Episodios
-
Tisti, ki ste svobodo do odkritega izražanja interesov poiskali v razmeroma nekonvencionalnih subkulturah, kot so animeji, namizne igre ali fantazijska dela, ste se lahko kaj hitro znašli pred dilemo, kako dostopati do izdelkov, ki bodo obogatili vaše police in mize, hkrati pa so navdušenci nad Warhammerjem, Yu-Gi-Oh-jem in japonskimi risankami iskali prostor, kjer bi svoje navdušenje nad gradivom delili s somišljeniki izven konvencijskih okvirjev. Kot naročeno se je na prelomu tisočletja rodila Črna luknja, ki je združila maloprodajo anime mercha in družabnih iger ter igralni prostor, kjer so prirejali turnirje in druge družabne dogodke.
-
Nenaključno so se tekom razvoja domače anime scene dvignile tri vulkanske točke, ki so bruhale vsebino in gojile lokalno ljubiteljsko skupnost - na Štajerskem se je skupnost povezala pod imenom Animoku. Animanga kultura v Mariboru in okolici je uspevala zaradi bližine avstrijske meje, skozi katero so pronicali germanizirani naslovi bodisi preko satelistskega signala bodisi bližnjih konvencij ali nemško prevedenega gradiva. Danes močno povezano društvo, ki ima močno fizično in spletno prezenco, smo povabili v studio, kjer nam predstavnika opišeta edinstvenost in stanje štajerske skupnosti in načrte za prihodnje projekte in dogodke lokalnih anime veljakov.
-
¿Faltan episodios?
-
Po tem ko je v drugi polovici 20. stoletja svet pričel vstopati v obdobje miru, so na Japonskem pričenjale vzhajati brezčasne igralne franšize kot so Sonic in Pokemon, na Zahodu so se pričele zbujati geekovske konvencije, med njimi je prednjačil San Diego Comic Con. Kaj imajo te znamke skupnega? Na svoj način so pričele popularizirati antropomorfne živalske junake, ki so se pričeli manifestirati tako v fizični kot digitalni obliki. Rezultat je bil stvaritev povsem novem subkulture furry fandoma, ki je nabit s kreativnostjo, samoizražanjem in zabavo. V tokratni epizodi smo govorili s predstavnikoma furry fandoma in izvedeli več o tej raznovrstni kulturi, fursonah in ozadju izdelave edinstvenih oblek s puhasto osebnostjo brez dlake na jeziku.
-
Zaključil se je štiritedenski tečaj Grajski striparji, ki je udeležencem omogočal učenje risarskega sloga mang na Ljubljanskem gradu. Usedli smo se z voditeljico tečaja Anno Sangawa Hmeljak, nadarjeno ilustratorko in se z njo sprehodili skozi vrhunce in tegobe vodenja tečajev, izkušnje s serializacijo stripov v Sloveniji ter mnoga ilustratorska dela, ki jih je izvedla tako v akademski kot komercialni sferi. Za vse, ki si želite v bližnji prihodnosti potovati v Deželo vzhajajočega sonca, pa predstavi izkušnje življenja na Japonskem in navigiranja v družbi iz prve roke.
-
V prvi epizodi novega leta, času novih izzivov, zaobljub in priložnosti za razširjanje obzorij, smo sep odali na pot odkrivanja napredkov na področju igralne industrije virtualne resničnosti. Komentatorjem sta se pridružila člana skupnosti SloVR, navdušencev nad sistemi virtualne in mešane resničnosti, ki sta nam razkrila, zakaj potrebujemo simulirano izkušnjo resničnosti, čeprav že živimo v simulaciji ter še pomembneje, predložila zadnje novosti na področju sistemov VR in kako jih lahko uporabljamo tudi anime ljubitelji.
-
Mofucon je za nami in z njim roller coaster logistične zagonetke vzdrževanja foto studia in prodajne stojnice pod okriljem produkcije Gaiden. Ekipa se je vrnila v varno zavetje studia, kjer se jim je pridružila youtuberka, streamerka, umetnica anime sloga, Vtuberka v eni osebi, idol slovenske anime artist scene Puffy. Izvedite, kako je uspela zgraditi svoj sloves ter poznejšem življenju na Tajskem od koder deluje danes!
-
Po vrtincu produkcijskega leta, kjer smo v studiu gostili cosplayerje, umetnike, e-športnike, organizatorje konvencij in si nazadnje um širili s psihologinjo, se v iskanju najkvalitetnejših produktov podali na konvencije tako doma kot v tujini in alternirali med dvema studiema, se Gaiden ekipa v prvi epizodi druge sezone vračamo v originalni zasedbi. Povzeli smo zanimivosti prve sezone in odgovorili na vaša vprašanja!
-
Iyashikei je žanr animejev in mang, katerega namen je občinstvu prenesti zdravilni učinek oziroma učinek udobja. Ker se ozračje ohlaja in iz omar vlečemo debelejše odeje, je nastopil čas, da najdemo naslove, ki nam bodo krajšala čas skozi podaljšujoče melanhonične noči. V studio smo povabili izvedenko na področju iyashikeijev Ano Sedmak - Sai-sensei. Kateri so najboljši predstavniki žanra? Se Ghiblijevi filmi lahko štejejo med njih. Izvedeli pa boste tudi več o stojnici, ki jo Gaiden ekipa pripravlja za Mofucon!
-
Eden zanimivejših načinov, kako izraziti svojo ljubezen do animejev in mang je, da personificiramo lik, ki je na nas naredil vtis. A lahko gremo še stopničko višje - skupinski cisplay je popolno, ko želimo konvencijo raziskovati s konvojem prijateljev in namesto, da odsevamo le civilna oblačila, se lahko izkažemo kot del posadke iz One Pieca ali se bohotimo s klasičnim butlerskim šarmom iz Ouran High School Host Club. Toda visokokakovostni cosplayi prinašajo določene fizične limitacije, česar se dobro zavedajo tudi gosti tokratne epizode, cosplay skupina Something Cosplay, ki niso le mojstri svojega ceha, temveč so svoje sposobnosti večkrat prenesli tudi na odre cosplay tekmovanj in pobrali nemalo nagrad tako doma kot v tujini. Enajsta epizoda prinaša entiteto, ki se je v Sloveniji osnovala po več kot desetletju suše na tem področju.
-
V 10. epizodi podcasta Gaiden smo se imeli čast usesti z ustvarjalci slovenskega skirmish wargame namizne igre Eldfall Chronicles. Popeljemo vas v fantazijski svet, kjer z dovršeno izdelanimi miniaturami svojo ekipo bojevnikov peljete skozi prepreke in čeri. Sami ali v skupini lahko na novem terenu rešujete misije ali se vojskujete na megalomanskih bitkah. So najboljše igre zares tiste, ki imajo deset tisoč figur in štirideset tisoč načinov igranja? Morda je prava ravno tista, v katero lahko zaplujete s svojimi bližnjimi, tistimi, s katerimi radi preživljate čas ter za seboj nosi gorečo skupnost, ki vas brez težav popelje skozi ABC pravil igre. Ekipa Freecompany, ki je z novo razširitvijo Northern Wind na crowdfunding strani Kickstarter letos zbrala več kot četrt milijona dolarjev nas je popeljala skozi razburkano in fantastično zgodbo igralne zasnove, proizvodnih muk in končnega uspeha ter tako Slovenijo končno postavili na zemljevid namiznih iger.
-
Z meteorskim vzponom virtualnih influencerjev so predstavniki postali nezavidljiv del internetne kulture. Skozi oči Pointless Mu v peti epizodi ste se že spoznali s fenomenom Vtuberjev, proces izdelave 2D ali 3D person je lahko pravšen izziv. Tako nastopi vprašanje: Kako lahko posameznik, ki ni nadarjen za ustvarjanje animacije ali umetnosti na splošno, stopi v svet virtualnih streamerjev? Rešitev so skušali najti PNG tuberji, ki so poenostavili ustvajanje virtualnih person. V lokalnem prostoru imamo draguj, ki je vzela koncept PNG tubinga, ga izpopolnila in postala ena najpriljubljenejših anime umetnikov v Sloveniji, ki danes šteje že več kot sedemdeset tisoč sledilcev na socialnih omrežjih - V studiu se je komentatorjem pridružila PNG tuberka Ashie Wolfe in nas popeljala skozi konceptualne zametke in izjemno hitro rast svojih kanalov in branda.
-
V epizodi obarvani z e-športom sta se nam pridružila Jure "Forky" Anzeljc, veleum slovenskega gaming in content creation marketinga, soustvarjalec in propagator vsebine nekdaj izjemno goreče skupnosti LOL Slovenia in Bor "Kektz" Jeršan, veteran med slovenskimi League of Legends profesionalnimi igralci, ki trenutno igra za slovensko ekipo Diamant in je še vedno eden treh slovencev, ki so stali na odru svetovnega prvenstva. Skupaj smo se sprehodili skozi začetke e-šport scene v Sloveniji in vloge LOL Slovenia pri tem, Forky nam je izdal marsikatere "juicy" podrobnosti za delovanjem društva, s Kektzom pa smo potovali skozi njegovo kariero in izvedeli, kako se razlikujejo okolja v različnih profesionalnih ekipah, kaj je potrebno, da postaneš vrhusni e-športnih, kako ocenjuje svojo trenutno pripravljenost, svoj staž v Fnaticu in še veliko več. V skoraj štiriurni epizodi vam bosta pastirja slovenskega e-športa razkrila, kako sta se spopadala z gojenjem slovenske gaming scene in kako vidita prihodnost profesionalnega dogajanja med gaming sceno.
-
Danes je znana kot največja fantazijska konvencija v državi, nepresenetljivo ob zakladnici stojnic in bogatem seznamu ustvarjalcev iz industrije - ti so nam razširjali obzorja na odru, ki je spominjal na nadzorno ploščo iz vesoljskega ladjevja. Trlo se je umetelno izdelanih cosplayev, ki so se na neki točki razvrstili v vrsto in se razprostrli skoraj čez celotno širino velike dvorane Gospodarskega razstavišča, z razširjenim gaming oddelkom, ki je pričel pronicati tudi v program, pa se je odprla še ena avenija za geeke teh sfer. Zdi se, da Na meji nevidnega jasno odseva željo približevanja in združevanja kultur. Z vodjo organizacije in kreativnim umom za konvencijo se sprehodimo skozi zgodovino ustvarjanja tega velikana dogodkov in spoznamo težke in svetle trenutke, ki so se odvijali za tančico. Komentatorji smo s predsednico potovali tudi skozi osebno vključitev v fantazijsko skupnost in končno namestitev pred žaromete organizacijske ekipe. Pridružite se Naruto the Translatorju, DjJuvanu, Gregiju in Dangu na sproščenem pogovoru o začetkih, izgradnji in končnemu spopadanju z logistiko večjega dogodka, dotaknemo pa se tudi animejske plati organizatorke in najnovejše sezone animejev.
-
Koprska anime konvencija UmiKo je za nami in imeli smo se priložnost usesti z organizatorko dogodka in predsednico društva Umiko Evo Keber. Spoznali smo njen "origin" story ter se skupaj odpravili po trnavi poti organizacije tako velikega dogodka. Letošnji UmiKo je bil večji in bolj raznolik, z razširjenim programom, mnogimi stojnicami in ogromno cosplayi. Družbo smo ji delali Naruto the Translator, DjJuvan, Dango in Gregi.
-
V Gaiden studiu nas je obiskala slovenska Vtuberka in izjemno talentirana ilustratorka anime sloga PointlessMu. S komentatorji je delila behind-the-scenes ustvarjanja digitalne animirane persone, sodelovanje z Mofuconom ter kako je ustvarila njihovo maskoto MofuChan, opisala svet prodajalcev na konvencijskih stojnicah in dodobra razčlenila vzpone in padce anime artistov v deželi pod Alpami. Kaj jo je navdušilo za pot umetnice, kako se spopasti z mentalnimi težavami in kako živeti v koži queer ustvarjalca je le nekaj tem, ki vas čakajo v 5. epizodi, kjer ji družbo ponovno delamo Naruto the Translator, DjJuvan, Dango in Gregi.
-
V četrti epizodi se nam je pridružil legendarni slovenski tour manager japonskih skupin, ki je v svoji bogati zgodovini prebrodil že več kot tisoč koncertov po vsej Evropi. Z njim smo zaveli v žgoče podrobnosti koncertnega rajanja, življenja na poti in truda za odrom. Razkril je, kako se japonska kultura meša z udejanjanjem skupin na odru, katera izkušnja mu je najbolj pri srcu in kje je doživel največji kulturni šok. Z njim delimo tudi svoje najljubše japonske skupine, odkrivamo kateri predhodno nastopajoči so se pojavljali v animejih in koga lahko na naših odrih pričakujemo v prihodnostih. Pridružite se nam na izjemno zanimivem vzponu japonske glasbe na evropskih tleh.
-
V tretji epizodi podcasta #Gaiden se komentatorjem pridruži zmagovalka cosplay tekmovanja na Mofuconu, Janina aka Klez, ki je na dogodku veličastno upodobila Klee iz Genshin Impacta. Skupina se poda na popotovanje po njeni rasti s cosplayem ter zanimivimi izkušnjami, ki spremljajo najboljše cosplayerje na večjih dogodkih, od trume oboževalcev do bega pred zasledovalci, komentatorji pa pristavijo skledo lastnih izkušenj s cosplayem. V epizodi se dotaknejo tudi najnovejše sezone animejev, na koncu pa vas čaka NAGRADNA IGRA - dve vstopnici za ogled najnovejšega Sword Art Online filma v mariborskem Mariboxu 24. in 25. februarja!
-
Bogastvo, slava, moč. Vse blaginje konvencij si je prilastil kralj dogodkov, Mofucon. Program, ki ga je objavil na spletni strani, je ljudi prignal na Fakulteto za računalništvo in informatiko. Anime merch, mange in na tisoče weebov. Če jih hočete, jih vzemite. Najdite jih! Na drugo soboto v decembru Mofucon ponuja vse, kar predstavlja anime kultura.
Tu je že druga epizoda #Gaiden podcasta, z vami smo Naruto the Translator, DjJuvan, Dango in Gregi. V studiu se nam je pridružil prvi gost, vitalen del MofuConove organizacijske ekipe, predsednik društva Makkon in glavni povezovalec dogodka, Matej Šajn. Pobrskali smo po njegovih možganih in izvedeli, kakšni so bili izzivi behind the scenes, naša ekipa pa je strnila občutke o nabito polnem dogodku. V mega triurni epizodi se bohoti truma anekdot o procesu organizacije, komentatorji pa ugotovimo, ali je organizator v svojih temeljih pravi privrženec slikosukov Daljnega vzhoda.
-
Dobrodošli v prvem slovenskem anime podcastu z Naruto the Translatorjem, DjJuvanom, Dangom in Gregijem. Govorili bomo o najrazličnejših temah, povezanih z japonsko popkulturo v sproščenem vzdušju, brez zadržkov in vprašljivimi mnenji. Dobrodošli v živalski vrt Gaiden! Štirje primati smo se pripravljeni spopasti z neusmiljenostjo vitezov oglate tipkovnice in vam ponuditi le najboljše iz podstrešja svojih umov. Ne zamerite občasnemu slabšemu zvoku iz Juvanovega mikrofona, epizoda je bila tako dolga, da se je tehnika izgubila in uspela pristati v pralnem stroju ;)