Episodios
-
Poszukiwaniu pracy zawsze towarzyszy pewien stres i niewiadoma, czasami w zależności od naszych kwalifikacji mniejsza lub większa obawa przed zmianą.
Jednak pomijając aspekty psychologiczne są pewne rzeczy, które to poszukiwanie pracy mogą nam ułatwić. O czym warto wiedzieć kiedy staramy się o pracę na rynku niemieckim. Do tablicy zawezwałem specjalistę od HRu, (human resources) emigranta z Niemiec Rafała Wolfa -
Na co dzień Piotr wraz z rodziną mieszkają w Olofström na południu Szwecji. Poza codzienną pracą na etacie prowadzi własną pasjonującą działalność związaną z turystyką wędkarską i fotografią stockową.
Rozmawiamy o Szwecji, którą dzisiaj straszą naszych rodaków w polskiej telewizji. Jakie są rezultaty otwartości władz Szwecji na prouchodźczą politykę Unii Europejskiej? -
¿Faltan episodios?
-
Mówią, że na naukę nigdy nie jest za późno.
Co jednak zrobić, kiedy już podjęliśmy decyzję, że chcemy się dalej uczyć? Zwłaszcza kiedy w grę chodzi nauka w Wielkiej Brytanii. Czy studia w UK różnią się bardzo od studiów na polskich uczelniach?
Jakie, kiedy i gdzie złożyć dokumenty na studia? Z czego czeka mnie egzamin? Jak sfinansować naukę jeśli nie mam twardej waluty?
Co to jest foundation year? Jakie organizacje mogą mi pomóc w przejściu procedury rekrutacyjnej na uczelnię?
Na te i inne pytania związane ze studiami w Wielkiej Brytanii odpowie Wam mój gość Monika Maziewicz - specjalistka od rekrutacji studentów w UK. -
Czy gdybyście mogli wcześniej sprawdzić, że nie macie wystarczających predyspozycji do tego by żyć w innej kulturze to czy nie lepiej było by Wam zmienić kierunek emigracji lub zwyczajnie lepiej się do niej przygotować?
Jak mówi mój dzisiejszy gość nasze kompetencje międzykulturowe można rozwijać na wielu poziomach, a zwiększenie ich zakresu może zapobiec wielu niepotrzebnym stresom lub nieporozumieniom. -
Czy polski stomatolog może robić karierę za granicą? Czy polskie uczelnie medyczne kształcące stomatologów, dają wystarczająco dobre uprawnienia by można było praktykować zawód dentysty poza Polską? Co trzeba zrobić, by nasze wykształcenie zostało uznane w UK i czy jest to skomplikowane?
Na te i inne pytania odpowie Wam gość mojego najnowszego podcastu Justyna Anna Abramowicz, znana i lubiana dentystka z Londynu. -
Właściwa edukacja naszych dzieci nie jest tematem nam obojętnym. Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej i próbuje różnych rozwiązań.
Kiedy mieszka się za granicą Polski wielu z nas chciało by, żeby ich dzieci czuły więź z krajem swojego pochodzenia. W sukurs przychodzą nam wówczas Sobotnie Polskie Szkoły. Na jakiej zasadzie działają i czy warto posyłąć do nich nasze dzieci?
Poznajcie cztery różne punkty widzenia na ten sam temat. -
Zasady nabywania nieruchomości znane mi z Polski z czasów kiedy poszukiwałem mieszkania bardzo różnią się od tych, które obowiązują w Wielkiej Brytanii.
Dlatego postanowiłem się przyjrzeć zagadnienią związanym z kredytowaniem zakupu pierwszej nieruchomości w UK zanim popełnię jakiś kosztowny błąd.
Posłuchajcie podkastu z Wojciechem Symonowiczem brokerem kredytowym z UK. -
Moi drodzy dzisiejszego gościa poznałem przy okazji niesamowitego eventu, na którym miałem okazję być w Polsce. Była to uroczystość urodzinowa, znanego polskiego podcastera, o którym jeszcze dzisiaj będzie mowa. No więc poznaliśmy się przy okazji tej imprezy.
Z Lidią porozmawiamy sobie o tym w jaki sposób przyczynia się do tego, aby młode biznesy lokalnie u niej w Holandii, nabierały rozpędu. Zazwyczaj na wstępie moich wywiadów zadaję pytania moim gościom na temat miejsc w których mieszkają.
Mój gość to jest osoba, która ma bardzo dużo do powiedzenia na temat prowadzenia biznesów w Holandii. Chciałbym wykorzystać te swoje 5 minut w rozmowie z Lidią, żeby właśnie jak najwięcej wycisnąć z niej tej wiedzy. Mam nadzieję że damy początek kącikowi biznesowemu w podcaście Emigracja oswojona.
więcej informacji na www.emigracjaoswojona.pl -
Czy Polonia w Brukseli różni się czymś od tej znanej mi z Angli? Czy trawa po drugiej stronie kanału jest zieleńsza, a życie łatwiejsze? Jak to jest być żoną dziennikarza telewizyjnego pracującego w światowej redakcji? Jakich doznań kulturalnych poszukują emigranci w Brukseli i czy łatwo jest sprostać ich oczekiwaniom organizacji prokulturalnej, w której pracuje gość siódmego już odcinka podkastu Emigracja Oswojona?
-
Emigracja zmusza nas często do całkowitej zmiany stylu życia, poszukiwań nowego zawodu, do wielu kompromisów pomiędzy tym co mamy, a tym co chcielibyśmy mieć. A co jeśli można ten styl życia wypracować sobie bez kompromisów, trzymając się głównie swojego obranego celu i własnych oczekiwań? Mojemu gościowi to się w dużej mierze udało. Krzysztof Trybek opowie wam o dobrych i słabych stronach swojej pracy oraz o pasji do przemierzania dzikich ostępów.
-
Do tego wywiadu przygotowywałem się inaczej niż zazwyczaj. Przeważnie szukam tematów lub osób, które mogą przysłużyć się polskiej emigracji. Nawet kiedy pracowałem w Radio Bedford to ja wymyślałem sobie tematy do audycji. Rzadko zdarzał mi się jednak temat, który sam mnie znajdował. Tak było w przypadku emigracji Ewy. Tuż przed moim wyjazdem do Polski skontaktowała się ze mną polska emigrantka, która wyjechała z kraju w poszukiwaniu szczęścia u boku mężczyzny aż w Australii. Miała za sobą udane życie zawodowe w Polsce, jednak po nieudanym pierwszym małżeństwie w jej życiu pozostała luka, którą według jej dorosłych dzieci powinna spróbować zapełnić. Brzmi jak scenariusz na romantyczny film? Też tak myślałem. Nie spodziewałem się jednak, że temat emigracji Ewy poruszy mnie tak bardzo, iż będę go traktował niemal osobiście.
-
Moim gościem dzisiaj będzie dziewczyna, która wyemigrowała z Polski do Włoch. Poznaliśmy się dzięki wspólnym znajomym. Jak to w życiu bywa, gdzieś te znajomości do ludzi wracają. Klaudia Cach mieszka we Włoszech w okolicach Sorano. Jeśli część z was jeszcze tam nie trafiła, to miejscowość tą mogliście oglądać na reklamie Fiata 500 XL. Taka reklama z pewną niebieską tabletką - fragmenty tej fantastycznej miejscowości można było w niej zobaczyć. Klaudia mieszka w okolicy Sorano razem z mężem. Prowadzą biznes we Włoszech. Jaki to biznes? Opowie Wam już wkrótce.
-
Jeżeli przeprowadzacie się na Maltę lub rozważaliście taką ewentualność, to obowiązkowo wysłuchajcie tego podkastu. Dowiecie się z niego na co zwrócić uwagę i przede wszystkim na co się nastawić wyjeżdżając by uniknąć niespodzianek lub zniwelować efekt niemiłego zaskoczenia.
Zresztą moim zdaniem lepiej wiedzieć czego można się spodziewać i rozczarować się jedynie pozytywnie.
Gościem trzeciego odcinka podkastu Emigracja Oswojona jest Polka z Malty - Agnieszka Talaj.
Wysłuchajcie jej doświadczeń z życia na tej gorącej wyspie.
Więcej informacji oraz fotografie z Malty znajdziecie na
https://emigracjaoswojona.pl/malta-wedlug-agnieszki-talaj-podkast/ -
Paryż wytańczony - historia dziewczyny, która od zawsze marzyła o tym by wyjechać.
Pochodzi z Gdańska, obecnie mieszka we Francji. Myślałem, że w Paryżu, ale jak się okazuje z rozmowy, którą usłyszycie, że już nie w Paryżu, aczkolwiek o Paryżu będziemy dużo rozmawiali dzisiaj.
Dodatkowe materiały, linki i fotografie znajdziecie pod adresem
https://emigracjaoswojona.pl/paryz-wytanczony-historia-dziewczyny-ktora-zamieszkala-we-francji/ -
Czy praca policjanta na wyspach różni się od pracy policjanta w Polsce? Z jakiego powodu na komendę trafiają najczęściej nasi rodacy?
Posłuchajcie pierwszego odcinka podkastu, w którym gościłem doświadczonego oficera policji. Z czym Polacy najczęściej trafiają na posterunek policji? Jakie przysługują im wówczas prawa?
Wersja do czytania podkastu zjaduje się na
https://emigracjaoswojona.pl/jak-zostac-policjantem-w-uk/