Episodios
-
Kolik lidí v bance stojí za vývojem jednoho požadavku? V této epizodě si Mária Kubáňová (testing) a Eliška Cintulová (development) podrobně povídají o tom, co je požadavek a jak probíhá jeho analýza a rozpracování. Dozvíte se, jak spolupracují vývojář, tester a IT analytik, kolik lidí se podílí na celém procesu, a proč je komunikace mezi všemi klíčová.
-
Jakub Dostalík a Petra Šumná z Komerční banky odhalují, jaké výzvy stojí za prací s dokumenty v přísně regulovaném prostředí bankovnictví. Dozvíte se, jak probíhá digitalizace a kategorizace dokumentů, jaké jsou nejčastější chyby při práci s nimi a zda tento proces zaměstnancům skutečně usnadňuje práci. Jakub také hezky vysvětluje, co je a co všechno obsahuje elektronický podpis. A podívali jsme se také na aktivity po práci a různé grilovačky a teambuildingy. Tito dva hosté jsou totiž také vrchní organizátoři aktivit, které jim tmelí tým dohromady.
-
¿Faltan episodios?
-
Jak se testují a vyvíjí produkty tak, aby byly bezpečné? Co zavádění nových technologií a pomoc AI, jsou tam nějaká bezpečnostní rizika? A co všechno víme o hackerech a jejich důvodech útoků?
Do podcastu Digitální banka budoucnosti přijali pozvání bezpečnostní architekt Miroslav Solodujev a Karel Hart za bezpečnost vývoje. -
Komerční banka jako první banka v Česku propojuje poradenský svět s tím bankovním. Tvoří síť poradců, která lidem pomůže s finančním plánováním. V Česku už má téměř 200 poradenských míst. Jak to funguje? S kým banka spolupracuje? Jaký je rozdíl spolupracovat s externistou nebo zaměstnancem banky? A jak tomu všemu pomáhá nová éra bankovnictví?
-
Hosty další epizody podcastu Digitální banka budoucnosti jsou Tomáš Fíla z Finbricks a Radek Teichmann za MoroSystems.
Objasnili spoustu informací z oblasti regulací a technologií plateb a prozradili, kdy se dočkáme instantních plateb v rámci EU. Jak fungují hackatony a v čem bankám pomáhají? Co se u plateb dnes mění a vyvíjí? Jak v tomhle vypadá vývoj? A jak budeme v budoucnosti platit? -
Hostem dnešní epizody podcastu Digitální banka budoucnosti je Martim Klampárik, který má na starosti službu KB na dálku. V rozhovoru vysvětlil, co to je za projekt, jak celý vznikal a co mu předcházelo.
Mezi hlavní výhodu konceptu schůzek na dálku je to, že se můžou klienti lépe radit se svými blízkými. Jaké další výhody má práce s klienty na dálku? Nechybí lidem na pobočkách fyzický kontakt? A jak Komerční banka podporuje koncept smart office? -
Hostem dnešního dílu Digitální banky budoucnosti je výkonná ředitelka Hana Kovářová a Jan Hanuš ze společností ENVIROS a KB Advisory. Společně přiblížili téma udržitelnosti a ESG (environmental, social and corporate governance) v Komerční bance. Jan Hanuš vysvětlil, jak by měly firmy přistupovat k tématu udržitelnosti a počítání uhlíkové stopy a přihodil spousty praktických tipů. Hana Kovářová doplnila pohled ze světa KB, která toto téma řeší nejen ve svém vlastním podnikání, ale i ve vztahu ke klientům a úvěrovému portfoliu. Jak je to s uhlíkovou neutralitou? Jaké jsou cíle KB v této oblasti? A proč je tato oblast důležitá pro budoucnost jakékoliv firmy? To vše v tomto díle podcastu.
-
Jaký je ekvivalent notářsky ověřeného podpisu v digitálním světě? Jde o tzv. kvalifikovaný certifikát. Komerční banka je první bankou v ČR, která má certifikaci k jejich vydávání. Do podcastu dorazili dva muži, kteří se na tom podíleli.
Tribe Leader Petr Pinkas a Product Owner Tomáš Prjacha nás provedou využitím kvalifikovaného certifikátu pro běžného člověka, ale dozvíte se i co tato technologie může přinést bance a jak náročná byla implementace z pohledu IT.
Příjemný poslech! -
Kam dále povedou digitální inovace v bankovnictví?
Proč se banky přetvářejí v technologické společnosti či spíše na software house?Proč se Martin nebojí nahrazení AI?Jak je to s rozvojem dostupných technologií v ostatních zemích?
V této epizodě nás s technologickými příležitostmi banky seznámí ten nejpovolanější. Martin Sládeček je lídrem digitální strategie a řídil inovace v KB, zakládal a podílel se na vývoji bankovní identity, a poslední tři roky působil v Paříži v Société Générale, kde se zabýval “bankovním projektem století.”
Rozpovídal se také o jeho zkušenostech s tamní pracovní kulturou, bankovní identitě a důležitosti technologického pokroku. -
Zpracování textů, dokumentů i lidského hlasu, vývoj softwaru nebo třeba porozumění datům. Tam všude se snaží Komerční banka využívat umělou inteligenci. V této epizodě nám o práci s ní přišli popovídat Tomáš Mimra a Petr Ptáčník. Banka umělou inteligenci využívá dlouhodobě a nejedná se pouze o generativní modely, které dnes zažívají velký boom. Tato technologie zjednodušuje a zefektivňuje lidem v bance práci. Do budoucna chce banka AI využívat i při telefonátech a chatech se zákazníky, kde bude k dispozici 24 hodin denně.
Kde všude se AI v bance využívá? Jak se dívá na budoucnost práce s ní? A jaké jsou zde limity v oblasti soukromí, využívání dat nebo regulace? Poslechněte si další díl našeho podcastu. -
V této epizodě nám Michal Vytiska a Patrik Nový představují spolupráci KB s FinTech startupy.
Dozvíme se, co z této spolupráce mají obě strany a proč je banka spíše strategický investor.
Zajímavostí je, že nemají zájem pouze o startupy spojené čistě s bankovnictvím, ale i o ty value chain. Důležité pro KB je, aby z toho vždy měl něco jejich zákazník.
Jak dodat zákazníkům nové inovace? Jaké všechny činnosti musí ovládat? Proč se banka nechová jako normální investor? A o jaké startupy vlastně má zájem? -
V tomto díle se podíváme na to, co to je servisní design. Podle hostů podcastu je to nikdy nekončící proces, při kterém se strukturovaně řeší problémy. Nejde pouze o “namalování něčeho” za tímto pojmem se skrývá mnohem víc.
Jak se tato metoda používá v KB při tvoření produktů? Jak to souvisí s dalšími kategoriemi designu - hlavně UX a UI designem? A co takový service designer vlastně dělá? Na to vše nám odpověděli Helena Warausová (Head of Simplification COE) a Petr Knobloch (UI/UX Chapter Leader). -
Kontakt se zákazníky je pro banku prioritou. Mnoho zákazníků dnes očekává stejnou úroveň služeb jak na pobočce, tak po telefonu nebo digitálních kanálech. A právě to má na starosti kontaktní centrum, které vede Štěpán Čepela.
Jak kontaktní centrum funguje? Jak se změnila práce jeho pracovníků? A jak reagují na nové postupy a technologie? Dozvíte se v tomto podcastu! -
Další díl podcastu je hlavně o technologiích. Do studia dorazili Tomáš Benda a Peter Sršník, abychom si popovídali o technologiích a developementu v KB.
Pokud vás zajímá vývoj v bance, ať už z hlediska konkrétních technologií a pipeline nebo srovnání mezi starým a novým světem ve vývoji, toto je díl pro vás. -
Marek Macháček a Pavel Šašek vedou v KB týmy zabývající se karetními a platebními podvody. Možná jste zaregistrovali, že podvodů i jejich sofistikovanosti stále přibývá a tak se v tomto díle podíváme, jak vlastně probíhají a jak se nenechat podvést.
V čem se změnila forma podvodů? Proč někdy lidé odmítají pomoc banky a jak pomoci tomu, abyste se vy a vaši blízcí nestali obětí? Odpovědi v tomto podcastu. -
Ještě docela nedávno byla „Komerčka“ prostě bankou – pak jsme ale spustili transformaci KB a stali se „IT firmou s bankovní licencí“, jak to v podcastu popisuje generální ředitel Jan Juchelka.
Pusťte si ho – lepší způsob, jak se nám v KB mrknout „pod pokličku“, dnes asi nenajdete. A ještě se toho docela dost dozvíte.
Třeba co v praxi přesně znamená nová éra bankovnictví z pohledu digitalizace, technologií, řízení lidí nebo přístupu k práci. A co to přináší klientům KB i všem ostatním.
Transformace KB je totiž jen jedním z příkladů toho, jak už brzy bude vypadat svět, kdy v centru zájmu je klient, jeho pohodlí a celkový zážitek v digitálním i fyzickém světě. -
Nový díl podcastu se zaměří na téma, které bude zajímat všechny lidi uvažující o práci v technické části banky. S hosty podcastu Martinem Novákem a Jiřím Pinkasem totiž mluvíme o tzv. tech incubator.
Proč inkubátory vznikly? Jak fungují? Jaké jsou příběhy inkubátoristů a proč nejde jen o klasický akcelerační program, ale hlavně komunitu uvnitř KB? To a mnohem více v tomto díle podcastu. -
Je spojení velké bankovní instituce a dravých startupů správný koktejl nebo nesloučitelné světy? O tom je tento díl podcastu s Tomášem Michálkem (Startup Scout) a Pavlem Rothbauerem (Company Developer) z KB SmartSolutions. Proč tato firma existuje a jak funguje? Jak se daří zainvestovaným startupům a přichází zaměstnanci banky s vlastními podnikatelskými nápady? Dozvíte se v novém díle Digitální banky budoucnosti.
-
Oba dnešní hosté mají společnou jednu věc, jsou CEO startupů, které vznikly uvnitř KB a až později se vyčlenili na samostatné entity. Honza i Tomáš tak mohou předat cenné zkušenosti z rozjezdu KB Advisory a Finbricks a popsat, jak z nápadu vznikne fungující společnost.
Zajímá vás jaká jsou specifika interních startupů? V čem jim banka pomáhá a s čím dnes nejvíce bojují? Pak vás bude bavit tento díl podcastu. - Mostrar más