Episodios
-
Ezúttal Pörge Béla fociblogger, grundhopper volt a vendégünk, őt faggattuk erről a hobbiról, életformáról.
Az adás első három percében adódott két kis technikai bakink is, épp Béla bemutatkozásáról maradtunk volna le – de pótoltuk.
Mitől lesz valaki groundhopper, vagy a nyelvújító kifejezéssel pályaszálldosó? Az derült ki, hogy Béla esetében leginkább attól, hogy eleve szereti focit, aztán egy munka miatt eljut az alsóbb osztályú klubok meccseire, aztán pedig ott ragad, mert kiderül, hogy az NB I-en és a magyar válogatotton túl is van élet a magyar fociban és ebbe szeret bele. Azt is megtudtuk, hogy groundhopper pályákat, vagyis még pontosabban élményeket gyűjt. Béla egyébként a III. Kerületi TVE állandó meccsrejáró szurkolója. Hét-nyolc éve éli a ‘hopper életformát és évente 60-70 meccsre jár, ennek a felét teszik ki a Kerület-meccsek, a másik felét meg a magyar alsóbb osztályú mérkőzések. A groundhoppert egyébként nem a futballmeccs maga érdekli, hanem az a célja, hogy minél több pályára jusson el – ahol éppen mérkőzést játszanak.
A műsor második felében arról beszélgettünk, hogy a budapesti foci hátországában melyek a legizgalmasabb helyszíneink. Előkerült a legendás pesterzsébeti pálya, az egyedi hangulatú ESMTK-stadion, a budapesti amatőr foci jelenleg legfontosabb helye, a Siketek-pálya. Megbeszéltük, hol van a surranópálya a BVSC-stadionba, hol található a Szabadkikötő-pálya és miért szeretünk Budafokra meccsre járni.
A kedvenc pályáink:
Béla
ESMTK Gázgyár ElektromosÁdám
ESMTK BVSC BudafokBotond
ESMTK REAC/Volán SzabadkikötőPista
ESMTK Vízművek SiketekAmi idő hiányában kimaradt, pedig nagyon szívesen beszéltünk volna róla: a BKV stadion a Sport utcában, a Pénzügyőr a Pasaréti úton és a Csepel stadionja a Béke téren.
Helyreigazítás
Rosszul emlékeztünk, és az MLSZ telki edzőközpontjának átadása előtt nem a Vízműveken edzett a válogatott a Koeman-érában (ugyan nem mondtuk ki, de arra a korszakra gondoltunk), hanem Vácott. Még videó is maradt fent róla: Koeman első edzése. Viszont annyiban meg jól emlékeztünk, hogy 2007-ben Várhidi Péter válogatottja mégiscsak a Vízműveken edzett. Ennyit a bizonytalankodásunkról.Kapcsolódó hivatkozások
Vendégünk blogja: Pörge grundol blog és Facebook-oldala: Pörge grundol 1943 szeptember, egy teltházas mérkőzés az Elektromos pályáján. A környezet mára teljesen megváltozott, és a pályából is csak a főlelátó maradt meg mára. 1959 március, teltház a BVSC Szőnyi úti pályáján egy tavaszi idénynyitón. -
Márciusig elbúcsúztunk a magyar válogatottól és ez alkalom arra, hogy boncolgassuk, hol a helye a válogatott futballnak ebben a csodás univerzumban? Nyűg mindenkinek vagy tényleg a szent beteljesülés egy futballistának a “nemzeti színekben” játszani? Kik és minek szurkolnak egy ország válogatottjának és mennyire csak pótlék a klubfutball mellett? Hogy van ez nálunk, hogyan játszik erre rá a politika?
Futball-e a válogatott labdarúgás és lehet-e egy válogatottnak szurkolni? Miért fontos annyira Kelet-Európában és így Magyarországon is a futballon belül a nemzeti válogatottnak szurkolás? Mi a valódi közösségi élmény: egy klubhoz, egy kisebb közösséghez kötődni vagy megélni a nemzeti büszkeséget? A válogatott futball, a nagy focitornák – világbajnokság, Európa-bajnokság – korábban maga volt “a” foci – mi maradt ebből? Eljön-e ez a pillanat, hogy az elüzletiesedett foci lerúgja magáról a válogatottasdit és utóbbi teljesen elveszíti a jelentőségét?
-
¿Faltan episodios?
-
Állandó füllentés, bírálatok és vágyálmok tárgya a magyar fociban a nézőszámok alakulása. A masszív állami támogatások és a stadionfejlesztések ellenére is kevesebben nézik az NB I-et a helyszínen, mint korábban, vagy épp többen, és a tendencia javuló? Miért fontos egyáltalán, hogy legyen néző a stadionban? Volt-e valaha hatalmas helyszíni érdeklődés a magyar fociban? Rosszabb a helyzet, mint más, hozzánk hasonló focikultúrákban?
--
Kísérőposzt és hiperhivatkozások egyelőre a csakblogon itt, de hamarosan elindítjuk a saját oldalunkat is!
-
Tehetséges, fiatal futballistákat felemel közvélemény, hogy a következő Puskást, Albertet vagy éppen Szoboszlait lássa bele. Aztán ezek a focisták vagy nem bírják kezelni az elvárásokat vagy nem is volt bennük soha annyi potenciál. Miért utálta meg a Manchesternek lőtt gólját Koplárovics Béla? A görög negyedosztályban kikötő Bajner Bálintot csak a mémesült mondatai tették tehetséggé? Mit ér a legszebb gólnak járó Puskás-díj, ha utána Zsóri Dániel alig talál kaput? Ki volt Torma Gábor és miért emlékszik rá már alig valaki?
-
Szombathelyen lenne igény focira, azonban az elmúlt húsz év történései azt mutatják, hogy ennyi nem elég: bukdácsolások, gyakori tulajváltások, saját nevelésű válogatott játékosok és kispadról őrizetbe vett edző tarkítja a Hali történetét, aminek koporsójába az utolsó szöget egy nem hétköznapi válás verte be.
-
Gera Zoltán lett a legújabb a csúfosan bukott ifjú magyar edzők között, akiktől azért várt sokat a hazai közeg, mert játékoskorukban külföldön szedték fel a tapasztalatot. Ahogy Geránál, úgy a többieknél is kiderült, hogy látni jó külföldi edzőket nem elég ahhoz, hogy te magad is jó edzővé válj, mint ahogy a hazai közeg furcsaságait is nehéz megszokni valakinek, aki Németországban van húsz éve. De kik a legnagyobb ígéretként elbukott nevek? Ezeket vettük végig, miközben kicsit cseszegettük egymást, megváltoztattuk a listát, és úgy általában annyit beszéltünk össze-vissza ezekről a kiváló nevekről, hogy megkaptuk életünk első megdicsérő telefonhívását.
-
Csillag Péter a többször is díjazott Hátsó füves projekt keretei közt nagy feladatra vállalkozott: nemcsak életet lehet egy-egy napra a sportegyesületüket elvesztett falvak focijába, de közben igyekszik is dokumentálni és feldolgozni, mit jelentett a kistelepülések életében ez, rámutatva arra, mennyire fontos érték kezd eltűnni a magyar társadalomból. Rendhagyó adásunkban beszélünk arról is, milyen szerepet tölthet be egy helyi focicsapat, mik a megszűnések okai, és hogy tud-e segíteni hosszú távon is, ha csak egy napra is, de újra fociznak a helyi pályákon.
-
A foci hivatalos eredményeinél is többet mond, hogy milyen tulajdonosok voltak a magyar első osztály klubjai mögött a rendszer kezdetekor, és milyenek lettek most. Megénekeltük Leisztinger Tamás visszatérését, szóba került minden idők talán legjobb önfeljelentése, és megpróbáltuk megfejteni, hogy lehet klubtulaj a Felcsút csapatorvosa.
Disclaimer: Az adást pár órával az előtt vettük fel, hogy nyilvános lett volna Leisztinger szerepvállalása a Honvédnál, valamint azt is utána göngyölítettük fel, hogy Leisztingernek bizony van újpesti kötődése, és 1999-ben még a klubot is majdnem megvette.
-
Mindenórás a sokadik tulajdonosváltás Kispesten, ezért szemezgettünk párat az elmúlt öt év legemlékezetesebb pillanataiból, miközben próbáljuk bemutatni a főszereplőket. Milyen az, amikor alsópolcos oligarchácskákat irányítanak egy NB I-es klubhoz, és egyáltalán ki lehetett a valódi tulajdonos a háttérből? Ha volt egyáltalán.
Vendég: Balogh Ábel, gyakorló Kispest-szurkoló
-
Első rész //
Bognár György és az xG. Látványosan előrelépett a magyar klubfutball az elmúlt évtizedben ráönött pénztől, vagy ugyanúgy egy helyben toporog?
Második rész //
Szergej Kuznyecov és a Diósgyőr furcsa ügye. A Fradi várható bajnoki címén túl melyik csapatok miatt lehet érdekes a következő szezon? A végén azért tippelünk másodikat, harmadikat, kiesőt, feljutót.
-
Első rész //
Nagyot ment vagy leégett a magyar válogatott az Eb-n? Túlértékeljük a teljesítményét vagy a helyén kezeljük? És mit mondanak a kommentelők valamint a mindenféle véleményvezérek?
Második rész //
A Fradi hosszú idő után lecserélte a mezszállítóját, és rögtön egy erős kampánnyal indított: egy csomó ismert szurkolójának küldött egyet belőle, és azt kérte, hogy készítsenek benne egy képet magukról. Mi lehetett ezzel az akcióval a célja? Menő vagy nem menő a dolog? Farkasházy Tivadar vs. Deák Dániel.
-
Szokásos kéthetente érkező egyórás okoskodás ezúttal a következő témák mentén:
Három vébén és két Európa-bajnokságon megyünk végig, és arról beszélgetünk, hogy milyen hatásuk volt egy-egy ország, de főleg Magyarország, illetve a magyar társadalom mentális állapotára. 1953-ban 6:3-ra vertük az angolokat, majd a következő évben kikaptunk a németektől a világbajnoki döntőn, és ezzel kicsit visszaadtuk a háborúban vesztes ország önbecsülését. 1978-ban egy katonai diktatúra rendez világbajnokságot Argentínában, ahol feltűnik egy “Erdély magyar” transzparens is a lelátókon. 1986-ban a szovjetek 6-0-ra verik a magyar válogatottat. 2016-ban visszatér a magyar válogatott az európai vérkeringésbe, hogy 2021-ben már virtigli kultúrharcosként szinte civilizációk csatáját tuszkolja bele egy mérkőzésbe. -
A tartalomból:
Némi technikai malőr után elindulunk. Akadémisták, honosítások, mennyire a magyar foci terméke a válogatott? Miriuta Laci. Rossi. Betelefonálók. Mit várunk az Európa-bajnokságtól? -
A tartalomból:
Röviden bemutatkozunk. Megpróbáljuk definiálni a NERfocit, és beszélünk arról, hogy miben más, mint mondjuk a Kádár-kor futballja. Egy rövid kronológia a NER térhódításáról a magyar fociban. Mi a NERfoci fő mozgatója? Egy ember személyes vágyai, vagy egy komplex társadalmi legitimációs kísérlet? Hogyan lehet elbukni a NERfociban? A Haladás és a Kispest története röviden. -
A tartalomból:
honnan jött a Budafok? ki az a Bélteky Róbert? ki a többi név a Budafok körül? ki most a Budafok tulajdonosa? egyáltalán értelmezhető a Budafok önmagában? kupadöntő, európai kupaindulás (a felvétel időpontjában még nem tudhattuk, hogy a Budafok nem kapott európai klublicencet), Mátyus Jani kálváriája, a Kispest-Nimes-trauma alóli felszabadulás első lépései, miazmás.