Episodios

  • Nigdy wcześniej ani później sukces na boisku nie był tak związany z brutalnością poza nim – te słowa doskonale obrazują Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1978 w Argentynie oraz poprzedzające je lata terroru.

    Gdy bowiem na wypełnionym kibicami Estadio Monumental “Albicelestes” świętowali zdobycie pierwszego tytułu MŚ, zaledwie kilometr dalej, w jednym z najcięższych więzień w kraju, torturowano więźniów politycznych. Chwila radości i pojednania, która towarzyszyła zwykłym obywatelom w czasie Mundialu, pokazywała, że krwawo rządząca wojskowa junta realizuje swój plan w sposób idealny.

    Mundial w Argentynie ‘78 to historia być może najsłynniejszego wykorzystania sportu jako narzędzia propagandy. To opowieść o tym, jaką siłę niesie ze sobą piłka nożna w trudnych czasach.

    Poznaj fascynujące kulisy przewrotów politycznych w Argentynie, od czasów Juana Perona, aż do zamachu stanu z 1976 r. Dowiedz się, jak przywódca Jorge Videla wykorzystał mundial do celów propagandowych. To szokująca historia Mistrzostw Świata rozegranych w kraju, w którym codzienność opisywały słowa takie jak: terror, morderstwa, porwania i dyktatura.

    Zaobserwuj mnie i mój podcast o historii sportu Historie na medal!

    TikTok: historienamedal_podcast

    Instagram: historienamedal_podcast

    Facebook: Historie na medal

    YouTube: Historie na medal

    (00:00) Wstęp

    (07:25) Rządy Juana Perona

    (10:55) Pierwszy zamach stanu

    (12:07) Powrót Perona i chaos

    (13:34) Wojskowa junta przejmuje władzę w 1976 r.

    (16:55) Dlaczego Mundial był ważny dla junty?

    (24:57) Okres terroru w Argentynie

    (29:50) Propaganda i bojkot turnieju

    (34:13) Reprezentacja Argentyny

    (45:58) Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1978

    (56:15) Argentyna - Peru, czyli mecz hańby

    (01:00:09) Finał Argentyna - Holandia

    (01:05:15) Nastroje po finale

    (01:11:10) Podsumowanie, ogłoszenia parafialne

  • 6 lipca 2008 r. Dobiega końca pasjonujący finał Wimbledonu, w którym mierzą się Roger Federer i Rafael Nadal. Przerywany przez deszcz mecz toczy się w niemal całkowitej ciemności. W końcu jeden z nich pada na plecy i wznosi ręce w geście triumfu, arenę rozświetlają flesze. “Najlepszy mecz w historii”, “Kosmici”, “Szaleństwo”, “Dreszczowiec w Londynie” – brzmią nagłówki poniedziałkowych gazet.


    Wówczas nikt nie pomyślałby, że do tych wyjątkowo uzdolnionych tenisistów dołączy jeszcze równie znakomity Novak Djokovic, a każde ich spotkanie będzie toczyło się na tak niewiarygodnym poziomie.

    “Wielka trójka tenisa” zwyciężyła blisko 1/3 wszystkich rozegranych od 1968 r. Wielkich Szlemów. Wynieśli oni dyscyplinę na niespotykany wcześniej poziom. Postawili poprzeczkę tak wysoko, że prawdopodobnie już nigdy nie doświadczymy bardziej niezwykłej rywalizacji.

    To trzymająca w napięciu historia tenisa i trzech znakomitych sportowców. Niezłomnych tytanów pracy, wzorowych na korcie i poza nim, którzy przez ponad 20 lat nie mieli sobie równych.


    Zaobserwuj mnie!
    Instagram: historienamedal_podcast
    Facebook: Historie na medal

  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados

  • 9,58 s. – zaledwie tyle potrzebował Usain Bolt, aby pokonać dystans 100 m i na zawsze zapisać się w historii nie tylko lekkoatletyki, ale i całego sportu. Jego pojawienie się na światowej scenie całkowicie zmieniło oblicze męskiego sprintu – konkurencji, która przez wiele lat pogrążona była w skandalach dopingowych.

    To opowieść o niezwykłym okresie w historii lekkoatletyki. O czasach, gdy stadiony pękały w szwach, a rywalizacja na bieżni elektryzowała ludzi na całym świecie. Epoce, w której nikt nie zastanawiał się, kto zwyciężył w biegu, tylko o ile poprawiono rekord świata. Okresie, którego nie doświadczymy jeszcze przez wiele długich lat.

    Usain Bolt, Tyson Gay, Asafa Powell, Justin Gatlin, Yohan Blake – poznaj historię ich rywalizacji, w której główną rolę odgrywa pierwszy z nich. Dowiedz się, dlaczego do dziś uważa się go za jednego z najlepszych sportowców w historii. Jak jego sukcesy zmieniły postrzeganie możliwości ludzkiego organizmu?

    Igrzyska Olimpijskie, rekordy świata, skandale, wzruszające momenty i wiele anegdot, o których nie miałeś pojęcia. Oto złota era męskiego sprintu!

    Zaobserwuj mnie i mój podcast o historii sportu Historie na medal:

    Instagram: historienamedal_podcast

    Facebook: Historie na medal

  • Jak Ayrton Senna zachwycił świat podczas swojego 6. startu w F1? Dlaczego uderzył innego kierowcę po wygranym wyścigu? Jak przebiegały jego słynne pojedynki z Alainem Prostem? Kto podmienił mu zdjęcie w paszporcie, na fotografię pośladków? Jak bohater milionów pożegnał się z życiem w zakręcie, który kilka lat wcześniej sam uznał za niebezpieczny?

    Oto opowieść o niezwykłej karierze. Historia, być może, największej legendy F1, którą przerwał tragiczny wypadek na Imoli w 1994 r. – bez cenzury, idealizowania i stronniczości.