Episodios
-
Nalaďte sa na Vianoce v DÁSATO rozhovore, kde vyspovedáme zakladateľku skvelej iniciatívy "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?" Dozviete sa aj ako ešte inak sa dá pomáhať, koľko to stojí energie a peňazí a prečo to tie tisícky dobrovoľníkov na celom Slovensku už 7 rokov robia. Prezradí aj čo rozrozprávalo babku, ktorá už 15 rokov mlčala, aké ďalšie prospešné projekty vymysleli a dá sa do nich zapojiť. Prajem príjemné sledovanie a nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.
-
V tomto dieli DÁSATO sme sa pokúsili o ťažkú úlohu – priblížiť, ako funguje darcovstvo firiem cez nadačné fondy. Táto relácia je odpoveďou na nekonečné a opakované spochybňovanie transparentnosti a kvality práce neziskových pomáhajúcich organizácií. Tiež sa v nej pokúsime priniesť svetlo do mýtmi opradenej témy dvoch percent z dane, teda poukazovania podielu dane, ktoré podľa kritických hlasov slúži na obohacovanie firiem alebo mizne nevedno kam. (A pritom pravda je úplne iná.)
Radana Deščíková z Nadácie Pontis nás prevedie touto témou a objasní, ako sa posudzujú žiadosti o granty v Nadácii Pontis a či je výber profesionálny a etický.
-
¿Faltan episodios?
-
Bol ilustrátorom, maliarom, sochárom, aj grafickým dizajnérom. S teoretikom Jánom Kralovičom sa rozprávame o živote a diele univerzálneho umelca Miroslava Cipára (1935 - 2021).
-
Rabín Miša Kapustin sa venuje básni-modlitbe Maoz Cur, ktorá je typická pre židovský sviatok svetiel. Pripomína časy, keď Židia volali po silnom Bohu.
-
Vyštudovaná historička a filozofka Jana Jablonická Zezulová sa venuje téme rodovej rovnosti. V súčasnosti pracuje ako kurátorka v Múzeu mesta Bratislavy. Dlhodobo sa zaujíma o životné podmienky a príbehy žien, históriu feminizmu a rodové štúdiá. Spolu sa zhovárame o živote a diele Hany Gregorovej – výnimočnej ženy, ktorá bojovala za práva žien na Slovensku. Gregorová však nebola "len" feministkou. Bola predovšetkým uvedomelým človekom, scestovaným, zvedavým a otvoreným. Ľudácky režim ju nazval "protislovenskou a štvavou" pretože tvrdila, že milovať svoju krajinu a svojich ľudí neznamená nenávidieť tých druhých. Aj vďaka Hane Gregorovej je dnes možnosť vysokoškolského štúdia pre ženy v našej krajine bežnou záležitosťou, hoci kedysi tomu tak rozhodne nebolo. Aj preto sa s Janou zhovárame aj o tom, ako vyzerá feminizmus na Slovensku dnes, prečo je o týchto témach dôležité hovoriť, a aké príbehy ju pri jej práci najviac fascinujú.
-
Skoro každý mladý Európan a Európanka sú denne na internete a väčšina z nich priznáva, že sú na sociálnych sieťach. Čo ich tam však čaká? V poslednej epizóde podcastu Krajina mladých v roku 2024 sa pozrieme na to na akých sociálnych sieťach sú väčšinou mladí ľudia, s akými obsahmi tam prichádzajú do kontaktu a aký vplyv to má na ich správanie, zdravie, ale aj názory. Pozrieme sa aj na to koľko je na slovenských sieťach toxického obsahu a ako sa šíri. Spýtame sa aj na to či niekto alebo niečo chráni nás a naše deti v online prostrední a čo môžeme preventívne urobiť aby mohli mladí ľudia sociálne siete používať a nemuseli sa ich báť – napríklad aj počas nadchádzajúcich sviatkov.
-
Martina Čechová je manažérkou cirkulárnej ekonomiky. Pracuje v Bratislavskom centre opätovného použitia KOLO, kam môžu ľudia doniesť funkčné veci, ktoré už sami doma nepoužívajú. Priamo tak prispejú k znižovaniu množstva odpadu v hlavnom meste. Martina o sebe bez hanby hovorí, že je smetiarkou. Vysvetľuje, že v skutočnosti je odpad pre nás všetkých obrovským zdrojom do budúcna, a tak sa k nemu musíme aj stavať. Podľa nej majú aj malé individuálne kroky v prospech ochrany životného prostredia zmysel. "Ako rodičia sme príkladom deťom, ako kamaráti alebo kolegovia môžeme byť inšpiráciou pre ostatných. Naše zodpovedné rozhodnutia môžu vždy niekoho ovplyvniť, a tým sa postupne rozširuje ich potenciál," hovorí a dodáva: "Človek, ktorý príde do KOLO si uvedomí, že všetky veci na policiach mohli skončiť v smetiaku pred domom. Nestalo sa tak len preto, že sa niekto rozhodol ich nevyhodiť a priniesol ich k nám. Vďaka tomu fungujú a slúžia iným ľuďom ďalej."
-
Rabín Miša Kapustin v tejto epizóde zaspieva obľúbenú kabalistickú modlitbu, v ktorej sa spomína jeleň aj baldachín.
-
V podcaste Oči dokorán sa rozprávame o osudoch umelca Ladislava Gudernu (1921-1999) a jeho diele Koincidencia.
-
Bratislavské dobrovoľnícke centrum už 12 rokov spája dobrovoľníkov a potrebných a už 9 rokov oceňuje tie najkrajšie príbehy na galavečeri Srdce na dlani. Príďte si aj vy načerpať z krásnej atmosféry tohto podujatia už 2.12. do Starej tržnice v Bratislave. Vypočujte si ako sa to všetko dá v relácii DÁSATO.
-
Prvý ❤️DÁSATO rozhovor s Tomášom Hasalom je nahratý z augusta 2021, keď pôsobil ako riaditeľ úspešnej neziskovky Nexteria. Odvtedy sa Tomáš posunul do úplne novej neziskovky a svoju misiu zlepšovania vzdelávania na Slovensku realizuje v Eduvalue. O tom, čo a ako robí táto "zbrusu" nová Slovenská neziskovka a že ako DÁSATO sa dozviete v tomto rozhovore. Prajem príjemné sledovanie a nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.
-
S novinárkou a členkou Švédskej akadémie Ingrid Carlberg sa rozprávame o osude švédskeho hrdinu Raoula Wallenberga, ktorý počas holokaustu v Budapešti zachránil tisíce Židov. Ako hovorí, Moskva dodnes klame a tají, prečo zmizol v jej väzniciach.
-
"Veľmi mi záleží na tom, ako moju hudbu ľudia prijmú," hovorí v rozhovore naša azda najlepšia hudobná skladateľka Ľubica Čekovská,"nechcem písať pre prázdne stoličky alebo pre ľudí, ktorí tam nie sú." Koncom októbra odpremiérovala svoje najnovšie symfonické dielo, ktoré vzniklo pri príležitosti 75.výročia založenia orchestra Slovenská filharmónia - Dom hudby v siedmich častiach (Maison de la musique en sept périodes). Pri tejto príležitosti sme sa zhovárali o začiatkoch jej celoživotného vzťahu k hudbe v detstve a mladosti strávenom v Humennom, o štúdiu na londýnskej škole Royal College of Music, o úspechu a (ne)prajnosti, o výchove detí, a tiež o tom, či sa ako žena - hudobná skladateľka niekedy stretla s predsudkami.
-
„Na základe strednej výšky rodičov vieme už po narodení orientačne a s odchýlkou približne 10 cm povedať, aké vysoké bude dieťa vo finálnej výške,“ hovorí klinická antropologička Eva Štefánková, ktorá sa venuje antropometrickým analýzam a meraniam detských pacientov s poruchami rastu pri rôznych diagnózach.
Vďaka meraniam odborníčka z Kliniky detskej chirurgie NUDCH odhaľuje a pomáha riešiť rôzne rastové patológie. Napríklad takzvanú „zležanú hlavičku“ bábätiek či preliačený hrudník, ktorý často vzniká najmä u chlapcov, čo rýchlo narastú.
-
Korešpondent časopisu Time zaznamenáva život Volodymyra Zelenského od čias, keď vystupoval v zábavných programoch, až po blatisté zákopy vojny s Ruskom. Shuster strávil štyri roky s ukrajinským prezidentom, absolvoval rozsiahle spoločné cesty na front a desiatky rozhovorov s jeho manželkou, priateľmi aj nepriateľmi, poradcami, ministrami a vojenskými veliteľmi.
Knihu si môžte kúpiť v obchode Denníka N.
-
Kristína Chabadová, dobrovoľníčka z neziskovej organizácie Medicamentum predstaví novinku - praktickú sociálnu inováciu - donášku liekov z lekárne priamo až domov a to dokonca pre Celé Slovensko. Ako sa toto dá a ako sa viete do tohto celého zapojiť aj vy, sa dozviete v relácii ❤️DÁSATO. Relácie nájdete aj ako podcast pod názvom DÁSATO Svet podľa Gabiky. A nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.
- Mostrar más