Episodios

  • V novém dílu podcastu Filtr se šéfredaktoři Apolena Rychlíková a Jakub Zelenka ohlížejí za vznikem projektu Page Not Found a odhalují překvapivý detail – na počátku jejich spolupráce stála vzájemná antipatie. Zlom přišel při společném vyšetřování kauzy Dominika Feriho, kde zjistili, že navzdory rozdílným názorům sdílejí stejné představy o kvalitní investigativní žurnalistice.

    A ještě jedna věc. Můžete nás podpořit ve sbírce na Donio:

    http://donio.cz/chlast-a-velky-bratr

    Děkujeme!

    Jakub Zelenka v podcastu představuje svůj chystaný investigativní cyklus Velký rudý bratr o vztazích České republiky s Čínou. "Když se teď rozhodneme stavět soláry, je bohužel většina komponentů z Číny. Naše nemocnice, policejní stanice, armádní sklady i paneláky chrání čínské kamery, které jsou v USA na blacklistu," upozorňuje na rizika spojená s čínskými technologiemi. "Je to jako závislost na levném plynu a ropě z Ruska," vysvětluje Zelenka s tím, že vůbec poprvé má nějaké médium ambici závislost Česka na čínských technologiích popsat v celé šíři.

    Apolena Rychlíková představuje svůj připravovaný cyklus Chlast o alkoholu v české společnosti. "Alkohol je nejtvrdší droga u nás. Ročně zabije 6,5 tisíce lidí. To se nedá s ničím srovnat," říká a dodává, že kromě osobní roviny se chce věnovat širším společenským dopadům alkoholismu – od domácího násilí přes ekonomické následky až po politické aspekty. Poukazuje na to, že navzdory alarmujícím statistikám chybí politická vůle k systémovým změnám.

    Page Not Found na konci listopadu spustila crowdfundingovou kampaň na podporu těchto reportážních projektů. Jedním z vrcholů bude 11. prosince akce "Ježíšek Not Found" v prostorách Petrohradská kolektiv, kde proběhne tombola s knihami a uměleckými díly, debata o životě druhé generace Vietnamců a večerní rave párty.

  • V novém díle podcastu FILTR reflektujeme sjezd Pirátů a Táňa Zabloudilová popisuje, co se nyní děje se zákonem o podpoře bydlení. 

    Na volebním sjezdu, který zůstal ve stínu amerických voleb, si Piráti nepřekvapivě zvolili Zdeňka Hřiba, jednu z několika známějších tváří, které se o místo předsedy ucházely. Hřib však již před sjezdem deklaroval, že nechce Piráty vést do voleb. Podle Jakuba Zelenky by Piráti měli zvážit změnu názvu, protože spíš než piráty připomínají bukanýry nebo výletní parník. 

    Šéfredaktor Page Not Found také dodává, že Pirátská strana by měla očekávat proměnu na malou partaj, podobnou třeba TOP 09 nebo KDU-ČSL. A že velký problém pro nadcházející volby nebude jen absence lídra, ale také nedostatek stěžejních témat, na kterých strana může stavět a téměř nulový volební potenciál, který nyní Piráti mají. 

    S odchodem Ivana Bartoše z vlády i vysoké politiky zmizel také jeden zákon, který právě bývalý pirátský lídr připravoval: zákon o podpoře bydlení. Redaktorka Page Not Found Táňa Zabloudilová se právě bydlení věnuje velkou část své novinářské kariéry. Co vlastně zákon sliboval? Jak se liší od kdysi probíraného zákona o sociálním bydlením? A jaký osud teď tento zákon čeká?

    Podle Zabloudilové se krize bydlení zhoršuje prakticky každý měsíc. Odkazuje se přitom na nejnovější Zprávu o vyloučení z bydlení, kterou připravila organizace Za bydlení. Podle ní žijí vysoké desítky tisíc dětí ve zcela nevyhovujících podmínkách ubytoven, nekvalitním bydlením je ohrožen více než milion Čechů a Češek. Podle Zabloudilové navíc zcela chybí jakákoliv ochrana nájemníků a nájemnic, přičemž jsou to právě ceny nájmů, co roste každý rok – na rozdíl od stagnujících mezd. 

    O Pirátech a o bydlení se bavíme v novém podcastu FILTR, který nyní najdete ve všech relevantních podcastových aplikacích a také na YouTube.

    Celý drop si můžete přečíst na Pagenotfound.cz

  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados

  • V novém dílu podcastu FILTR si Apolena Rychlíková povídala s editorem Page 404 Josefem Bouškou a reportérkou Deníku N Janou Ciglerovou. Tématem byly americké volby a možnosti, které se nyní otevírají před Donaldem Trumpem, který získal i Senát a nejspíš i Sněmovnu reprezentantů.

    "Někteří Američané se cítí být ponížení ekonomickou situací a volili Trumpa jako symbol vzdoru," říká reportérka Deníku N Jana Ciglerová. Ta ve Spojených státech už několik let žije. Jaké jsou důvody Trumpova úspěchu? Podle editora Page 404 Josefa Boušky letos skutečně rozhodovaly ekonomické otázky, nikoliv témata jako reprodukční práva. A to i přesto, že Bidenova administrativa vyvedla zemi z velkých postcovidových problémů. "Zároveň však nedokázali obyvatelstvu Ameriky dát najevo, že chápou jejich problémy," zdůrazňuje editor Page 404.

    Ačkoliv demokratická kandidátka Kamala Harris prohrála, nevedla si dle obou hostů podcastu FILTR špatně. Jak Ciglerová, tak Bouška se shodují, že měla velmi omezené možnosti. A to hlavně proto, že Joe Biden dlouho trval na své kandidatuře a neumožnil tak Demokratům uspořádat klasické primárky. "Kdyby se volby konaly na konci srpna nebo začátkem září, v období, kdy byla Harris v plné síle, možná by pro ni dopadly o trochu lépe," uvádí Josef Bouška.

    Ciglerová dodává, že postavení Harris bylo komplikované i kvůli jejímu genderu. "Nemá prakticky žádné vzory, ucházet se jako žena o tak vysokou pozici je náročné, musíte hledat svůj hlas, nějakou autenticitu, všichni vás posuzují," říká novinářka. Podle ní byla Harris lepší na startu kampaně, kdežto v závěru už působila moc strojeně. "Každý politik opakuje své základní teze, ale od ní to neznělo téměř vůbec přirozeně," říká Ciglerová.

    Novinářka Deníku N se účastnila několika předvolebních setkání a podle ní se atmosféra v obou táborech nedá srovnat. "Na akci Kamaly Harris byli milí lidé, tancovalo se, vládla příjemná atmosféra. Ale teprve až když jsem navštívila setkání Trumpových příznivců, kterých bylo mnohem více, pochopila jsem, že jeho voliči mu odpustí cokoliv a půjdou za ním kamkoliv," vzpomíná novinářka. Lidé prý byli ochotni stát ve frontě na akci Donalda Trumpa celý den, zabalení v amerických vlajkách a trpělivě vyčkávající na svého kandidáta.

    Podle Boušky byl jedním z hlavních problémů kampaně Demokratů nedostatečný zájem o nezávislé voličstvo – tedy lidi, kteří nejsou registrovanými voliči žádné z velkých stran. "U těch letos Harris úplně pohořela," říká Bouška. Přitom právě tato skupina dle něj poslední léta vždy rozhodovala volby a v těch minulých například výrazně pomohla Bidenovi.

    Podle obou komentujících nyní čekají Ameriku složité dva roky. "Možná je to konec amerických voleb tak, jak jsme je doposud znali," zamýšlí se Ciglerová. Myslí si totiž, že Trump bude tlačit na celou řadu zákonů, bude se snažit uchvátit moc a dále oslabovat postavení žen, menšin, migrantů. "A rozhodně můžeme čekat útok na státní školství, s tím je nutné už nyní počítat," varuje novinářka. Jaké další důvody vedly ke zvolení Trumpa? Co trápí běžné Američany a Američanky? Kolik lidí vůbec volit nešlo? Jaký osud nyní čeká Demokraty a potvrdili si Republikáni, že trumpismus je cesta?

    Nový díl podcastu FILTR najdete od dnešního dne ve všech streamovacích aplikacích.

    Drop 25 můžete číst na https://pagenotfound.cz/

  • Na čínský TikTok vstoupil i premiér Petr Fiala (ODS). Šéfredaktor Jakub

    Zelenka se gen z redaktorek ptá, jak hodnotí jeho výkon a zda vůbec jeho

    marketingový tým podstatu platformy pochopil. Také jsme probrali Alenu

    Schillerovou, která to prý dělá o poznání lépe.

    V podcastu FILTR členové a členky redakce Page Not Found filtrují to

    nejzajímavější z našich dropů, tuzemských i zahraničních událostí a

    společně se bavit o všem, co nás zajímá a baví. Těšit se můžete na

    přibližování naší práce, fundované vhledy do témat, která sledujeme i

    reakce na události, které hýbou světem kolem nás.

    V první části podcastu probereme dva texty Adély Svadby o rakovině. V

    prvním upozorňovala na to, že jeden ze tří lidí trpí i po úspěšné léčbě

    PTSD (posttraumatickou stresovou poruchou). V druhém popsala případ

    Jakuba, který po léčbě skončil pod mostem. Z nesnáze mu malinko pomohl

    TikTok a jeho komunita. Oba příběhy ve Filtru shrneme a přidáme svůj

    pohled.

    Přečíst si je můžete tady:

    https://pagenotfound.cz/clanek/z-onkologie-pod-most

    https://pagenotfound.cz/clanek/z-onkologie-pod-most

    V druhé a části se k nám přidá ještě redaktorka Anna Koucká a budeme

    mluvit o TikToku a politicích. Minulý týden totiž na platformu vstoupil

    premiér Petr Fiala a dá se očekávat, že ho další zákonodárci budou

    následovat.

    Podcast najdete také na dalších platformách - Apple Podcast, Amazon

    Music, Deezer a další. Odkaz na RSS podcastu ZDE.

    Podcast FILTR bude vycházet pravidelně každý týden a najdete ho na všech

    podcastových platformách. Příjemný poslech!

    A budeme rádi, když budete číst:

    https://pagenotfound.cz

    Případně nás podpoříte

    https://pagenotfound.cz/klub

  • V prvním díle nového projektu mediální platformy Page 404 nahlédneme do zákulisí Jakubovy investigativní práce na textech o vlivu Huawei na Českou republiku.

    Odkazy jsou tady:

    https://pagenotfound.cz/clanek/kauza-huawei-cina-vydirala-ceskou-republiku

    https://pagenotfound.cz/clanek/huawei-boj-o-cesko-nevzdava

    Přečíst si ji můžete na Page Not Found v dropu 21 a 22.

    A jako hlavní téma probereme proměnu české politické mapy.