Episodios
-
Konce sú prirodzené a niekedy aj nevyhnutné. Máme pre vás poďakovanie a pozvánku, aby ste sa sa k našim 43 epizódam kedykoľvek vrátili. Veď viete ako to je, aj keď by mohlo, zas tak veľa sa v tom odevnom priemysle nemení a informácie, ktoré vo Fashion Session nájdete budú asi ešte dlho relevantné. Ďakujeme, že ste tu boli s nami.
-
Zhrnuli sme vám vegánske alternatívy ku koži. Nech sa páči, zoznámte sa s Piñatexom, korkovou kožou, MuSkin, kožou s ovocia či laboratórne pestovanou kožou a ďalšími. Ako sami uvidíte, možností a alternatív je už aj v tejto dobe neúrekom. Stačí si vybrať tú správnu pre vás.
-
Koža si vyslúžila status základnej výbavy v mnohých šatníkoch. Má dlhú životnosť a je všestranná. Ale! Je investícia do koženej bundičky aj investíciou do etickosti? Pozrime sa na etickú a environmentálnu stránku výroby kože.
-
Vydajte sa s nami hlbšie do digitálneho sveta. Predstavíme vám ďalšie využitia digitálnej módy, ako sú digitálne kabínky a tvorba digitálnych strihov. Ale otvoríme aj debatu o sociálnej dileme, ktorú prinášajú digitálne influencerky a modelky. A dotkneme sa metaversu a NFT-čiek.
-
Digitálna móda produkuje o 97 % menej emisií, nekončí na skládkach, šetrí vodu. A ak by nahradila len 1 % z celosvetového predaja oblečenia, ušetrili by sme toľko emisií, ako Dánsko vyprodukuje za 1 rok. Znie to super, však. Pozrime sa na tento rýchlo rastúci sektor bližšie: čo to digitálne móda vlastne je, odkiaľ prišla a aké má využitie.
-
Pozývame vás za oponu SWAPov = Výmeny oblečenia. Dozviete sa ako SWAPovanie vníma organizátorka pražských SWAPov Lucka Poubová zo SWAP Prague. Akých kostlivcov vytiahlo organizovanie SWAPov z našich skríň. Ale aj to, že ak na SWAP príde shopoholik, ľahko sa z neho stane swapoholic. Epizóda plná úprimnosti, ľudskosti a prívetivosti. Užite si.
-
Čo sa skrýva za výrobou luxusnej koženej kabelky? Veľa ľudí si možno predstaví nádherné ateliéry, poctivú ručnú prácu, ktorá je spravodlivo ocenená. Rešpekt voči zamestnancom, ktorí si počas obednej pauzy užívajú croissant v centre Paríža. Vypočujte si dnešnú epizódu a posúďte sami, či je to naozaj tak.
-
Áno, aj nie. Vypočujte si naše osobné zamyslenia na tému luxusných kožených kabeliek. Kupujeme si status, alebo ilúziu statusu? Platíme za značku, alebo za kvalitu a históriu? Sú luxusné značky ešte stále vyjadrením statusu?
-
Dnes nebudeme riešiť výrobu oblečenia ani jej dopad na životné prostredie. A nebudeme ani hovoriť o pracovných podmienkach, ani o materiáloch. Pozrime sa na to, ako značky pochybili pri svojich marketingových kampaniach. Vybrali sme si kampane od značiek UNITED COLORS OF BENETTON, H&M a Dolce & Gabbana.
-
Najstaršie látky, na ktorých vidíme prvky plissé majú viac ako 4000 rokov. A dokonca, už v starovekom Egypte nájdeme zárodky plisovania. Ak chcete vedieť o tomto prekrásnom remesle viac, vypočujte si informácie z prvej ruky priamo od súrodencov Karolíny a Michala Jankivových z JANKIV SIBLINGS, ktorí sa plisovaniu venujú.
-
Recyklovené vlákna a recyklovaný materiál je v dnešnej dobe “hot” téma. Nie je však recyklo ako recyklo. My sme sa na využívanie recyklovaného nylonu pozreli očami dezajnérky Petry Kovacs, ktorá okrem svojej autorskej tvorby založila značku SWIMPATISSERIE. Vypočujte si ako sa pečú slovenské lokálne plavky a legíny.
-
Asi je nám všetkým jasné, že neexistuje dokonalý materiál a ani taký, ktorý by nás spasil bez toho, aby sme znížili nadprodukciu a našu spotrebu. Ale aj tak! Povedzme si, aký dopad na životné prostredie a naše zdravie majú syntetické materiály ako polyester, nylon alebo econyl. Ale aj materiály ako viskóza, ecovero alebo bambus, ktoré sa vyrábajú z prírodných polymérov.
-
Obliecť si digitálne oblečenie už nie je hudbou budúcnosti, práve naopak. Už sa to deje. Podľa BOF urobil odevný priemysel počas pandémie za 1 rok tak obrovský digitálny pokrok, aký by normálne urobil za minimálne 5 rokov. Nahliadnite s nami do sveta nových možností digitálneho odevu s dizajnérkou Katarínou Mydliarovou, ktorej tvorbu nájdete v Metarials Studio.
-
Džínsovina je bezpochyby jednou z najikonickejších tkanín - ak nie najikonickejšou tkaninou, aká bola kedy vyrobená. Každý rok vyprodukujeme miliardy kusov nových džínsov a pojem "udržateľne rifle" sa stal jedným z troch najčastejších kľúčových slov pri vyhľadávaní udržateľnej módy. Tak prečo sme potom rifle nazvali “zúfalými”? Vypočujte si a uvidíte.
-
Vladimíra Maťašeová zo Story of Linen nás krok po kroku prevedie tým najudržateľnejším spôsobom ako pestovať, spracovať a premeniť na kus oblečenia ľan. Pohodlne sa usaďte a vychutnajte si s nami návrat k pomalosti, úcte k prírode a remeslu.
-
Často sa rozprávame o tom, ako veľmi je alebo nie je naše oblečenia udržateľné. A aj keď materiál, z ktorého je vyrobené, nie je všetko, tvorí dosť podstatnú zložkou, ktorá môže určiť udržateľnosť celého oblečenia. Preto sme si zobrali na paškál materiály z prírodných vlákien: bavlnu, ľan a konope. Ako veľmi udržateľné sú?
-
Zakladateľky projektu a značky Gubaňa, Marcela Nemcová, Larisa Gombárová a Šárka Mináriková nás prevedú procesom spracovania vlny. Remeslo, ktoré má na Slovensku dlhú tradíciu a momentálne opäť vstáva z popola. Čím všetkým prejde slovenská vlna, kým sa z nej stane svetrík? O tom nám povie Gubaňa.
-
Vedeli ste, že vlna nepochádza iba z oviec? Ak nie, nevadí. Dnes sa pozrieme na to, odkiaľ naša vlna pochádza. Nie iba od akých zvierat, ale hlavne z akých podmienok. Aký environmentálny, etický a sociálny dopad má náš vlnený svetrík? Dozvieš sa v tejto epizóde.
-
Je to neuveriteľné, ale móda sa ešte stále dá zrýchliť. Predstavujeme vám ultra fast fashion značky, ktoré dokážu na e-shop nahodiť tisíce nových modelov každý týždeň. Pozrime sa na to, aký je ich dopad aj na naše psychické zdravie.
-
Black Friday: Šialené zľavy. Milióny produktov, o ktorých ste ani nevedeli, že bez nich neviete žiť. A naša neutíchajúca túžba vlastniť ich všetky. Ale! Každá minca má dve strany. Má ich aj Black Friday?"
- Mostrar más