Episodios
-
Prvý ❤️DÁSATO rozhovor s Tomášom Hasalom je nahratý z augusta 2021, keď pôsobil ako riaditeľ úspešnej neziskovky Nexteria. Odvtedy sa Tomáš posunul do úplne novej neziskovky a svoju misiu zlepšovania vzdelávania na Slovensku realizuje v Eduvalue. O tom, čo a ako robí táto "zbrusu" nová Slovenská neziskovka a že ako DÁSATO sa dozviete v tomto rozhovore. Prajem príjemné sledovanie a nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.
-
¿Faltan episodios?
-
S novinárkou a členkou Švédskej akadémie Ingrid Carlberg sa rozprávame o osude švédskeho hrdinu Raoula Wallenberga, ktorý počas holokaustu v Budapešti zachránil tisíce Židov. Ako hovorí, Moskva dodnes klame a tají, prečo zmizol v jej väzniciach.
-
"Veľmi mi záleží na tom, ako moju hudbu ľudia prijmú," hovorí v rozhovore naša azda najlepšia hudobná skladateľka Ľubica Čekovská,"nechcem písať pre prázdne stoličky alebo pre ľudí, ktorí tam nie sú." Koncom októbra odpremiérovala svoje najnovšie symfonické dielo, ktoré vzniklo pri príležitosti 75.výročia založenia orchestra Slovenská filharmónia - Dom hudby v siedmich častiach (Maison de la musique en sept périodes). Pri tejto príležitosti sme sa zhovárali o začiatkoch jej celoživotného vzťahu k hudbe v detstve a mladosti strávenom v Humennom, o štúdiu na londýnskej škole Royal College of Music, o úspechu a (ne)prajnosti, o výchove detí, a tiež o tom, či sa ako žena - hudobná skladateľka niekedy stretla s predsudkami.
-
„Na základe strednej výšky rodičov vieme už po narodení orientačne a s odchýlkou približne 10 cm povedať, aké vysoké bude dieťa vo finálnej výške,“ hovorí klinická antropologička Eva Štefánková, ktorá sa venuje antropometrickým analýzam a meraniam detských pacientov s poruchami rastu pri rôznych diagnózach.
Vďaka meraniam odborníčka z Kliniky detskej chirurgie NUDCH odhaľuje a pomáha riešiť rôzne rastové patológie. Napríklad takzvanú „zležanú hlavičku“ bábätiek či preliačený hrudník, ktorý často vzniká najmä u chlapcov, čo rýchlo narastú.
-
Korešpondent časopisu Time zaznamenáva život Volodymyra Zelenského od čias, keď vystupoval v zábavných programoch, až po blatisté zákopy vojny s Ruskom. Shuster strávil štyri roky s ukrajinským prezidentom, absolvoval rozsiahle spoločné cesty na front a desiatky rozhovorov s jeho manželkou, priateľmi aj nepriateľmi, poradcami, ministrami a vojenskými veliteľmi.
Knihu si môžte kúpiť v obchode Denníka N.
-
Kristína Chabadová, dobrovoľníčka z neziskovej organizácie Medicamentum predstaví novinku - praktickú sociálnu inováciu - donášku liekov z lekárne priamo až domov a to dokonca pre Celé Slovensko. Ako sa toto dá a ako sa viete do tohto celého zapojiť aj vy, sa dozviete v relácii ❤️DÁSATO. Relácie nájdete aj ako podcast pod názvom DÁSATO Svet podľa Gabiky. A nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.
-
Vďaka Nadácii Milana Šimečku boli na Slovensku v 90. rokoch nahraté svedectvá preživších holokaustu. Na mimoriadne dôležitý projekt, ktorý zásadne ovplyvnil jej život, spomína etnologička Monika Vrzgulová.
-
Normalizácia v Juhoslávii bola úplne odlišná ako v Československu, hovorí v podcaste Oči dokorán kurátor Daniel Grúň. Hlavnou témou rozhovoru je dielo Vzťah noha-chlieb.
-
Anna Re je talentovaná umelkyňa - spieva a tvorí hudbu, ktorá ľudí povzbudzuje, inšpiruje a pomáha nájsť cestu k sebe. Ako skúsená zbormajsterka spája ľudí prostredníctvom radosti zo spevu v jej zbore Spievanie nás baví. Mnohí ľudia žijú celý život v presvedčení, že NEVEDIA SPIEVAŤ, nemajú na to talent, hlas, schopnosti, či hudobný sluch. Anna Re však dokazuje, že ak nás spievanie baví a pravidelne sa mu venujeme, DÁ SA nielen naučiť, ale aj objaviť v sebe radosť zo spievania. Dôkazom toho je 10 rokov existencie jej speváckeho zboru pre dospelých Spievanie nás baví, v ktorom je v súčasnosti viac ako 60 členov. Okrem toho AnnaRe prezradí, aký je príbeh speváčky a autorky na Slovensku a dozviete sa aj kedy a kde môžete počuť ju aj celý zbor naživo. Prajem veľa radosti pri počúvaní a nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.
-
S rabínom Mišom Kapustinom sa rozprávame o sviatku šabat a požehnaní nad vínom, ktoré k nemu patrí podobne ako chala či zapálené sviečky.
-
František Demeter hovorí o fascinácii rôznymi médiami a ich spájaní vo svojej tvorbe.
-
Stres, neistota a obava z toho kde bude človek bývať o pol roka či rok. To je realita dnešných mladých šudí, ktorí študujú mimo ich bydliska, ale aj mladých, ktorí sa snažia po skončení školy osamostatniť. Dostanem internát, zoženiem si dobrý podnájom, kedy mám začať rozmýšľať nad hypotékou a neoplatí sa mi radšej odsťahovať zo Slovenska? Toto sú otázky, ktoré si kladú moji dnešní hostia a vysvetľujú mi realitu v oblasti bývania, ktorú zažívajú na vlastnej koži. Okrem osobných skúseností sa v tejto epizóde Krajiny Mladých pozrieme aj na výskumy a čísla dostupnosti študentských domovov, ale aj prenájmov a spýtame sa aj na výhody, či pomoc, ktorú môžu mladí čerpať napríklad pri ich prvej hypotéke.
-
Hudobný Projekt Story, za ktorým stojí basgitarista a textár Marian Zima začal spolurácou na debutovom singli s Petrom Lipom. Pribudli spolupráce s Pavlom Hammelom, Zuzanou Homolovou, Milanom Kňažkom, Nelou Pociskovou a ďalšími. Za osem rokov má Story v diskografii jedno EP a dva dlhohrajúce albumy. Pôvodne štúdiový projekt sa postupne dostáva aj na pódiá.
-
Peter Adamkovič rozpráva o programe 33. ročníka festivalu Jazz Prešov.
-
Prečo sa šabatu hovorí nevesta? Vysvetlí rabín Miša Kapustin a zaspieva tak trochu kabalistickú modlitbu, ktorou sa víta sviatočný deň odpočinku. Na záver si ju vypočujete aj vo verzii kapely Mojše band.
- Mostrar más