego powodu ponad dziewięćdziesiąt procent z noworocznych składanych sobie i innym obietnic nie znajduje realizacji oraz o innych związanych z magicznym mysleniem sprawach usłyszycie w tym odcinku podcastu. Zapraszam.
-
Odcinek o utratach, rozstaniach i pożegnaniach... To tyle w opisie odcinka, reszty dowiecie się słuchając kolejnego epizodu podcastu "Czy my się znamy". Zapraszam.
-
¿Faltan episodios?
-
Christopher Bollas wprowadził pojęcie „idiomu” w kontekście psychoanalizy, odnosząc się do unikalnego i osobistego sposobu, w jaki każda jednostka wyraża swoje nieświadome życie psychiczne. Idiom, według Bollasa, jest indywidualnym stylem bycia, który przejawia się w myślach, zachowaniach, fantazjach, marzeniach i relacjach z innymi ludźmi. Idiom jest czymś więcej niż tylko zestawem nawyków lub powtarzających się wzorców — to sposób, w jaki jednostka daje wyraz swojej wewnętrznej organizacji psychicznej, będąc zarazem unikalnym wyrazem jej nieświadomości. Termin „idiom” podkreśla znaczenie indywidualnej różnorodności — każdy z nas wyraża swoją nieświadomość w sposób niepowtarzalny, zgodnie ze swoim idiomem.
O „Idiomach”, psychoanalitycznym kwartalniku, rozmawiam z jego redaktorkami naczelnymi, psychoterapeutkami psychoanalitycznymi, Nadią Kostrzewą i Melisą Maras. Zapraszam do wysłuchania rozmowy o łączeniu psychoanalizy i zjawisk społecznych, o wychodzeniu z psychoanalityczną myślą poza przestrzeń gabinetów terapeutycznych, o blaskach i cieniach wydawania psychoanalitycznego czasopisma i o paru jeszcze sprawach, które w trakcie rozmowy nam się wyłoniły. -
Kolejna rozmowa z dr Cezarym Żechowskim. W dalszym ciągu o neuroróżnorodności, tym razem z uwagą skupioną na spektrum zaburzeń autystycznych. Od próby zdefiniowania prawie nieograniczenie pojemnego terminu ASD, poprzez nawiązania do sposobów prowadzenia psychoterapii i różnicowanie z zaburzeniami osobowości aż po kontekst społeczny i nawiązania do znaczących dla kultury, sztuki i nauki osób ze spektrum. Poza tym wiele innych zagadnień i inspiracji. Zapraszam do wysłuchania odcinka.
-
Zaprosiłem do audycji psychiatrę i psychoterapeutę psychoanalitycznego dzieci i młodzieży, dr n. med. Cezarego Żechowskiego. Rozmawialiśmy o neuroróznorodności, o możliwych przyczynach i niekorzystnych następstwach deficytów uwagi u dzieci i u dorosłych, o prawdopodobnie wzrastającej ilosci rozpoznań tego zaburzenia, o tym z czego to wynika i jakie mogą być korzystne i niekorzystne konswkwencje coraz większego społecznego zainteresowania ADHD. Dr Cezary Żechowski pracuje w Szpitalu Wolskim w Warszawie, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi z ADHD i ASD, zajmuje się neuropsychoanalizą i posiada ogromną wiedzę. Warto posłuchać.
-
Wdzięczność nie budzi tak dużego zainteresowania jak na przykład złość albo lęk, jednak zdolność do jej odczuwania jest bardzo ważnym elementem zdrowia psychicznego. Może wydawać się dość prostym i intuicyjnie rozpoznawalnym uczuciem, ale losy jej powstawania i rozwoju oraz wynikające z jej obecności (albo nieobecności) konsekwencje są złożone, a bywa, że i mocno pogmatwane. Dla filozofów antycznego Rzymu była przede wszystkim czynnością, społecznie pożądanym i koniecznym działaniem. Współcześnie jest proponowana jako praktyka służąca poprawie własnego samopoczucia. Czy w takim nie bezinteresownym znaczeniu jest nadal wdzięcznością? O tym jak i co na jej temat twierdzili Freud, Klein i Abraham oraz jakie miejsce znalazła w koncepcjach psychologii pozytywnej Martina Seligmana usłyszycie w tym odcinku podcastu "Czy my sie znamy".
-
Halloween to dość absurdalne wydarzenie: zabawa, której przedmiotem jest strach, uczucie zaliczane do bardzo nieprzyjemnych, a jednak pożądane i poszukiwane. 31 października to dzień, kiedy chyba wszystkie kina świata wyświetlaja horrory, a widzowie wykupują wszystkie bilety. O co w takim razie nam chodzi: o unikanie nieprzyjemności strachu, czy o odnajdywanie w nim przyjemnej ekscytacji? I po co nam taki dzień jak Halloween? Oczywiście zaspokajamy potrzeby sieci handlowych, ale coś musi być dla nas atrakcyjną przynętą, skoro decydujemy się jeden dzień w roku poświęcić na bliski kontakt z tym, czego na co dzień wolelibyśmy unikać. Większość z nas nie należy do klubu miłosników nietoperzy, a jednak tego dnia stają się one, na nasze życzenie, wszechobecne.
-
W tym odcinku rozmawiam z psychoterapeutką psychoanalityczną i psychotraumatolożką Izabelą Trybus o traumie i jej chowaniu za zasłoną milczenia, o możliwości myślenia i mówienia o sprawach gorzkich, bolesnych i nie do zniesienia: o polaryzacji świata, drzemiącym w nas okrucieństwie i wewnętrznym rasizmie, z którego obecności często nie zdajemy sobie sprawy, o dawaniu świadectwa i odwracaniu wzroku, o tym jak wszyscy dzielimy ludzi na naszych i obcych, dobrych i złych i o tym jak nie przepracowane traumy prędzej czy później wracają w postaci przemocy, prześladowczego lęku i poczucia winy.
-
Zdarza się, że przypadkowe spotkanie z osobą, wydarzeniem albo dziełem sztuki pobudzi do wielu skojarzeń, zachęci do dalszych poszukiwań, budowania hipotez i szukania powiązań z już posiadanymi doświadczeniami i wiedzą. Taka też była historia powstania tego odcinka, który zaczął układać się w moich myślach wraz z oglądaniem rzeźb afrykańskiej grupy artystycznej tengenenge, o której wcześniej nie wiedziałem nic. Wiele wiedziałem natomiast o twórczości Pabla Picassa, a jego obraz, „Panny z Awinionu” przez wiele lat towarzyszył mi w codziennych błahych i istotnych sprawach – jego reprodukcję kupiłem i zawiesiłem na ścianie w swoim pokoju dawno temu, jeszcze w czasach szkoły średniej. Reprodukcja obrazu gdzieś się zapodziała, ale jego wspomnienie we mnie pozostało i połączyło się z rysami afrykańskich masek, esejami o sztuce Hanny Segal, obserwacjami Christophera Bollasa na temat roli obiektu przekształcającego i jego koncepcji znaczenia momentu estetycznego w powstawaniu naszej tożsamości. A skoro zaczął rodzić się odcinek o artystach i sztuce, to najlepszym komentatorem całości okazał się Marcel Proust i fragment jego powieści „W poszukiwaniu straconego czasu” - ten najbardziej znany i kojarzony z momentem zwrotnym w historii literatury – o smaku ciastka zwanego magdalenką.
-
Poczucie winy to niewygodne i trudne do wytrzymania uczucie. W formie zdrowej jest podstawą empatii, troski o innych i miłości. W formie patologicznej jest przyczyną poważnych problemów psychologicznych. W tym odcinku usłyszycie co o poczuciu winy powiedzieli Zygmunt Freud i Melanie Klein, jakie przybiera ono formy (bo nie zawsze jest odczuwane jako wina sama w sobie), jak się przed nim bronimy i skąd się ono w nas bierze. Z tym odcinkiem koresponduje odcinek podcastu Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, w którym o poczuciu winy rozmawiam z psychoanalitykiem, Robertem Sadowskim.
-
Gościnnie w "Czy my sie znamy" odcinek podcastu Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, w którym rozmawiam z Wojtkiem Hańbowskim, psychoanalitykiem, o fantazjach i mechanizmach naprawczych, zdolności do odczuwania wdzięczności, zdrowego poczucia winy, miłości i o możliwościach wybaczania
-
Istnienie popędu śmierci zostało dostrzeżone przez Zygmunta Freuda. Tak jak wcześniej i później wiele z jego koncepcji wywoływało sprzeciw albo oburzenie, tak i założenie o wszechobecności destrudo wzbudziło wiele kotrowersji. Jeżeli jednak rozejrzymy się wokół siebie i krytycznie popatrzymy na świat, który nas otacza i który współtworzymy, raczej niemożliwe będzie zaprzeczenie istnienia w nas aktywnych sił niszczycielskich.
W tym odcinku dowiecie sie jak może przejawiać się popęd śmierci (nie zawsze jest łatwo zauważalnym czynem agresywnym) i co zrobić, żeby w związku z jego obecnością ani nie schować głowy w piasek, ani nie popaść w rozpacz. -
Nasze życie to ciągłe powtórzenia, początki i zakończenia, kolejne etapy życia z powtarzającymi się ważnymi datami, stałymi adresami i znajomościami, wykonywaniem zadań i pełnieniem ról. Cykle, w których funkcjonujemy mają swoją powtarzalność i dynamikę albo tylko powtarzalność, bez rozwoju. Z czego to wynika i jakie ma dla nas znaczenie - o tym jest ten odcinek podcastu "Czy my się znamy".
-
Psychoanaliza i film, psychoanaliza i literatura to dość oczywiste skojarzenia. Ale psychoanaliza i baśnie? Chyba nie ma dziedziny ludzkiej działalności, której nie można by było poddać psychoanalitycznemu badaniu. Zatem jak najbardziej tak: psychoanaliza i baśnie maja sobie dużo do powiedzenia. Zapraszam Was do wysłuchania odcinka na temat twórczości Hansa Christiana Andersena.
-
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, o podłożu neurologicznym, przypisany jest jednak do domeny psychiatrii i psychoterapii. Psychoanalityczne spojrzenie na autyzm i obrony autystyczne jest propozycją służącą poznawaniu tego niedostępnego i bardzo trudnego do zrozumienia świata. Z wielu przedstawionych w czasie konferencji Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Frances Tustin Memorial Trust wykładów wybrałem pięć - o tym co usłyszałem, czego się dowiedziałem opowiadam w tym odcinku podcastu.
-
W rozmowie z psychoanalityczką Sarą Rodowicz Ślusarczyk zastanawiamy się nad tym, co nas wprawia w ruch. Czym jest ta siła, która sprawia, że dążymy, podejmujemy działania, staramy się..., że czegoś chcemy, domagamy się albo żądamy. Innymi słowy skąd się biorą pragnienia, źródło naszych satysfakcji i nierzadko cierpienia.
-
Kolejny odcinek poświęcony jest mechanizmom psychologicznym stojącym za wzniecaniem wojen. Stanowisko Zygmunta Freuda było w tej sprawie raczej pesymistyczne: obecne w nas wszystkich siły destrukcji i autodestrukcji są częścią naszej natury, nie możemy z nich zrezygnować, nie możemy ich się pozbyć. Nasz największy błąd polega na zaprzeczaniu im albo niedostrzeganiu ich istnienia. W tym właśnie miejscu pojawia się jednak cień szansy na lepszą przyszłość: północnoirlandzki psychoterapeuta i polityk, członek Izby Lordów, John Alderdice powiedział, że [w odniesieniu do wojen, terroru i przemocy] nie ma właściwego rozwiązania; rozwiązaniem jest nieprzerwana praca nad rozwiązaniem, w tej sprawie mamy nigdy, przenigdy się nie poddawać.
-
"Dlaczego wojna" to tytuł artykułu Zygmunta Freuda, odpowiedzi na list Alberta Einsteina, napisany w 1931 r. Stwierdzenia w nim zawarte są niestety wciąż aktualne, podobnie jak ostrzeżenia i uwagi Hanny Segal zawarte w jej artykule "Od Hiroszimy po Zatokę Perską". Nie są to teksty optymistyczne, boleśnie uświadamiają nam odpowiedzialność za to, jaki tworzymy świat. Podpowiadają jednak również co jest dla nas szansą i mogłoby być sposobem na powstrzymanie szaleństwa destrukcji.
-
Zygmunt Freud opublikował w 1923 roku książkę "Totem i tabu". Opisał w niej między innymi stosunek poddanych do władców, mówiąc współczesnym językiem wyjaśnił pochodzenie uwielbienia i hejtu.
Jesienią 2021 r. zostałem zaproszony do udziału w dyskusji o filmie "Sweat" Magnusa von Horna. Opowieść o celebrytce, Sylwii Zając, instruktorce fitness i influencerce zainspirowała mnie do poszukania powiązań między freudowskimi tezami z początków XX wieku i współczesną nam rzeczywistością świata mass mediów.
Zapraszam Was do wysłuchania. -
Co ukrywa się w naszych umysłach pod powierzchnią obyczajów świątecznych, jakie jest pochodzenie Bożego Narodzenia, skoro nie ma o nim ani słowa w Biblii, jak się ma psychoanalityczne pojęcie superego do Starego i Nowego Testamentu, gdzie chowa się nasz popęd śmierci oraz kilka innych psychologicznych i antropologicznych skojarzeń to zawartość tego odcinka podcastu. Zapraszam do wysłuchania.
- Mostrar más