Episodios
-
Co to znaczy zamieszkać z Bogiem? Czy Jezus tłumaczy na jakich warunkach może do tego dojść? I jakie zasady obowiązują w Bożym domu - o tym w najnowszym podcaście opowiada siostra dr hab. Joanna Nowińska.
-
Ks. Grzegorz Strzelczyk: – Każdy powód osłabienia więzi z Kościołem, czy odejścia potrzebuje osobnej odpowiedzi. Mogą się spotkać trzy osoby, które mówią: nie jest mi po drodze z Kościołem, i każda z nich mówi coś innego. Czasem potrzebne jest wyleczenie ran, czasem naprawienie czegoś we wspólnocie, czasem nawrócenie.
-
¿Faltan episodios?
-
Czy do miłości można zmusić? Rozkazać? Oczekiwać jej? W najnowszym podcaście siostra dr hab. Joanna Nowińska tłumaczy, jak przykazanie miłości Boga i bliźniego pogodzić z darem wolności?
Szukamy też wyjaśnienia, dlaczego głoszeniu Dobrej Nowiny tak często towarzyszą przeszkody, ucisk i prześladowania.
-
Ks. Grzegorz Strzelczyk: Zanim zaczynamy mówić o Zmartwychwstaniu, warto zapytać się o jedno: na ile chcę służyć drugiemu człowiekowi? To ważne pytanie, bo dotyka wiarygodności przekazu chrześcijańskiego. Jeśli nie chcę służyć, nic z tego, co powiem, nie będzie wiarygodne.
W najnowszym podcaście „Pytania o Kościół i wiarę” Dominika Szczawińska rozmawia z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem o ewangelizacji, dialogu i apologetyce chrześcijańskiej.
-
Poznaję Go po głosie... Czy mogę tak powiedzieć o mężu, dziecku, o sąsiedzie czy koledze z pracy? Pewnie tak. Słyszę głos – wiem, kto mówi. Sprawa naturalna. Nie wielka umiejętność, tylko konsekwencja przebywania razem i słuchania. Dlaczego z rozpoznawaniem głosu Boga jest trudniej?
Siostra dr hab. Joanna Nowińska zwraca uwagę na konieczność decyzji i na codzienną praktykę. Łaska wiary nie spada na nas jak konieczność. Łączy się z wolną wolą i wyborem Boga, którego chcę poznawać i słuchać.
Zapraszamy na podcast „Trudne fragmenty Biblii” #79
-
Tydzień Biblijny to spotkanie. Chrześcijaństwo nie jest religią Księgi. Chodzi o to by poznać Osobę, nie tekst. By z Osobą – nie tekstem – mieć żywą relację. Dlatego Tydzień Biblijny, to nie tyle cykl wykładów i seminariów. To Big Party z Tym, Który chce nas spotykać.
-
Kiedy w teologii pojawiło się myślenie zniekształcające przesłanie płynące z Biblii o życiodajnej i bezwarunkowej miłości Boga do każdego człowieka?
Zapraszamy na nowy odcinek podcastu „Pytania o Kościół i wiarę”.
-
W naszym myśleniu słowo miłosierdzie związane jest z przebaczeniem grzechu. Rozumiemy je jako zlitowanie się. Tymczasem w języku hebrajskim nie ma czegoś takiego jak litość. Jest głębokie wewnętrzne poruszenie widokiem osoby, którą się kocha. Miłosierdzie, to przede wszystkim miłość, czułość i hojność Boga wobec tych, których kocha.
W 77. odcinku podcastu „Gościa Niedzielnego” siostra dr hab. Joanna Nowińska wyjaśnia, dlaczego nie musimy Bogu przypominać o tym, że jest miłosierny i jak rozumieć prośbę do Ojca zawartą w koronce do Bożego Miłosierdzia.
-
Siostra dr hab. Joanna Nowińska przekonuje, że warto w wielkanocny poranek przynieść do Jezusa swoje tęsknoty i braki.
Zapraszamy na nowy, świąteczny odcinek podcastu „Gościa Niedzielnego”.
-
Uczestnictwo w Liturgii Triduum Paschalnego przez wieki było luksusem. Świeckim trudno było pogodzić pracę i obowiązki z świętowaniem. Dlatego najważniejsze prawdy chrześcijańskie wspominano w Niedzielę Wielkanocną i poprzedzającą ją Niedzielę Męki Pańskiej. Do dziś celebracja Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty nie są obowiązkowe.Choć zostać w domu to nie grzech, nie warto rezygnować z Triduum – przekonuje w najnowszym podcaście „Gościa Niedzielnego” ks. dr Grzegorz Strzelczyk.
-
– Czy bycie człowiekiem łączy się z upokorzeniem? Czy Jezus cierpiał z powodu wcielenia? Na czym polegało Jezusowe posłuszeństwo Ojcu? Kto jest winny cierpienia Chrystusa na krzyżu? – w Niedzielę Męki Pańskiej stawiamy pytania o człowieczeństwo i bóstwo Jezusa.
Siostra dr hab. Joanna Nowińska przypomina, by adorując Jezusa umęczonego nie zapominać o tym, że męka i śmierć na krzyżu były wspólną decyzją Ojca i Syna, i Ducha Świętego, że Jezus nie został do ofiary zmuszony i nie planował przed nią uciekać. – Gdyby nie wola i decyzja Boga nic byśmy Jezusowi nie mogli zrobić. To On sam – Ojciec i Syn, i Duch Święty – w wolny sposób wybierają taką drogę ocalenia człowieka.
-
– Nie skupiaj się na złu – zachęca siostra dr hab. Joanna Nowińska. – Kiedy zobaczysz swój grzech, zostań przy Jezusie. Nie odchodź jak faryzeusze, tylko zostań jak jawnogrzesznica, posłuchać, co powie Jezus.Zapraszamy na nowy odcinek podcastu „Trudne fragmenty Biblii”.
-
– Spowiedź jest reakcją na rachunek sumienia. Dlatego jego regularność jest sprawą kluczową – pozwala czuwać nad tym, co mamy w pamięci. Jeśli nie robimy porządnie rachunku sumienia, to spowiedź nie wyjdzie. Dlaczego? – wyjaśnia ks. dr Grzegorz Strzelczyk.
Z jakich grzechów musimy się spowiadać, za które „wystarczy” żałować? W czym mogą być pomocne gotowe rachunki sumienia i katalogi grzechów, a w czym mogą zaszkodzić? Jak kształtować sumienie i gdzie szukać pomocy, kiedy nie radzimy sobie z oceną swojej odpowiedzialności za popełnione zło? Między innymi o tym w najnowszym podcaście „Gościa Niedzielnego”.
-
W przypowieści o Miłosiernym Ojcu ważny jest ruch. Ojciec nie czeka. On wychodzi naprzeciw. Wybiega przywitać marnotrawnego syna i opuszcza przyjęcie, by porozmawiać ze starszym synem. Nikogo nie chce zostawić w jego ciemności. Przebaczenie uprzedza akt skruchy.
– Przyjęcie przebaczenia i odkupienia dokonuje się permanentnie – wyjaśnia siostra dr hab. Joanna Nowińska. – To, że Bóg raz nam wybaczył, nie dotyczy jedynie naszej przeszłości. Bóg przedstawia się imieniem Jestem. Objawia w tym swoją gotowość towarzyszenia nam zawsze – w każdej sytuacji. Uratował nas i dalej będzie to robić!
Podcast „Trudne fragmenty Biblii” #73.
-
„Boże imię Jestem oznacza stałe zaangażowanie na rzecz człowieka. Bóg się nie zmienia”.
Zapraszamy na podcast „Trudne fragmenty Biblii” #72. Rozmawiają Dominika Szczawińska i s. Joanna Nowińska.
-
– Grzech, to świadome i dobrowolne ignorowanie sumienia – podpowiada ks. dr Grzegorz Strzelczyk. – To zatkanie kanału komunikacji z Bogiem. Wtedy nie dociera do nas łaska, nie dociera życie, umieramy.
Zapraszamy do posłuchania 52. odcinka podcastu „Pytania o Kościół i wiarę”.
-
Sprawdzi mnie, przeegzaminuje, rozliczy i ukarze... Nie mam więc szans, wszystko wyjdzie na jaw – oto nasze podejrzenia wobec Boga. Takie obawy miał i Abram, którego Pan zaprosił do zawarcia przymierza. Bał się. Czy słusznie?
– Bóg nie szykuje dla nas zasadzki – wyjaśnia siostra dr hab. Joanna Nowińska. Do trudnych doświadczeń przygotowuje, objawiając swoją moc i miłość. A gdy przychodzi cierpienie, jest w nim z nami.
-
Kiedy rozmawiamy o poście, warto skupić się na pustyni. To tam 40 lat spędzili Izraelici. To na pustyni 40 dni pościł Jezus. Czy chodziło o to, by wybrać trudy i cierpienie? A może po prostu pustynia była po drodze?
– Grozi nam schematyczna ocena postu – przestrzega siostra Joanna Nowińska. – Dobry post to pozbawienie siebie czegoś, a to sprawi nam ból. Jak jest trudno, to znaczy, że dobrze pościmy... Tymczasem pustynia, na którą wychodzą Izraelici, po prostu jest po drodze do Ziemi Obiecanej. Pustynia nie jest celowym wyborem, by dać sobie w kość. Nie masz się na niej skupiać. Nie kontemplujemy uciemiężenia, nie patrzymy na braki, ale szukamy Boga, który troszczy się o nasze potrzeby i pozwala nam patrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.
Podcast „Trudne fragmenty Biblii” #70
-
Nawrócenie ze strachu czy z miłości? O nadziei na niebo dla wszystkich, Bogu, który chce zbawienia każdego człowieka i zagrożeniu potępieniem – na dobry początek Wielkiego Postu rozmawiamy z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem.
PODCAST Pytania o Kościół i wiarę #51
-
– Jedynym, który nie ma w oku ani belki, ani drzazgi jest Bóg – przekonuje siostra dr hab. Joanna Nowińska. – Nie chodzi o to, byśmy wycisnęli z siebie doskonałość – bo to niemożliwe. Naszym zadaniem jest próbować zobaczyć Boga i to, jak On widzi rzeczywistość. Tylko Bóg zna zasady funkcjonowania świata. Jeśli będziemy skupiać się jedynie na swojej ocenie i swoim rozpoznaniu, to nie odkryjemy, jak właściwie ten świat funkcjonuje. Liturgia ostatniej niedzieli przed Środą Popielcową to wielkopostna stymulacja. Słowo zachęca do przyglądania się Bogu – do uczciwego spotykania się z Nim, do uczciwego czytania tekstu biblijnego, do uczciwej obserwacji życia, wreszcie do zmieniania perspektyw, żeby nie zasiedzieć się w swoim oglądzie i przede wszystkim do przyglądania się Jemu – nie sobie i nie innym!Podcast „Trudne fragmenty Biblii” #69
- Mostrar más